Get Adobe Flash player
Start Aktulaności Archiwum 2015

Archiwum 2015


Składamy życzenia


Składając życzenia radosnych, pogodnych, przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu szczęśliwych chwil, sukcesów i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2016 uczestnicy ŚDS nie zapomnieli o drobnych upominkach dla osób zaprzyjaźnionych z ośrodkiem, sponsorów oraz rodziców.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Mikołajkowa niespodzianka w ŚDS w Wysokiej Głogowskiej


Zgodnie z tradycją, co prawda trochę spóźniony, bo nie - 6 a 8 grudnia do Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej zawitał niezwykły gość, na którego wszyscy czekali z utęsknieniem. Jako, że uczestnicy ŚDS byli oczywiście przez cały rok „grzeczni”, a Mikołaja przywitali bardzo radośnie, dostali od niego prezenty. Każdy z obdarowanych powiedział coś od siebie – wyrecytował wiersz lub zaśpiewał piosenkę. Wizyta Mikołaja pozostaje niezapomniana, aż do… przyszłego roku!

 

 

 

 

 

 

 


 

Kurs pierwszej pomocy w ŚDS

7 grudnia w naszym ośrodku dla uczestników odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Szkolenie przeprowadzone zostało przez doświadczonego ratownika medycznego – pana Andrzeja Rurak ze Szpitala Miejskiego z Rzeszowa. Poznaliśmy podstawowe techniki udzielania pomocy. Wykładowi i pokazom, gdzie każda omawiana sytuacja i technika pierwszej pomocy była od razu prezentowana z użyciem sprzętu medycznego (fantoma, materiałów poglądowych), towarzyszyły ćwiczenia.Tematy poruszane na szkoleniu były prowadzone nie tylko w czytelny, fachowy, ale i ciekawy sposób. Dziękujemy.

 

 

 


 

 

 

 

 


 

Gościmy wolontariuszy – uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych z Rzeszowa

1 grudnia w naszym ŚDS gościliśmy uczniów klas II z Zespołu Szkół Mechanicznych z Rzeszowa (Gabrysię Gaweł, Gabrysię Żyła, Maćka Majkę) wraz z opiekunami – panią Kingą Lizak oraz panią Adamiec-Zielińską. Uczniowie w ramach wolontariatu wraz z uczestnikami ośrodka brali udział w zajęciach rękodzielniczo – plastycznych, m.in. wykonywali ozdoby świąteczne …. po prostu robili to, robią zazwyczaj nasi podopieczni. W ten sposób poznawali codzienne życie ośrodka. Zrobili nam również prezent mikołajkowy w postaci upominków zebranych wśród kolegów i koleżanek ze szkoły. Było nam bardzo miło Was gościć, dziękujemy.

 

 

 

 

 


 

Razem Piękniej


To hasło, pod jakim 25 listopada tego roku w sali widowiskowej w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie już po raz dziewiąty zostało zorganizowane Podkarpackie Święto Niepełnosprawnych. To bez wątpienia niecodzienne święto radości i integracji ŚDS-ów, DPS-ów. Zarówno prezentowane przedstawienia, jak i całe zaplecze imprezy było na wysokim poziomie. Gra aktorów-amatorów, stroje, scenografia, pokazały zaangażowanie, jakie zostało włożone w zorganizowanie tej imprezy.  Nasi uczestnicy również wykazali się kunsztem artystycznym – jako solista z akompaniamentem gitarowym wystąpił Janusz. Zaśpiewał „Trojki dwie” Muslima Magomajewa oraz „O sole mio” Luciano Pavaroti. Jego występ został nagrodzony gromkimi brawami i statuetką. Podczas imprezy w holu WDK mogliśmy podziwiać prace plastyczne na temat „Razem piękniej”. I tutaj  piękny collage zaprezentowała wszystkim Agnieszka. Wszyscy uczestnicy przeglądu równie radośnie, jak podczas występów, bawili się później w restauracji Bohema. Udział w tej niecodziennej imprezie pokazał, że każdy z nas, bez względu na stan zdrowia, jest w stanie pokazać swój talent i zdolności. Wszystkim gratulujemy. Do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

 


 

