Get Adobe Flash player
Start Aktulaności Archiwum 2012

Archiwum 2012


 


Świąteczna wystawa w Urzędzie Wojewódzkim


Tradycją ośrodka jest, że już od początku grudnia uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej z pomocą terapeutów przygotowują stroiki świąteczne. Kłujące igliwie nie zniechęca nikogo. Bombki, suszone owoce, cynamon i wstążki, itp. są przyklejane do stroików klejem, drucikami. Każda ozdoba jest inna, każda wyjątkowa. Efektem naszej pracy jest wystawa w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Wystawa ta stała się inspiracją do odkrywania wśród uczestników ośrodka własnych talentów, a bogactwo wzorów i kolorów wzbudziło zainteresowanie wśród petentów korzystają.

 

 

 

 


 

Składamy życzenia
Składając życzenia radosnych, pogodnych, przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu szczęśliwych chwil, sukcesów i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2013 uczestnicy ŚDS nie zapomnieli o drobnych upominkach dla osób zaprzyjaźnionych z ośrodkiem, sponsorów oraz rodziców.

 

 

 

 

 

 

 


 

ŚDS w służbie Jej Królewskiej Mości

Grudzień mija u nas wesoło i niespodziankowo.
Jest to czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, czas radości na przyjście Jezusa, czas Mikołajek. I oczywiście czas Oczekiwania na Zabawę Sylwestrową i nadchodzący Karnawał.
Tyle wrażeń jeszcze przed nami.
Mikołaj u nas był. I był u nas także Dziadek Mróz. To znaczy nie Dziadek osobiście, ale Mróz był. Był. Ale nam to nie przeszkadzało, bo w Ośrodku mamy ciepło, a było jeszcze cieplej, nawet gorąco, z emocji, gdyz nasza grupa w dniu 12 grudnia była na seansie w kinie Helios. Byliśmy na filmie „ Asterix i Obelix: W służbie jej królewskiej mości”.
Filmu tego nie trzeba reklamować czy polecać. Przygody tych słynnych Galów towarzyszą nam od dzieciństwa. Akcja tego odcinka dzieje się w roku 50 p.n.e. Głodny podbojów Juliusz Cezar rozpoczyna Bitwę o Anglię, wykorzystując perfidnie narodową skłonność Brytów do tradycyjnej przerwy na wrzątek. Królowa Brytów Kordelia wysyła z tajną misją specjalną swego agenta - sir Mentafixa, który ma odnaleźć galijską wioskę z LICENCJĄ NA OPIERANIE… się siłom Rzymu. Dzielni Galowie Asterix i Obelix podejmują wyzwanie i wyruszają na odsiecz Jej Królewskiej Mości. Mają ze sobą tajną broń przeciw Cezarowi - beczkę magicznej mikstury Panoramiksa oraz niesfornego młodziana imieniem Skandalix, na każdym krok ściągającego na nich kłopoty. Spotkanie Galów, Brytów i Rzymian prowadzi do serii arcyzabawnych nieporozumień, w które zaplątani są jeszcze m.in. najemnicy z Normandii, piraci, złodzieje, dżentelmeni, futboliści, kaci i nielegalni imigranci.
Jednym słowem prawie 120 minut przedniej zabawy. Potyczek, bitew, biesiad, przeplatanej m. in. z „nauką bycia dżentelmenem”.
Film ten bawi i uczy.
Wyjazd do kina i obejrzenie tego filmu sprawił wszystkim niesamowitą radość.

Serdeczne podziękowania dla Kina HELIS za promocyjne bilety.

A przed nami oczekiwanie na Nowy Rok i nowe możliwości.

 

 

 

 

 


 

Dzień mikołajek,
To nie dzień bajek,
Tu wszystko stać prawdziwe się może,
Więc jeśli wierzysz w Świętego Mikołaja
Możesz być pewny – on Ci pomoże!


Mikołajki - święto obchodzone 6 grudnia na cześć świętego Mikołaja biskupa Miry
W dniu tym obdarowujemy się prezentami, często podkłada się te prezenty pod poduszkę lub pod łóżko, umieszcza się je w wełnianej, dużej skarpecie lub wrzuca przez komin, zostawia na wycieraczce. Możliwości jest sporo.
W naszym Ośrodku Mikołaj był „tradycyjny”. Przyszedł ( a może przyleciał saniami) z dużym workiem pełnym prezentów. Prezentów dla każdego. Wszyscy w tym roku byliśmy mniej lub bardziej grzeczni, więc Mikołaj nie robił wyjątków i wszystkich obdarował takimi samymi prezentami. Prezenty były urozmaicone. Były i słodkości i rzeczy, które przydadzą się na co dzień. Bardziej niż wartość prezentu liczy się sam prezent.
Święty Mikołaj osobiście wręczył paczki wszystkim uczestnikom, z każdym porozmawiał, co niektórych przepytał ze znajomości pacierza. Obiecał wrócił za rok.
O ile nadal będziemy tak grzeczni jak w tym roku.
Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod różnymi nazwami, ale wszędzie obchodzone jest tak samo, czyli radośnie.
Kim był Mikołaj?
Święty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością toteż brat matki Mikołaja biskup Patary wyświęcił go na prezbitra. Rodzice Mikołaja zmarli ok. roku 300 podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licje. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda dary podsuwał anonimowo stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę.
Mimo wyświęcenia na biskupa Miry pozostał człowiekiem niezwykle skromnym wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około roku 345.
Postać i legenda świętego Mikołaja przedstawianego jako grubasek w czerwonym kożuchu z długą białą brodą w saniach zaprzęgniętych w renifery powstała dopiero w latach 20- tych naszego wieku.

Dziękujemy wszystkim Mikołajom za pomoc w zorganizowaniu tegorocznych Mikołajek.
Jesteśmy wdzięczni za wkład pracy Paniom – Kindze Lizak i Iwonie Adamiec-Zielińskiej, uczennicom koordynatorkom – Patrycji Salach i Monice Ziaja oraz nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie pod dyrekcją Pana Mariusza Kapica za zorganizowanie na terenie Szkoły akcji „Tuż obok”.
Podziękowania składamy również Firmie BESKID oraz PRYZMAT.

Gdy pierwsza gwiazdka błyśnie na niebie
Święty Mikołaj przyjdzie do Ciebie,
razem wspomnicie dawne czasy,
popróbujecie Świąteczne frykasy,
potem odleci i skryje Go mrok,
lecz Ty się nie martw - wróci za rok

 

 

 

 

 


 

RAZEM PIĘKNIEJ

To hasło pod jakim po raz szósty zostało zorganizowane Podkarpackie Święto Niepełnosprawnych. To bez wątpienia niecodzienne święto radości i integracji. W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie niepełnosprawni artyści, swoimi prezentacjami artystycznymi, pokazali nowe światło i kolory, które tworzą codzienny, niekiedy szary świat.
Zarówno prezentowane przedstawienia, jak i całe zaplecze imprezy było na wysokim poziomie. Gra aktorów-amatorów, stroje, scenografia, pokazały zaangażowanie jakie zostało włożone w zorganizowanie tej imprezy.
Nasi uczestnicy również wykazali się kunsztem artystycznym i odegrali skecz, który przygotowali na Biesiadę Teatralna w Przeworsku. Ich gra została nagrodzona gromkimi brawami.
Udział w tej niecodziennej imprezie pokazał, że każdy z nas, bez względu na stan zdrowia, jest w stanie pokazać swój talent i zdolności.
Wszystkim gratulujemy.

 


 

Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Data Andrzejek wypada zazwyczaj na początku Adwentu, jednak w tym roku, tak szczęśliwie się złożyło, że w Andrzeja bawimy się jeszcze przed Adwentem.
Andrzejki to wieczór wróżb i noc, która niesie odpowiedzi dla poszukujących, czekających. Już samo przysłowie mówi: Na noc św. Andrzeja dziewkom z wróżb nadzieja.
W naszym Ośrodku zabawa Andrzejkowa zaczęła się już od samego rano. Uczestnicy przygotowali muzykę, wróżby, zabawy. Pięknie ubrali salę. Zabawa przy muzyce, miksowanej z pasją przez DJ-a (oczywiście) Andrzeja, była nie tylko radosna, głośna i…. męcząca. Przerwy w tańcu, na odpoczynek, wypełnione były wróżbami, zabawami prowadzonymi przez uczestników. Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki związków damsko-męskich (Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście). Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy. Było wiele zabaw i konkursów m. in. „zabawa w butelkę”, wróżenie „z butów”, tańce z balonikiem, ‘Randka w ciemno”. A wszystkiemu towarzyszył śmiech i radość. Każdy, kto chciał dobrze się bawił.

