Get Adobe Flash player
Start Aktulaności Archiwum 2013

Archiwum 2013

 

 


Składamy życzenia.

 

Składając życzenia radosnych, pogodnych, przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu szczęśliwych chwil, sukcesów i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2014 uczestnicy ŚDS nie zapomnieli o drobnych upominkach dla osób zaprzyjaźnionych z ośrodkiem, sponsorów oraz rodziców.

 

 

 

 

 


 

Kino Helios – „Mój biegun”


W dniu 19-12-2013 uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej wyruszyli do kina Helios w Rzeszowie na film pt: „Mój biegun”.To prawdziwa historia Jaśka Meli, najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Zanim jednak do tego doszło, jego rodzina musiała poradzić sobie z serią tragicznych wydarzeń. Śmierć młodszego syna, a po kliku latach – ciężki wypadek nastoletniego Jaśka. To historia, w której rodzina odnajduje na nowo wiarę i miłość. Historia chłopca, który walcząc o powrót do normalnego życia, odnajduje w sobie siłę charakteru obcą niejednemu dorosłemu. To przepiękna opowieść o ludziach, którzy trwają razem pomimo tragedii i uczą się bolesne wydarzenia przekuwać w zwycięstwo.
W głównej roli - jako Jaśka Melę zobaczyliśmy Macieja Musiała. Film wzbudził w nas wzruszenie i wielkie emocje, wrażenia z wyjazdu będą na długo niezapomniane.

 

 

 

 

 

 


 

 

Konkurs „Kartka Świąteczna Wojewody Podkarpackiego”


W tym roku odbyła się już IV edycja konkursu na świąteczną kartkę wojewody, która tym razem kierowana była do Środowiskowych Domów Samopomocy z terenu województwa podkarpackiego. Wpłynęło ponad 70 kartek. Także uczestnicy naszego ośrodka w ramach zajęć terapeutycznych w pracowni plastycznej zaprojektowali i wykonali piękne bożonarodzeniowe kartki. Praca Agnieszki została wysłana z życzeniami świątecznymi do Ministra Administracji i Cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego, a pracę Renatki możemy podziwiać na wystawie pokonkursowej, prezentowanej w holu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie do 30 grudnia.

 

 

 

 

 


 

 

Konkurs „Witraż Bożonarodzeniowy”


17 grudnia o godz. 13.00 w sali klubowej Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród laureatom w VI Powiatowym Konkursie Plastycznym dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych pt. „Witraż Bożonarodzeniowy”, organizowanym pod Patronatem Starosty Rzeszowskiego. Przedmiotem Konkursu były prace plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej (zwyczaje ludowe, szopki betlejemskie, anioły, stroiki itp. motywy świąteczne), wykonane techniką witrażu z kolorowej bibuły i czarnego kartonu, o dowolnych formatach i kształtach. Jako, że codziennie w naszym ośrodku powstają piękne prace, postanowiliśmy pochwalić się choć częścią z naszych wytworów i wzięliśmy udział w tym konkursie. Witraże nasze uczestniczki wykonały bardzo starannie, wykazując się dużą kreatywnością. Wysiłki te zostały docenione - Renatka i Gosia zostały wyróżnione. Za swoje dzieła otrzymały dyplomy i nagrody.

 

 

 

 

 

 


 

 

Świąteczna wystawa w Urzędzie Wojewódzkim

Tradycją ośrodka jest, że już od początku grudnia uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej z pomocą terapeutów przygotowują stroiki świąteczne. Kłujące igliwie nie zniechęca nikogo. Bombki, suszone owoce, cynamon i wstążki…. Każda ozdoba jest inna, każda wyjątkowa. Efektem naszej pracy jest wystawa w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Wystawa ta stała się inspiracją do odkrywania wśród uczestników ośrodka własnych talentów, a bogactwo wzorów i kolorów wzbudziło zainteresowanie wśród petentów korzystają.

 

 

 

 


 

Mikołajkowa niespodzianka w ŚDS w Wysokiej Głogowskiej

Zgodnie z tradycją, 6 grudnia do Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej zawitał niezwykły gość, na którego wszyscy czekali z utęsknieniem. Jako, że uczestnicy ŚDS byli oczywiście przez cały rok „grzeczni”, a Mikołaja przywitali bardzo radośnie, dostali od niego prezenty. Każdy z obdarowanych powiedział coś od siebie – wyrecytował wiersz lub zaśpiewał piosenkę. Wizyta Mikołaja pozostaje niezapomniana, aż do… przyszłego roku!

 

 

 

 

 


 

Wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy


Projekt „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III” realizowany jest od marca 2012 do końca lutego 2014 roku przez PFRON w partnerstwie z czterema organizacjami: Caritas Polska, Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA, Fundacją Aktywnej Rehabilitacji „FAR” w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji. Caritas Polska realizuje projekt w siedmiu biurach w: Ełku, Bydgoszczy, Nysie, Kolbuszowej, Łodzi, Lublinie oraz Szczecinie.
Celem projektu jest wsparcie oraz przygotowanie określonej grupy osób z niepełnosprawnością ruchową do wejścia lub powrotu na rynek pracy oraz do podjęcia lub kontynuowania nauki. Pracownicy biur projektu czuwają nad naborem do projektu osób z niepełnosprawnością (z orzeczonym znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności) oraz osób z ich otoczenia. Wykwalifikowani pracownicy, specjaliści ds. współpracy z pracodawcami zapewniają wsparcie w aktywnym poszukiwaniu i znalezieniu pracy oraz zbudowaniu zaplecza umożliwiającego podjęcie pracy lub stażu.
W ramach projektu realizowane są spotkania indywidualne doradcze, grupowe warsztaty wyjazdowe, szkolenia i staże rehabilitacyjne. Także uczestnicy projektu ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej mieli okazję skorzystać z tego typu warsztatów, między innymi wyjechali na spotkanie do Kolbuszowej, gdzie oprócz prezentacji i szkolenia mieli okazję spotkać Mikołaja (oczywiście z workiem pełnym prezentów) oraz poczęstować się pyszna pizzą.

 

 

 

 

 


 

Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście


Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Do dziś nie wiadomo, dlaczego panie wróżyły sobie miłość akurat w nocy z 29 na 30 listopada, ale zwyczaje te sięgają aż do starożytności. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka. Andrzejkowe wróżby, pełne niespodzianek i psot to nieodzowny do dziś rytuał w czasie ostatnich zabaw przypadających przed Adwentem. Bawią się wtedy i starsi i młodsi. Wróżby są doskonałą okazją do integracji i poznawania tradycji.
26 listopada także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej doskonale bawili się na Zabawie Andrzejkowej Nie zabrakło dobrych przekąsek i wspaniałej muzyki. Nikogo nie trzeba było namawiać do pląsów na parkiecie. Tańce przerywane były zabawami, konkursami, karaoke. Mieliśmy także wróżkę, która wywróżyła wszystkim szczęśliwy przyszły rok.

 

 

 

 

 

 

 

 


Razem Piękniej

To hasło, pod jakim po raz siódmy zostało zorganizowane Podkarpackie Święto Niepełnosprawnych na sali widowiskowej w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. To bez wątpienia niecodzienne święto radości i integracji. Niepełnosprawni artyści, swoimi prezentacjami artystycznymi, pokazali nowe światło i kolory, które tworzą codzienny, niekiedy szary świat. Zarówno prezentowane przedstawienia, jak i całe zaplecze imprezy było na wysokim poziomie. Gra aktorów-amatorów, stroje, scenografia, pokazały zaangażowanie, jakie zostało włożone w zorganizowanie tej imprezy. Nasi uczestnicy również wykazali się kunsztem artystycznym i odegrali inscenizację do piosenki „Mała smutna królewna”. Ich gra została nagrodzona gromkimi brawami, statuetką oraz pamiątkową książeczką ze zdjęciami aktorów. Udział w tej niecodziennej imprezie pokazał, że każdy z nas, bez względu na stan zdrowia, jest w stanie pokazać swój talent i zdolności. Wszystkim gratulujemy.

 

 

 

 

 

 

 


 

Zabawa Andrzejkowa


20 listopada nasi uczestnicy zostali zaproszeni na Zabawę Andrzejkową zorganizowaną w Domu Ludowym w Kolbuszowej Górnej. Spotkaliśmy tak kolegów i koleżanki z innych zaprzyjaźnionych ośrodków, więc zabawa zaczęła się w najlepsze. Były tańce, zabawy, wróżby, karaoke, ciasteczka z niespodzianką. Nie zabrakło także pysznego poczęstunku. Dziękujemy za zaproszenie, zabawa była wspaniała.

 

 

 

 

 


 

„Mała smutna królewna” – VI Integracyjna Biesiada Teatralna w Przeworsku


13 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku odbyła się VI edycja Integracyjnej Biesiady Teatralnej. W przeglądzie brali udział uczestnicy kilku Środowiskowych Domów Samopomocy z woj. podkarpackiego oraz gościnnie rodzice i dzieci z miejscowych przedszkoli. W ramach imprezy osoby niepełnosprawne ze Środowiskowych Domów Samopomocy wykazały się twórczością artystyczną prezentując różne formy teatralne. Uczestnicy naszego ośrodka zaprezentowali tam inscenizację do piosenki „Mała smutna królewna”, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród oglądających i otrzymaliśmy brawa jeszcze w trakcie trwania przedstawienia – publiczność bawiła się razem z artystami. Aktorzy za swój występ otrzymali dyplom i pamiątkową statuetkę.

