Get Adobe Flash player
Start Aktulaności Archiwum 2014

Archiwum 2014

Spotkanie ze św. Mikołajem w hali sportowej „Podpromie”


9 grudnia br. w hali sportowej „Podpromie” w Rzeszowie odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem, w którym uczestniczyło około 2 tysiące dzieci i osób dorosłych z Podkarpacia. Organizatorem spotkania była Caritas Diecezji Rzeszowskiej, MOPS Rzeszów, Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Szkoła UNICEF oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć naszych uczestników (przez cały rok byliśmy bardzo grzeczni). Wśród wielu atrakcji wielkim zainteresowaniem cieszył się spektakl zaprezentowany przez Szkolne Koło Caritas i młodzież II LO w Rzeszowie, w którym aktywnie wziął udział jeden z naszych uczestników - Marcin. Przesłanie o św. Mikołaju poprzedził program muzyczny w wykonaniu Zespołu z Górna „Młody Duch”.  Wszyscy z wielkim entuzjazmem przyjęli także wejście św. Mikołaja oraz jego pouczenie. Biskup Ordynariusz udzielił wszystkim błogosławieństwa oraz podziękował organizatorom tego niecodziennego spotkania. Potem nadszedł czas na prezenty, a na koniec młodzież ze Szkolnego Koła Caritas przy 9 Gimnazjum w Rzeszowie rozdawała wychodzącym lody. Do ośrodka wszyscy wróciliśmy uśmiechnięci i z wielkimi paczkami „podarków mikołajkowych”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Mikołajkowa niespodzianka w ŚDS w Wysokiej Głogowskiej


Zgodnie z tradycją, co prawda trochę spóźniony, bo nie - 6 a 8 grudnia do Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej zawitał niezwykły gość, na którego wszyscy czekali z utęsknieniem. Jako, że uczestnicy ŚDS byli oczywiście przez cały rok „grzeczni”, a Mikołaja przywitali bardzo radośnie, dostali od niego prezenty. Każdy z obdarowanych powiedział coś od siebie – wyrecytował wiersz lub zaśpiewał piosenkę. Wizyta Mikołaja pozostaje niezapomniana, aż do… przyszłego roku!

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Ubieramy choinkę

Do Świąt Bożego Narodzenia nie pozostało wiele czasu i nic nie stoi na przeszkodzie, aby już teraz poczuć magię świąt.. Wiele osób oczekuje tego magicznego okresu z niecierpliwością. Nie ma się co dziwić. Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy. Oczywiście, podczas tych wyjątkowych chwil najważniejsi są ludzie. To oni stwarzają świąteczną atmosferę. Nie można jednak zapominać o tym, jak wiele mogą dać ozdoby świąteczne. Najważniejszą z nich jest oczywiście… choinka. Bożonarodzeniowe drzewko znajduje się niemal w każdym polskim domu podczas Bożego Narodzenia. Aby prezentowało się naprawdę okazale i niepowtarzalnie należy je odpowiednio ozdobić. Kto z nas nie lubi ubierać świątecznego drzewka, wieszać bombek, łańcuchów i innych dekoracji? Oczywiście choinkę ubieraliśmy także w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej. W ten sposób nie tylko podtrzymaliśmy tradycję bożonarodzeniową, ale również ozdobiliśmy nasz ośrodek. To także świetny pomysł na kreatywne spędzanie czasu i rozwijanie wyobraźni. Wystarczyło trochę kolorowego papieru, nici, szydełko, trochę zdolności i umiejętności, aby powstały świąteczne małe cuda. Tym właśnie sposobem nasza choinka prezentuje się bardzo okazale, a zawisły na niej piękne i pomysłowe ozdoby wykonane własnoręcznie przez uczestników podczas warsztatów.

 

 

 

 

 

 

 


 

Wycieczka do Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie


4 grudnia uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej w ramach prowadzonych w ośrodku zajęć i treningów zwiedzili Muzeum Energetyki Podkarpackiej w rzeszowskiej siedzibie spółki Polska Grupa Energetyczna Obrót. Po muzeum w niecodzienny sposób „oprowadzili” nas pani Małgorzata Wilczak i pan Paweł Pasterz. Demonstrowali oni zjawiska fizyczne, dzięki którym możliwe jest przesyłanie energii elektrycznej. Uczestnicy chętnie brali czynny udział w prezentacjach. Za pomocą przedmiotów codziennego użytku (m.in.: świetlówka, aluminiowe kubki, puszka, latarka, laser) mogliśmy poznać wpływ przewodów z prądem na igłę magnetyczną oraz zjawisko indukcji magnetycznej. Uczestnicy wycieczki obejrzeli także unikatowe pamiątki przedstawiające początki podkarpackiej energetyki, której historia sięga pierwszych lat XX wieku. Wśród eksponatów znalazły się archaiczne urządzenia, które były wykorzystywane w codziennej pracy przez dawnych elektryków, m. in. liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, ale też zegary ze starej elektrowni czy miliamperomierz z 1935 r. Można tu także obejrzeć jeden z pierwszych polskich komputerów o nazwie Meritum z 1985 r. Muzeum posiada ponadto bogatą kolekcję zdjęć historycznych np. elektrowni miejskiej w Jaśle z 1903 r. Na pożegnanie każdy z nas otrzymał miłą niespodziankę – opaskę odblaskową z logo PGE - bardzo dziękujemy za sympatyczne przyjęcie .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
„Ja dorosły – moje wyobrażenie o swojej przyszłości”


Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Ja dorosły – moje wyobrażenie o swojej przyszłości” zorganizowany przez Stowarzyszenie ‘Na Plus’ w ramach projektu „Dorosłość nie boli” finansowanym ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Uczestnikami konkursu byli uczniowie Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej, Budach Głogowskich, Szkoły podstawowej Nr 3 w Rzeszowie oraz oczywiście nasi uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej. W ramach zajęć plastycznych przygotowaliśmy prace wykonane przeróżnymi technikami – od collage, rysunków ołówkiem, kredkami… po prace malarskie wykonane na płótnie czy desce. Autorzy wszystkich prac wykazali się dużą kreatywnością, pomysłowością oraz starannością i estetyką wykonania, co zostało wynagrodzone. Wraz z gratulacjami za zwycięstwo (uzyskanie I, II i III miejsca) wykonawcy najlepszych prac dostali także nagrody rzeczowe: przenośne radia oraz gadżety komputerowe. Udział naszych uczestników w tym konkursie i otrzymane nagrody posłużył nie tylko rozwijaniu ich zainteresowań plastycznych, ale również zwiększył motywację do dalszego działania i wiarę we własne siły. Gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

 

 

 


 

Gościmy wolontariuszki – uczennice Gimnazjum Nr 2 z Rzeszowa

20 grudnia w naszym ŚDS gościliśmy uczniów z Gimnazjum Nr 2 im. Janusza Korczaka z Rzeszowa. Uczniowie w ramach wolontariatu wraz z uczestnikami ośrodka brali udział w różnego rodzaju treningach: zajęciach rękodzielniczo – plastycznych, m.in. wykonywali ozdoby świąteczne, treningu ruchowym podczas ćwiczeń w siłowni, umiejętności praktycznych…. po prostu robili to, robią zazwyczaj nasi uczestnicy. W ten sposób poznali codzienne życie ośrodka. Zrobili nam również prezent mikołajkowy w postaci upominków zebranych wśród kolegów i koleżanek ze szkoły. Było nam bardzo miło Was gościć, dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Policjanci w wizytą w ŚDS

28 listopada policjanci z Komisariatu Policji w Głogowie Młp. – aspirant sztabowy Waldemar Wilga oraz podkomisarz Marek Skuba - odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej. Podczas pogadanki z uczestnikami funkcjonariusze przedstawili zasady prawidłowego i bezpiecznego korzystania z dróg, informowali o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach i przypomnieli, że każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Opowiedzieli także o innych zagrożeniach – m.in.: kradzieżach, włamaniach, oszustwach, udzielili cennych wskazówek, jak dbać o własne bezpieczeństwo. Na koniec spotkania każdy uczestnik spotkania otrzymał od policjantów opaskę odblaskową.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze


Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy. Do dziś nie wiadomo, dlaczego panie wróżyły sobie miłość akurat w nocy z 29 na 30 listopada, ale zwyczaje te sięgają aż do starożytności. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka. Andrzejkowe wróżby, pełne niespodzianek i psot  to nieodzowny do dziś rytuał w czasie ostatnich zabaw przypadających przed Adwentem. Bawią się wtedy i starsi i młodsi. Wróżby są doskonałą okazją do integracji i poznawania tradycji. W naszym Ośrodku zabawa Andrzejkowa zaczęła się już od samego rano i to już 27 listopada. Uczestnicy przygotowali muzykę, wróżby, zabawy. Bardzo ciekawą „opowieść”, związaną z tradycją Andrzejek przygotował i przedstawił Janusz. Nie zabrakło dobrych przekąsek i wspaniałej muzyki. Nikogo nie trzeba było namawiać do pląsów na parkiecie. A wszystkiemu towarzyszył śmiech i radość. Każdy, kto chciał dobrze się bawił.