 

 


 

Podaruj uśmiech

Nie ma nic piękniejszego niż pobudzać ludzi do śmiechu – Marcel Achard


W imieniu pracowników oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe lub rzeczowe na rzecz naszego Ośrodka.
Ilość przekazanych produktów i środków uzależniamy od Państwa możliwości i decyzji.
Otrzymane od Państwa produkty będą stanowiły duże wsparcie dla naszego Domu, Nadmieniam, że wsparcie o które prosimy ma zostać przeznaczone na przygotowanie prezentów Mikołajkowych dla naszych Podopiecznych, a także doposażenie naszego Ośrodka w materiały do zajęć.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację ekonomiczną w kraju, zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy jedynym podmiotem oczekującym na wsparcie. Każda forma pomocy, czy to rzeczowa czy finansowa, zostanie przez nas z radością przyjęta, a Państwa dobroć zapamiętana.
Pragniemy zaznaczyć, iż ŚDS jest placówką wsparcia dziennego, do której uczęszczają osoby o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej i psychicznej. Ośrodek liczy obecnie 30 podopiecznych, w tym większość to osoby o niskim statusie materialnym. Wśród uczestników są 3 osoby na wózku inwalidzkim. Ich czas w Ośrodku wypełniony jest zajęciami terapeutycznymi, które odbywają się w pracowniach: plastycznej, rękodzielniczej, stolarskiej, komputerowej oraz rehabilitacyjnej.
Aby urozmaicić zajęcia potrzebujemy różnych materiałów. Materiały, które wykorzystujemy podczas zajęć to m. in. artykuły papiernicze, kreślarskie, kolorowanki i in. artykuły biurowe.
W naszej pracy wykorzystujemy materiały krawieckie, wszelkiego rodzaju nici, materiały, kanwy.
Pracujemy w drewnie, więc chętnie przyjmiemy kawałki desek, sklejki, lakiery, farby, pędzle.
Pracujemy na szkle i w glinie.

Liczymy na pozytywne ustosunkowanie się do naszej prośby, i z góry dziękujemy za każdy gest pomocy z Państwa strony.

W przypadku pomocy w formie finansowej prosimy o przekazanie środków na konto:
Bank Spółdzielczy w Głogowie Młp. Nr: 28 9159 0000 2001 0009 7563 0001 z dopiskiem „darowizna”Co to jest szczęście?
Innych uczynić szczęśliwymi.
Co to jest radość?

 

 


 

BABA ZE WSI PANI Z MIASTA


8 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku odbyła się V edycja "Integracyjnej Biesiady Teatralnej" zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Przeworsku. W ramach imprezy osoby niepełnosprawne ze Środowiskowych Domów Samopomocy z terenu województwa podkarpackiego wykazały się swoją twórczością artystyczną prezentując różne formy teatralne przed zgromadzoną publicznością. W spotkaniu gościnnie wzięły udział dzieci z przeworskich przedszkoli oraz młodzież gimnazjalna.
Prezentowane występy pokazały wysoki poziom oraz możliwości osób uczęszczających do ŚDS. Uwagę zwracały nie tylko nie banalne prezentacje, ale również kostiumy, makijaż, tło. Występy były zróżnicowane. Od pantomimy poprzez słowo mówione, na tańcu i śpiewie kończąc.
Również nasz Ośrodek wziął udział w przeglądzie. Nasi Uczestnicy – Agnieszka, Renia, Łukasz, Andrzej i Mirek – zaprezentowali skecz pt. „Baba ze wsi Pani z miasta”. Podczas występu nie zabrakło salw śmiechu (o to chodziło), gdyż „aktorzy” zaprezentowali się niezwykle sugestywnie. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. Za przedstawiony program artystyczny „aktorzy” otrzymali pamiątkową statuetkę i dyplom. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

 


 

 

Odwiedzamy groby.

Miesiąc listopad jest miesiącem szczególnym. Jest to okres poświęcony zmarłym, wspomnieniom o nich, odwiedzaniem miejsc ich spoczynku, modlitwie.
Miesiąc ten rozpoczyna się uroczystością Wszystkich Świętych- uroczystością ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych.
W krajach katolickich zwyczajowo w Dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy rodzinne groby czcząc zmarłych. Jest to dzień zadumy związany ze wspominaniem zmarłych.
W większości religii ze świętem zmarłych związany jest ogień, jest on symbolem pamięci, wdzięczności, modlitwy. Z tradycji pogańskiej ma on także na celu oświetlanie drogi zmarłym, spalenie ich grzechów i odpędzenie demonów.
Dzień Wszystkich Świętych i następujące po nim Zaduszki są dniami pamięci o tych co już odeszli, których już nie ma wśród nas. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów. Odwiedzając miejsca wiecznego spoczynku, zachowajmy należytą powagę, zastanówmy się nad przemijaniem, przywołajmy ulotne wspomnienia. Cmentarz jest miejscem gdzie spoczywają nasi najbliżsi; dziadkowie, rodzeństwo, nasi rodzice, również najbliżsi naszych znajomych. Ich też należy uszanować.
Święto Zmarłych jest to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem , nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jest to okazja do wspomnień, do dzielenia się troskami, kłopotami i radością.
Kim była bliska nam osoba? Czy wystarczy kupić kwiaty, zapalić znicz i odmówić modlitwę, by oddać Jej należny hołd? Może nadeszła okazja, aby poświęcić Jej trochę więcej czasu. Dzień Zmarłych jest zachętą do zadumy, do przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalić dla potomnych. Kultywowanie pamięci zmarłych członków rodziny, to także dobra lekcja dla naszych dzieci, dal naszych Podopiecznych. Pamięć o zmarłych jest świadectwem rytuałów pogrzebowych, jest również rysem naszej obyczajowości. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim. Staramy się pielęgnować pamięć o bliskich nam, naszych Podopiecznych, przyjaciół, którzy odeszli z naszej małej wspólnoty. Odwiedzenie cmentarza i zapalenie znicza na grobie naszych przyjaciół utrwali pamięć o nich.Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci
Wisława Szymborska


 


 

Podkarpacki Order Wdzięczności

W dniu 17 października br. grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy wzięła udział w Gali Konkursu o Podkarpacki Order Wdzięczności organizowanego przez Podkarpacka Radę Do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Konkurs taki odbył się już po raz szósty. Konkurs ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób niepełnosprawnych oraz pokazanie tych, którzy bezinteresownie niosą im pomoc.
Odznaczenie przyznawane jest raz w roku w trzech kategoriach: osoba fizyczna, samorząd oraz instytucja, które w sposób szczególny przyczyniły się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, mieszkających na terenie województwa podkarpackiego.
Kapitułę Konkursu stanowią osoby niepełnosprawne o uznanym w środowisku autorytecie.
Honorowy Patronat sprawował Pan Maciej Szymański - Dyrektor Oddziału Podkarpackiego PFRON.
Wśród nominowanych i nagrodzonych osób znalazł się również ks. Zbigniew Gargaś – współpracownik i „Dobra Dusza” naszego Ośrodka. Serdecznie gratulujemy.
Gala odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Podczas imprezy padło wiele dobrych i ciepłych słów i życzeń zarówno dla nagrodzonych jak i osób niepełnosprawnych. Całość imprezy uświetniły występy osób niepełnosprawnych w różnych Ośrodków z terenu województwa podkarpackiego.

 


 

Hura – mamy windę

Zakończyła się budowa windy w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej. W dniu 12 października br. nastąpił odbiór urządzenia. Roboty budowlane realizowane były w ramach wniosku złożonego do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.
Prace wykonywało przedsiębiorstwo Budowlano-Instalacyjne „BUDOMAX” z Rzeszowa i polegały na budowie szybu oraz montażu dźwigu osobowego dla osób niepełnosprawnych. Łączny koszt prac to 110 822,75 zł - kwota dofinansowania to 55 411,37 zł.
Dzięki współpracy i pomocy finansowej z ROPS oraz Gminy Głogów Młp. osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich, osoby mające problemy z chodzeniem oraz wszyscy inni, będą miały ułatwiony dostęp do pracowni terapeutycznych znajdujących się na piętrze budynku.

 

 


 

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy — Karta praw i obowiązków nauczyciela pod nazwą Dnia Nauczyciela, a następnie w 1982 r. przemianowane na Dzień Edukacji Narodowej.
Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.
Zgodnie z zapisami ustawy dzień ten jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych dla wszystkich pracowników oświaty: „W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uzna

je się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.”
Oczywiście, z tego powodu jest to święto lubiane nie tylko przez nauczycieli, ale również, nie mniej, przez uczniów :)
Jaki powinien być nauczyciel. Przede wszystkim – dobry i wyrozumiały.
Praca nauczyciela jest trudna i wymaga „poświęceń”. Nagrodą dla niego są widoczne postępy ucznia, zmiany w zachowaniu.
W pewien sposób, ze względu na rodzaj wykonywanych czynności, oczekiwanych rezultatów nauczycielem można nazwać także terapeutę- wychowawcę, pracującego z osobami niepełnosprawnymi.
Zatrudnieni w Naszym Ośrodku terapeuci uczą i wychowują, nagradzają, a jak trzeba to sprowadzają na właściwą drogę, postępują zgodnie z maksymą Mendelssohna „ szukać prawdy, kochać piękno, chcieć dobra, czynić najlepsze – to zadanie i cel człowieka”.
W pracy z osobami niepełnosprawnymi terapeuta jest nauczycielem. To jego osobowość stanowi podstawę warsztatu pracy. Taki terapeuta – nauczyciel - wychowawca powinien posiadać pewne cechy, a są to tolerancja, wrażliwość i otwartość na potrzeby innych ludzi, umiejętność wyrażania akceptacji i potwierdzenia wartości, akceptacja dla niesprawności i niewiedzy twórczej, poszukującej postawie wobec pracy. Nauczyciel - terapeuta, który wchodzi w relację z osobą niepełnosprawną musi zrobić wszystko aby ich relacje były op

arte na wzajemnej sympatii, zaufaniu, dzięki czemu możliwie będzie współodczuwanie. Powinien podążać za potrzebami tej osoby, jego możliwościami i tempem rozwoju. Musi pamiętać, że osoba ta jest podmiotem, a nie przedmiotem oddziaływań. Zachowanie nauczyciela-terapeuty w stosunku do swojego ucznia - podopiecznego zdecyduje o możliwości zaspokojenia jego potrzeby kontaktu z innymi osobami. To od niego zależy, czy umożliwi on i zachęci osobę niepełnosprawną do porozumiewania się z innymi ludźmi. Powinien wiedzieć, że nikt, a szczególnie osoba chora nie lubi być nadmiernie poprawiane, korygowane, nie lubi oddziaływań, których nie rozumie, które przekraczają jego możliwości psychomotoryczne oraz tych, które nie są dostosowane do jego indywidualnego tempa rozwoju.
Ze swej strony dziękuję Terapeutom, Instruktorom i Opiekunom za opiekę, pracę, oddanie, którym każdego dnia otaczają podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.