 

 

 

 

 

 

 


 

I Przegląd małych form teatralnych – „Dokąd zmierzam”

30 października sala widowiskowa SCK w Dzikowcu była pełna „ciekawych i oryginalnych postaci” – byli to artyści, uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy z 6 miejscowości: Nowej Dęby, Kolbuszowej, Bojanowa, Spie, Woli Raniżowskiej oraz oczywiście naszego ośrodka z Wysokiej Głogowskiej. I Przegląd małych form teatralnych – „Dokąd zmierzam” zorganizowany został przez Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu i Środowiskowy Dom Samopomocy w Spiach. Uczestnicy naszego ośrodka pięknie i dużą dozą humoru zaprezentowali skecz „Pani z miasta, Baba ze wsi”, który zdobył wyróżnienie. W nagrodę dostaliśmy statuetkę, dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez SCK w Dzikowcu. Przegląd pozostawił na długo wśród naszych uczestników wiele radości z możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć artystycznych.

 

 

 

 

 

 


 

IX Dzień Papieski p.n. „Niepełnosprawni w hołdzie Janowi Pawłowi II”


W dniu 22 października 2013 r. w liturgiczne święto bł. Jana Pawła II po raz dziewiąty Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Centrum dla Osób Niepełnosprawnych i Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Lubelskiej 13 w Rzeszowie, zorganizowała spotkanie przedstawicieli WTZ, ŚDS, DPS oraz stowarzyszeń osób niepełnosprawnych.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 250 osób z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Ropczyc, Rzeszowa, Kolbuszowej, Różanki, ze Środowiskowych Domów Samopomocy z Tyczyna, Zaczernia, Wysokiej Głogowskiej, Nowej Wsi i Rzeszowa oraz z Domów Pomocy Społecznej przy ul. Powstańców i ul. Załęskiej w Rzeszowie oraz z Chmielnika. Uczestniczyli również przedstawiciele stowarzyszeń osób niepełnosprawnych: EPI, SM, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Uratowane Serca.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny, a wraz z nim Mszę św. celebrowali: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn, ks. Ludwik Krupa, ks. Michał Czeluśniak i ks. Piotr Potyrała. W homilii biskup wyraził radość ze spotkania, wskazał na osobę bł. Jana Pawła II i zachęcał do naśladowania Jego postawy.
Po Eucharystii wszyscy uczestnicy przeszli przed pomnik bł. Jana Pawła II przy rondzie Jego imienia (tą trasą Papież jechał w roku 1991 z lotniska na spotkanie z wiernymi przy obecnej rzeszowskiej katedrze). Po odśpiewaniu pieśni i złożeniu kwiatów uczestnicy tego niecodziennego spotkania wrócili do Centrum, by w radości przeżyć okolicznościową agapę.
Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tym niecodziennym wydarzeniu.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Las wita nas


Potrzeba świeżego powietrza i spacerów towarzyszy nam przez cały rok, więc 24 października uczestnicy Środowiskowego Domu w Wysokiej Głogowskiej wybrali się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Pogoda była piękna, a las pięknie mienił się pełną barwą ciepłych jesiennych kolorów. W lesie rozpoznawaliśmy różne rodzaje drzew, liści, jesiennych owoców. Zbieraliśmy także kolorowe liście, i ku naszemu wielkiemu zdziwieniu znaleźliśmy mnóstwo grzybów. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i ochoty na kolejny spacer.

 

 

 

 

 

 

 


IX Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzegu.


17 października 2013 roku w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się IX Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Brali w nim udział uczestnicy z 43 środowiskowych domów, którzy pięknie zaprezentowali swój dorobek artystyczny. Występom towarzyszyły efektowne dekoracje, stroje, rekwizyty. Równolegle zorganizowana została wystawa prac plastycznych powstałych podczas zajęć terapeutycznych w ośrodkach. W holu TDK można było podziwiać prace wykonane w różnorodnych technikach, poprzez obrazy, rysunki, wyroby z drzewa, sznurka, po ceramikę… i wiele innych. Organizatorem wydarzenia tradycyjnie był Środowiskowy Dom Samopomocy z Tarnobrzega.
Zespół z ŚDS Wysoka Głogowska wystąpił w składzie: Renatka, Andrzej, Marysia, Piotr i Marcin. Każdy z występujących otrzymał pamiątkowy upominek, a każdy z ośrodków statuetkę i dyplom.

 

 

 

 

 

 


 

Człowiek – najlepsza inwestycja, czyli Praca bez barier

Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej nawiązał współpracę z Caritas Polska.
W ramach współpracy będziemy realizować projekt „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III”.
Celem projektu jest pomoc osobom niepełnosprawnym ruchowo w wejściu lub powrocie na rynek pracy.
Z naszego Ośrodka do projektu zakwalifikowało się 10 osób.
Uczestnicy w ramach projektu otrzymają:
- indywidualna pomoc psychologa, doradcy zawodowego i prawnika,
- kompleksowe wsparcie specjalistów różnych dziedzin,
- warsztaty promujące aktywność społeczno- zawodową osób niepełnosprawnych,
- ofertę szkoleń zawodowych i podnoszących kwalifikacje,
- możliwość odbycia stażu rehabilitacyjnego oraz uczestnictwo w indywidualnych zajęciach praktycznych,
- możliwość zakupu sprzętu wspomagającego udział w projekcie.


 

 


 

Nie tylko spacer

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej wzięli udział w organizowanym po raz pierwszy Przełaju ŚDS Województwa Podkarpackiego, czyli Marszu Nordic Walking, organizowanym w Kolbuszowej.
W zawodach wzięło udział 5 uczestników. Do wyboru była trasa 2 i 5 km. Nasi uczestnicy ambitnie podeszli do rozgrywek i wybrali dystans 5 km.
Co to jest Nordic Walking?
NORDIC WALKING to połączenie marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, których umiejętne używanie angażuje do pracy mięśnie górnej połowy naszego ciała. W odróżnieniu od trekkingu, gdzie kijki służą głównie do podpierania się. Korzenie Nordic Walking sięgają czasów starożytnych, gdy pasterze i pielgrzymi używali kijów do podpierania się podczas marszu w trudnym terenie. Kolejne źródło Nordic Walking można odnaleźć w letnich treningach narciarzy. Używają oni kijów od dziesięcioleci, aby uczynić swoje letnie treningi bardziej skutecznymi. Nordic Walking wywodzi się z Finlandii i staje się coraz bardziej popularny na całym świecie i powoli w Polsce. Podczas marszu z kijkami, przy prawidłowej technice, uruchomionych jest około 90% mięśni naszego ciała. Dzięki kijom odciąża się dolne, często przeciążone partie ciała (kolana, biodra oraz lędźwiowy odcinak kręgosłupa), a uaktywnia często zastane górne partie ciała (odcinek szyjny kręgosłupa i barki).
Na pierwszy rzut oka, wydawać się może że nie ma nic prostszego niż Nordic Walking. Przecież to takie banalne wystarczą 2 kijki i do dzieła. Pozory jednak mylą i niestety przekonaliśmy się o tym na własnej skórze i mięśniach.
Założone cele zawodów tj.: popularyzacja marszu Nordic Walking jako najprostszej formy czynnego wypoczynku i aktywności ruchowej, promocja zdrowego trybu życia, integracja społeczna zostały osiągnięte, a my postanowiliśmy, że od jutra zaczynamy treningi, aby w przyszłym roku znaleźć się na podium.

 

 

 

 

 

 

  

Konkurs fotograficzny „Bracia nasi mniejsi”
10 października w Domu Kultury „Śnieżka” nastąpiło podsumowanie V Konkursu Fotograficznego Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Konkurs zorganizowany został przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. Udział w nim wzięło 19 ośrodków z naszego województwa. Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem „Bracia nasi mniejsi”. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć naszego ośrodka z Wysokiej Głogowskiej, który został godnie reprezentowany przez Piotra Kądzielę i jego piękne zdjęcia. Podczas spotkania odbyły się warsztaty fotograficzne, projekcja filmu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej z rozdaniem nagród. W ocenie jury zgłoszone prace zostały wykonane na wysokim poziomie artystycznym. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.

 

 

 

 

 

 


 

Dzień chłopaka


30 września, panowie obchodzą swoje święto. Może nie jest tak popularne jak Dzień Kobiet, ale zapewniamy Was, że męska część ludzkości z niecierpliwością czeka na swój dzień.
Tego dnia także w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej dziewczęta stanęły na wysokości zadania i przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę. Pod okiem opiekunów przygotowały z tej okazji małą niespodziankę. Ukoronowaniem święta było wręczenie wszystkim chłopcom kartek z życzeniami i słodkich podarunków.

 

 

 

 

 

 


 

Sprzątanie świata


„Sprzątanie świata” - pod takim hasłem już ruszyła tegoroczna, akcja, której finał przypada, jak zwykle na 3. tydzień września, czyli 20 - 21 - 22 września. Ruszyły również działania uczestników ŚDS w Wysokiej Głogowskiej w tym zakresie. Jak co roku uzbrojeni w worki na odpady uporządkowaliśmy okolice ośrodka. Uczestnicy akcji nauczyli się również segregować odpady i dowiedzieli się nowych rzeczy na temat recyklingu.