 

 

 

 

 

 


 

Razem Piękniej


To hasło, pod jakim 26 listopada tego roku już po raz ósmy zostało zorganizowane Podkarpackie Święto Niepełnosprawnych na sali widowiskowej w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. To bez wątpienia niecodzienne święto radości i integracji ŚDS-ów, DPS-ów. Zarówno prezentowane przedstawienia, jak i całe zaplecze imprezy było na wysokim poziomie. Gra aktorów-amatorów, stroje, scenografia, pokazały zaangażowanie, jakie zostało włożone w zorganizowanie tej imprezy.  Nasi uczestnicy również wykazali się kunsztem artystycznym i tanecznym - pięknie zaprezentowali układ taneczno - ruchowy do piosenki „My Słowianie”. Ich występ, a także stroje ludowe z naszego regionu zostały nagrodzone gromkimi brawami, statuetką oraz pamiątkową książeczką ze zdjęciami aktorów. Wszyscy uczestnicy przeglądu równie radośnie, jak podczas występów, bawili się później w restauracji Bohema. Udział w tej niecodziennej imprezie pokazał, że każdy z nas, bez względu na stan zdrowia, jest w stanie pokazać swój talent i zdolności. Wszystkim gratulujemy. Do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Zabawa Andrzejkowa w Kolbuszowej


25 listopada nasi uczestnicy zostali zaproszeni na Zabawę Andrzejkową do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Bal został zorganizowany dzięki Warsztatom Terapii Zajęciowej z Kolbuszowej Górnej. Spotkaliśmy tam (oprócz oczywiście gospodarzy imprezy) kolegów i koleżanki z innych zaprzyjaźnionych ośrodków – ŚDS w Kolbuszowej, Woli Raniżowskiej, więc zabawa zaczęła się w najlepsze. Nikogo nie trzeba było namawiać do pląsów na parkiecie. Były tańce, zabawy, wróżby, karaoke, ciasteczka z niespodzianką. Nie zabrakło także pysznego poczęstunku. Dowodem na to, że impreza była udana były goszczące na twarzach „balowiczów” uśmiechy. Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

II Przegląd małych form teatralnych – „Dokąd zmierzam 2014”

19 listopada 2014 r. sala widowiskowa SCK w Dzikowcu była pełna „ciekawych i oryginalnych postaci” – byli to artyści, uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy z 5 miejscowości, m.in.: Kolbuszowej, Bojanowa, Spie oraz oczywiście naszego ośrodka z Wysokiej Głogowskiej. II Przegląd małych form teatralnych – „Dokąd zmierzam” zorganizowany został przez  Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu i Środowiskowy Dom Samopomocy w Spiach. Uczestnicy naszego ośrodka pięknie, w barwnych strojach ludowych z naszego regionu zaprezentowali układ muzyczno – taneczny – „Podróże na ludowo” - do piosenki „My Słowianie”. W nagrodę, oprócz braw, dostaliśmy statuetkę, dyplomy  oraz drobne upominki ufundowane przez SCK w Dzikowcu. Przegląd pozostawił na długo wśród naszych uczestników wiele radości z możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć artystycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Piękny – malowany świat Barbary Tylutkiej


Obrazy, rysunki, rękodzieło artystyczne -  to wszystko mogli podziwiać w sali wystawowej głogowskiego Domu Kultury uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej, którzy wybrali się tam 20 listopada 2014 roku w ramach zajęć terapeutycznych. Mieliśmy okazję podziwiać dorobek artystyczny pani Barbary Tylutkiej. Jest to wystawa przekrojowa, obejmująca prace wykonane w różnorodnych technikach podczas różnych okazji, wyjazdów, plenerów. Obejrzeliśmy  inspirujące portrety, martwe natury, pejzaże, piękne twarze - maski i wiele innych… obrazy olejne, wykonane akwarelą, akrylem. Pani Barbara od lat zajmuje się wszechstronną działalnością artystyczną, łącząc różnorodne techniki i materiały. Wystawione dzieła przyciągały nasz wzrok wspaniałymi barwami oraz pomysłowością wykonania. Motywy roślinne, kwiaty, kompozycje i metafory malarskie przeniosły nas w świat fantazji, który  pełen był ciepłych pastelowych barw. Artystka jest urodzoną kolorystką. Zachwyciliśmy się swobodą, radością i optymizmem emanującym z prac oraz oczywiście pomysłowością. Oglądając wystawę można odczuć, że malowanie to spełnianie marzeń pani Barbary.

 

 

 

 

 

 

 


 

IX Wojewódzki Konkurs Plastyczny ‘Nasz Wspólny Świat’

Obrazy i  rysunki  wykonane przeróżnymi technikami plastycznymi -  to wszystko mogli podziwiać w sali wystawowej głogowskiego Domu Kultury uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej podczas zwiedzania wystawy. Wystawa była zwieńczeniem IX Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ‘Nasz Wspólny świat”.  To wystawa przekrojowa, obejmująca prace wykonane w różnorodnych technikach przez dzieci i młodzież szkolną, podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych instytucji pomocowych z terenu województwa podkarpackiego z różnych grup wiekowych. Na wystawie można było zobaczyć dużo malarstwa i rysunku, grafiki, collage i inne nietradycyjne środki artystycznego wyrazu pokazujące świat osób niepełnosprawnych. 30 października 2014 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczanie nagród laureatom. Wszystkie nadesłane prace naszych uczestników znalazły się na wystawie, a Renatka zdobyła wyróżnienie (dyplom i nagrody rzeczowe) dzięki nie tylko starannemu i pięknie wykonanemu rysunkowi, lecz również za ciekawą interpretację tematu. Gratulujemy !

 

 

 

 

 

 


 

Spotkania z historią – Głogów Młp. w czasie II wojny światowej

Dzięki współpracy Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Młp. oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej 21 października 2014 roku uczestnicy ośrodka w ramach treningów - zajęć terapeutycznych i realizowanego cyklu „Ludzie z pasją” mieli możliwość kolejnego spotkania ze światem historii. W ten świat wprowadził nas mieszkaniec Głogowa Młp. - pan Mariusz Tęcza – pasjonat historii. Pan Mariusz w bardzo ciekawy sposób udostępnił wszystkim swoją wiedzę na temat realiów II wojny światowej.  Swój  wykład poparł eksponatami z tamtego okresu ze swojego prywatnego archiwum (co wzbudziło szczególne zainteresowanie) i ciekawostkami z historii Głogowa Młp. Pan Mariusz podczas swoich „historycznych wędrówek” gromadzi informacje dotyczące działań prowadzonych w czasie II wojny światowej w naszej miejscowości i okolicach, losów mieszkańców, okupacyjnej rzeczywistości Opowieści z tamtych lat, wspomnienia wydarzeń znane z relacji świadków, obecnie przekazywane następnym pokoleniom o wydarzeniach i życiu ludności wywołały w efekcie  dyskusję historyczną. Uczestnicy ŚDS  bardzo dziękują panu Mariuszowi za „ciekawe opowieści”, pani Marcie Myśliwiec za zaproszenie i  zainteresowani dziejami naszego regionu, mamy nadzieję na kolejne wizyty.