Z okazji Dnia Nauczyciela życzymy wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Oświaty, wszystkim Terapeutom i Opiekunom, takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości i wytrzymałości, aby służba dzieciom i całemu środowisku zrodziła wiele szlachetnych owoców.

 


 

Dawno, dawno temu…

Tak zaczyna się większość bajek. Czy musimy sięgać aż tak daleko w przeszłość, by poznać historie królów i królowych, zaczarowanych kaczątek czy złych czarownic.
W bajkach księżniczka jest zawsze piękna, bladolica i złotowłosa, a jej wymarzony książę zjawia się na czarnym rumaku, by uratować ją ze szponów złej macochy. Życie, nie jest takie różowe i piękne, jakbyśmy oczekiwali.
Ale kto z nas nie lubi bajek? Nie są ważne lata, te które mamy, nie jest ważny nasz stan cywilny czy społeczny – bajki są zawsze ponadczasowe.
Sięgamy po nie w dzieciństwie, w latach młodzieńczych, czytamy je naszym dzieciom, a w sędziwym wieku są dla nas cudownym wspomnieniem beztroskich lat dzieciństwa.
Dlaczego ja to piszę. Czyżby miała powstać kolejna bajka?
Nic z tego.
Wstęp taki miał przybliżyć kolejne, inne wydarzenie jakie miało miejsce w naszym Domu.
W dniu 2 października grupa Dzieci z Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej wraz z Panią Bibliotekarką, odwiedziła nasz Ośrodek przynosząc z sobą egzemplarz Baśni Andersena. Egzemplarz nie byle jaki, gdyż zawierał wszystkie bajki, które ten znany bajkopisarz napisał.
Zdziwienie ze strony naszych podopiecznych szybko ustąpiło miejsca radości, gdyż przybyłe dziewczynki, po przebraniu się w odpowiednie, do danej bajki stroje, zaczęły nam czytać. A czytały, muszę to uczciwie przyznać – pięknie. Ich dykcja, przestrzeganie znaków interpunkcji, chciałoby się powiedzieć – malowanie słowem, przeniosła nas w dawny świat. Świat złych królowych, odważnych rycerzy, cudów i dziwów. Wróciliśmy w świat dzieciństwa, w świat marzeń, w świat radości.
Każda bajka kiedyś się skończy. Nasza tez dobiegła końca. Dzieci skończyły czytać, zamknęły książkę i poszły, a my zostaliśmy z naszymi pięknymi marzeniami.

Składam serdeczne podziękowania na ręce Pani Dyrektor ZS w Wysokiej Głogowskiej, dla wszystkich zaangażowanych w zorganizowanie naszym podopiecznym wspaniałego pokazu czytelnictwa.


Dzień chłopaka

30 września, panowie obchodzą swoje święto. Może nie jest tak popularne jak Dzień Kobiet, ale zapewniamy Was, że męska część ludzkości z niecierpliwością czeka na swój dzień.
Dnia 01-10-2012 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej dziewczęta stanęły na wysokości zadania i przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę. Uroczystość była trochę spóźniona, ale pełna szczerych chęci. Pod okiem opiekunów przygotowały z tej okazji małą niespodziankę. Ukoronowaniem święta było wręczenie wszystkim chłopcom kartek z życzeniami i słodkich podarunków.

 

 

 

 

 

 


 

Niech MOC będzie z nami

Takim hasłem rozpoczęliśmy tegoroczne zmagania sportowe i takim hasłem kończymy.
W dniu 25 września w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej odbyły się rozgrywki sportowe połączone z piknikiem integracyjnym.
W zmaganiach ponownie udziały wzięły grupy uczestników z zaprzyjaźnionego ŚDS z Woli Raniżowskiej oraz ŚDS z Wysokiej Głogowskiej.
Przygotowania do rozgrywek rozpoczęły się już dzień wcześniej. Aby godnie zaprezentować się przed gośćmi, przyjąć ich równie serdecznie jak oni nas, musieliśmy stanąć na wysokości zadania i pokazać na co nas stać.
Pogoda końcem września bywa zmienna, więc poprosiliśmy o pomoc sąsiadujących z nami „Wojskowych”, którzy wypożyczyli nam namioty i rozstawili na naszym placu manewrowym.
Jeden problem z głowy – mamy gdzie siedzieć. Pytanie na czym? Tu z pomocą przyszła mam Pani Sołtys wypożyczając z Domu Ludowego stoliki i krzesła. Kolejny problem rozwiązany.
Mamy więc gdzie i na czym siedzieć, teraz pytanie przy czym. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia RAZEM z Bud Głogowskich oraz ofiarności innych (anonimowych) darczyńców mamy przy czym siedzieć.
Tylko kto będzie siedział, skoro wszyscy rwą się do rozgrywek. A warto brać udział, bo za udział, za wygraną są przewidziane atrakcyjne nagrody. Tradycją spotkań ŚDS- ów jest zawsze gorące przywitanie. U nas też takie przywitanie miała miejsce. Było ono tym bardziej gorące, że już wszyscy się znali. Chwila na rozmowy, zwierzenia „co u Ciebie słychać?”, parę kęsów na nabranie sił i do walki.
Przyjaźń – przyjaźnią, znajomości – znajomościami, ale w rozgrywkach liczy się wygrana, więc do boju.
Rozgrywek było sporo. Konkurencje odbywały się jednocześnie w pięciu dyscyplinach:
- uderzenia piłka na bramkę,
- jazda na rowerze,
- bieg na 60 m,
- podbijanie piłki,
- rzuty do celu.
Z każdej dyscypliny zostało wybranych trzech najlepszych zawodników, którzy stanęli na podium, gdzie otrzymali z rąk Burmistrza Jerzego Komanieckiego dyplomy, a Pani Prezes Stowarzyszenia RAZEM – Barbara Madej - wręczyła ufundowane nagrody. Każdy z uczestników biorących udział w spotkaniu otrzymał nagrodę pocieszenia. I oczywiście coś na słodko, bo jak wiadomo cukier poprawia humor.
Chwila odpoczynku przy smacznym posiłku, pozwoliła zawodnikom nabrać sił do czekającego ich jeszcze meczu piłki nożnej pomiędzy Ośrodkami.
Mecz zakończył się remisem. Dogrywka, która była konieczna w takim przypadku – nie zmieniła wyniku.
Radości i zabawie nie było końca. I jak tu kończyć spotkanie, kiedy w programie mamy jeszcze wspólne śpiewy i tańce. Podopieczni rwali się do mikrofonu. Repertuar był zróżnicowany. Od piosenek znanych z radia, polskich przebojów po przyśpiewki weselne. Jeden z uczestników nawet rapował. Kto śpiewał najlepiej – ten kto śpiewał najgłośniej. Tu tez nie wyłoniliśmy zwycięzcy.
Dzień upływał w miłej atmosferze, ale co dobre szybko się kończy. Przyszedł czas na pożegnanie, ostatnie uściski rąk ( i nie tylko) i odjazd.
Do następnego razu.

Gorące podziękowania składam Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania.
W pierwszej kolejności pragnę wymienić Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie, Stowarzyszenie RAZEM, Urząd Miejski w osobach Panów Burmistrzów, Jednostkę Wojskową z Wysokiej Głogowskiej.
Dziękuję Państwu Radnym z Wysokiej Głogowskiej Pani Marii Drzał i Panu Mieczysławowi Baran za przybycie na nasze spotkanie.
Pani Sołtys – Zofii Tracz za udostępnienie mam stolików oraz krzeseł.
Dziękuję Opiekunom i Wolontariuszom na czuwanie nad przebiegiem spotkania i opiekę nad uczestnikami.
Dziękuję Wszystkim, którzy w większym lub mniejszym stopniu pomogli nam zorganizować spotkanie, a którzy pragną pozostać anonimowi.