Malarstwo, rzeźba, sztuki różne – na wystawie Anny Rząsy

W ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej 19 listopada 2015 r. odwiedzili Miejsko Gminny Dom Kultury w Głogowie Młp., gdzie w sali wystawowej mieli okazję podziwiać ekspozycję prac pani Anny Rząsy – artystki, pasjonatki malarstwa, rzeźby, rękodzieła. Większość z nas ma artystyczne dusze albo przynajmniej upodobanie do piękna lub twórczego kształtowania swojego otoczenia – i taką właśnie duszę odkryliśmy u pani Anny. Oglądając jej wystawę, pełną kolorów, można było poczuć ten zapał i energię tworzenia, dobre natchnienie i entuzjazm, który nadaje codzienności barwę i wyrazistość. Wszystkie prezentowane prace były wyjątkowe i niepowtarzalne, poczynając od rysuknków pastelami suchymi, po obrazy akrylem na drewnie, rzeźbę oraz rękodzielniczą sztukę użytkową.

 

 

 

 

 

 

 

 


Integracyjna Zabawa Andrzejkowa

 


Listopad to miesiąc niezwykły,  a koniec tego miesiąca jest wyjątkowy. Zbliżają się ANDRZEJKI! A jeśli Andrzejki, to zabawa, wróżby i swawole! Obchodzone w Polsce od kilku pokoleń, nie tracą na popularności, więc już 18 listopada w naszym ośrodku odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Na bal zaprosiliśmy uczniów z klasy III a gimnazjum z Zespołu Szkół w Głogowie Młp. wraz z wychowawcą -panią Urszulą Przybusz. Uczniowie przygotowali dla nas „zdrową, witaminową” piosenkę, którą pięknie zaśpiewali przy akompaniamencie fletu. A potem się zaczęło..... zabawy, śpiew, taniec, oczywiście w przerwie (tak dla nabrania sił) poczęstunek – pizza, słodycze, napoje. Zabawa Andrzejkowa to był to mile spędzony czas, pozwalający na integrację uczniów gimnazjum oraz uczestników ŚDS. Dzień był więc pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny  andrzejkowy bal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Listy do M. 2”


Piątek 13 listopada dla uczestników ŚDS w Wysokiej Głogowskiej z pewnością nie okazał się datą pechową – wybraliśmy się do kina Helios w Rzeszowie na  film "Listy do M. 2". Jest to  komedia romantyczna, kontynuacja głośnego hitu sprzed kilku lat. Główne role w filmie  zostały w większości zagrane przez znanych polskich aktorów. W „Listach do M.2” bohaterowie przeżywają kolejne świąteczne problemy. Mikołaj (Maciej Stuhr) ciągle nie może zdecydować się na oświadczyny Doris (Roma Gąsiorowska), więc jego syn obmyśla wyjątkową świąteczną intrygę z pierścionkiem w tle. Mel (Tomasz Karolak) próbuje zrobić wszystko, by zasłużyć na miłość syna wychowywanego przez jego byłą partnerkę Betty (Katarzyna Zielińska).... Ich losy splotą się ze sobą w przedświątecznej gorączce. I choć do Gwiazdki zostało jeszcze półtora miesiąca,  film naprawdę ogląda się z zaciekawieniem i uśmiechem na ustach. A to dlatego, że śledząc perypetie bohaterów, można poczuć prawdziwe ciepło i magię Świąt. Bohaterowie „Listów do M. 2” w reżyserii Macieja Dejczera rozśmieszają, wzruszają, inspirują widzów do tego, by uwierzyli, że w święta wszystko jest możliwe i że to właśnie miłość jest najlepszym prezentem pod choinkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Konkurs plastyczny „Jesienne kompozycje”

 