 

 

 

 

 

 


 

II Przełaj ŚDS - Marsz Nordic Walking

Kolbuszowa – Śladami Historii
13 października 2014 r. gościła nas, jak i wiele innych ośrodków Kolbuszowa, gdzie tamtejszy ŚDS był organizatorem II Marszu Nordic Walking - KOLBUSZOWA 2014 pod hasłem „SZLAKAMI HISTORII”. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczestników. Z naszego domu wzięło w nim udział udział 5 osób – Agnieszka, Ela, Janusz, Mirek oraz Andrzej. Uczestnicy marszu zostali podzieleni na dwie grupy: męską i żeńską. Do wyboru była trasa o długości 5 km lub 2 km. Przebiegała przez malownicze tereny przy Skansenie w Kolbuszowej. Okiem obserwatora, wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż Marsz Nordic Walking, przecież to takie banalne - wystarczą 2 kije i ruszamy. Pozory jednak mylą - podczas marszu pracuje ponad 90 proc. mięśni ludzkiego ciała, a z wykorzystaniem kijów marsz ten jest nawet do 40 proc. bardziej efektywny niż bez nich. Pogoda była wspaniała, zawodników sporo i to dobrze przygotowanych, ale mimo wszystko udało nam się zająć 4 miejsce na dystansie 2 km (Ela). Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki jak i poczęstunek. Będziemy z niecierpliwością czekać na następną imprezę z tego cyklu, do której postaramy się jeszcze lepiej przygotować. Marsz Nordic Walking okazał się świetną zabawą oraz aktywną formą spędzania czasu wolnego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

2 października zakończyły się prace w ŚDS w Wysokiej Głogowskiej związane z montażem fotelika schodowego. W ośrodku w 2012 r. została wykonana winda, która w znaczący sposób pomaga w poruszaniu się między kondygnacjami osobom niepełnosprawnym. Jednak w dalszym ciągu istniała bariera w postaci 3 stopni, wynikająca z różnicy poziomów w obrębie jednego piętra. Ograniczona przestrzeń pomiędzy najniższym stopniem przed wejściem do sali terapeutycznej nie pozwalała w tym miejscu zastosować podjazdu. Jedynym rozwiązaniem, które mogło zniwelować te ograniczenia było zainstalowanie fotelika schodowego.

Koszt zakupu i montażu fotelika schodowego zamknął się w kwocie 15 006,00 zł. Środki te zostały pozyskane z budżetu Wojewody z przeznaczeniem na standaryzację obiektów służących osobom niepełnosprawnym. Wykonaniem inwestycji zajmuje się Firma LIFT RZESZÓW, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Montaż fotelika schodowego ułatwi poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich, których w ŚDS jest aktualnie 3 osoby.

 


 

Konkurs fotograficzny „Nasze podróże duże i małe”

9 października w Domu Kultury „Śnieżka” nastąpiło podsumowanie VI Konkursu Fotograficznego Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Konkurs zorganizowany został przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem „Nasze podróże duże i małe”. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć naszego ośrodka z Wysokiej Głogowskiej, który został godnie reprezentowany przez Agnieszkę oraz Janusza i ich piękne zdjęcia. Podobnie jak w ubiegłych latach podczas spotkania odbyły się warsztaty fotograficzne dotyczące fotografii ‘w podróży’, pokaz multimedialny „Albania – piękna nieznajoma” prowadzone przez podróżnika i pasjonata fotografii Andrzeja Pasławskiego oraz otwarcie wystawy pokonkursowej z rozdaniem nagród. W ocenie jury zgłoszone prace zostały wykonane na wysokim poziomie artystycznym. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.

 

 

 

 

 

 

 


 

Dzień chłopaka


30 września, panowie obchodzą swoje święto. Może nie jest tak popularne jak Dzień Kobiet, ale zapewniamy Was, że męska część ludzkości z niecierpliwością czeka na swój dzień. Tego dnia także w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej dziewczęta stanęły na wysokości zadania i przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę. Pod okiem opiekunów przygotowały z tej okazji małą niespodziankę. Ukoronowaniem święta było wręczenie wszystkim chłopcom kartek z życzeniami i słodkich podarunków.

 

 

 

 

 

 


 

 

Owoce, warzywa…..


Dzięki współpracy pomiędzy Podkarpackim Bankiem Żywności a Gminą Głogów Małopolski Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej otrzymał pełne skrzynki śliwek, marchwi i jabłek. Ma to związek z rosyjskim embargiem na polskie owoce i warzywa, wskutek czego rolnicy nie sprzedali swoich produktów. Uczestnicy ośrodka w pracowni kulinarnej natychmiast wzięli się do pracy – powstały kompoty, pyszne wypieki, przetwory, a część owoców zostało od razu zjedzone. Było smacznie i mamy zimowe zapasy. Dziękujemy.

 

 

 

 

 


 

Wsiąść do pociągu… - kolejką Przeworsk – Dynów

16 września 2014 roku uczestnicy ŚDS wsiedli do pociągu i …. A wsiada się, jak do zwykłego pociągu. Nagle gwałtowne szarpnięcie, potem drugie. Ruszamy. Prawdziwą przyjemność można poczuć dopiero podczas jazdy. Zwłaszcza gdy biegnącą obok drogą, co chwilę wyprzedzają nas rowerzyści. Kolejka "mknie” z prędkością 35 km/godz. Przeworska ciuchcia od 105 lat przemierza malownicze zakątki Pogórza Dynowskiego. Kurs rozpoczął się na stacji Przeworsk Wąski, tuż obok stacji normalnotorowej. Prawie cała trasa to malownicze doliny, pagórki, więc mieliśmy co podziwiać. Ciekawa okazała się stacja Kańczuga, na której zachowało się kilka starych budynków stacyjnych, w tym do technicznej obsługi lokomotyw. Kolejną ciekawostką dla nas był  tunel o długości 602 metrów. Dostępu do niego bronią dwie potężne bramy, dzisiaj nie używane. Tunel znajduje się 30 metrów pod ziemią - było tam ciemno i chłodno. Tuż po wjeździe, przez kilka minut nic nie widać.
Następna ciekawa rzecz na trasie to skansen - karczma "Pod Semaforem” w Bachórzu. Na tej stacji ze smakiem zjedliśmy kiełbaski upieczone na ognisku. I czas już wracać.

Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu „Dorosłość nie boli” realizowanego przez Stowarzyszenie Na Plus z otrzymanej dotacji ze środków Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie na realizację w 2014 roku zadań publicznych z zakresu pomocy społecznej wynikających z „WOJEWÓDZKIEGO PROGRAMU POMOCY SPOŁECZNEJ NA LATA 2009 – 2015”.

 

 

 

 

 


 

 

 

X Jubileuszowy Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego


W dniu 11 września 2014roku, wzorem lat ubiegłych Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej wystąpił w X-tym już Jubileuszowym Przeglądzie Twórczości Artystycznej ŚDS-ów Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzegu. Impreza odbyła się w Tarnobrzeskim Domu Kultury i w ośrodku „Marina” nad Jeziorem Tarnobrzeskim, po którym uczestnicy przeglądu mogli popłynąć w piękny rejs. Przegląd tradycyjnie zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu. Honorowy patronat nad przeglądem objęli: Wojewoda Podkarpacki – Pani Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Prezydent Miasta Tarnobrzega – Pan Norbert Mastalerz, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego – Pan Krzysztof  Pitra. Tegoroczny przegląd wypełniły pokazy taneczne, skecze, występy artystyczne, a także wernisaż prac plastycznych wykonanych podczas terapii zajęciowej w ośrodkach. Występom towarzyszyły efektowne dekoracje, stroje, rekwizyty. Zespół artystyczny z naszego ośrodka wystąpił w składzie: Renatka, Agnieszka, Tereska, Grażynka oraz dwóch panów: Andrzej i Piotrek. Nasi uczestnicy zaprezentowali piękny program artystyczny – układ taneczny w rzeszowskich strojach ludowych, który spotkał się z ogromną owacją i ciepłymi słowami uznania. Chcemy tu podziękować Domowi Kultury w Głogowie Młp. za współpracę. Każdy z występujących otrzymał pamiątkowy upominek, a każdy z ośrodków szkatułę, kalendarz i dyplom.