 

 

 

 

 

 

 


Piknik Integracyjny

17 września w naszym ośrodku odbył się Piknik Integracyjny. W imprezie oprócz naszych uczestników wzięli udział także zaproszeni goście z zaprzyjaźnionego ŚDS w Woli Raniżowskiej oraz radny z Wysokiej Głogowskiej -pan Mieczysław Baran. Na wszystkich uczestników imprezy czekało wiele atrakcji: pokaz „poi” - mieszanki tańca, teatru i żonglerki w wykonaniu pana Sebastiana Frodymy, pokaz wyszkolenia psa w posłuszeństwie przeprowadzony przez tresera psów pana Marka Szarego oraz akrobacje lotnicze helikoptera zdalnie sterowanego również przez pana Marka. Mimo, że nie dopisała pogoda, czas pikniku umilała nam wesoła muzyka, w rytm której niektórzy ruszyli w tany. Nie zabrakło także poczęstunku; mamy nadzieję, że wszystkim smakowały serwowane kiełbaski i ziemniaki z grilla. Na deser można było się poczęstować ciastkami, kawą lub herbatą oraz sokami . Dziękujemy gościom za odwiedziny i wesoło spędzone chwile.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

No to lecimy

Na wiele sposobów można uatrakcyjnić pobyt i zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy. Nasi terapeuci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników, co rusz wymyślają nową atrakcję czy imprezę. A to jest wyjazd do Domu Kultury, a to wycieczka krajoznawcza po Polsce, a to piknik, czy udział w ogólnokrajowych akcjach takich jak sprzątanie świata.
Nawet nie trzeba szukać czy wyjeżdżać daleko, aby zobaczyć coś nowego czy innego.
Takim wyjazdem był ostatni nasz wyjazd do Portu Lotniczego Rzeszów- Jasionka.
Dzięki uprzejmość Pana Prezesa Stanisława Nowaka, grupa naszych uczestników mogła zwiedzić nowootwarty terminal Portu.
Lotnisko położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie Wysokiej Głogowskiej – Jasionce. W ostatnim czasie przeszło gruntowną modernizację i dzisiaj możemy podziwiać nową, rozbudowaną do kilkunastu stanowisk halę przylotów i odlotów. Uczestnicy byli świadkami przylotu samolotu z Warszawy, a także mogli pożegnać podróżnych odlatujących do Londynu.
Przesympatyczna Pani Alicja Kacprzak oprowadziła nas po lotnisku, odpowiadając na liczne, czasami zaskakujące pytania naszych uczestników. Odpowiedzi widać satysfakcjonowały pytających gdyż pytań było dużo.
Po zwiedzeniu Lotniska, nasza grupa udała się zwiedzać zaplecze lotniska. Aby dostać się w najbardziej strzeżone rejony Portu wszyscy przeszli kontrolę „w bramce”. Było dużo śmiechu i paniki, gdy „bramka” zaczęła piszczeć i mrugać. Kiedy wszyscy bezpiecznie przeszli „na drugą stronę” czekała nas kolejna niespodzianka. Okazało się, że nasz dobry znajomy – Pana Mieczysław Baran, Radny Gminy, będzie naszym przewodnikiem po LSP, czyli Lotniskowej Straży Pożarnej. Zobaczyliśmy samochody i sprzęt jakim dysponuje, poznaliśmy zadania Straży, a nawet byliśmy uczestnikami prezentacji „mini akcji”.
Chłopcy mogli posiedzieć w samochodzie i zapoznać się ze sprzętem pożarniczym.
Na koniec wycieczki uczestnicy otrzymali słodkie upominki.
Za życzliwe przyjęcie serdecznie dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W Stadninie Koni w Zabajce


14-15 września w Stadninie Koni w Zabajce odbyły się uroczyste obchody 35-lecia LKJ Zabajka. 15 września, podczas Mistrzostw Okręgu Podkarpackiego w skokach przez przeszkody pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, nie zabrakło miejsca na kiermasz rękodzieła artystycznego. Jednym z wystawiających był Środowiskowy Dom Samopomocy z Wysokiej Głogowskiej z pięknymi i barwnymi pracami uczestników ośrodka wykonanymi podczas zajęć w pracowni plastycznej.

 

 

 

 

 

 


Spotkania z historią

 

Dzięki współpracy Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Młp. oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej uczestnicy ośrodka w ramach zajęć plastyczno-terapeutycznych i realizowanego cyklu „Ludzie z pasją” mieli możliwość kolejnego spotkania ze światem sztuki i historii. W ten świat wprowadził nas pan Robert Borkowski – historyk, autor powieści historycznych (m.in. ”Serce Zakonu”), mieszkaniec Głogowa Młp, który obecnie przygotowuje pracę naukową na temat historii Głogowa XVIII-wiecznego. Pan Robert w bardzo ciekawy sposób udostępnił wszystkim swoją wiedzę na temat realiów odległej epoki odrodzenia. Swój wykład poparł on prezentacją multimedialną i ciekawostkami z historii Głogowa Młp. Opowieści o miastach, zabytkach i ludziach z nimi związanych wywołały w efekcie dyskusję historyczną. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in., że to właśnie człowiek inspirował artystów (głównie malarzy i rzeźbiarzy) w tym okresie i aby lepiej pokazać człowieka, na płótnie, czy też w gipsie rozpoczęto badania anatomiczne; że prawdziwy rozwój nastąpił dzięki wynalezieniu druku przez Jana Gutenberga. Spadek cen książek spowodowały, iż wiele osób mogło je nabyć. Spotkanie z panem Robertem pozwoliło lepiej poznać historię epoki renesansu – architekturę, sztukę, życie codzienne, stroje, rzemiosło. Podopieczni ŚDS bardzo dziękują panu Robertowi za „ciekawe opowieści”, pani Marcie Myśliwiec za zaproszenie i zainteresowani dziejami naszego regionu, mamy nadzieję na kolejne wizyty.

 

 

 

 

 

 

 


 

Wykopki

 

 

Wykopki, bo tak nazywano ziemniaczane żniwa, to jesienny, dawny zwyczaj i tradycja każdej wsi. Na pole wychodziły całe rodziny nawet z małymi dziećmi, zabierając ze sobą całodzienne wyżywienie. Ziemniaki kopano ręcznie. Każdy zbieracz miał inne zadanie. Jedni wykopywali ziemniaki, inni zbierali i wkładali je do koszy lub wiader, drudzy odnosili pełne wiadra i wysypywali na małe kopce. Podtrzymując te tradycje 9 września 2013 roku także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej rozpoczęli wykopki we własnym ogrodzie warzywnym. A że pogoda dopisała pierwszorzędnie: było słonecznie i ciepło, praca przebiegała bardzo szybko i zręcznie.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Papierowa wiklina


5 września 2013 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w zamach zajęć terapeutycznych odbyły się warsztaty rękodzielnicze, które przygotowała dla uczestników pani Izabela Kiełbowicz – Dróbek. Hobby i pasją pani Izy jest właśnie rękodzieło i malarstwo. Chętnie podzieliła się ona z nami swoimi umiejętnościami. W czasie warsztatów uczyliśmy się jak przygotować oryginalne podstawki pod kubki z papierowej wikliny. Papierowa wiklina to ciekawa forma kreatywnego recyklingu. Wykorzystując ogólnie dostępny materiał (makulatura) stworzyć można oryginalne i niezwykle trwałe formy. Papier daje szereg możliwości. Poprzez wykorzystanie tradycyjnych technik wikliniarskich na nietypowym materiale jesteśmy w stanie wykonać przedmiot w bardzo współczesnym stylu. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z podstawami techniki papierowej wikliny, m.in.: dobór i przygotowanie papieru, podstawowe sploty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wycieczka do Sanoka
27 sierpnia uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej brali udział w wycieczce krajoznawczej do Sanoka. Podstawowym celem wyprawy było zapoznanie podopiecznych z atrakcyjnymi miejscami na terenie Podkarpacia. Tam pod okiem przewodnika zwiedzaliśmy m.in. Park Etnograficzny, który należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie). Na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. W Parku, oprócz zabudowań mieszkalno – gospodarczych znajdują się również obiekty sakralne (XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie bojkowskie, jedna okazała cerkiew łemkowska z samego początku XIX w. i kilka malowniczych kapliczek), budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska, zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie). Mieliśmy okazje również zwiedzić piękny i malowniczy Rynek Galicyjski. Wędrówka po Parku Etnograficznym dała, pomimo zmęczenia, wiele radości. Wizyta w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to wspaniała lekcja historii, kultury ludowej oraz relaks. Będąc na Rynku Galicyjskim, gdzie zlokalizowane są budynki użyteczności publicznej nie obeszło się bez odwiedzenia krawca i fryzjera. Można było pooglądać precyzje zegarmistrza, podczas jego pracy, a po trudach zwiedzania wstąpić do piekarni na pyszne proziaki, paczki i chałkę. Pieczywo, mimo, że przepisy na ich wykonanie sięgają ubiegłego wieku, miało doskonały smak i aromat. Co niektórzy zakupili nawet bochenki „swojskiego” chleba, aby podzielić się nim z najbliższymi.
Po chwili odpoczynku na obiad, wdrapaliśmy się po ,, schodach zamkowych "do Muzeum Historycznego, mieszczącego się na Zamku w Sanoku. Zamek na wzgórzu kryje w swoich komnatach skarby ziemi podkarpackiej. Obejrzeliśmy tam jeden z najcenniejszych na świecie zbiorów ikon, kolekcję sztuki sakralnej kościoła rzymsko-katolickiego oraz galerię prac wybitnego Sanoczanina - Zdzisława Beksińskiego. W sanockim zamku sztuka cerkiewna to imponująca kolekcja ponad 1200 eksponatów już od XII do XX w. Zrobiła na wszystkich zwiedzających ogromne wrażenie ilością i wielkością niektórych ikon oraz ich różnorodnością. Eksponaty pochodzą z już często nieistniejących, prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy. Uratowane od zniszczenia lub wywiezienia za granicę przez przemytników znalazły schronienie w zamkowych murach. Z wizyty w sanockim muzeum utknęła w naszej pamięci także wystawa Zdzisława Beksińskiego - ze względu na wielkość, a także charakter prac samego mistrza. Widziane na żywo robią one wrażenie na każdym, zmuszają do refleksji . Zobaczyliśmy tam trochę inny świat, który nie każdemu się spodobał - ale każdego zmuszał do zastanowienia, kierował na inne „tory świadomości”.
Wycieczka przyczyniła się do znacznego poszerzenia wiadomości o naszej „małej ojczyźnie” – Podkarpaciu. Posłużyła także wyrobieniu nawyku korzystania z różnych form turystyki, jako sposobu atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Odkrycie tylu ciekawych, nowych miejsc rozbudziło wśród uczestników wyprawy ciekawość i zachęciło do planowania dalszych, już samodzielnych wycieczek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podarowanie obrazu Tomasza Koby dla Środowiskowego Domu Samopomocy