Jak wielkie są możliwości artystyczne i plastyczne uczestników ŚDS z Wysokiej Głogowskiej przekonaliśmy się 5 listopada 2015 r., kiedy to nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jesienne kompozycje”. Konkurs zorganizowany został przez Wójta Gminy Raniżów, GOKSiR w Raniżowie oraz ŚDS w Woli Raniżowskiej i kierowany do Środowiskowych Domów Samopomocy. Uczestnicy naszego ośrodka podczas zajęć terapeutycznych rozwinęli skrzydła swojej wyobraźni  i stworzyli z materiałów przyrodniczych: kwiatów, liści, gałęzi, owoców dębu, kasztanowca, jarzębiny, szyszek prawdziwe cuda.  Prace naszych uczestników: Agnieszki, Emilki oraz Piotra zyskały uznanie w oczach jury, z rąk Wójta Gminy Raniżów – pana Władysława Grądziela odebraliśmy „wyróżnienie” – dyplom oraz nagrody rzeczowe: książkę, farby, jesienną statuetkę. Serdecznie im gratulujemy oraz życzymy dalszych artystycznych sukcesów. Wszystkie przepiękne „dzieła konkursowe” zostały wyeksponowane w  holu Urzędu Gminy w Raniżowie.


.

 

 

 

 

 

 

 


 

Konkurs plastyczny „Niepełnosprawni w oczach dziecka, dziecko w oczach niepełnosprawnych”


W dniu 3 listopada 2015r. nastąpiło w naszym ośrodku rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Niepełnosprawni w oczach dziecka, dziecko w oczach niepełnosprawnych. Laureaci konkursu z rąk Pani Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głowie Młp. – Moniki Bernat otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Razem” w ramach zadania publicznego „Podejdź bliżej” z zakresu działania na rzecz osób niepełnosprawnych wynikających z Wojewódzkiego Programu Na Rzecz Szans Osób Niepełnosprawnych i Przeciwdziałania ich Wykluczeniu Społecznemu na lata 2008-2020. Do konkursu swoje prace artystyczne, oprócz naszego ośrodka – ŚDS w Wysokiej Głogowskiej oraz dzieci z ZS w Głogowie Młp., zgłosili również uczestnicy ŚDS z Kolbuszowej i Woliczki. Celem konkursu była popularyzacja idei integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem osób pełnosprawnych, zmotywowanie uczestników do działań twórczych oraz promowanie i nagradzanie ich twórczości artystycznej. Technika prac konkursowych była dowolna, stąd w wyniku zaangażowanego udziału w zajęciach Środowiskowego Domu Samopomocy, powstały nie tylko rysunki kredkami, ołówkiem, prace malarskie, ale i wydzieranki, wyklejanki, wycinanki, naklejanki, , tkanina, techniki mieszane - piękne i niepowtarzalne 26 prac. Zwycięskie prace można podziwiać w holu Miejsko Gminnego Domu Kultury w Głogowie Młp. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

X Wojewódzki Konkurs Plastyczny ‘Nasz Wspólny Świat’


Obrazy i  rysunki  wykonane przeróżnymi technikami plastycznymi -  to wszystko mogli podziwiać uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w sali wystawowej głogowskiego Domu Kultury, gdzie 28 października 2015 roku odbyło się rozstrzygnięcie X Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Nasz Wspólny Świat”  oraz wręczanie nagród laureatom. W tegorocznej edycji konkursu hasłem przewodnim było odkrywanie świata osób niepełnosprawnych. Zwieńczeniem konkursu była wystawa obejmująca prace wykonane w przez dzieci i młodzież szkolną, podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych instytucji pomocowych z terenu województwa podkarpackiego w różnych grupach wiekowych. Na wystawie można było zobaczyć dużo malarstwa i rysunku, grafiki, collage i inne nietradycyjne środki artystycznego wyrazu pokazujące świat osób niepełnosprawnych. Wszystkie nadesłane prace naszych uczestników znalazły się na wystawie, a Gosia zdobyła wyróżnienie (dyplom i nagrody rzeczowe) dzięki nie tylko starannemu i pięknie wykonanemu rysunkowi, lecz również za ciekawą interpretację tematu. Gratulujemy !