 

 

 

 

 

 


 

 

Piknik Integracyjny

10 września w naszym ośrodku odbył się Piknik Integracyjny. W imprezie oprócz naszych uczestników wzięli udział także zaproszeni goście z zaprzyjaźnionego ośrodka  WTZ w Kolbuszowej. Mimo, że nie dopisała pogoda (nie odbył się zaplanowany mecz piłki nożnej i uni-hokej), czas pikniku umilała nam wesoła muzyka, w rytm której niektórzy ruszyli w tany oraz „turniej piłkarzyków”. Nie zabrakło także poczęstunku; mamy nadzieję, że wszystkim smakowały serwowane kiełbaski i karkówka z grilla serwowane przez Pizzerię Gusto. Na deser można było się poczęstować ciastkami, drożdżówkami, kawą lub herbatą oraz sokami . Dziękujemy gościom za odwiedziny i wesoło spędzone chwile.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Jak grzyby po deszczu…


Czas na grzybobranie już się rozpoczął. Wilgoć w lasach i dość ciepłe jeszcze noce spowodowały, że w lasach otaczających nasz ośrodek pojawiły się grzyby. Postanowiliśmy więc wybrać się grzybobranie. Mimo, ze w lesie spotkaliśmy dość dużo innych grzybiarzy, smacznych „darów lasu” wystarczyło dla wszystkich - podgrzybki, prawdziwki, kozaki…. Każdy zadowolony z pełnym koszykiem opuszczał las z mocnym postanowieniem powrotu. Grzybobranie to fantastyczny sposób odreagowania, relaksu, a przy okazji sos grzybowy jest pyszny.

 

 

 

 

 

 

 


Wyprawa do wnętrza Ziemi …i z powrotem

29 sierpnia uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej mieli bardzo wczesną pobudkę, już o 5.00 wyruszyli na wycieczkę do Bochni. Na szczęście dzień wycieczki powitał nas ciepło i słonecznie. Do Bochni, miasta, które jest starsze od Krakowa o 4 lata, dotarliśmy trzy godziny później. Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Na wielu zjazd windą na głębokość 212 m zrobił duże wrażenie, ale wszyscy byli dzielni. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejna atrakcja - kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Od 2011 roku najstarsza polska kopalnia soli zyskała zupełnie nowe oblicze, a wszystko dzięki oddaniu do użytku projektu multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Dzięki temu zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Mieliśmy wrażenie, jakby normalna  praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nas. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz” 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło na zrelaksowanie się i zjedzenie smacznego obiadu.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Motyli Arthropoda. To największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce, licząca ponad cztery i pół tysiąca okazów pochodzących ze wszystkich stref zoograficznych. Prezentowana na dwóch piętrach kolekcja to zbiór motyli, który powstawał na przestrzeni ostatnich 30 lat. Poznaliśmy tam warunki życia motyli w różnych miejscach świata.

Zwiedziliśmy także zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej. Oprowadzała nas po nim pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała historię tego miejsca. Wszyscy przemierzali kolejne sale, podziwiając obrazy, gobeliny, meble. Stopniowo wzbogacaliśmy swoją wiedzę o nowe wyrazy i pojęcia – krużganki, okna iluzoryczne, locus secretus. Będziemy pamiętać, że rzygacze (gargulce albo plwacze) to po prostu ozdobne zakończenie rynny dachowej, a gizarma jest podobna do halabardy. Z ciekawością wysłuchaliśmy historii o odwadze królowej Bony i o Białej Damie nawiedzającej zamek. Zwiedzanie zamku zakończyliśmy na galerii widokowej skąd podziwialiśmy panoramę Nowego Wiśnicza.

Wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy wieczorem do domów. Już planujemy kolejny taki fajny wyjazd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Zakończenie kursu komputerowego „I ty na kursie ITC”


W ŚDS w Wysokiej prócz różnego rodzaju treningów i terapii prowadzimy także zajęcia edukacyjne. W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i Narodowej Strategii Spójności (Kapitał Ludzki) zorganizowany został bezpłatny kurs komputerowy „I ty na kursie ICT”. Współfinansowany był on ze środków Unii Europejskiej i Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnikami kursu zostały osoby uczęszczające do naszego ośrodka, czyli posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, bezrobotne (pracujące w niewielkiej liczbie), zamieszkujące woj. podkarpackie, w różnym wieku i oczywiście zainteresowane nabyciem, uzupełnieniem lub podwyższeniem umiejętności komputerowych. I tak oto od kwietnia dzielna grupa 16 osób rozpoczęła zajęcia. Już po pierwszej lekcji było widać zapał i entuzjazm do podejmowania kolejnych wyzwań związanych z nauką komputerowych programów. Sam kurs „Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL Core” składał się z 7 modułów: podstawy technik informacyjnych i komunikacyjnych, użytkowanie komputerów, przetwarzanie tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika menedżerska i prezentacyjna oraz przeglądanie stron internetowych i komunikacja. Łącznie nasi uczestnicy szkolili się 120 godzin. Spotkania były bardzo przyjemne, odbywały się w ciepłej i miłej atmosferze. A to dzięki trenerom, którzy potrafili zmotywować i zachęcić kursantów do współpracy. Jednak nie myślmy, że kurs polegał na samych przyjemnościach. Po ukończeniu kursu – 28 sierpnia, grupa musiała zdać egzamin (wcześniej odbył się egzamin wewnętrzny).   I oczywiście zdaliśmy! Każdy z 16 uczestników kursu zasłużenie otrzymał dyplom ukończenia, a 12 osób także certyfikat. Gratulacje dla wszystkich!

 

 

 

 

 

 

 


 

„Barwy słonecznego lata”


Na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Kamieniu 27 sierpnia wybraliśmy do Baru na Ursynowie w Łowisku na spotkanie integracyjno – piknikowe „Barwy słonecznego lata”. Po powitaniu gości przez panią kierownik ŚDS w Kamieniu i pana wójta gminy Kamień z przyjemnością obejrzeliśmy inscenizację dożynkową w wykonaniu uczestników tamtejszego ŚDS. Po pysznym obiedzie rozpoczęła się zabawa taneczna przerywana konkursami: układanie kwiatów z ziaren, unihokej – strzał na bramkę, futbol stołowy. Po zaciętych pojedynkach we wszystkich konkurencjach zdobyliśmy miejsca na podium. Dodatkową atrakcją była przejażdżka bryczką, na którą było wielu chętnych, mimo deszczowej pogody. Prócz tego organizatorzy zadbali również o słodki poczęstunek, a także o atrakcyjne nagrody dla uczestników konkursów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Pożegnanie wakacji w Kielnarowej 2014


21 sierpnia odwiedziliśmy zaprzyjaźniony ŚDS w Tyczynie, który zaprosił nas na pożegnanie wakacji. Impreza odbyła się w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej.  Było to spotkanie integracyjne dla osób niepełnosprawnych z kilku zaprzyjaźnionych Środowiskowych Domów Samopomocy. Jak zwykle gospodarze postarali się, by ten dzień każdemu z nas utkwił w pamięci. Jesienna aura sprawiła, że część imprezy odbyła się pod zadaszoną wiatą, gdzie można było tańczyć na świeżym powietrzu, zaś poczęstunek odbył się w klimatycznej, folkowej karczmie. I tak rozpoczęła się zabawa przy grillu. Nie zabrakło oczywiście kulinarnych regionalnych przysmaków: sałatek, ogórków, smalcu, czy słodkich wypieków. Szkoda tylko, że lato i wakacje się już kończą. Na szczęście następne już za rok.

 

 

 

 

 

 


 

Świętojańskie Śpiewania Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego

Tegoroczne Świętojańskie Śpiewania Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego -3 lipca - odbyły się już po raz trzeci. Głównym założeniem Świętojańskich Śpiewań było spotkanie integracyjne uczestników ŚDS-ów z terenu województwa podkarpackiego . Aranżacje, sposób wykonania, stroje, układy choreograficzne były miłym zaskoczeniem i dużym wyzwaniem tak dla Jury, jak i dla publiczności, która bawiła się doskonale. Okazało się, że w Środowiskowych Domach kryją się prawdziwe perełki, jeżeli chodzi o słuch muzyczny. Ważne było to, aby mieć odwagę stanąć na scenie i zaśpiewać przed sporą publicznością.  W czasie spotkania była chwila na poszukiwanie w parku przy Domu Kultury „Śnieżka”, „kwiatów paproci”, czyli małych paczuszek ze słodyczami – wszystkie w szybkim tempie zostały znalezione. Reprezentantem naszego ośrodka był Janusz, uczestnicy ośrodka w ramach zajęć plastycznych i rękodzielniczych upletli również z tej okazji na przegląd piękny wianek świętojański.