Niech MOC będzie z nami.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>zobacz zdjęcia<<<<<<<<<<<<<<<<<<

 


 

„Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę”


Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”. Hasłem, nawiązującym do ludowej wyliczanki, Fundacja chce zachęcić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg.
Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.
W tym roku po raz 19 - sty akcja odbywa się w Polsce. Akcja - „Clean up the World” - przypadała na 14 – 15 - 16 września. W tym czasie zarówno media, jak i inni propagatorzy akcji zachęcali wszystkich mieszkańców Polski, by organizowali nie tylko lokalne akcje sprzątania, ale przede wszystkim akcje edukacyjne zachęcające do nie śmiecenia. Od piątku tysiące wolontariuszy chodziło z workami na śmieci zbierając odpady zaśmiecające środowisko.
Organizator akcji - Fundacja Nasza Ziemia - zachęca, aby nie tylko podczas akcji, zadbać o czystość naszego środowiska, ale w każdy dzień, na przykład podczas niedzielnego spaceru, zadbać o czystość naszej okolicy. O środowisko powinniśmy dbać każdego dnia. ”Trzeba szanować wodę, bo tej dobrej mamy coraz mniej. Należy też oszczędzać energię i segregować odpady. 35 plastikowych butelek można przerobić na polar. Każdy z nas na co dzień małymi kroczkami powinien dbać o środowisko, a robiąc to dbamy o siebie”, cyt. za prezes fundacji Mira Stanisławska-Meysztowicz.
Podczas tegorocznej edycji organizatorzy starali się zwrócić uwagę na problem nielegalnych wysypisk śmieci. Część wolontariuszy zamiast worków miała ze sobą aparaty fotograficzne. W lasach fotografowali i opisywali nielegalne wysypiska. Informacje o nich trafią później do gminy. Organizatorzy, nie chcą, aby młodzi ludzie sprzątali te wysypiska, bo mogą się tam znajdować niebezpieczne odpady.
Również nasz Ośrodek – Środowiskowy Dom Samopomocy – przyłączył się do akcji.
Grupa uczestników wraz z opiekunami, uzbrojona w worki i rękawiczki otrzymane z Urzędu Miejskiego, udała się sprzątać naszą okolicę. Odcinek, jaki miał zostać oczyszczony z zalegających śmieci wynosił około 3 km. Był to odcinek wzdłuż drogi Głogów Młp. – Wysoka Głogowska i obejmował rowy wraz z przydrożnym lasem.
Pogoda sprzyjała naszej pracy. Worki szybko zapełniały się śmieciami. Dodam, że segregowaliśmy śmieci na szkło, aluminium, plastik i pozostałe. Razem zebraliśmy 30 worków śmeci.
W radosnej atmosferze, której przyświecał szczytny cel, upłynął nam dzień.
Mimo, niepełnosprawności, idziemy ramie w ramię z innymi. Jednoczy nas wspólny cel – piękna, czysta Polska, czysta okolica. Nasza okolica.
Świat sam się nie posprząta. A nam, mieszkańcom tego świata, sprzątanie idzie kiepsko, więc wspólnie weźmy się do roboty.
Śmieci od zawsze były problemem człowieka. Wraz z upływem lat znacznie wzrosła ich liczba. Z czasem zaczęły powstawać dzikie składy odpadów. Ludzie nie pozostali jednak obojętni na ten problem. Zaczęto budować wysypiska, gdzie zwożono śmieci i utylizowano je. Założono też akcję pt. ,, Sprzątanie świata” Tym sposobem ludzie pokazali, że chcą oczyścić ziemię z wszelkich nieczystości. Są jednak i tacy, którzy nie zwracają na to uwagi. Dlaczego należy sprzątać świat?
Pierwszym przykładem, który pokazuje zagrożenie jakie czeka na nas w związku z zaśmiecaniem środowiska są szklane butelki. Ludzie bezmyślnie wyrzucają je nie zdając sobie sprawy z tego co robią. Szklane butelki, jak i z plastiku ulegają rozkładowi w ciągu kilku milionów lat, a niektóre nie ulegają biodegradacji nigdy! Są one dużym zagrożeniem dla zwierząt, które w poszukiwaniu pożywienia znajdują naczynia i kaleczą się o nie, bądź w niektórych przypadkach zaklinowują się w nich i umierają. Innym przykładem szkodliwości szklanych butelek jest powstawanie samoistnych pożarów. Leżąca szklana butelka na wysuszonym podłożu skupia promienie słoneczne na jeden punkt powodując zapłon. Ogień w suchym lesie rozprzestrzenia się bardzo szybko, co często jest powodem śmierci wieku roślin i zwierząt.
Kolejnym bardzo ważnym przykładem, który w znacznym stopniu przyczynia się do zaśmiecenia środowiska są wszelkie plastikowe opakowania. Należy je sprzątać, aby potem przerobić je na surowce wtórne. Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za tym jest fakt , że rozkładają się one od 100 do 1000 lat.
Śmieci w znacznym stopniu wpływają również na estetyczny aspekt naszego środowiska. Zaśmiecone lasy czy inne tereny nie są najlepszym widokiem. Z powyższych argumentów wynika jednoznacznie, że należy sprzątać świat by uniknąć katastrofy globalnej i klimatycznej. Gdy będziemy wyrzucać odpadki gdzie popadnie, za sto lat nie poznamy własnej planety. Skoro chcemy żyć, żyjmy czysto.
W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. i my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.

 

 

 

 

 


 

RAZEM odkrywamy świat

Godzina czwarta minut trzydzieści, kiedy pobudka zagrała. Grupa 36 uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej na wycieczkę pojechała.
Grupa zwarta i gotowa na przeżycie nowych doświadczeń, na poznanie świata.
Dosłownie – poznanie ŚWIATA.
Naszym celem była niewielka miejscowość – Inwałd . Taka sobie wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Andrychów.
I w tej wsi znajduje się Park Miniatur "Świat Marzeń" usytuowany na powierzchni 75.000 m² - uruchomiony w kwietniu 2007. Można w nim oglądać miniatury najsławniejszych cudów architektonicznych świata - między innymi Big Bena, Krzywą Wieżę w Pizie, Łuk Triumfalny, Statuę Wolności, Plac św. Piotra i wiele, wiele innych.
Podróż po urokliwych miejscach świata zaczęliśmy oczywiście od naszej pięknej Polski. Zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki w Malborku, Zamek w Warszawie, Wawel, Stadion Narodowy w Warszawie. Naprawdę było co oglądać. W końcu Polska ma długą i ciekawą historię.
Z Polski udaliśmy się w dalszą podróż po świecie. Najpierw, oczywiście postanowiliśmy się zmierzyć z Europą. Tu też było co oglądać – Wieża Eiffla w Paryżu, Łuk Triumfalny, tamże, Big Ben w Londynie, Plac św. Marka w Wenecji, Plac Św. Piotra i Pawła w Rzymie (na audiencję u Papieża nie było czasu, ale planujemy ją w najbliższym czasie). Z Rzymu udaliśmy się do Pizy, gdzie stoi Krzywa Wieża. Po naszym przejściu nadal stoi i nadal jest krzywa.
Europa sąsiaduje z Azją – a tam czekał na nas słynny Mur Chiński, mauzoleum Tadź Mahal. Nasza podróż trwała. Robiło się coraz cieplej. Pogoda i humor dopisywały wszystkim. Z Wyspy Wielkanocnej ze słynnymi posągami udaliśmy się wreszcie do Ameryki- kraju wolności ze słynną Statuą Wolności. Z Nowego Yorku do Meksyku jest niedaleko więc odwiedziliśmy Piramidę Słońca. Jeszcze Opera w Sydney, jeszcze Sfinks w Egipcie, jeszcze odjazd TGV i możemy chwilę odpocząć.
My, czyli opiekunowie, ale nasi podopieczni, ani myśleli o odpoczynku. Wolne chwile przeznaczyli na znajdujące się w Parku atrakcje lunaparkowe - Zielony Labirynt, Auto Scooter, Koło Młyńskie, Pirat, Egipt Horror Show, Kino 5D, Symulator.
Wrzaski strachu, śmiechy, westchnienia ulgi z zakończonych przejażdżek to odgłosy jakie wszyscy wydawali podczas kiedy mieli odpoczywać.
Ale w końcu po co odpoczywać, skoro można coś zobaczyć, przeżyć, pokonać własny strach. Przed wysokością, szybkością. Strach który siedzi w nas. Już nie siedzi – pokonaliśmy go na Kole Młyńskim.
Pora na obiad.
A po obiedzie kolejne atrakcje.
Niedawno, bo osiem tygodni temu została udostępniona do „zwiedzania” Warownia.
Na kamienistym wzniesieniu, otoczony drewnianymi balami, powstał gród średniowieczny, zajmujący teren 2,5 tys. m2. Przekraczając jego podwoje cofamy się do XV wieku. Kamienista droga prowadzi na dziedziniec średniowiecznej warowni, która kryje w sobie niezwykłe miejsca. Jest tam Park Ruchomych Smoków, Osada Średniowieczna, w której znajdują się: chata tkacza, szewca, kowala, garncarza, powroźnika. W chatach tych można uszyć buty, wyrobić gliniane naczynia, ukręcić powróz. W samej Warowni jest Zbrojownia, Sala tortur, Baszta Widokowa , oraz Tarasy widokowe.
Atrakcji wiele, a sił coraz mniej. Nie mówiąc już o czasie, który pędzi coraz szybciej. Trzeba się zbierać do odjazdu, a można by jeszcze powalczyć ze smokiem. Trudno Smok musi poczekać na innych dzielnych Rycerzy. My musimy już jechać, bo długa droga przed nami, i korki, jakie tylko można spotkać w Brzesku.
Wiadomości już dawno się skończyły, a my nadal w drodze.
Już nie daleko.
Kierowca szybciej nie pojedzie (a widać, że chciałby), a niektórzy zaczynają już przysypiać. Dobrze, że byli nasi Chłopcy, którzy swoim gromkim śpiewem utrzymywali całe towarzystwo w półśnie - półjawie.
Na miejsce dojechaliśmy szczęśliwie, cali i zdrowi za co gorąco dziękujemy Panu Piotrkowi.
I tak dzień dobieg końca. Wrażeń była moc. Zmęczenie dało nam w kość, ale wycieczka była udana. I o to chodziło.
Kiedyś, dawno temu – Willy Fogg potrzebował 80 dni żeby okrążyć ziemię – mam to zajęło - bagatela - jeden dzień. I kto tu mówi, że się nie da. Wystarczy chcieć, tak ja MY - daliśmy radę. W końcu przyświeca nam jasno sprecyzowany cel:
RAZEM ODKRYWAMY ŚWIAT – NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI”
Ta Moc z nami była, czuliśmy ją.