 

 

 

 

 

 

 


 

X Dzień Papieski p.n. „Niepełnosprawni pamięci św. Jana Pawła II”

 

W dniu 16 października 2015 r. po raz dziesiąty Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Centrum dla Osób Niepełnosprawnych i Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Lubelskiej 13 w Rzeszowie, zorganizował spotkanie przedstawicieli WTZ, ŚDS, DPS oraz stowarzyszeń osób niepełnosprawnych - „Dzień pamięci św. Jana Pawła II”.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 250 osób niepełnosprawnych z różnych placówek z Rzeszowa i okolicy. Także uczestnicy naszego ośrodka. Głównego celebransa, bpa Edwarda Białogłowskiego, przywitała Teresa Gajdek - pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Razem z biskupem celebrowali: ks. Stanisław Słowik - dyrektor Caritas, ks. Władysław Jagustyn - wicedyrektor Caritas i ks. Ludwik Krupa - diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych. W homilii biskup wyraził radość ze spotkania, wskazał na osobę św. Jana Pawła II i zachęcał do naśladowania Jego postawy. Po Eucharystii wszyscy uczestnicy przeszli przed pomnik Jana Pawła II przy rondzie Jego imienia (tą trasą Papież jechał w roku 1991 z lotniska na spotkanie z wiernymi przy obecnej rzeszowskiej katedrze). Po odśpiewaniu pieśni, złożeniu kwiatów i odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” uczestnicy spotkania wrócili do Centrum, gdzie spożyli posiłek. Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tym niecodziennym wydarzeniu.

 

 

 

 

 

 

 


 

Konkurs fotograficzny „Podkarpackie anioły”

8 października w Domu Kultury „Śnieżka” nastąpiło podsumowanie VII Konkursu Fotograficznego Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Konkurs zorganizowany został przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem „Podkarpackie anioły”. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć naszego ośrodka z Wysokiej Głogowskiej, który został godnie reprezentowany przez Piotra oraz Janusza i ich piękne zdjęcia. Podobnie jak w ubiegłych latach podczas spotkania odbyły się warsztaty fotograficzne, pokaz multimedialny „Słowacki Raj dla każdego” prowadzone przez podróżnika i pasjonata fotografii Barbarę Pasławską oraz otwarcie wystawy pokonkursowej z rozdaniem nagród. W ocenie jury zgłoszone prace zostały wykonane na wysokim poziomie artystycznym. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

XVII Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Cieszanowie

1 października 2015 roku w Cieszanowie, w Przygranicznym Centrum Kultury i Sportu „Wędrowiec”, odbyła się XVII Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Gospodarzem imprezy był ŚDS w Cieszanowie. Patronat nad imprezą objęli: Wojewoda Podkarpacki – Małgorzata Chomycz – Śmigielska oraz Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów – Zdzisław Zadworny. Do udziału w zawodach zaproszono przedstawicieli wszystkich  ŚDS-ów z terenu naszego województwa, w sumie ponad 500 osób, także nasz ośrodek – ŚDS w Wysokiej Głogowskiej. Cała uroczystość składała się z dwóch części. Pierwsza rozpoczęła się od przywitania gości i przemówień. Następnie można było zobaczyć występy artystyczne, które zyskały uznanie wśród publiczności. Kolejnym punktem było odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz zapalenie znicza olimpijskiego. Druga część Spartakiady to zawody sportowe, w których rywalizowali uczestnicy z  ŚDS-ów. Sportowcy zmierzyli się w 5 konkurencjach indywidualnych i drużynowych (rzut piłką tenisową do celu, rzut do kosza, bieg slalomem z piłką, strzały i rzuty do bramki). Konkurencją drużynową było przeciąganie liny. Oczywiście nie mogło zabraknąć specjalnej konkurencji niespodzianki dla VIP – ów. Po zakończonych zmaganiach sportowych każdy z ŚDS otrzymał puchar oraz medale i dyplomy dla zwycięzców, a także upominki dla wszystkich zawodników. Nasz ośrodek reprezentowali: Agnieszka, Piotr, Emilia, Janusz i Mirek. Możemy poszczycić się zdobyciem miejsc na podium: Emilia - I miejsce i Janusz – II miejsce w rzutach do kosza. Gratulujemy !!!
Celem XVII Spartakiady Sportowej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego było:
-rozpowszechnienie sportu osób niepełnosprawnych
-zwiększenie aktywności ruchowej oraz promowanie zdrowego sposobu spędzania czasu wolnego
-pokonywanie barier i swoich słabości poprzez rywalizację fair play
-integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym
-umacnianie więzi i przyjaźni wśród uczestników spartakiady
-zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Finał Polskiej Ligi Jeździeckiej w Stadninie Koni "Leśna Wola"