 

 

 

 

 

 


 

W pizzerii Gusto

Na rozpoczęcie wakacji w ośrodku uczestnicy ŚDS wybrali się na pyszny obiad do pizzerii „Gusto” do Głogowa Młp. Pracownicy lokalu zadbali, by wszyscy goście spędzili czas nie tylko w „smacznej”, ale także w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy  pałaszowali pizzę i popijali coca – colą. Korzystaliśmy także z pięknej słonecznej pogody relaksując się po obiedzie pod wielkimi parasolami z filiżankami kawy. Czas spędziliśmy bardzo przyjemnie. Dziękujemy za wspaniałą gościnę.

 

 

 

 

 

 

 


XVI Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Środowiskowych Domów Samopomocy w Rudniku nad Sanem

W dniu 26 czerwca 2014 roku w Rudniku nad Sanem odbyła się XVI edycja Spartakiady Osób Niepełnosprawnych Środowiskowych Domów Samopomocy województwa podkarpackiego.
Miejsce imprezy i jej gospodarzem był Rudnik nad Sanem, stolica polskiego wikliniarstwa.
Na spartakiadzie występowali przedstawiciele 62-ów Środowiskowych Domów Samopomocy województwa podkarpackiego w następujących konkurencjach:
-rzut piłką lekarską (mężczyźni 3 kg., kobiety 1 kg.)
-strzał na bramkę ( mężczyźni 11 m., kobiety 10 m.)
-rzut piłką do koszykówki ( odległość 5 m. dla kobiet i mężczyzn)
- slalom z piłką
- skok w dal z miejsca
-przeciąganie liny.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej uczestniczył w zawodach wystawiając swoich przedstawicieli we wszystkich konkurencjach. W zawodach brali udział:
Agnieszka Kramarz, Piotr Kądziela, Janusz Kwoka, Mirosław Lupa, Andrzej Miśtak,.
Dzień przywitał nas pochmurną pogodą i opadami deszczu. Z tego powodu zawody wcześniej zaplanowane na wolnym powietrzu zastały przeniesione do hali sportowej MOSiR w Rudniku nad Sanem.
Przybycie wszystkich uczestników na miejsce imprezy zajęło sporo czasu. Impreza opóźniła się o ok. godzinę. Uroczyste otwarcie imprezy i zapalenie znicza oznaczało rozpoczęcie zawodów. Wcześniej czas oczekiwania uświetniała swoimi występami orkiestra. Mimo początkowych opóźnień impreza przebiegła w sposób sprawny. Wszystkie konkurencje zaplanowane w harmonogramie zawodów odbyły się o czasie bez problemów. Mała sala MOSiR w Rudniku nad Sanem zdołała pomieścić ok. 500 uczestników imprezy razem z opiekunami i organizatorami zawodów. XVI Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Środowiskowych Domów Samopomocy była największą tego typu imprezą na Podkarpaciu.
Sumaryczny układ wyników imprezy nie jest ważny. Należy stwierdzić, że zgodnie z zasadami sportu barona Pierre’a de Coubertin o wiele ważniejsze stało się uczestnictwo w zawodach niż sama walka o laury.
Obserwując uczestników imprezy w Rudniku nad Sanem w poszczególnych konkurencjach należy stwierdzić, iż poziom zawodów był bardzo wysoki. Rezultaty osiągane przez uczestników imprezy wielokroć wykraczały poza możliwości sportowców pełnosprawnych. Dla przykładu podać należy dwa wyniki: zwycięzca konkurencji skoku w dal z miejsca osiągnął wynik ponad 4 metry, co jest nie lada osiągnięciem dla wyczynowego sportowca, zaś konkurencja rzutu piłką lekarską mężczyzn zakończyła się rezultatem powyżej 15 metrów. Analiza zbiorczych wyników tych zawodów pozwala stwierdzić, iż formalna bariera między sportem ludzi pełnosprawnych a niepełnosprawnych jest płynna i nie ma ograniczeń w rywalizacji o najwyższe laury. Jak się wydaje by wygrać poszczególną konkurencję na tych zawodach należało się do nich przygotować jak do każdych zawodów sportowych w sposób metodyczny podchodząc do treningu i przygotowań startowych. Zaskakujący jest fakt, że osoby, które są uważane powszechnie za mniej wartościowe poprzez pryzmat swojego kalectwa czy ograniczeń fizycznych bardziej starają się pokazać swoje możliwości, dążąc do zwycięstwa i zapominając o swoich fizycznych ograniczeniach.
Imprezę w Rudniku należy uznać za udaną. Mimo, iż przedstawiciele naszego Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej, z nielicznymi chlubnymi wyjątkami, nie zdobyli jednych z pierwszych miejsc  to i tak sama postawa sportowa, duch rywalizacji i możliwość weryfikacji swoich możliwości fizycznych w kontekście samej rywalizacji sportowej uznać należy za bardziej wartościowa niż chęć zwycięstwa za wszelką cenę.
Widząc jak wysoki poziom prezentowali uczestnicy XVI Spartakiady Osób Niepełnosprawnych Środowiskowych Domów Samopomocy w Rudniku nad Sanem należy stwierdzić, że mimo skromnych możliwości w sposób godny zaprezentowaliśmy się na tej imprezie.
Sprawozdanie ze spartakiady zostało napisane przez Janusza

 

 

 

 

 

 

 


 

 

ŚDS i Dni Głogowa

W dniach 7-8.06.2014 roku mieszkańcy naszej gminy bawili się na Dniach Głogowa Małopolskiego. Przez dwa dni na terenie parkingu oraz placu obok basenu „Wodnik” odbywały się imprezy kulturalno-sportowe. W uroczystości włączyli się także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej, prezentując na kiermaszu swoje prace wykonane podczas zajęć terapeutycznych w ośrodku oraz biorąc udział w konkursach, zabawach i loterii. Mieszkańcy Głogowa byli naszym stoiskiem bardzo zainteresowani. Celem wystawy miało być pokazanie, że uczestnicy ŚDS potrafią mimo swojej niepełnosprawności konkurować z osobami w pełni sprawnymi, a prace wykonywane przez uczestników są na wysokim poziomie. Na pewno zagościmy w obchodach Dni Głogowa również w przyszłym roku.

 

 


 

Dzień Dziecka w ŚDS


Mimo, że uczestnikami naszego ośrodka są osoby dorosłe, to jednak w duchu każdy z nas czuje się dzieckiem. Tak więc 2 czerwca 2014 roku okazał się odpowiednim dniem do świętowania Dnia Dziecka. W ośrodku zorganizowaliśmy piknik, grill i słodki poczęstunek przygotowany przez samych uczestników w pracowni kulinarnej.

 

 

 


 

Dzień Matki w ŚDS – Wysoka Głogowska


Dzień Matki to dzień szczególny. Podtrzymując tradycję ośrodka 28 maja 2014 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokie Głogowskiej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Swoją obecnością zaszczycił nas m.in.: Burmistrz Głogowa Młp - Pan Paweł Baj, Dyrektor MGOPS w Głogowie – Pani Monika Bernat,  Dyrektor Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej - Pani Jolanta Kwarta, Sołtys Wysokiej Głogowskiej – Pani Zofia Tracz, Radny Wysokiej Głogowskiej – Pan Mieczysław Baran oraz oczywiście mamy. Uczestnicy przygotowali ciekawy montaż słowno – muzyczny. Śpiewali oni piosenki i recytowali wiersze swoim mamom w podzięce za trud wychowania oraz miłość, którą od nich otrzymują. Uśmiech na twarzach oraz gromkie brawa świadczyły o radości i wzruszeniu wszystkich obecnych gości. Na zakończenie uroczystości mamy oraz zaproszeni goście otrzymali upominki – łabędzie wykonane przez uczestników podczas zajęć terapeutycznych w ośrodku. Czas upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze przy filiżance herbaty, kawy i słodkim poczęstunku. Za pyszne ciasto chcemy podziękować pani Zofii Liszcz.