 


W dniu 14-08-2013 roku w Środowiskowym domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej gościł pan Tomasz Koba, który podarował dla ośrodka jeden ze swoich pięknych obrazów zatytułowany „Kardynał Wyszyński”. Podczas spotkania swoim towarzystwem zaszczycili nas również: sołtys Wysokiej Głogowskiej– pani Zofia Tracz i radny – pan Mieczysław Baran. Pan Tomek w interesujący i ciekawy sposób, z pewną dozą humoru, zaprezentował nam swoją pasję, jaką jest malarstwo, opowiadał o początkach swojej pracy artystycznej. Od kilkudziesięciu lat aktywnie uczestniczy on w życiu kulturalnym nie tylko rodzinnej miejscowości (Wysoka Głogowska), lecz jego obrazy podziwiać można podczas wystaw w całej gminie Głogów i nie tylko. Ma na swoim koncie wiele plenerów w różnych częściach Polski, wystaw zbiorowych, wystawę indywidualną. Głównym tematem jego prac malarskich są pejzaże, ale maluje też portrety i karykatury. Uważa, że zakątki naszej ziemi są piękne i trzeba je upamiętniać, dlatego tworzy obrazy opiewające ich urodę. Maluje najczęściej farbami olejnymi, bo jak sam mówi, oddają one głębię obrazu. W swoich dziełach uwiecznia głównie przyrodę, dworki, pałace, także obiekty sakralne.
Na zakończenie spotkania nie zabrakło braw i serdecznych wzajemnych podziękowań za niezwykłe doznania estetyczne oraz za podarowany ośrodkowi przez malarza obraz. Spotkanie odbyło się w serdecznej, miłej atmosferze.

 

 

 

 

 

 

 


 

W pizzerii Gusto
Na rozpoczęcie wakacji w ośrodku uczestnicy ŚDS wybrali się na pyszny obiad do pizzerii „Gusto” do Głogowa Młp. Pracownicy lokalu zadbali, by wszyscy goście spędzili czas nie tylko w „smacznej”, ale także w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy pałaszowali pizzę i popijali coca – colą. Korzystaliśmy także z pięknej słonecznej pogody relaksując się po obiedzie pod wielkimi parasolami z filiżankami kawy. Czas spędziliśmy bardzo przyjemnie. Dziękujemy za wspaniałą gościnę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Dziecko – słońce i radość, dziecko – najdroższy skarb”

„Dziecko - słońce i radość, dziecko – najdroższy skarb” - to tematyczna wystawa pani Jadwigi Lasocińskiej prezentowana w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Głogowie Młp., i którą to wystawę mieli okazję obejrzeć uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej. Na ekspozycji przedstawiono portrety dzieci w różnym wieku i w różnych miejscach. Artystka, malując starała się uchwycić dzieci w naturalnych okolicznościach, np. podczas zabawy, spaceru. Bardzo ciekawe ujęcie tematu - gratulujemy.

 

 

 

 

 


„Patrząc i widząc”

Obrazy, rysunki, rękodzieło artystyczne - to wszystko mogli podziwiać w sali wystawowej głogowskiego Domu Kultury uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej. Wystawa jest zwieńczeniem III Przeglądu Twórczości Nieprofesjonalnej „Patrząc i widząc”. Jest to wystawa przekrojowa, obejmująca prace wykonane w różnorodnych technikach przez plastyków z różnych grup wiekowych. Na wystawie można zobaczyć pierwsze kroki w batiku, dużo malarstwa i rysunku i inne nietradycyjne środki artystycznego wyrazu. Obejrzeliśmy inspirujące portrety, martwe natury, obrazy olejne, wykonane akwarelą, malowanie na drewnie i wiele innych.

 

 

 

 

 

 


 

W Oddziale Prewencji Policji w Zaczerniu


9 lipca 2013 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej odwiedzili Odział Prewencji Policji w Zaczerniu. Wizyta odbyła się w ramach zajęć terapeutycznych prowadzonych w ośrodku i pozwoliła naszym podopiecznym poznać charakter pracy policjanta, zapozna się ze specyfiką pracy w Oddziale Prewencji. Uczestnicy wycieczki obejrzeli sprzęt, który na co dzień wykorzystywany jest w policyjnej służbie, mogli też przymierzyć umundurowanie policyjne i przez chwilę poczuć się jak prawdziwi policjanci. Mieliśmy również okazję zobaczyć w akcji policjantów podczas ćwiczeń.
W Sekcji Doboru i Doskonalenia Zawodowego, podczas ciekawego wykładu dowiedzieliśmy się wiele pożytecznych rzeczy na temat bezpiecznych wakacji. Na koniec wszyscy dostali opaski odblaskowe, by w czasie wieczornych spacerów czuli się bezpiecznie na drodze i byli widoczni dla innych uczestników ruchu. Bardzo dziękujemy za przemiłe przyjęcie i interesujące „opowieści policyjne”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


XV Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego

 

 

W dniu 19 czerwca po raz 15 odbyła się Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy. W tym roku gospodarzem zawodów był ŚDS w Pruchniku. Uczestnikom kibicowała Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska.
Cała uroczystość składała się z dwóch części. Pierwsza rozpoczęła się przemarszem z Rynku miasta na stadion sportowy, który był miejscem rozgrywek. Następnie zespół CKSiT Equale, uczniowie Gimnazjum w Pruchniku oraz podopieczni ŚDS w Pruchniku przedstawili występy artystyczne, które zyskały uznanie wśród publiczności. Kolejnym punktem było odśpiewanie Hymnu Państwowego, wspólna modlitwa oraz zapalenie znicza olimpijskiego przez Rafała Wilka – byłego polskiego żużlowca, trenera żużlowego, dwukrotnego mistrza paraolimpijskiego z Londynu (2012) w handbike’u; kawalera Orderu Odrodzenia Polski.
Druga część Spartakiady to zawody sportowe, w których rywalizowali uczestnicy ze Środowiskowych Domów Samopomocy. Z roku na rok uczestników przybywa. W tym roku 60 reprezentacji, spośród 64 Ośrodków działających na terenie Podkarpacia, stanęło do rywalizacji w 5 konkurencjach, grupowych i indywidualnych. Razem około 400 uczestników.
Nasi podopieczni walczyli w następujących konkurencjach:
- rzut piłką lekarską
-skok w dal
-strzały i rzuty do celu
-slalom z piłką pomiędzy pachołkami
- sztafeta 4 x 100m.
Uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej, jak co roku zmagali się z niełatwymi wbrew pozorom konkurencjami. Wspólne zawody zakończyły się dla nas pomyślnie. Rafał Mroczka zajął III miejsce w konkurencji „rzut piłka lekarska”. Gratulujemy uczestnikowi.
Po zakończonych rozgrywkach otrzymaliśmy puchar, medal dla zwycięscy, dyplom oraz upominki rzeczowe dla wszystkich zawodników.
Uwieńczeniem zmagań była wspólna zabawa połączona z grillowaniem.
Celem spartakiady była rehabilitacja społeczna oraz integracja podopiecznych domów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie

13 czerwca uczestnicy ŚDS w Wysokiej wybrali się na „tajemniczą wycieczkę w głąb ziemi”, czyli do Podziemnej Trasy Turystycznej, która przebiega pod rzeszowskim rynkiem. Trasa kryje w sobie liczne atrakcje i tajemnice. Można w niej spotkać relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, nadgryzione „zębem czasu” pozostałości żelaznych krat i zawiasów, kilkusetletnie cegły „palcówki”, ukryte przejścia. Podczas wycieczki z przewodnikiem dowiedzieliśmy się m.in. tego, że podziemne korytarze służyły przed wiekami jako składy kupieckie, a w momentach zagrożenia były również idealnym schronieniem dla mieszkańców. Niektóre z nich posiadają swoje własne nazwy – jest więc tutaj Korytarz Lubomirskich, Piwnica Rzeszowskich, czy Droga Kupców. Trasa to jednak nie tylko korytarze, ale także ciekawa opowieść o historii miasta i regionu, oraz specjalne ekspozycje, które prezentują herby, broń, naczynia czy zbroje. Byliśmy na głębokości 0,5 – 10 m pod płytą Rynku (liczba kondygnacji: 3), przeszliśmy 15 korytarzy i 25 piwnic, pokonaliśmy trasę o długości 369 m, wchodziliśmy i schodziliśmy - 200 schodów. Okres powstania piwnic datuje się na XIV-XVIII wiek. Rzeszowskie Piwnice zrobiły na wszystkich uczestnikach wycieczek duże wrażenie.