W dniu 18 września uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w ramach realizowanych w ośrodku treningów terapeutycznych tym razem wybrali się do  Stadniny Koni "Leśna Wola" w Głogowie Młp., gdzie odbywał się Finał Polskiej Ligi Jeździeckiej - ogólnopolskiego cyklu zawodów jeździeckich w skokach przez przeszkody. Na hipodromie stadniny mieliśmy okazję nie tylko podziwiać piękne konie, ale również z zapartym tchem śledzić sportowe zmagania zawodników, którzy wyjątkowo starnnie przygotowali się do tych zawodów reprezentując wyskoki  poziom. Jazda konna to sport piękny, lecz trudny i specyficzny, bo wymagający współpracy człowieka ze zwierzęciem. Jazda konna może stać się niezapomnianą przygodą lub po prostu sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jeździectwo często przeradza się w hobby, pasję, aż w końcu staje się stylem życia, o czym przekonaliśmy się oglądając zawody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Niu Ming Ming – Chiński sen

16 września uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej wybrali się do Domu Kultury w Głogowie Młp., gdzie „zanurzyli się” w baśniowy świat malarstwa Niu Ming Minga - chińskiego artysty malarza.  Oglądając obrazy można zauważyć,  że artysta  swoich pracach malarskich połączył tradycję sztuki chińskiej i zachodniej sztuki współczesnej. Malarstwo Niu Minga Minga jest w pewnym stopniu zagadkowe i kontrowersyjne -  dla chińskiego odbiorcy sztuka ta jest europejska, a dla europejczyka chińska. Przyglądając się pracom artysty zanurzamy się w świat pełen zwierząt, ludzi, przedmiotów i kolorów ułożonych w tylko pozornie przypadkowej kompozycji. W konfiguracjach malarskich młodego Azjaty, dużą rolę odgrywa coś na kształt surrealistycznego sportretowania świata. Wszyscy oglądający wystawę zgodnie zauważyli, że pierwszorzędną rolę odegrał tu kolor i symbolika. Dzięki wystawie uczestnicy ŚDS mogli choć trochę zbliżyć się do kultury i sztuki azjatyckiej.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

XI  Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego


XI Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego
W dniu 10 września 2015 roku, wzorem lat ubiegłych Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej wystąpił w XI-tym już Przeglądzie Twórczości Artystycznej ŚDS-ów Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzegu. Impreza odbyła się w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Przegląd tradycyjnie zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu. Tegoroczny przegląd wypełniły pokazy taneczne, skecze, występy artystyczne, a także wernisaż prac plastycznych wykonanych podczas terapii zajęciowej w ośrodkach. Występom towarzyszyły efektowne dekoracje, stroje, rekwizyty. Nasz ośrodek reprezentował Janusz (wraz z zespołem), który przy akompaniamencie gitarowym wykonał „Chitara Romana” Claudio Villa oraz „O sole mio” Luciano Pavarotti”.  Każdy z występujących otrzymał pamiątkowy upominek, a każdy z ośrodków glinianą figurkę anioła i dyplom.

 

 

 

 

 

 


 

„Podejdź bliżej” – Piknik Integracyjny w Zabajce

9 października 2015 roku wszyscy uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej wybrali się do LKJ w Zabajce, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez pana Burmistrza Głogowa Młp. - Pawła Baja oraz panią Dyrektor MGOPS w Głogowie – Monikę Bernat na Piknik Integracyjny. Piknik zorganizowany był w ramach projektu „Podejdź bliżej”, finansowany z Wojewódzkiego Programu Na Rzecz Szans Osób Niepełnosprawnych i Przeciwdziałania ich Wykluczeniu Społecznemu na lata 2008-2020. Na miejscu spotkaliśmy się z zaprzyjaźnionymi ośrodkami z Kolbuszowej i Woliczki. Cała impreza  i liczne atrakcje – konkursy, hipoterapia, przejażdżka bryczką, dmuchana zjeżdżalnia, kule wodne, fotobudka, bańki mydlane  - dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń. Nie zabrakło również poczęstunku – bigos, kiełbaski z ogniska, popcorn, wata cukrowa, ciasto, soki… każdy bawił się i zajadał do woli. Udział w pikniku sprawił wszystkim dużą radość, dziękujemy za zaproszenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Kazimierskie koguty….”