Serdeczne podziękowania dla Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie oraz wszystkich, którzy pomogli nam zorganizować wyjazd.
Dla Stowarzyszenia Razem, Burmistrza Głogowa Młp., Rodziców i Opiekunów.
Dziękujemy.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>zobacz zdjęcia<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

 


 

Niech Moc będzie z nami – Razem odkrywamy świat.


W dniu 29 sierpnia 23 uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej udało się do sąsiadującego z naszą gminą innego ŚDS – w Woli Raniżowskiej. Czekała tam na nich zwarta grupa 40 osób, gotowa pokazać swoją siłę, kondycję i przygotowanie.
Powitanie i zapoznanie poprzez podanie rąk i przedstawienie się - przełamało pierwsze bariery. W celu zwiększenia efektywności zmagań sportowych spotkanie zaczęło się od pożywnego śniadania, który wszyscy przyjęli z zadowoleniem.
Nic nie poprawia tak humoru i samopoczucia jak dobry i obfity posiłek. Stara mądrość ludowa i tu miała potwierdzenie.
W trakcie posiłku i zaraz po nim, uczestnicy zostali zapoznani z zasadami uczciwej rywalizacji i korzyści jakie niesie uprawianie sportu.
No i zaczęło się.
Rozgrywki sportowe, podział na grupy, kolejność udziału. Perspektywa nagród wzmagała chęć rywalizacji i oczywiście…..zwycięstwa.
W konkurencji kręcenia HulaHop wzięło udział 8 zawodników. Jednak bezapelacyjnie zwyciężyła niepokonana mistrzyni kręcenia biodrami – gwiazda ŚDS w Woli Raniżowskiej – Celina. Nie tylko zwyciężyła i zdobyła fajną nagrodę to jeszcze podbiła serca Panów z ŚDS w Wysokiej Głogowskiej.
Kolejna konkurencja Rzut piłka lekarska przyciągnęła aż 35 chętnych zawodników. Tu już było trudniej osiągnąć prestiżowy wynik, gdyż zawodnicy szli „łeb w łeb”. Ale jak to w życiu bywa – zwycięzca może być tylko jeden” i okazał się nim Rafał.
Gratulujemy wygranej
Słońce, zamówione przez Panią Kierownik Renatę Nowak z Woli Raniżowskiej grzało jak powinno, więc zawodnicy musieli korzystać z przerw regeneracyjnych w rozgrywkach. Na ich potrzeby były porozstawiane namioty, a w nich napoje, ciasto i… (nie będę zdradzać wszystkich tajemnic;))
Wracając do rozgrywek, przyszła teraz kolej na „drybling unihokejem zakończony strzałem na bramkę”. Na pewno niezapomniane wrażenia zostaną po slalomie Pani Helenki, naszej prawie 80-letniej uczestniczki. Nie liczy się wiek, nie są ważne stroje - liczy się chęć walki, chęć działania, i taką chęć pokazała nasza Pani Helenka.
Oby tak dalej Helenko, będziemy brać z Ciebie przykład.
I tak dzień mijał. W skwarze dnia rozgrywały się kolejne konkurencje, zostali wyłaniani kolejni zwycięzcy. Liczyło się to, że nie ma przegranych, bo u nas wszyscy wygrywają.
Mecz piłki nożnej miał zakończyć nasze zmagania, ale obie drużyny zawodników, chyba biorąc przykład z naszej narodowej reprezentacji, w końcu jeszcze przeżywamy EURO, nie dały szans sędziemu na zakończenie meczu i ogłoszenie wyniku. Tak, że mecz rozpocznie kolejne spotkanie obu drużyn, które odbędzie się we wrześniu, tym razem na boisku w Wysokiej Głogowskiej.
Konkurencjom i zmaganiom nie było końca. Zawodnicy biegali, skakali, chodzili, niektórzy już na rezerwie, więc należało dać im czas na chwilę wytchnienia i posiłek. A posiłek, jak przystało na Ośrodek w Woli Raniżowskiej był nie tylko obfity, ale i pyszny. Nie będę opisywać tu co było, bo na samą myśl, ślinka cieknie.
I w końcu przyszedł czas na coś, na co wszyscy czekali – wręczenie nagród. W każdej dyscyplinie zostało nagrodzonych gromkimi brawami i super nagrodą trzech najlepszych zawodników. Pozostali zawodnicy, za udział w zmaganiach otrzymali nagrody pocieszenia. Wszyscy byli zadowoleni, szczęśliwi i …zmęczeni.
I jak to zawsze bywa, przyszedł czas na zakończenie spotkania. Kolejny uścisk dłoni, obietnica utrzymania kontaktu, tu i ówdzie wymiana numerów telefonów i…. wsiadamy do samochodu i jedziemy do domu.
Było fajnie. Było bardzo fajnie.
Cele jakie zostały założone w projekcie zostały osiągnięte. Uczestnicy podnieśli poczucie własnej wartości, nastąpiła samorealizacja, integracja społeczna, uczestnicy nawiązali nowe kontaktu, pobudzili własna motywacje do działania wykorzystując swoje możliwości. A przede wszystkim został spopularyzowany wśród niepełnosprawnych sport.
Wszystkim którzy wzięli udział w organizacji spotkania serdecznie dziękuję.

>>>>>>>>>>>>>zobacz zdjęcia<<<<<<<<<<<<

 


 

II Ogólnopolskie Targi Zakładów Aktywności Zawodowej


W dniu 24 sierpnia 2012 roku w Hali Podpromie w Rzeszowie odbyły się II Ogólnopolskie Targi Zakładów Aktywności Zawodowej. Wśród zwiedzających nie zabrakło uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Wysokiej Głogowskiej. Zapoznaliśmy się z bogatą ofertą produkcji i usług świadczonych przez 40 wystawców - ZAZ-ów z całej Polski. Zaprezentowali oni m.in. rękodzieło artystyczne, produkcję mebli na zamówienie, wyroby z drewna i wikliny. Targi były dla nas niepowtarzalną okazją do wymiany doświadczeń w zakresie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, zdobycia inspirujących pomysłów oraz ciekawego, aktywnego spędzania czasu.

 

 

 

 


 

Życie średniowiecza


Dzięki współpracy Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Młp. oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej uczestnicy ośrodka w ramach zajęć plastyczno-terapeutycznych i realizowanego cyklu „Ludzie z pasją” mieli możliwość dokonania "pierwszych historycznych szlifów" podczas spotkania ze światem sztuki i historii. Bardzo dobrym przewodnikiem okazał się pan Robert Borkowski – historyk, autor powieści historycznych (m.in.”Serce Zakonu”), mieszkaniec Głogowa Młp, który obecnie przygotowuje pracę naukową na temat historii Głogowa XVIII-wiecznego. Swój wykład poparł on prezentacją multimedialną i rekwizytami – elementami zbroi rycerskiej. Celem spotkania było zapoznanie uczestników z bogactwem sztuki średniowiecznej, a także poznanie realiów odległej epoki poprzez poznanie zachowanych w oryginale, a także odtworzonych w dziełach średniowiecznego malarstwa i rzeźby tkanin, dzieł złotniczych, ksiąg, scen rodzajowych, elementów zbroi rycerskiej i innych przedmiotów. Pan Robert w bardzo ciekawy sposób udostępnił wszystkim swoją wiedzę na temat rycerstwa, różnych typów zbroi i ich wykonania. Opowieści o miastach, zabytkach i ludziach z nimi związanych wywołały w efekcie dyskusję historyczną. Udział w spotkaniu spowodował, że wielu uczestników zweryfikowało stereotypy na temat średniowiecza poprzez ukształtowanie własnej opinii w oparciu o profesjonalny przekaz i kontakt z eksponatami z ówczesnej epoki.