 

 

 

 

 


 

Piknik integracyjny

W dniu 11 czerwca br. w naszym ośrodku zorganizowaliśmy Piknik Integracyjny. W imprezie oprócz naszych uczestników wzięli udział także zaproszeni goście z zaprzyjaźnionego ŚDS w Woliczce. W tym dniu teren wokół ośrodka był pełen gwaru i wesołej zabawy. Na świeżym powietrzu, korzystając z „zamówionych” promieni słonecznych tegorocznego lata odbyły się zabawy integracyjne, rozgrywki sportowe. Czas pikniku umilała wesoła muzyka, w rytm której niektórzy ruszyli w tany. Nie zabrakło także poczęstunku; mamy nadzieję, że wszystkim smakowały serwowane kiełbaski z grilla. Na deser można było się poczęstować drożdżówkami, ciastem, kawą lub herbatą oraz sokami. Dziękujemy gościom za odwiedziny i wesoło spędzone chwile. Dziękujemy również sponsorowi: „Piekarnia – Danuta Lachtara” w Przewrotnem, za wywołanie „słodkiego uśmiechu” u naszych podopiecznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dni Głogowa

Wzorem lat ubiegłych Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej miał możliwość zaprezentowania swojego dotychczasowego dorobku artystycznego na wystawie prac zorganizowanej podczas Dni Głogowa Młp.
Oprócz prac rękodzielniczych wystawianych przez Koła Gospodyń Wiejskich, Aktywną Grupę Twórców oraz innych lokalnych artystów, prace wykonane przez uczestników ŚDS w Wysokiej Głogowskiej cieszyły się największym zainteresowaniem oglądających i kupujących..
Celem wystawy miało być pokazanie, że uczestnicy ŚDS potrafią mimo swojej niepełnosprawności konkurować z osobami w pełni sprawnymi, a prace wykonywane przez uczestników są na wysokim poziomie. Zainteresowanie lokalnego społeczeństwa naszymi pracami pokazało, że takie prezentacje mają racje bytu.
Biorąc udział w takich akcjach Środowiskowy Dom Samopomocy pragnie propagować i promować lokalną twórczość artystyczną i ludową a nade wszystko integrować się ze środowiskiem lokalnym.

 

 

 

 

 

 


 

Powiatowy Dzień Jedności

Dla serc szlachetnych największa rozkoszą,
Gdy drugim radość w niedoli przynoszą.
A. Asnyk


W dniu 9 czerwca 2013 r. po raz XIV odbył się Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego. Tym razem spotkanie odbyło się w Hyżnem. Gmina ta gościła nas po raz kolejny (pierwszy raz w 2000r. – było to spotkanie inauguracyjne). Rok rocznie spotkania organizowały gminy: Dynów, Kamień, Trzciana, Sokołów Młp., Łąka, Lubenia, Niechobrz, Tyczyn, Błażowa, Głogów Młp., Chmielnik i Krasne.
Inicjatorem i organizatorem uroczystości, obchodzonej w powiecie rzeszowskim od czternastu lat jest Rada i Zarząd Powiatu Rzeszowskiego oraz Związek Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego. W jej przygotowania włączają się także samorządy gmin. W tym roku była to Gmina Hyżne, na czele z gospodarzem Panią Krystyną Wojtyło. Pani Wójt wzięła na siebie trud współorganizacji tego przedsięwzięcia. Miejscem spotkania był teren przy Sanktuarium Maryjnym w Hyżnem. Tegoroczna impreza odbywała się pod honorowym patronatem Biskupa Rzeszowskiego Kazimierza Górnego, Arcybiskupa Józefa Michalika Metropolity Przemyskiego oraz Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Przemyskiej Stanisława Jamrozka.
W Uroczystości wzięły udział osoby reprezentujące 14 gmin wchodzących w skład powiatu oraz przybyli goście.
Gorące podziękowania należą się Pani Jolancie Pieczonka - Przewodniczącej Związku Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego za czuwanie na całością zorganizowania i przebiegu spotkania.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 10.30 koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Marka Gajdy Proboszcza Parafii pw. Narodzenia NMP w Hyżnem. W tym roku imprezie sprzyjała pogoda. Nie zawiedli również goście, wśród których był Senator Kazimierz Jaworski, Poseł Stanisław Ożóg, Dyrektor PFRON Maciej Szymański. Wśród gości byli także reprezentanci samorządów gminnych i Starostwa Powiatowego w Rzeszowie. Nikt nie zapominał o tym, że adresatami spotkania były osoby borykające się z niepełnosprawnością. Biskup Pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej Stanisław Jamrozek w liście skierowanym na ręce Pana Starosty Rzeszowskiego napisał m.in. "Cieszę się z inicjatywy, które Starostwo Powiatu Rzeszowskiego podejmuje wobec osób niepełnosprawnych, czego świadectwem jest już XIV Powiatowy Dzień Jedności z tymi osobami. Radość, jaką oni czerpią z tych spotkań jest najlepszą nagrodą, jaką mogą otrzymać wszyscy, którzy im towarzyszą. Osoby niepełnosprawne są bardzo bliskie mojemu sercu, szczególnie dzieci, wśród których mam wielu przyjaciół."
Po części oficjalnej uczestnicy imprezy wzięli udział w grach, zabawach i konkursach oraz podziwianiu miejscowych zespołów wokalno- tanecznych.
Gminę Głogów Małopolski reprezentowało liczne grono osób niepełnosprawnych wraz z rodzicami i opiekunami. Osoby te to głównie podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej głogowskiej oraz zrzeszone w Stowarzyszeniu pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Głogowie Młp.


 

 

 

 

 


 

Dzień Matki w ŚDS – Wysoka Głogowska

Dzień Matki to dzień szczególny. Podtrzymując tradycję ośrodka 28 maja 2013 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokie Głogowskiej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Swoją obecnością zaszczycił nas m.in. pan burmistrz Głogowa Młp , Radni Wysokiej Głogowskiej, dyrektor ZS w Wysokiej oraz oczywiście mamy. Uczestnicy przygotowali bardzo ciekawy montaż słowno – muzyczny. Śpiewali oni piosenki i recytowali wiersze swoim mamom w podzięce za trud wychowania oraz miłość, którą od nich otrzymują. Uśmiech na twarzach oraz gromkie brawa świadczyły o radości i wzruszeniu wszystkich obecnych gości.
Na zakończenie uroczystości mamy otrzymały upominki – obrazki z motywem kwiatowym oraz piękną różę z bibuły, wykonane przez uczestników podczas zajęć terapeutycznych w ośrodku. Czas upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze przy filiżance herbaty, kawy i słodkim poczęstunku.

 

 

 

 

 

 


„Hej, hej do kniej…” – Muzeum Okręgowe w Rzeszowie


Z okazji przypadającej w tym roku 90-tej rocznicy powstania Polskiego Związku Łowieckiego, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprezentowało wystawę zatytułowaną „Hej, hej do kniej… - w 90-tą rocznicę powstania Polskiego Związku Łowieckiego”. 24 maja uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej mieli niecodzienną okazję obejrzeć te zbiory. Wystawa fascynowała różnorodnością tematyczną. Oprócz broni i oporządzenia myśliwego, na wystawie zobaczyliśmy również różne zabytki związane z szeroko rozumianą kulturą łowiecką. W scenerii saloniku myśliwskiego z przełomu XIX i XX wieku pięknie wyglądały pamiątki i wyroby artystyczne ozdobione motywami myśliwskimi. Na wystawie zaprezentowane były również pamiątki związane z Polskim Związkiem Łowieckim oraz Towarzystwem Myśliwych w Rzeszowie i Klubem Myśliwych „Diana” w Łańcucie – najstarszymi polskim kołami myśliwskimi. Eksponaty - to również dzika zwierzyna łowna. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in.: wilka, rysia, jelenia, niedźwiedzia, zająca, sarnę oraz rozmaite ptactwo, a także trofea myśliwskie – wieńce, parostki. Od pani przewodnik wysłuchaliśmy wiele ciekawych i interesujących "opowieści leśnych".