W dniu 25 sierpnia uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej wzięli udział  w wycieczce do jednego z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce - Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie Kazimierza rozpoczęliśmy od wejścia na wspaniały punkt widokowy na miasto – ruiny zamkowe i Małopolski Przełom Wisły, czyli Górę Trzech Krzyży, z których każdy upamiętniał rok "morowego powietrza". Następnie odwiedziliśmy Kościół Farny, który jest najstarszą świątynią w Kazimierzu. Szczególną naszą uwagę zwróciły wspaniałe organy, należące do najstarszych w Polsce. Po wyjściu z Fary wprost z rynku pojechaliśmy meleksami do Korzeniowego Dołu - przepięknego, bajkowego wąwozu. Jego nazwa pochodzi od wystających, poskręcanych korzeni drzew rosnących na skarpach. Miejsce to zrobiło na uczestnikach wycieczki duże wrażenie. Po powrocie czerwonymi pojazdami na Rynek mieliśmy czas wolny aby pospacerować, zjeść lody lub kupić kazimierskie koguty. Według legendy, w jaskini koło Kazimierza żył diabeł, któremu rzucano koguta, by nie sprowadzał nieszczęścia. Na pamiątkę tej opowieści, Kazimierz słynie właśnie z tych wypieków. Po lekcji historii o Kazimierzu Dolnym udaliśmy się na obiad, a następnie popłynęliśmy w rejs po Wiśle. Mimo niskiego stanu wody na rzece z powodu niedawnych upałów i załamania pogody wrażenia były niezapomniane. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do domów nieco zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

IV Świętojańskie Śpiewania Środowiskowych Domów Samopomocy
Województwa Podkarpackiego


Tegoroczne Świętojańskie Śpiewania Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego -2 lipca - odbyły się już po raz czwarty. Głównym założeniem Świętojańskich Śpiewań było spotkanie integracyjne uczestników ŚDS-ów z terenu województwa podkarpackiego . Aranżacje, sposób wykonania, stroje, układy choreograficzne były miłym zaskoczeniem i dużym wyzwaniem tak dla Jury, jak i dla publiczności, która bawiła się doskonale. Okazało się, że w Środowiskowych Domach kryją się prawdziwe perełki, jeżeli chodzi o słuch muzyczny. Ważne było to, aby mieć odwagę stanąć na scenie i zaśpiewać przed sporą publicznością.  W czasie spotkania była chwila na poszukiwanie w parku przy Domu Kultury „Śnieżka”, „kwiatów paproci”, czyli małych paczuszek ze słodyczami – wszystkie w szybkim tempie zostały znalezione. Reprezentantem naszego ośrodka był Janusz, uczestnicy ośrodka w ramach zajęć plastycznych i rękodzielniczych upletli również z tej okazji na przegląd piękny wianek świętojański.

 

 

 

 


 

W pizzerii Gusto

Jak co rok, na rozpoczęcie wakacji w ośrodku, 15 lipca uczestnicy ŚDS wybrali się na pyszny obiad do pizzerii „Gusto” do Głogowa Młp. Pracownicy lokalu zadbali, by wszyscy goście spędzili czas nie tylko w „smacznej”, ale także w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy  pałaszowali pizzę i popijali coca – colą. Czas spędziliśmy bardzo przyjemnie. Dziękujemy za wspaniałą gościnę.


 

 

 

 

 

 


 

Gminne Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Hucisku


12 czerwca,  w ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego, nasi uczestnicy wybrali się do Huciska, gdzie na terenach rekreacyjnych „Pod Gadką” odbywały się się Gminne Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.  Mieliśmy tam okazję obejrzeć rozgrywki  16 drużyn z terenu gminy Głogów Młp. Zawody zostały rozegrane w konkurencjach: ćwiczenie bojowe i sztafeta pożarnicza 400 m z przeszkodami.  Wszystkim zawodnikom  kibicowaliśmy jednakowo gorąco.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Kino Helios – "Apartament”