 

 

 

 

 

 


 

Piknik integracyjny w Dworku Myśliwskim w Wysokiej Głogowskiej


Dnia 21 maja 2014 roku ŚDS w Wysokiej Głogowskiej został gospodarzem pikniku integracyjnego zorganizowanego w Dworku Myśliwskim w Wysokiej Głogowskiej. Była to dobra okazja do spotkania się naszych uczestników i zaprzyjaźnionych z nami  ŚDS-ów. Zaproszeni goście nie zawiedli i w ten słoneczny dzień teren wokół Dworku był pełen gwaru i wesołej zabawy. Bogaty program gier, zabaw rekreacyjno-sportowych, atrakcyjne nagrody i prezenty dla każdego uczestnika imprezy przyciągały do zabawy- klanza, karaoke,  odbyły się również zawody sportowe. Czas pikniku umilała wesoła muzyka, w rytm której niektórzy ruszyli w tany. Nie zabrakło także poczęstunku; sałatki, ciasta, słodycze, soki, kawa, herbata, grill – każdy mógł wybierać to, co najbardziej lubi jeść lub wszystko…. Za „pyszny catering” dziękujemy pizzerii Gusto z Głogowa Młp. Dziękujemy także gościom za odwiedziny i wesoło spędzone chwile.

 

 

 

 

 

 

 


 

Przegląd Poezji Osób Niepełnosprawnych poezji Karola Wojtyły i Jana Twardowskiego

20 maja 2014 roku w Sali Widowiskowej GCKSiR w Trzcianie odbył się Przegląd Poezji Osób Niepełnosprawnych poezji Karola Wojtyły i Jana Twardowskiego, w którym wzięły udział grupy oraz wykonawcy indywidualni reprezentujący placówki wspierające osoby niepełnosprawne województwa podkarpackiego. Miał on na celu propagowanie poezji twórczości K. Wojtyły i J. Twardowskiego, integrację środowiska osób niepełnosprawnych oraz prezentację ich umiejętności. W wydarzeniu uczestniczyło kilkanaście ośrodków, także ŚDS w Wysokiej Głogowskiej. Pod okiem jury i przed publicznością prezentowano recytację, śpiew oraz różne formy teatralne. Prezentacje były bardzo ciekawe, a wykonawcy zaangażowani i przejęci swoimi występami. Emocje udzielały się zarówno występującym, jak i widowni. Uczestnicy naszego Ośrodka zaprezentowali się znakomicie. Choć trema dawała o sobie znać, wykonawcy zachowywali się na scenie jak prawdziwi aktorzy. Zaprezentowali inscenizację i wiersze Jana Twardowskiego. Każdy został nagrodzony, gdyż każdy na to wyróżnienie zasłużył, a poziom był wysoki i wyrównany. Wszyscy uczestnicy przeglądu mieli także okazję potańczyć, a po występach odpocząć przy zastawionym przekąskami stole.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Kurs komputerowy „I ty na kursie ITC”


W ŚDS w Wysokiej prócz różnego rodzaju treningów i terapii prowadzimy także zajęcia edukacyjne. Tym razem jest to bezpłatny kurs komputerowy „I ty na kursie ICT”, który został zorganizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i Narodowej Strategii Spójności (Kapitał Ludzki), a współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i Europejskiego Funduszu Społecznego. W krótkim czasie udało się nam zebrać potrzebną ilość kursantów. Uczestnikami kursu zostały osoby uczęszczające do naszego ośrodka, czyli posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, bezrobotne (pracujące w niewielkiej liczbie), zamieszkujące woj. podkarpackie, w różnym wieku i oczywiście zainteresowane nabyciem, uzupełnieniem lub podwyższeniem umiejętności komputerowych. I tak oto od kwietnia dzielna grupa 16 osób rozpoczęła zajęcia. Już po pierwszej lekcji było widać zapał i entuzjazm do podejmowania kolejnych wyzwań związanych z nauką komputerowych programów. Sam kurs „Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL Core” składa się z 7 modułów: podstawy technik informacyjnych i komunikacyjnych, użytkowanie komputerów, przetwarzanie tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika menedżerska i prezentacyjna oraz przeglądanie stron internetowych i komunikacja. Łącznie nasi uczestnicy będą się szkolić 120 godzin. Spotkania są bardzo przyjemne, odbywają się w ciepłej i miłej atmosferze. A to dzięki trenerom, którzy potrafią zmotywować i zachęcić kursantów do współpracy. Jednak nie myślmy, że kurs polega na samych przyjemnościach. Po ukończeniu kursu grupa będzie musiała zdać egzamin! Życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia i efektywnego wykorzystania zdobytej wiedzy komputerowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Składamy życzenia

Pragniemy złożyć  życzenia wielkanocne
zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
obfitości na świątecznym stole, smacznego jajka
oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie.


Życzenia to nieodłączny element każdych świąt. W nadchodzącym właśnie okresie Wielkanocy składamy sobie nawzajem szczere życzenia. Wiążą się  one  z religijnością i rodziną, bo przecież to z najbliższymi spędzamy ten wspaniały czas. I właśnie tego sobie życzymy - by spędzać świąteczne chwile w spokoju i miłości, wśród rodziny i bliskich nam osób. Miłość, radość, spokój i łaski płynące od zmartwychwstałego Jezusa to najczęściej powtarzające się wówczas słowa. Takie właśnie życzenia płynące prosto z serca składają Kierownik, Pracownicy i  Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej odwiedzając sponsorów, firmy, urzędy i osoby zaprzyjaźnione z ośrodkiem, wręczając przy tym  własnoręcznie wykonane stroiki i kartki świąteczne. Są  one przyjmowane z radością i zawsze  odwzajemniane.

 

 

 

 

 

 


 

 

Kino Helios – „Syn Boży”

14 kwietnia 2014 roku uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w kinie Helios w Rzeszowie obejrzeli nową ekranizację jednej z najsłynniejszych historii świata, przedstawiającą całe życie Jezusa Chrystusa – od narodzin, po nauczanie, ukrzyżowanie, aż po zmartwychwstanie. Film, nakręcony z wielkim epickim rozmachem, poruszył nas wszystkich i zrobił ogromne wrażenie. Tematyka filmu, piękne krajobrazy, przejmująca muzyka – wszystko to sprawiło, że z sali kinowej wyszliśmy wzruszeni.

 

 

 

 

 

 

  

III Integracyjny Przegląd Palm i Jajek Wielkanocnych – Wola Raniżowska

Już po raz trzeci, 9 kwietnia 2014 roku, w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woli Raniżowskiej odbył się Integracyjny Przegląd Palm i Jajek Wielkanocnych, w którym to prócz innych zaprzyjaźnionych ośrodków wzięła udział także delegacja naszego ŚDS-u. Zgromadzonych gości powitała kierownik ŚDS w Woli Raniżowskiej - pani Renata Nowak. Imprezę uatrakcyjnił program artystyczny -  inscenizacja przybliżająca zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Wielkiej Nocy, zaprezentowana przez gospodarzy oraz tańce wykonane przez Zespół Pieśni i Tańca z Raniżowa - Lesiaki. Inspirująca okazała się  wystawa prac uczestników poszczególnych placówek biorących udział w przeglądzie – kolorowe palmy, stroiki świąteczne, pisanki wykonane przeróżnymi metodami, zajączki, kurczątka…. Nie zabrakło również wspólnego wielkanocnego poczęstunku.   Dziękujemy za zaproszenie i miły gest w postaci pamiątkowego dyplomu dla naszego ośrodka oraz „świątecznego kogucika”. Cieszy fakt, że stara tradycja ludowa jest nadal kultywowana – ten przegląd był tego przykładem. Spotkanie było doskonałą okazją do integracji pomiędzy poszczególnymi domami, a wystawiane prace dały możliwość do poznania nowych technik arteterapii i wymiany doświadczeń.