 

 

 

 

 

 


 

Przegląd twórczości Tuwima


8 maja 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świlczy z/s w Trzcianie odbył się Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych twórczości Juliana Tuwima, w którym wzięły udział placówki kształcenia specjalnego województwa podkarpackiego. Miał on na celu uczczenie Roku Juliana Tuwima, integrację środowiska osób niepełnosprawnych oraz prezentację ich umiejętności. W wydarzeniu uczestniczyło 9 ośrodków, także ŚDS w Wysokiej Głogowskiej. Pod okiem jury i przed publicznością prezentowano taniec, śpiew oraz różne formy teatralne. Prezentacje były bardzo ciekawe, a wykonawcy zaangażowani i przejęci swoimi występami. Emocje udzielały się zarówno występującym, jak i widowni. Uczestnicy naszego Ośrodka zaprezentowali się znakomicie. Choć trema dawała o sobie znać, wykonawcy zachowywali się na scenie jak prawdziwi aktorzy. Zaprezentowali wiersze – „Szczęście”, ‘Dwa wiatry” oraz zaśpiewali „Do prostego człowieka”. Każdy został nagrodzony, gdyż każdy na to wyróżnienie zasłużył, a poziom był wysoki i wyrównany. Wszyscy uczestnicy przeglądu mieli także okazję zwiedzić Izbę Kultury Ludowej w Trzcianie, a po występach odpocząć przy zastawionym przekąskami stole.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Moja pasja – moją radością”
Spotkanie autorskie z Marią Kania


7 maja uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej w ramach zajęć terapeutycznych wybrali się do Miejsko-Gminnego Biblioteki Publicznej w Głogowie Młp. na spotkanie z malarką panią Marią Kania. Pani Maria od lat zajmuje się wszechstronną działalnością artystyczną, łącząc różnorodne techniki i materiały. To wrażliwa artystka, która swoją osobowość przedstawia w licznych dziełach – pisze poezje, maluje, rysuje, fotografuje…. Przygotowała dla nas piękną wystawę swoich prac, które wykonywała podczas różnych okazji, wyjazdów, plenerów. Dzieła przyciągały wzrok wspaniałymi barwami oraz pomysłowością wykonania. Motywy roślinne, kwiaty, kompozycje i metafory malarskie inspirowane przyrodą i naturą przeniosły nas w świat fantazji, który pełen był ciepłych pastelowych barw. Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem oglądali obrazy i zadawali malarce wiele pytań. W kameralnej atmosferze czytelni autorka opowiadała o swoim życiu i twórczości. Opowiadała o tym jak, powstają jej obrazy, jakich farb używa i na czym najczęściej maluje, jakich używa materiałów. Zapoznała nas z różnymi technikami tworzenia. Z panią Marią każdy mógł porozmawiać nie tylko o sztuce i poezji. Spotkanie autorskie było okazją nie tylko do bliższego poznania artystki, a również do zgłębienia wiedzy o jej warsztacie malarskim. Na pamiątkę spotkania każdy uczestnik dostał pięknie pomalowaną przez artystkę muszlę. Pani bibliotekarka Marta Myśliwiec zadbała o pyszny poczęstunek i niespodziankę – kalendarz z widokami Głogowa Młp.

 

 

 

 

 


 

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
W ośrodku także zorganizowaliśmy „Dzień książki”. Uczestnicy przynieśli swoją ulubioną książkę i zaprezentowali ją innym. Mieliśmy okazję pochwalić się swoimi pasjami czytelniczymi. Wywołało to dyskusję na temat ważności książki w życiu człowieka. Wiadomo bowiem, że czytanie ma duży wpływ na zdolność koncentracji i wyniki terapii zajęciowej - poprzez lekturę można samodzielnie zgłębiać różne dziedziny wiedzy, wyszukiwać informacje.
Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek, wspieranie czytania oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

 

 


 

Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. W Polsce początek obchodów to rok 1990.
Także w naszym ośrodku była to jedna z okazji do promowania ekologicznego trybu życia. Uczestnicy wspólnie zastanawiali się, jak można pomóc naszej planecie. Tematem dyskusji była segregacja, recykling i odzysk zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to - ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń.
Uczestnicy zadbali też o porządki wokół ośrodka, rabatki kwiatowe, krzewy; bardzo dużo pracy włożyli w przygotowanie działki warzywnej. Był to piękny słoneczny dzień, więc bardzo miło było również wypocząć na świeżym powietrzu.
Dzięki takim okazjom jak ta uczestnicy nabywają pozytywnej postawy wobec środowiska naturalnego, a także umieją zachować się jak przyjaciele Ziemi.

 

 

 

 

 

 

 


 

"Katyń - Zbrodnia, która miała być zapomniana"


Uczestnicy Środowiskowego Domu samopomocy w Wysokiej Głogowskiej mieli niecodzienną okazje zapoznać się z wystawą prezentowaną w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp. pt. "Katyń - Zbrodnia, która miała być zapomniana". Ekspozycja jest częścią obchodów 73. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, upamiętniającej pomordowanych Polskich Oficerów w Katyniu, Twerze i Charkowie, zorganizowanych przez Burmistrza Głogowa Młp. Na planszach i fotografiach została zaprezentowana historia zbrodni dokonanej wiosną 1940 r. Wykorzystane materiały pochodzą ze zbiorów archiwum IPN w Rzeszowie.

 

 

 

 

 

 


 

Wystawa dorobku artystycznego Marii Kania


12 kwietnia uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej wybrali się do Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Głogowie Młp. podziwiać wystawę dorobku artystycznego Marii Kania. Pani Maria od lat zajmuje się wszechstronną działalnością artystyczną, łącząc różnorodne techniki i materiały - m.in. malarstwo, gobeliny, poezja, koronka. Motywy roślinne, kwiaty, kompozycje i metafory malarskie przeniosły nas w świat fantazji, który pełen był ciepłych pastelowych barw. Artystka jest urodzoną kolorystką. Zachwyciliśmy się swobodą, radością i optymizmem emanującym z prac oraz oczywiście pomysłowością.

 

 

 

 

 

 


 

Składamy życzenia
Pragniemy złożyć życzenia wielkanocne
zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
obfitości na świątecznym stole, smacznego jajka
oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie.

Życzenia to nieodłączny element każdych świąt. W nadchodzącym właśnie okresie Wielkanocy składamy sobie nawzajem szczere życzenia. Wiążą się one z religijnością i rodziną, bo przecież to z najbliższymi spędzamy ten wspaniały czas. I właśnie tego sobie życzymy - by spędzać świąteczne chwile w spokoju i miłości, wśród rodziny i bliskich nam osób. Miłość, radość, spokój i łaski płynące od zmartwychwstałego Jezusa to najczęściej powtarzające się wówczas słowa.
Takie właśnie życzenia płynące prosto z serca składają Kierownik, Pracownicy i Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej odwiedzając sponsorów, firmy, urzędy i osoby zaprzyjaźnione z ośrodkiem, wręczając przy tym własnoręcznie wykonane stroiki i kartki świąteczne. Są one przyjmowane z radością i zawsze odwzajemniane.

 

 

 

 

 

 


 

 

Integracyjny Przegląd Palm i Jajek Wielkanocnych – Wola Raniżowska


W dniu 21 marca 2013 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woli Raniżowskiej odbył się Integracyjny Przegląd Palm i Jajek Wielkanocnych – Wola Raniżowska, w którym wzięło udział 10 ŚDS-ów i 1 WTZ, w tym także delegacja naszego ŚDS-u. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Przewodniczący Rady Powiatu Kolbuszowskiego Mieczysław Burek, Proboszcz Parafii Raniżów ks. Bogdan Piekut, Wójt Gminy Raniżów Daniel Fila, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Halina Indyk, Radny i Sołtys wsi Poręby Wolskie Stefan Gancarz oraz przedstawicielki z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Raniżowie.
Zgromadzonych gości powitał Wójt Daniel Fila i Kierownik ŚDS Renata Nowak. Imprezę uatrakcyjnił program artystyczny - inscenizacja przybliżająca zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Wielkiej Nocy ”Wieziemy wam kogucika” , zaprezentowana przez gospodarzy. Inspirująca okazała się wystawa prac uczestników poszczególnych placówek biorących udział w przeglądzie – kolorowe palmy, stroiki świąteczne, pisanki wykonane przeróżnymi metodami, zajączki, kurczątka…. Nie zabrakło też wspólnego wielkanocnego poczęstunku.
Dziękujemy za zaproszenie i miły gest w postaci pamiątkowego dyplomu dla naszego ośrodka oraz statuetki w postaci drewnianego jaja wielkanocnego. Cieszy fakt, że stara tradycja ludowa jest nadal kultywowana – ten przegląd był tego przykładem. Spotkanie było doskonałą okazją do integracji pomiędzy poszczególnymi domami, a wystawiane prace dały możliwość do poznania nowych technik arteterapii i wymiany doświadczeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wizyta policjanta w ŚDS


13 marca 2013 r. nasz ośrodek odwiedził niecodzienny gość- policjant, starszy sierżant Paweł Dynia z Komisariatu Policji w Głogowie Młp., który wygłosił prelekcję związaną z pracą policji. Przybliżone zostały zagadnienia związane z konsekwencjami naruszenia prawa (np. groźby karalne, kradzieże, alkoholizm), odpowiedzialności za własne czyny oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożeń. Uczestnicy zadawali wiele pytań, na które otrzymywali cenne wyjaśnienia i informacje.
Celem wizyty było nie tylko zapoznanie się z przepisami prawa, ale także zbudowanie pozytywnego wizerunku osoby policjanta w oczach uczestników ośrodka . Stróże prawa nie tylko karzą i wyciągają konsekwencje, gdy ktoś łamie przepisy, ale przede wszystkim zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa.