 

 

 

 


 

Piknik rodzinny w ŚDS

Okres letni to okres pikników, grillowania, zabawy i odpoczynku. Ośrodek przygotował dla naszych uczestników piknik rodziny na świeżym powietrzu. W tym dniu zostali zaproszeni rodzice i opiekunowie naszych podopiecznych, młodzież z Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej, dzieci ze świetlicy socjoterapeutyczej oraz zaproszeni goście: Burmistrz Głogowa Młp., Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, pani Sołtys Wsi Wysoka Głogowska i Radni Miejscy mieszkający w Wysokiej Głogowskiej. Kilkugodzinny czas przebywania w ośrodku upłynął na aktywnym wypoczynku. Wiele konkurencji sportowych, gier i zabaw przygotowanych przez terapeutów wyzwalało w uczestnikach chęć walki. Motywacją było również to że dla wszystkich biorących udział w zawodach przewidziano cenne nagrody i upominki. Główną atrakcją i niespodzianką był pokaz motorów oraz ekskluzywnych samochodów jakich nie spotyka się często na naszych drogach. Dzięki uprzejmości p. Bielendy – mieszkańca Głogowa Młp., który zorganizował pokaz i poświęcił swój czas aby uatrakcyjnić nasz piknik. Istniała również możliwość przejazdu luksusową limuzyną.. Piknik odbył się przy pięknej pogodzie. I chyba nie jest ostatni w tym roku.
Zorganizowanie tego spotkania było możliwe dzięki pomocy i ofiarności naszych sponsorów i dobroczyńców:

Urzad Miejski w Głogowie Młp.,Lesław Bielęda – osoba prywatna, Smak-Górno Sp. z o.o., Piekarnia GS Samopomoc Chłopska, Piekarnia Danuta Lachtara ,Liszcz Zofia i Robert. Sklep spożywczy s.c.,Spółdzielnia POSTĘP, PIWEX Sp. z o.o..>>>>>>>>>>zobacz zdjęcia<<<<<<<<<<<


 

IV Saprtaiada Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego

14 czerwca 2012 r. w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej odbyła się XIV już raz Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy. Uroczystość organizowana była przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Tyczynie. Z roku na rok uczestników przybywa. W tym roku 60 reprezentacji stanęło do rywalizacji w 6 konkurencjach, grupowych i indywidualnych. Uroczystość rozpoczęła się paradą przed zaproszonymi gośćmi. Po odśpiewaniu hymny narodowego, zapaleniu znicza olimpijskiego przystąpiono do rywalizacji. Uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej jak co roku zmagali się z niełatwymi wbrew pozorom konkurencjami. Największe szanse na podium mieliśmy w konkurencji „Rzut piłką lekarską” Uczestnik SDS zajął czwarte miejsce w ogólnej klasyfikacji mężczyzn. Oddał rzut na odległość 15 m. Po zmaganiach można było przejechać się bryczką konną lub zasiąść na przepięknym chromowanym motorze w wygodnej kanapie. Inni podziwiali występy i umiejętności klaunów. Popołudniowa część to pieczenie kiełbasy i zabawa taneczna do późnych godzin.

Honorowymi gośćmi spartakiady byli: Wojewoda Podkarpacki, Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW, Burmistrz Tyczyna, dyr. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej PUW, ks. Marian Czenczek, proboszcz Tyczyna i Dyr. Domu Kultury w Tyczynie. Patronat nad imprezą objęli: Wojewody Podkarpackiego, Burmistrza Tyczyna i Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

>>>>>>>>>>zobacz zdjęcia <<<<<<<<<<


 

Z życia dnia codziennego.

Uczestnicy oprócz okolicznościowych wyjazdów, spotkań kulturalnych uczestniczą także w codziennych zajęciach które prowadzone są w formie treningów .Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia prowadzone na świeżym powietrzu to jest praca w ogrodzie. Oprócz typowych zajęć tj. koszenie trawy i pielenie grządek, uczą się przycinać krzewy ozdobne oraz planować nasadzanie roślin. Na zajęciach uczestnicy dowiadują się że:

- w glebie suchej chętnie rosną - macierzanka piaskowa, jaskier bulwiasty, posłonek pospolity, wilczomlecz sosnka, krwawnik pospolity,
- w glebie wilgotnej chętnie rosną - firletka poszarpana, gwaizdnica pospolita, mięta, stokrotka pospolita, trzęślica pospolita, wiązówka błotna,
- w glebie ciężkiej rośnie - babka zwyczajna, mietlica biaława, pięciornik gesi, tasznik pospolity,
- w glebie piaszczystej rośnie - bodziszek drobny, fiołek polny, ślaz zaniedbany, złocień polny,
- w glebie gliniastej lubi rosnąć - szałwia łąkowa, gorczyca polna, łopian wiekszy, łoboda rozłożysta,
- w glebie ilastej rosną - jaskry rozłogowe, glistnik jaskółcze ziele, ostróżeczka polna,
- w glebie próchniczej rośnie - konwalijka dwulistna, marzanka wonna,
- gleba jest kwaśna jeżeli rośnie w niej - fiołek ptasi, koniczyna polna, przetacznik leśny, szczaw,
- gleba jest alkaliczna jeżeli rośnie w niej - cykoria podróżnik, dzwonek jednostronny, wilczomlecz mały,
- w glebie ubogiej w azot chętnie rośnie - banka średnia, komonica zwyczajna,
- w glebie bogatej w azot chętnie rośnie - pokrzywa, tobołki polne.

Zaangażowaniem w prace panowie wcale nie ustępują paniom.

 

 

 

 

 


 

Sztuka ludowa nam nie obca !!!

Środowiskowy Dom Samopomocy miał możliwość zaprezentowania swojego dotychczasowego dorobku na wystawie prac zorganizowanej z okazji Dni Głogowa Młp. Oprócz prac rękodzielniczych wystawianych przez Koła Gospodyń Wiejskich, Aktywną Grupę Twórców oraz innych lokalnych artystów, prace wykonane przez uczestników ŚDS w Wysokiej Głogowskiej cieszyły się największym zainteresowaniem oglądających i kupujących. Celem wystawy miało być pokazanie, że uczestnicy ŚDS potrafią mimo swojej niepełnosprawności konkurować z osobami w pełni sprawnymi, a prace wykonywane przez uczestników są na wysokim poziomie.
Biorąc udział w takich akcjach Środowiskowy Dom Samopomocy pragnie propagować i promować lokalna twórczość artystyczną i ludową.

 

 

 

 

 


 

Dzień Dziecka w Klubie Jeździeckim „Leśna Wola”

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym wraz z Kołem Caritas działającym w Głogowie Młp. oraz Środowiskowym Domem Samopomocy z Wysokiej Głogowskiej wspólnie przygotowało niespodziankę dla swoich podopiecznych. 30 maja 2012 roku w Klubie Jeździeckim „Leśna Wola” odbył się piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Bogaty program gier, zabaw rekreacyjno-sportowych oraz tańce, atrakcyjne nagrody i prezenty dla każdego uczestnika imprezy przyciągnęły dzieci i osoby niepełnosprawne z gminy Głogów oraz liczną grupę dorosłych. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku i grilla. Niemałą atrakcją była dla wszystkich chętnych przejażdżka konno lub bryczką. Ze swej strony dziękujemy współorganizatorom za zaproszenie oraz sponsorom naszego ośrodka: panu Zbigniewowi Syczowi oraz Parafii - Wysoka Głogowska.


 

Wizyta Księdza Biskupa w ŚDS w Wysokiej Głogowskiej

W dniu 24 maja 2012 roku w ramach programu wizytacji Parafii Matki Bożej Różańcowej w Wysokiej Głogowskiej w Środowiskowym Domu Samopomocy gościliśmy Ekscelencję Biskupa Edwarda Białogłowskiego. Uczestnicy spotkania z ogromnym zaangażowaniem zapoznawali księdza biskupa z terapią, pracowniami i całym życiem ośrodka. Przedstawili również krótki program artystyczny przy akompaniamencie muzycznym pana Jerzego Bielendy. Swoja obecnością zaszczycił nas również pan burmistrz Głogowa Młp. – Paweł Baj, jego zastępca– Jerzy Komaniecki oraz ksiądz proboszcz parafii Wysoka Głogowska – Zbigniew Gargaś. W podziękowaniu za zaszczycenie nas swoją obecnością Ksiądz Biskup otrzymał podarunek wykonany w pracowni rękodzielniczej, by przypominał Jego Ekscelencji o spotkaniu z nami. Wspólny poczęstunek, błogosławieństwo naszemu domowi i budujące rozmowy bardzo nas wzmocniły i dodały sił do walki z chorobą przeciwnościami losu.
Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem osobowości Księdza Biskupa, który rozmawiał z nami jak z przyjaciółmi. Dla nas wszystkich jest on wzorem do naśladowania. Ten dzień zostanie na długo w naszej pamięci. 

Uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w Radiu Rzeszów


23 kwietnia uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej w ramach działalności prowadzonego w ośrodku Klubu Dziennikarskiego udali się z wizytą do rozgłośni Radia Rzeszów. Jest to regionalna rozgłośnia Polskiego Radia uruchomiona 24 września 1952 r. Obejmuje zasięgiem całe województwo podkarpackie, a także fragmenty województw ościennych i przygraniczne tereny Słowacji i Ukrainy. Wizyta miała na celu nie tylko pokazanie nowych aktywnych form spędzania czasu i rozwijania zainteresowań, ale także przybliżyła pracę profesjonalnej rozgłośni - uczestnicy zapoznali się z nowoczesnym sprzętem radiowym i oprogramowaniem do emisji dźwięku. Od samego początku zwiedzającym towarzyszyło duże podekscytowanie, ponieważ mało kto z naszego grona był w takim miejscu. Nasz „radiowy przewodnik” pokazał nam jak wygląda rozgłośnia od strony mikrofonów – studio emisyjne, nagraniowe, sala koncertowa, amplifikatornia. Ku wielkiemu zaskoczeniu wprowadził nas również do studia głównego, skąd program nadawany jest na żywo. Widać było, że dla wszystkich uczestników wycieczki, pobyt w tym pomieszczeniu wzbudził wiele emocji. Zobaczyliśmy bowiem twarze osób, które znamy wyłącznie z głosu oraz z anteny. Gdy weszliśmy do studia emisyjnego, akurat czytany był serwis informacyjny.
Zwiedzanie stacji radiowej było dobrze zorganizowane, a każdy z odwiedzających został bardzo życzliwie i miło przyjęty przez pracowników. Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć to, co na co dzień jest niedostępne. Teraz już wiemy, że program radiowy, to nie tylko głos, który słyszymy na antenie. Audycję tworzy bowiem zespół ludzi, oni wspólnie pracują na sukces. Nasze spotkanie skończyło się niespodzianką, na antenie mogliśmy zamówić piosenkę z dedykacją.