 

 

 

 

 

 


 

Światłość prawdziwa – wystawa ikon
„Światłość prawdziwa” to wystawa ikon autorstwa Agaty Kwiatkowskiej i Krzysztofa Pado, którą uczestnicy ŚDS mogli oglądać w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp. Prezentowane ikony napisane zostały zgodnie z kanonem sztuki bizantyjskiej, tradycyjną techniką tempery jajowej. Ikona to obraz zawierający w sobie przesłanie biblijne, przedstawia Pismo Święte w postaci obrazu. Podziwialiśmy aniołów i świętych, sceny biblijne, Chrystusa, Bogurodzicę słuchając muzyki prawosławnej.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Spełnianie marzeń z Małgorzatą Pruchnik


„Walczcie o marzenia, gdziekolwiek są one skierowane, i pamiętajcie, że zbyt duża pewność siebie może zgubić, ale duża wiara w siebie tylko dodaje skrzydeł” – usłyszeli uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej 3 kwietnia 2014 roku. A usłyszeli je od aktorki Teatru Im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – pani Małgorzaty Pruchnik podczas spotkania z nią w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Głogowie Młp. Pani Małgosia opowiedziała o swojej drodze do aktorstwa, predyspozycjach aktorskich,  pracy nad tekstem, co robią aktorzy zapmniwszy tego tekstu oraz blaskach i cieniach zawodu,  który jest jej pasją. Dowiedzieliśmy się, jak się ustrzec „pecha” na scenie oraz ubawiliśmy się słuchając żartów tematycznych o aktorach. W refleksyjny nastrój wprowadziła nas baśń H.C. Andersena „Imbryk”, pięknie przeczytana przez aktorkę . Zrozumieliśmy, jak nadal aktualne jest przesłanie tej baśni, że nigdy nie można zabrać wspomnień i to, co najcenniejsze jest zawsze w naszym wnętrzu.
Może trochę o samej aktorce – pani Małgosia jest osobą związaną z gminą Głogów Młp. Urodziła się bowiem w Przewrotnem, a w Głogowie wszystko się zaczęło, co jest związane z tym, co teraz robi: tam zaczęła zajmować się teatrem. Odważyła się zdawać do szkoły teatralnej i marzenie się spełniło, dostała się do Olsztyna, gdzie przeszła „szkołę życia”, ale wszystko po to, żeby na scenie móc pokazać prawdziwe emocje, a do tego trzeba ich poznać jak najwięcej. Jak sama mówi, wie, że zawsze czuwał nad nią jakiś Anioł Stróż, bo już w ostatnim roku szkoły dostała główną rolę w teatrze W. Siemaszkowej w Rzeszowie (Ania z Zielonego Wzgórza). Otrzymała propozycję pracy w tym teatrze na stałe. Marzenia nadal się spełniały, bo zaczęła grać w musicalach, jej druga miłość to właśnie muzyka. W teatrze możemy ja podziwiać w takich spektaklach jak na przykład: - „Skąpiec”, „Sługa dwóch panów”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, - „nic nie może wiecznie trwać” i wiele innych. Przyszłym aktorom z Głogowa chce powiedzieć, że  pochodzenie z małego miasteczka nie stawia na pozycji przegranej w realizacji marzeń, a wręcz ma swoje plusy. Z panią Gosią umówiliśmy się na spektakl w tetrze, a pani kierownik Biblioteki – Annie Kopeć oraz pani Marcie Myśliwiec serdecznie dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie.

 

 

 

 

 

 


 

21 marca Światowy Dzień Chorych z Zespołem Downa


"Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy. Gdy człowiek spojrzy w jego oczy, może w nich ujrzeć świat, w którym każdy chciałby żyć. Takie osoby bardzo rzadko są świadome swojego upośledzenia, ponieważ myślą innymi kategoriami niż my. Uszczęśliwia je okazywanie bliskości, akceptacja i uczucie. Właśnie to powinniśmy im ofiarować, gdyż nie jest ważne co ktoś może osiągnąć, ale by mógł żyć, czerpiąc z życia radość" - Robert Graczyński. To bardzo piękne i mądre słowa. 21 marca obchodzimy nietypowe święto -  Światowy Dzień Chorych z Zespołem Downa. Wybór właśnie tego dnia  nie jest przypadkowy. Wada ta polega bowiem na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają 3 chromosomy (inna nazwa wady to trisomia 21). Pierwszym, który w 1866 r. opisał zespół Downa był angielski lekarz John Langdon Down. Od 1958 r. wiadomo, że zespół ma podłoże genetyczne. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że jest dziedziczne. Z odziedziczonym zespołem Downa mamy do czynienia jedynie w ok. 2 proc. przypadków. W Polsce nie są prowadzone dokładne statystyki urodzin dzieci z zespołem Downa, jednak szacuje się, że osoby te stanowią ok. 0,14 proc. społeczeństwa.  W Polsce Światowy Dzień Chorych z Zespołem Downa obchodzony jest od 2006 r. Także w Środowiskowym Domu Samopomocy w tym dniu w ramach treningu umiejętności społecznych i interpersonalnych odbyło się spotkanie tematyczne, gdzie wszyscy uczestnicy ośrodka zgodnie stwierdzili, że świat to różnorodność, że wszyscy jesteśmy różni, ale aby w pełni rozkwitnąć, potrzebujemy siebie nawzajem. Jeśli nauczymy się dostrzegać nawzajem swoje potrzeby, możemy być szczęśliwi i najważniejsza jest walka ze stereotypami.


 

 

Tłusty czwartek

 

Tłusty czwartek to staropolski zwyczaj i tradycja pieczenia i zjadania pączków i faworków (zwanych też chrustami).  W roku 2014 tłusty czwartek przypadł w czwartek 27 lutego. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem zwyczajowym. W Polsce w ten dzień prawie wszyscy pochłaniają duże ilości pączków z nadzieniem różanym (i nie tylko). Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Oczywiście w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy każdy chciał zapewnić sobie szczęście na cały rok i z apetytem wszyscy uczestnicy pałaszowali słodkości w postaci pączków, a nawet pysznego ciasta z pracowni kulinarnej, by tego szczęścia było jeszcze więcej. Smacznego i wszystkiego dobrego!

 

 

 

 

 


 

Dzień Kobiet

8 marca to jeden z tych wyjątkowych dni dla wszystkich Pań, również w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy. Zgodnie z tradycją Panowie nie zapomnieli o Święcie Wszystkich Dam  i bardzo starannie przygotowali się do tego Uroczystego Dnia. Na początku zaśpiewali wszystkim paniom sto lat, a był to początek niespodzianek. Każda z niewiast otrzymała drobny, słodki upominek świadczący o sympatii i pamięci oraz serdeczne życzenia. W pracowni kulinarnej pod okiem pani Eli powstał fantastyczny deser – ciasto, którym delektowali się wszyscy licznie zgromadzeni w ośrodku uczestnicy. Niespodzianki sprawiły kobietkom wiele radości i każda z uśmiechem na twarzy obchodziła swoje święto.

 

 

 

 

 

 


 

Malowany świat Agnieszki Pomykały


25 lutego 2014 roku uczestnicy ŚDS w Wysokiej mieli okazję oglądać świat widziany oczami pani Agnieszki Pomykały. W Domu Kultury w Głogowie Młp pani Agnieszka, malarka, asystent konserwatowski w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, zaprezentowała swoje prace i opowiedziała nam o swoim sposobie na życie.  Uczestnikom spotkania przekazała swoją wiedzę z zakresu podstawowych pojęć plastycznych i bogactwa środków warsztatu plastycznego. Poznanie najważniejszych zagadnień dziedzin twórczości artystycznej oraz analiza obrazów pozwoliła nam dostrzec ich walory estetyczne i ekspresyjne. Wystawa obejmowała portrety, weduty i pejzaże, sceny rodzajowe oraz martwe natury. Przeważały obrazy olejne namalowane przede wszystkim na płótnie, ale też nieliczne na podłożu z tektury, deski. Twórczość pani Agnieszki jest bardzo intuicyjna i swobodna, artystka skupia się na przedstawieniu emocji. Widać też w niej wyraźną grę sprzeczności między abstrakcją, ekspresją, a dążeniem do formy. Poprzez właśnie tę formę i kolor szuka swojego obrazu rzeczywistości. Intrygująca jest też kompozycja obrazów, nadająca taką samą ważność zarówno plamom, bryłom - zazwyczaj nieostrym, jak i liniom - bardzo wyrazistym. W jej pracach trudno doszukać się jednej drogi, raczej widzimy wiele wątków i szeroki zakres poszukiwań.  W swoim malarstwie kieruje się intuicją, a inspiracją jest życie. Intrygującymi szczególnie tematami jest dla artystki człowiek, jego relacje z otoczeniem, a także pejzaż i jego oddziaływanie. Malarstwo traktuje nie tylko jak wielką przygodę i pasję, ale również jest to dla niej sposób na życie, a to wiąże się z pracą.  Dziękujemy Panu Dyrektorowi Domu Kultury w Głogowie za współpracę przy zorganizowaniu spotkania z panią Agnieszką, a jej samej oczywiście za przyjęcie zaproszenia i za pyszne „tłusto-czwartkowe faworki”.