 

 

 

 

 


 

Dzień Kobiet

8 marca mimo deszczowej pogody był wyjątkowym dniem dla wszystkich Pań w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy. Zgodnie z tradycją Panowie nie zapomnieli o Święcie Wszystkich Dam i bardzo starannie przygotowali się do tego Uroczystego Dnia. Na początku zaśpiewali wszystkim paniom sto lat,a był to początek niespodzianek. Każda z niewiast otrzymała drobny, słodki upominek świadczący o sympatii i pamięci oraz serdeczne życzenia.
W pracowni kulinarnej pod okiem pani Eli powstał fantastyczny deser – ciasto z lodami, którym delektowali się wszyscy licznie zgromadzeni w ośrodku uczestnicy.
Niespodzianki sprawiły kobietkom wiele radości i każda z uśmiechem na twarzy obchodziła swoje święto.

 

 

 

 

 

 

 


 

W Muzeum Łowiectwa

Myślistwo i polowania na stałe były wpisane w tradycje oraz codzienne życie dworów i pałaców. Początków zorganizowanego łowiectwa na naszych terenach należy szukać w czasach zaboru austriackiego.Dzięki wizycie w Muzeum Łowiectwa możemy poczuć tego ducha. 26 lutego uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej mieli niecodzienną okazje obejrzeć zbiory Muzeum Łowiectwa. Siedziba Muzeum znajduje się w budynku Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie. Eksponaty - to dzika zwierzyna łowna.Wystawa fascynowała róznorodnością tematyczną. Mielismy okazję zobaczyć m.in.: wilka, rysia, jelenia, niedźwiedzia, zająca, sarnę oraz rozmaite ptactwo, a także trofea myśliwskie – wieńce, parostki. Obejrzeliśmy obrazy o tematyce łowieckiej, elementy broni i narzędzia ilustrujące dzieje myślistwa na naszych ziemiach.
Muzeum Łowiectwa , poza udostępnieniem wystaw dla zwiedzających, prowadzi również działalność edukacyjną. Taką lekcję muzealną przeprowadził dla uczestników ośrodka prezes Koła Łowieckiego "Szarak" w Błażowej pan Mieczysław Broszkiewicz. Wysłuchaliśmy wiele ciekawych i interesujących "opowieści leśnych".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Zabawa Karnawałowa w Woliczce

7 lutego 2013 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej zostali zaproszeni na Zabawę Karnawałową do zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Samopomocy w Woliczce. Wytworzyła się wspaniała atmosfera radości, wszyscy dobrze się bawili przy nagraniach płytowych swoich ulubionych przebojów. Uczestnicy balu brali także w zabawach i konkursach, co było dodatkową atrakcją spotkania – były oczywiście nagrody.
Nie obyło się również bez pysznego poczęstunku. Jak każe tradycja w Tłusty Czwartek każdy mógł bezkarnie pałaszować pączki i ciasto. Dziękujemy ŚDS w Wodiczce za zaproszenie, miłe towarzystwo i super-zabawę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tłusty czwartek


Tłusty czwartek to staropolski zwyczaj i tradycja pieczenia oraz zjadania pączków i faworków (zwanych też chrustami). Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem zwyczajowym. W Polsce w ten dzień prawie wszyscy pochłaniają duże ilości pączków z nadzieniem różanym, i nie tylko. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Oczywiście w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy każdy chciał zapewnić sobie szczęście na cały rok i z apetytem wszyscy uczestnicy pałaszowali słodkości w postaci pączków, o które zadbał dla naszego ośrodka Pan Prezes GS „Samopomoc Chłopska”/ Piekarnia w Głogowie Młp. Serdecznie dziękujemy!

 

 

 

 

 

 


 

 

Zabawa karnawałowa !
Karnawał to oczywiście czas hucznych zabaw. Bawią się zarówno dorośli jak i dzieci. Także w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej 05 lutego 2013 roku zorganizowaliśmy Zabawę Karnawałową. Bale w tym okresie stały się już niemal tradycją ośrodka i jak co roku wywołują wiele emocji i radości. Tańcom i pląsom towarzyszyły konkursy, gry, zabawy i słodki poczęstunek. W ośrodku panował wyjątkowo miły nastrój. Po uśmiechach uczestników widać było, że zabawa była bardzo udana, przebiegała w iście karnawałowym nastroju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Spotkanie noworoczne w Środowiskowym Domu Samopomocy


W dniu 17 stycznia br. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się uroczyste spotkanie jasełkowo – noworoczne dla uczestników Domu oraz ich bliskich.
Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Głogowa Młp - Pan Paweł Baj, Zastępca Burmistrza - Pan Jerzy Komaniecki, Dyrektor Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej - Pani Jolanta Kwarta, Radni – Pan Mieczysław Baran i Pani Maria Drzał, Sołtys Wysokiej Głogowskiej – Pani Zofia Tracz.
Spotkanie uświetnił występ dzieci z Zespołu „ Hanka” z Z DK w Głogowie Młp.
Spotkanie rozpoczęło się od przywitania zebranych gości przez Panią Kierownik ŚDS-u. Następnie uczestnicy Domu przedstawili przygotowany program artystyczny, przeplatany wspólnym kolędowaniem.
To uroczyste spotkanie na trwale wpisało się już w kalendarium wydarzeń, jako jedno z najważniejszych w roku. Przy wspólnym stole, zasiedli uczestnicy i pracownicy ŚDS, rodziny i opiekunowie oraz nasi goście i przyjaciele.
Życzenia i wspólny posiłek wprowadziły rodzinny nastrój i prawie domową atmosferę. Nie zabrakło także rozmów o bieżących problemach.
Spotkanie to utwierdziło nas w przekonaniu jak silna jest tradycja kolędowania, jak wielka jest potrzeba wspólnego spotykania się. Dla osób niepełnosprawnych wspólne kolędowanie jest ogromnym przeżyciem i stanowi bardzo szczególną okazję do zaprezentowania ich talentu, nie tylko wokalnego.
Radość przeżywania Świat Narodzenia Pańskiego scala uczestników, pomaga im przezwyciężyć wzajemne urazy, pozwala cieszyć się życiem.
Dziękujemy Wszystkim za przybycie na spotkanie oraz za pomoc w jego zorganizowaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień otwarty

W 29 stycznia br. po raz pierwszy organizujemy w Środowiskowym Domu Samopomocy Dzień Otwarty.
Zapraszamy wszystkich sympatyków Ośrodka, osoby zainteresowane do odwiedzenia nas.
W tym dniu będziecie Państwo mogli zwiedzić Ośrodek, zapoznać się z terapeutami i uczestnikami. Zobaczyć specyfikę pracy w ŚDS.
Dzień Otwarty to przede wszystkim prezentacja tego, co w Ośrodku najcenniejsze - potencjału ludzkiego, ale nie obędzie się także bez licznych atrakcji, które uczynią ten dzień jeszcze bardziej niezapomnianym.
Czekają na Was warsztaty organizowane przez Terapeutów, prezentacja zdjęć, oraz prac wykonanych przez uczestników.
Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszej oferty, programu oraz prowadzonych zajęć.

W programie między innymi:
• zwiedzanie Ośrodka, pracowni terapeutycznych;
• zapoznanie z ofertą Ośrodka;
• prezentacja zainteresowań i osiągnięć podopiecznych naszej placówki ...

 

 


 

ŻYJEMY. ISTNIEJEMY. JESTEŚMY WŚRÓD WAS.

„ Nasz Dom to wspólnota ludzi dążących do stworzenia atmosfery równości, przyjaźni i braterstwa. Prowadzona terapia pozwala nam rozwijać i kształtować swoją osobowość.”

Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej jest ośrodkiem wsparcia dla osób niepełnosprawnych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z zaburzeniami psychicznymi. Realizuje zadania wynikające z zapisów Ustawy o Pomocy Społecznej, Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r., Celem terapii jest udzielanie wsparcia uczestnikom w podtrzymywaniu i rozwijaniu samodzielnego życia, podnoszenie poziomu sprawności psychofizycznej. Uczestnicy otrzymują pomoc w pokonywaniu barier uniemożliwiających im uczestniczenie w życiu społecznym.. Udział w zajęciach w ŚDS jest pożądany i przynosi widoczne efekty. Wpływa na zmniejszenie poczucia izolacji społecznej i odmienności osób niepełnosprawnych.
Patrząc na rozwój ludzkości, jej dążenie do rozwoju, perfekcjonizmu, nie sposób nie zauważyć, że każde społeczeństwo, począwszy od wspólnot plemiennych, aż do współczesności, stawało przed problemem niepełnosprawności i postaw „sprawnego społeczeństwa” wobec osób z niepełnosprawnością. W historii nauki o wychowaniu osób z niepełnosprawnościami możemy wyróżnić trzy okresy charakteryzujące postawy i stosunek społeczeństw wobec osób niepełnosprawnych:
I. okres wrogości;
II. okres litości i strachu przed osobami niepełnosprawnymi wraz z działalnością charytatywną;
III. okres szczegółowych badan wraz z próbami integracji, czyli włączania osób niepełnosprawnych w nurt życia społecznego.
Mówiąc o wrogości do osób z niepełnosprawnościami należy szczególną uwagę zwrócić na okres wspólnot plemiennych i starożytność. Niechęć tamtego okresu do niepełnosprawnych wynikała głównie z przyjętych norm i zasad dążących do stworzenia zdrowego i silnego społeczeństwa, a było to możliwe, zdaniem tamtejszych społeczeństw, tylko drogą eliminacji słabych jednostek. W tym celu dokonywano selekcji naturalnej. Dzieci słabe i chore wyrzucano do lasów (Grecja), zrzucano z gór (Sparta – Góra Tajgetos), topiono w rzekach (Egipt).
W pierwszych wiekach naszej ery nastąpił zwrot w postawach społecznych wobec osób niepełnosprawnych i inne spojrzenie na te osoby. Wraz z chrześcijaństwem pojawił się okres litości, a jednocześnie strachu przed niepełnosprawnymi. Wówczas zaczęto rozpowszechniać idee niesienia pomocy chorym poprzez działalność charytatywną Kościołów i innych instytucji powołanych do tego celu.
Kolejne stulecia nie przyniosły znaczących zmian w postawach społecznych wobec osób niepełnosprawnych.
W poszczególnych krajach postawy wobec nich były zróżnicowane, przeplatały się litość i strach. Z jednej strony osoby z zaburzeniami traktowane były z godnością, ponieważ uważano, że mają nadprzyrodzone zdolności np. jasnowidzenia i ułatwione kontakty z Bogiem. Z drugiej zaś pojawiły się stwierdzenia, że są opętane przez szatana. Taka sytuacja zmuszała niepełnosprawnych do zasilania szeregów żebraków i włóczęgów.
Istotny zwrot wobec niepełnosprawnych odegrała Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela. W tym czasie powołano pierwsze zakłady dla osób niepełnosprawnych, zaczęto prowadzić badania, opracowywać metody usprawniania, wprowadzać ustawy mówiące o łagodniejszym traktowaniu niepełnosprawnych.
W okresie międzywojennym tworzono szereg szkół, instytutów, zakładów dla tych osób.
Przeobrażenia polityczno-ekonomiczne zainicjowane w Polsce po 1989 r. zepchnęły osoby niepełnosprawne na margines życia społecznego. Taki stan rzeczy przyczynił się do częściowej izolacji osób niepełnosprawnych, a tym samym do negatywnych i stereotypowych zachowań społeczeństwa. Sytuacja uległa zmianie w 1991 r., kiedy to zaczęły się pojawiać pierwsze uregulowania prawne dotyczące funkcjonowania społecznego osób niepełnosprawnych.
Zaczęły się tworzyć organizacje zrzeszające osoby niepełnosprawne i ich opiekunów, co spowodowało częstsze pojawianie się ich w społeczeństwie. Osoby niepełnosprawne, ich problemy i trudności zaczęły być dostrzegane.
Analizując postawy społeczeństw wobec osób niepełnosprawnych w kontekście historycznym należy zauważyć, że wraz z rozwojem cywilizacji nastąpiły pewne korzystne zmiany. Osoby niepełnosprawne są obecne w życiu społecznym, mówi się o szeroko rozumianej rehabilitacji, integracji społecznej i normalizacji. O prawach tych osób zaczęto mówić w kontekście praw człowieka. W rzeczywistości jednak napotykają one zbyt wiele przeszkód, by mogły w pełni z tych praw korzystać.
Jedną z nich są postawy i nastawienia społeczeństwa, które są mocno zróżnicowane.
Są dwie skrajne postawy, a zarazem formy zachowania się wobec osób niepełnosprawnych: akceptacja oraz odtrącenie.
Postawa pozytywna (akceptująca) cechuje się życzliwością, sympatią, uznaniem, szacunkiem i empatią. Pojawia się wówczas, gdy znika lub zmniejsza się obciążenie związane z nawiązywaniem kontaktu z osobą niepełnosprawną oraz kiedy kontakt z nią nabiera dla danej osoby większej wartości. Charakteryzuje się obiektywną i realną oceną osoby niepełnosprawnej oraz pozytywnym nastawieniem poznawczym, a także pozytywnym zachowaniem społecznym. Takim jak: uznanie, że mamy poznać człowieka, a nie tylko jego niepełnosprawność, znajomość potrzeb osoby niepełnosprawnej i poziomu ich zaspokojenia, dostrzeganie zalet i możliwości tych osób, naturalny i życzliwy kontakt z osobami niepełnosprawnymi, współżycie i współpracę na różnych polach, przyznawanie osobom niepełnosprawnym prawa do uczestnictwa i pełnienia ról społecznych, akceptację osób niepełnosprawnych i różne formy integrowania ich w społeczeństwie.
Postawa negatywna wyraża się przez nieprzychylność do osób niepełnosprawnych. Można tu przytoczyć takie określenia jak: unikanie, brak akceptacji, poniżanie, piętnowanie itp. Ta postawa cechuje się pojawieniem u danej osoby obciążenia psychicznego przejawiającego się w uczuciach wywołanych trudnościami w działaniu lub cechami osobowościowymi niepełnosprawnych, a kontakt z nimi przestaje być wartościowy.
Często przyczyną postaw negatywnych są stereotypy i przesady, oparte na fałszywych przesłankach. Przesad i uprzedzenie mają kierunek ujemny i posługują się fałszywymi lub nie w pełni prawdziwymi informacjami, natomiast nie są oparte na doświadczeniu jednostki. Postrzeganie osób niepełnosprawnych przez pryzmat stereotypów i przesadów prowadzi do ograniczenia ich w każdej dziedzinie życia. Jednostka posiadająca cechy wyróżniające ją spośród innych jest piętnowana. Stereotypy, uprzedzenia i przesady doprowadzają do tego, że widziane są tylko słabe strony, które przedstawiają osoby niepełnosprawne jako bezradne, czy niesamodzielne. Postawy negatywne charakteryzują uczucia litości lub zbytniej troskliwości wobec osób niepełnosprawnych, negatywne nastawienie poznawcze oraz negatywne nastawienie społeczne.
Nasz Ośrodek zapewnia różnorodność terapii, opieki, rehabilitacji, treningów i wsparcia . Ich dostępność przyczyniła się do podniesienia sprawności i funkcjonowania Naszych Podopiecznych w społeczeństwie oraz do nabycia nowych umiejętności zawodowych i społecznych, niezbędnych w codziennym życiu.
Osiągnęliśmy rezultaty, tj: wyeliminowanie niepożądanych zachowań, zmniejszenie poziomu agresji wynikającej z zachwiania poczucia bezpieczeństwa, nabycie samodzielności i niezależności, aktywizację społeczna i fizyczną, rozwój osobowy, zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności.
Cele i plany założone na 2012 rok były realizowane w oparciu o indywidualne plany wspierająco – rehabilitacyjne. Plany te stanowią wytyczne do dalszej pracy terapeutycznej ośrodka. Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej ma w planach podejmowanie działań w ramach projektów z zakresu organizowania sieci oparcia społecznego, pozyskiwanie środków na podnoszenie jakości usług ŚDS, współpracę z Centrum Doradztwa Zawodowego i Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie aktywizacji zawodowej.
Organizowanie szkoleń dla uczestników i kadry celem podnoszenia kwalifikacji i umiejętności.
W 2012 roku w Ośrodku były organizowane m.in. Spotkanie Jasełkowe dla uczestników ŚDS i ich rodzin, Zabawa Karnawałowa - spotkanie integracyjne z zaprzyjaźnionym ŚDS–em, Konkurs plastyczny, w którym uczestniczyli podopieczni ŚDS i dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej, Dzień Kobiet - spotkanie integracyjne dla uczestników ŚDS i ich rodzin, wyjście do kina, Dzień Matki, Wizyta Biskupa, 2 pikniki połączone z rozgrywkami sportowymi. Uczestnicy wzięli udział w XIV Spartakiadzie ŚDS, udzieli udział w rozgrywkach sportowych w ŚDS w Woli Raniżowskiej. Ponadto został zorganizowany wyjazd do Inwałdu, oraz do Biblioteki Miejskiej w Głogowie Młp., do Rzeszowa na Targi Aktywności Zawodowej. Byliśmy w kinie, teatrze, na wystawie. Braliśmy udział w przedstawieniach teatralnych, gdzie nasza grupa przedstawiła występ artystyczny.
Późna jesienią był wyjazd do Trzcinicy koło Jasła (Karpacka Troja), dzień sportu organizowany wspólnie z Zespołem Szkół w Wysokiej Głogowskiej, dzień czytelnictwa również organizowany wspólnie z ZS oraz wiele innych imprez i spotkań.

Jesteśmy – Istniejemy – Żyjemy wśród Was – Chcemy się bawić, zwiedzać, uczyć. Traktujcie nas z godnością, bo na to zasługujemy.

"Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością"

Dzień Matki w ŚDS – Wysoka Głogowska

Dzień Matki to dzień szczególny. Podtrzymując tradycję ośrodka 28 maja 2013 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokie Głogowskiej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Swoją obecnością zaszczycił nas m.in. pan burmistrz Głogowa Młp , Radni Wysokiej Głogowskiej, dyrektor ZS w Wysokiej oraz oczywiście mamy. Uczestnicy przygotowali bardzo ciekawy montaż słowno – muzyczny. Śpiewali oni piosenki i recytowali wiersze swoim mamom w podzięce za trud wychowania oraz miłość, którą od nich otrzymują. Uśmiech na twarzach oraz gromkie brawa świadczyły o radości i wzruszeniu wszystkich obecnych gości.
Na zakończenie uroczystości mamy otrzymały upominki – obrazki z motywem kwiatowym oraz piękną różę z bibuły, wykonane przez uczestników podczas zajęć terapeutycznych w ośrodku. Czas upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze przy filiżance herbaty, kawy i słodkim poczęstunku.