 


 

Stroiki wielkanocne

 

 

 

 

 


 

 

 

Składamy życzenia


Pragniemy złożyć życzenia wielkanocne
zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
obfitości na świątecznym stole, smacznego jajka
oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie.
Życzenia to nieodłączny element każdych świąt. W nadchodzącym właśnie okresie Wielkanocy składamy sobie nawzajem szczere życzenia. Wiążą się one z religijnością i rodziną, bo przecież to z najbliższymi spędzamy ten wspaniały czas. I właśnie tego sobie życzymy - by spędzać świąteczne chwile w spokoju i miłości, wśród rodziny i bliskich nam osób. Miłość, radość, spokój i łaski płynące od zmartwychwstałego Jezusa to najczęściej powtarzające się wówczas słowa.
Takie właśnie życzenia płynące prosto z serca składają Kierownik, Pracownicy i Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej odwiedzając sponsorów, firmy, urzędy i osoby zaprzyjaźnione z ośrodkiem, wręczając przy tym własnoręcznie wykonane stroiki i kartki świąteczne. Są one przyjmowane z radością i zawsze odwzajemniane.

 


 

Integracyjny Przegląd Palm i Jajek Wielkanocnych – Wola Raniżowska


W dniu 29 marca 2012 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woli Raniżowskiej odbył się Integracyjny Przegląd Palm i Jajek Wielkanocnych – Wola Raniżowska, w którym wzięło udział 10 ŚDS-ów i 1 WTZ, w tym także delegacja naszego ŚDS-u. Zgromadzonych gości powitała pani kierownik SDŚ-u Renata Nowak. Imprezę uatrakcyjnił program artystyczny - inscenizacja przybliżająca zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Wielkiej Nocy, zaprezentowana przez gospodarzy oraz recytacje wierszy o tematyce wielkanocnej w wykonaniu gości z ŚDS z Mielca. Inspirująca okazała się wystawa prac uczestników poszczególnych placówek biorących udział w przeglądzie. Nie obyło się też bez poczęstunku.
Dziękujemy za zaproszenie i miły gest w postaci pamiątkowego dyplomu dla naszego ośrodka, nagrody książkowej oraz stroika wielkanocnego. Cieszy fakt, że stara tradycja ludowa jest nadal kultywowana – ten przegląd był tego przykładem.

 

 

 

 

 

 


 

Uczestnicy ŚDS na spektaklu „Pan Tadeusz”
w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie


Teatr to ekskluzywne widowisko, które pozostaje sztuką pod każdym względem swojego przekazu. Współcześnie spektakle teatralne zostały zaadaptowane także na potrzeby radia i telewizji. Jednakże bezsprzecznym jest fakt, że oddziaływanie sztuki na widza jest najbardziej autentyczne, gdy ma on z nią bezpośredni kontakt. Także uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej w ramach zajęć terapeutycznych biorą udział w życiu kulturalnym naszego regionu i starają się, w miarę możliwości, korzystać z jego bogactwa.
Tak więc dnia 29 marca 2012 roku mieli okazję obejrzeć spektakl „Pan Tadeusz”. Dla widzów, którzy kojarząc wyjątkowe miejsce „Pana Tadeusza” w kanonie narodowej literatury, spodziewali się przedstawienia pomnikowego, ten spektakl był miłą niespodzianką. Irena Jun , autorka opracowania tekstu i reżyser, ten zaprawiony nostalgią literacki portret polskości, osadziła w świecie prawdziwych ludzi z zaskakująco obfitą dawką humoru. Rzeszowscy aktorzy z tego zadania wywiązali się doskonale, o czym mogą świadczyć brawa publiczności. Widownia była pełna. To był naprawdę udany spektakl, a właściwie wielkie teatralne wydarzenie.

 

 

 

 

 


 

Religijno - artystyczne dialogi w Borku Starym

Na jednym ze wzgórz Borku Starego, które okoliczni mieszkańcy nazywają "Jasną Górą Różańcową" stoi zabytkowy, barokowy kościół. Kościół ten zbudowany został dla słynącego łaskami cudownego Obrazu Matki Bożej. Dla szerzenia kultu Maryjnego i opieki nad cudownym obrazem sprowadzeni zostali tutaj Dominikanie. Jak przez ponad sześć wieków, tak i teraz jest to miejsce wielu pielgrzymek. Był to również jeden z celów wyprawy uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Wysokiej Głogowskiej w dniu 13 marca 2012 roku. Dzieje Sanktuarium, jak i ciekawostki z życia oraz posługi duszpasterskiej przedstawił nam O. Michał, który wraz z panią Barbarą Mroczka – instruktorem plastykiem w Domu Ludowym w Borku Starym ( filia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie) przywitał naszą grupę w klasztorze. W odległości około 100 metrów od kościoła jest cudowne źródełko i kamienna grota z figurą Matki Bożej z Lourdes. To tutaj rozpoczął się kult Matki Bożej. Tutaj bardzo często można spotkać modlących się ludzi, czerpiących wodę z cudownego źródełka. Każdy z uczestników naszej „Małej Pielgrzymki” również prosił o doznanie łaski.

Korzystając z gościnności wspomnianej już wcześniej pani Barbary oraz pana Stanisława Wojturskiego - sołtysa Borku Starego odbyliśmy także niezapomnianą podróż w świat sztuki. W Sali Wystawowej tutejszego Domu Ludowego obejrzeliśmy wystawę pani Felicji Mroczki – malarki, mieszkanki Głogowa Małopolskiego. Oczywiście nie mogło zabraknąć samej autorki prac, która swoje malarstwo uzupełniała autorskimi komentarzami, tworząc razem godną zobaczenia całość. Jej ulubiona technika to olej, a tematy prac czerpie tak z wyobraźni, jak i z natury - wyjazdów plenerowych. Dopełnieniem twórczości pejzażowej są portrety i spokojne, ale pełne wyrazu sceny rodzajowe. Jest też autorem martwych natur. Poszukuje wspólnych przestrzeni dla historii i współczesności, portretu i krajobrazu. Poprzez malarstwo pokazuje głębię, nasycenie i nastrój… Piękne krajobrazy, kolorowe bukiety polskich kwiatów, duże wyczucie koloru i smaku w kompozycji to chyba najważniejsze cechy jej malarstwa. Kolor i światło, z rzadka tylko zmącone cieniem urzeczywistnia artyzm i piękno życia. Tę radość istnienia dodatkowo podkreśla tematyka obrazów. Można śmiało powiedzieć, że pani Felicja to malarka z wyboru i temperamentu. Bierze aktywny udział w życiu głogowskiego, i nie tylko, środowiska plastycznego. Między innymi zasila szeregi Aktywnej Grupy Twórców działającej przy Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp. Swoje prace malarka prezentuje na wystawach indywidualnych oraz uczestniczy w wystawach zbiorowych. Tworzy z niebywałą pasją i talentem.
Uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej do wszystkich, dzięki którym mogli odbyć tak atrakcyjną wycieczkę kierują szczere wyrazy podziękowania.

Magiczna podróż do… kina Zorza

W dniu 28-02-2012 r. uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej wyruszyli do kina Zorza w Rzeszowie na film pt: „Magiczna podróż do Afryki”. Było to przygodowe widowisko kręcone m.in. w Nambii i Republice Południowej Afryki, gdzie uczestnicy mieli możliwość śledzenia emocjonującej podróży 10 letniej Jany. Obdarzona niezwykłą wrażliwością i wyobraźnią dziewczynka wyrusza w poszukiwaniu Kabbo, jej ciemnoskórego kolegi, który nagle porzuca życie w Barcelonie, by powrócić do swojego rodzinnego, a jednocześnie egzotycznego dla dziewczynki buszu. Jest to magiczna podróż po najdzikszym z kontynentów, gdzie pomagają jej zabawni strażnicy afrykańskich sekretów – napuszony ryś, szalone małpy, majestatyczny słoń Harry i obdarzony niezwykłymi mocami wierzchowiec. Dzięki ich wskazówkom trafi ona na ślad plemienia Kabby i pozna baśniową krainę ze swoich marzeń.
Film bardzo nam się podobał. Sponsorowi (Kino Zorza) za promocyjne bilety podziękowaliśmy wręczając wykonaną przez uczestników Środowiskowego Domu.