 

 


Karnawał w ŚDS

 


Karnawał to czas radosny, czas, w którym zapominamy o szarości dnia codziennego i wkraczamy w pełen zabaw i muzyki okres. Tegoroczny karnawał uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy zakończyli 4 marca zabawą. Atmosfera była pełna luzu i wielkiej radości, a na stołach pojawiły się słodycze przygotowane przez uczestników. Dźwięczna muzyka, słodkości sprawiły, że karnawałowe szaleństwa były bardzo efektowne i dostarczyły wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Im dłużej trwała zabawa, tym było weselej, a wszyscy w tańcu radzili sobie coraz śmielej. Krótko mówiąc, było... wspaniale.

 

 

 

 


 

Bal Maskowy w Kolbuszowej


Karnawał trwa w najlepsze, dlatego 13 lutego uczestnicy ŚDS w Wysokiej postanowili wykorzystać czas na zabawę i skorzystać z zaproszenia Warsztatów Terapii zajęciowej w Kolbuszowej Górnej na Bal Maskowy. W zabawie wzięli udział także goście z innych zaprzyjaźnionych ośrodków – ŚDS w Kolbuszowej, Woli Raniżowskiej. Tańcom nie było końca. Były one przeplatane konkursami – na najlepszą parę taneczną, na najbardziej oryginalny strój. I tu był bardzo trudny wybór dla jury by wyłonić zwycięzcę, bo wszyscy uczestnicy zabawy zachwycili swoją pomysłowością - ich stroje były kolorowe i zabawne. Było także losowanie kotylionów. Nie zabrakło oczywiście również słodkiego poczęstunku oraz pysznych pierogów, dla wzmocnienia sił do dalszej zabawy. Dowodem na to, że impreza była udana były goszczące na twarzach „balowiczów” uśmiechy. Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Jak Karnawał -  to Karnawał


Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. Warto czasami oderwać się od szarej rzeczywistości i trochę poszaleć na imprezach karnawałowych. Tak też zrobili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej i 5 lutego 2014 roku skorzystali z zaproszenia na Zabawę Karnawałową do zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Samopomocy w Cieszanowie. Bal odbył się w Hotelu w Starym Kinie położonym w miejscowości Oleszyce.  Impreza nasycona była atrakcjami i niespodziankami. Zaproszeni goście z innych zaprzyjaźnionych ośrodków, niesamowite doznania muzyczne, kula świetlna, dyskotekowe „dymy” oraz mnóstwo pysznego jedzenia sprawiły, że ten bal karnawałowy rzeczywiście miał integracyjny charakter. Dla wszystkich uczestników był to niezapomniany dzień. Dzień pełen wrażeń i niespodzianek, oraz pełnej radości zabawy. Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Z życia dnia codziennego


Uczestnicy ośrodka oprócz okolicznościowych wyjazdów, spotkań kulturalnych uczestniczą także w codziennych zajęciach, które prowadzone są w formie treningów. Zajęcia charakteryzują się indywidualizacją pracy, dostosowaniem do ich potrzeb i umiejętności. Podczas twórczej pracy rozwijają swoją wyobraźnię i zdolności manualne. Praca twórcza sprawia uczestnikom wiele radości i daje dużo satysfakcji. Oprócz terapii zajęciowej – zajęcia plastyczne, koordynacyjne, manualne, matematyczne –prowadzone są także treningi: trening umiejętności spędzania czasu wolnego (biblioterapia, filmoterapia, wyjazdy, imprezy, integracja, gry i zabawy świetlicowe) oraz trening umiejętności praktycznych. Treningi te są ze sobą często powiązane, zazębiają się lub wynikają jeden z drugiego. Trening umiejętności spędzania czasu wolnego obejmuje wycieczki, wystawy, muzea, spotkania z ciekawymi ludźmi – malarzami, pisarzami i tzw. ludźmi z pasją. Biblioterapia opiera się na wykorzystaniu terapeutycznych wartości literatury.  Trening umiejętności praktycznych realizowany jest poprzez zajęcia w pracowni komputerowej i trening porządkowy. Trening w pracowni komputerowej ma celu naukę i doskonalenie obsługi komputera, programów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, a także pokazanie możliwości edukacyjnych programów komp. Trening porządkowy to pełnienie dyżurów oraz dbanie codzienne o czystość i estetykę otoczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Salon kosmetyczny” w ŚDS

Po ciężkim dniu na pewno każdemu z nas należy się chwila odpoczynku i wytchnienia. W takich chwilach chcemy się zrelaksować, ale czasami nie jest to łatwe, gdyż nie mamy pomysłu jak to zrobić. Dobrym pomysłem jest wizyta u kosmetyczki, która nas odpręży. Ale salon kosmetyczny można zorganizować również na miejscu… Tak właśnie zrobiła w ramach zajęć terapeutycznych nasza wolontariuszka Natalia – studentka pedagogiki. Opowiedziała ona uczestnikom spotkania o higienie, o potrzebie dbania o zdrowie i wygląd. Zaprezentowała różne preparaty i kosmetyki oraz nauczyła w jaki sposób czyścić i nawilżać skórę twarzy. Na ochotniczkach Agnieszce i Reni wykonała pokaz makijażu, a do malowania paznokci trzeba się było ustawić w kolejce. Spotkanie było bardzo interesujące i ciekawe.  Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

 

 

 

 

 

 


 

Kino Helios – „Hobbit Pustkowie Smouga”


W dniu 22 stycznia 2014roku  uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej wyruszyli do kina Helios w Rzeszowie na film pt: „Hobbit Pustkowie Smouga”. Hobbit Bilbo Baggins razem z Gandalfem oraz trzynastoma krasnoludami zmierza do legowiska smoka Smauga. Bohaterowie chcą pokonać bestię i odebrać jej złoto, które ukradła. Pełen akcji, zaskakujących zwrotów i niespodzianek oraz pięknych fantazyjnych i baśniowych scenerii film wzbudził w nas wielkie emocje, wrażenia z wyjazdu będą na długo niezapomniane.

 

 

 

 

 


 

Jasełka – zespół Wolanie z Domatkowa w ŚDS

W dniu 20 stycznia 2014 r. gościliśmy w naszym ośrodku zespół Wolanie, działający przy Kole Gospodyń Wiejskich z Domatkowa. Jasełka w wykonaniu zespołu wprowadziły nas w wydarzenia związane z Tajemnicą Wcielenia Syna Bożego oparte na Biblii. Nie brakło jednak kontekstu życia ludzi współczesnych Jezusowi. Była zatem Maryja wraz z Józefem poszukującym dla siebie miejsca, byli prości pasterze trzymający straż nocną nad swoim stadem. Był także okrutny Herod, Diabeł, Żyd  i Śmierć. Byli także Trzej Królowie zdążający do Nowonarodzonego Władcy Świata –Jezusa. Ale byli także i ludzie pokazani w codziennych czynnościach, żyjący w tamtych czasach. Nie zabrakło również pięknych polskich kolęd. Widowisko wzbudziło powszechny zachwyt wśród oglądających, bardzo dziękujemy za odwiedziny i życzenia noworoczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Spotkanie noworoczne w Środowiskowym Domu Samopomocy


W dniu 15 stycznia br. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się uroczyste spotkanie jasełkowo – noworoczne. Przy wspólnym stole, zasiedli uczestnicy i pracownicy ŚDS, rodziny i opiekunowie oraz nasi goście i przyjaciele. Życzenia i wspólny posiłek wprowadziły rodzinny nastrój i prawie domową atmosferę. Spotkanie uświetnił występ jasełkowy w wykonaniu dzieci z Przedszkola w Wysokiej Głogowskiej, przeplatany wspólnym kolędowaniem. Spotkanie to utwierdziło nas w przekonaniu jak silna jest tradycja kolędowania, jak wielka jest potrzeba wspólnego spotykania się. Dla osób niepełnosprawnych wspólne kolędowanie jest ogromnym przeżyciem i stanowi bardzo szczególną okazję do zaprezentowania ich talentu, nie tylko wokalnego. Radość przeżywania Świat Narodzenia Pańskiego scala uczestników, pomaga im przezwyciężyć wzajemne urazy, pozwala cieszyć się życiem. To uroczyste spotkanie na trwale wpisało się już w kalendarium wydarzeń, jako jedno z najważniejszych w roku. Nie zabrakło także rozmów o bieżących problemach. Dziękujemy Wszystkim za przybycie na spotkanie oraz za pomoc w jego zorganizowaniu.