Zakończenie Karnawału – gościmy w Woliczce
Jest karnawał, jest zabawa! Tańce, hulanki, swawole! Karnawał jest okresem, na który wiele osób czeka cały rok. Zaczyna się po Trzech Królach a trwa do Popielca, czyli Środy Popielcowej. Wiemy, co to jest karnawał - zabawy, wesołe imprezy, wiele z nich z przebierankami. W każdym razie jest to czas hucznej zabawy. To czas prywatek, imprez i bali. Ale dlaczego karnawał? Ktoś kiedyś żartował, że to od nawału kar, jakie czekają na co bardziej rozpustnych uczestników karnawału. Ale to żart... Otóż słowo „karnawał” pochodzi z włoskiego „carnevale”, to zaś z łaciny znaczyło „wóz w kształcie okrętu”. W takich wozach jechali – jeszcze w starożytnym Rzymie – uczestnicy świątecznych procesji ku czci Dionizosa i Izydy. Uroczystości te kończyły się wesołą zabawą.
Na zaproszenie zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Samopomocy w Woliczce uczestnicy naszego ośrodka tam właśnie świętowali 21 lutego 2012 roku zakończenie karnawału. Imprezę rozpoczęły zabawy i gry integracyjne. Tańcom i pląsom towarzyszyły konkursy oraz gry i konkursy zręcznościowe. Nie zabrakło także poczęstunku. Teraz aż do następnego roku możemy tylko nucić za Niebiesko-Czarnymi:

„Jeszcze nas melodia goni,
Cichnie rytm klaszczących rąk,
A za chwilę ktoś tam wspomni,
Naszych barwnych świateł krąg...
Jeszcze raz przez puste sale,
Blisko tak zatańczmy tuż,
Mówiąc żegnaj karnawale,
Myślę żegnaj miły już…”

Wolontariusze…

Podczas ferii zimowych w naszym ośrodku gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej. Uczniowie w ramach wolontariatu wraz z uczestnikami ośrodka brali udział w zajęciach rękodzielniczo – plastycznych, m.in. malowali wykonane z masy solnej ozdoby.


Czerwony Kapturek

b_150_100_16777215_0___images_grafika_czerwonykapturek2.jpgUczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej i uczniowie Zespołu Szkół z Wysokiej wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Akta przygotowali przestawienie zatytułowane Czerwony Kapturek. Zostało ono wystawione w naszym ośrodku oraz w Przedszkolu w Wysokiej Głogowskiej. Aktorzy wszędzie otrzymali gromkie brawa.


Walentynkowy Karnawał
Ponieważ trwa karnawał - czas na szaleństwa i zabawę. Również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej skorzystali z jego uroku. 14 lutego odbył się w ośrodku Bal Walentynowo-Karnawałowy, podczas którego tańcom i zabawom nie było końca. A najważniejszą z nich był wybór Walentynki i Walentego balu. Czternasty lutego to dzień, kiedy ludzie wyznają sobie miłość, a jeśli nie są zakochani, to życzą sobie i innym, aby miłość w końcu ich spotkała. Symbolem walentynek od lat jest oczywiście serce. O to właśnie piernikowe serce, które otrzymał każdy „balowicz” , a także o obfitość stołu zadbała nasza niezastąpiona pani Ela oraz sami uczestnicy.
Wszyscy bawili się znakomicie! Szkoda, że następna taka impreza dopiero za rok…

Poeta miłości i nadziei

2 lutego 2012 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy mieliśmy przyjemność gościć tak wybitną postaci jaką jest Ojciec Sergiusz (Józef) Ślęzak - kapucyn, poeta i kapelan Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Rodem wywodzi się właśnie z Wysokiej Głogowskiej. Podczas kameralnego spotkania przedstawił uczestnikom ośrodka swoją twórczość literacką. Są to wiersze często bardzo osobiste. Wiele z nich powstało w złożonych i trudnych okolicznościach duchowych. Ojciec Sergiusz pisze o życiu i o tym wszystkim, co się z nim łączy, czyli o zmaganiu się człowieka z wszelkimi trudami i cierpieniami. Pisze również o radości, o miłości, o wierze, która jest tajemnicą ludzkiej duszy. Można powiedzieć, że nosi w sobie pragnienie, by swoimi wierszami przybliżać Pana Boga, by wzbudzać refleksje, by pocieszać, krzepić, a także rozweselać. Jego wiersze są takim małym światełkiem dla tych, którzy gubią drogę w mrokach trudnej rzeczywistości i choroby. W spektrum jego zainteresowania jest właśnie dusza człowieka. Patrząc holistycznie, zauważamy, że cierpiącemu pomaga nie tylko medycyna sensu stricte, ale także spotkania z ludźmi, zwykłe rozmowy, pomoc kapelanów. Tak więc poezja Ojca Sergiusza jest dopełnieniem terapii; w pewien sposób umacnia, przynosi otuchę, nadzieję. I ta właśnie budząca się nadzieja jest dla Ojca motywacją do dalszego tworzenia.
Spotkanie z Ojcem Sergiuszem dało wszystkim uczestnikom wiele radości. Był to dla nas jakby gest miłości. Słuchając jego wierszy czuliśmy płynącą z nich autentyczność serca drugiego człowieka. Uśmiechy na twarzy, zadumanie i wzruszenie niech będą naszym podziękowaniem za to spotkanie.


Kolęda na ziemi… - Jasełka w Środowiskowym Domu Samopomocy
w Wysokiej Głogowskiej

 

Pierwszą inscenizację wydarzeń w Betlejem, włączoną do liturgii Święta Bożego Narodzenia, prawdopodobnie przygotował w 1223 roku Święty Franciszek z Asyżu. Dlatego też właśnie franciszkanie przyczynili się do rozpowszechnienia zwyczaju sprawowania jasełkowych misteriów. Początkowo jasełka wystawiano w kościołach. Później przedstawienia jasełkowe zaczęły rozwijać się także poza murami świątyń. Tradycyjnie okres wystawiania jasełek rozpoczyna się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i trwa do 2 lutego, czyli do święta Matki Boskiej Gromnicznej, które kończy okres Bożego Narodzenia. Zatrzymujemy się na wówczas na chwilę w gonitwie codziennych spraw… i kolędujemy.
Dnia 18.01.2012 roku także w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej odbyło się Noworoczne Spotkanie Opłatkowe, na które przybyli zaproszeni goście, tj. rodzice, opiekunowie oraz osoby bliskie naszym uczestnikom. Swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Zastępca Burmistrza Głogowa Młp., Pani Kierownik MGOPS w Głogowie Małopolskim, Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej oraz uczniowie Szkoły Muzycznej z Głogowa Młp. z opiekunami. Zaproszeni goście obejrzeli piękną historię, która wydarzyła się przed laty w Betlejem w wykonaniu uczestników ośrodka. Aktywnie w przedstawienie zaangażowali się również rodzice, śpiewając wspólnie z „aktorami” współczesne pastorałki i tradycyjne polskie kolędy. Z akompaniamentem i repertuarem kolęd wystąpili również uczniowie Szkoły Muzycznej. Spotkanie nie obyło się bez wspólnego posiłku, na który złożyły się tradycyjne potrawy przygotowane przy współudziale uczestników. Obejrzeliśmy także prezentację multimedialną o ważnych wydarzeniach w ośrodku w 2011 roku.
Podczas spotkania miał miejsce finał akcji zorganizowanej przez wolontariuszy współpracujących ze Stowarzyszeniem Lepsze Dziś. Akcja ta miała na celu zbiórkę pieniędzy i środków pielęgnacji codziennej na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej. Każdy uczestnik ŚDS otrzymał z rąk Zastępcy Burmistrza Głogowa Młp.– pana Jerzego Komanieckiego paczkę zawierającą kosmetyki i artykuły potrzebne do codziennego użytku. Honorowy patronat nad akcją objął Burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, rodzicom, nauczycielom i uczniom Szkoły Muzycznej, wolontariuszom, a także sponsorowi - "Z&R" S.C. Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna Sklep Spożywczy Zofia i Robert Liszcz, za okazałe serce, dzięki któremu możliwe było spotkanie się w tak miłym gronie.

Piknik rodzinny w ŚDS

 

Okres letni to okres pikników grilowania, zabawy i odpoczynku. Ośrodek przygotował dla naszych uczestników piknik rodziny na swieżym powietrzu. W tym dniu zostali zaproszeni rodzice i opiekunowie maszych podopieczych, młodzież z Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej dzieci ze świetlicy socjoterapeutyczej oraz zaproszeni goście: Burmistrz Głogowa Młp., Dyrektor MiejskoGminnego Osrodka Pomocy Społeczej, pani Sołtys Wsi Wysoka Głogowska i Radni Miejscy mieszkający w Wysokiej Głogowskiej. Kilkugodzinny czas przebywania w ośrodku upłynął na aktywnym wypoczynku. Wiele konkurencji sportowych, gier i zabaw przygotowanych przez terapeutów wyzwalało w uczestnikach chęc walki. Motywacją było również to że dla wszystich biorących udział w zawodach przewidziano cenne nagrody i upominki. Główną atrakcją i niespodzianką był pokaz motorów oraz akskluzywnych samochodów jakich nie spotyka się często na naszych drogach. Dzieki uprzejmości p. Bielendy – mieszkańca Głogowa Młp., który zorganizował pokaz i poświęcił swój czas aby uatrakcyjnić nasz piknik. Istniała również możliwość przejazdu luksusową limuzyną.. Piknik odbyl się przy pięknej pogodzie. I chyba nie jest ostatni w tym roku.

Szczególne podziękowania dla sponsorów bez których piknik prawdopodonie by się nie odbył:

Urzad Miejski w Głogowie Młp.

Lesław Bielęda – osoba prywatna

Smak-Górno Sp. z o.o.

Piekarnia GS Samopomoc Chłopska

Piekarnia Danuta Lachtara

Liszcz Zofia i Robert. Sklep spożywczy s.c.

PIWEX Sp. z o.o.