W dniu 2 czerwca 2015 roku  uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej w ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego wyruszyli do kina Helios w Rzeszowie na film „Apartament”. To film – dokument , który daje widzom niepowtarzalną szansę poznania Papieża Polaka takim, jakim znało go tylko kilku najbliższych przyjaciół i współpracowników. W filmie wykorzystano niezwykłe, niepublikowane do tej pory materiały wideo, stanowiące zapis prywatnych wyjazdów, rozmów i spotkań Jana Pawła II. Podczas seansu uczestnicy usłyszeli, m.in. wspomnienia kardynała Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza i przyjaciela Ojca Świętego, który towarzyszył mu przez prawie 40 lat – począwszy od czasów krakowskich, aż do ostatnich dni w Watykanie, Arturo Mari – osobistego fotografa Jana Pawła II, a także ochroniarza Egildo Biocca oraz innych ludzi, którzy mieli okazję poznać Ojca Świętego w mniej oficjalnych okolicznościach, podczas Jego prywatnych wędrówek i urlopów. Narratorem filmu jest dziennikarz TVP Piotr Kraśko. Muzykę skomponował Radzimir Dębski. Uczestnicy ośrodka mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć niezwykłe, nigdy wcześniej niepublikowane materiały, pokazujące prywatne oblicze Jana Pawła II.

 

 

 

 

 

 


 

ŚDS i Dni Głogowa

W dniach 29-30.06.2015 roku mieszkańcy naszej gminy uczestniczyli w obchodach Dni Kultury Chrześcijańskiej i Dniach Głogowa Małopolskiego. Przez dwa dni w rynku miasta odbywały się imprezy religijno - kulturalne. W uroczystości włączyli się także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej, prezentując na kiermaszu swoje prace wykonane podczas zajęć terapeutycznych w ośrodku. Mieszkańcy Głogowa byli naszym stoiskiem bardzo zainteresowani. Celem wystawy miało być pokazanie, że uczestnicy ŚDS potrafią mimo swojej niepełnosprawności konkurować z osobami w pełni sprawnymi, a prace wykonywane przez uczestników są na wysokim poziomie. Na pewno zagościmy w obchodach Dni Głogowa również w przyszłym roku.

 

 

 

 


 

Dzień Dziecka w ŚDS


Mimo, że uczestnikami naszego ośrodka są osoby dorosłe, to jednak w duchu każdy z nas czuje się dzieckiem. Tak więc 1 czerwca 2015 roku okazał się odpowiednim dniem do świętowania Dnia Dziecka. W ośrodku zorganizowaliśmy piknik, grill i słodki poczęstunek przygotowany przez samych uczestników w pracowni kulinarnej.

 

 

 

 


 

III Przegląd Poezji Osób Niepełnosprawnych poezji Karola Wojtyły  i twórczości o Karolu Wojtyle w Trzcianie

21 maja 2015 roku w Sali Widowiskowej GCKSiR w Trzcianie odbył się III Przegląd Poezji Osób Niepełnosprawnych poezji Karola Wojtyły i twórczości o Karolu Wojtyle, w którym wzięły udział grupy oraz wykonawcy indywidualni reprezentujący placówki wspierające osoby niepełnosprawne województwa podkarpackiego. Miał on na celu propagowanie poezji twórczości K. Wojtyły, integrację środowiska osób niepełnosprawnych oraz prezentację ich umiejętności, wyszukanie i ukazanie talentów w dziedzinie poezji i poezji śpiewanej. W wydarzeniu uczestniczyło kilkanaście ośrodków, także ŚDS w Wysokiej Głogowskiej. Pod okiem Jury i przed publicznością prezentowano recytację, śpiew oraz różne formy teatralne. Prezentacje były bardzo ciekawe, a wykonawcy zaangażowani i przejęci swoimi występami. Emocje udzielały się zarówno występującym, jak i widowni. Uczestnicy naszego ośrodka (Renata, Agnieszka, Janusz, Piotr i Łukasz) zaprezentowali się znakomicie. Choć trema dawała o sobie znać, wykonawcy zachowywali się na scenie jak prawdziwi aktorzy. Zaprezentowali fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” - inscenizację „Miłość”, wiersz oraz poezję śpiewaną  z repertuaru Sojki („Omnia nuda et aperta”). Każdy z występujących został nagrodzony, gdyż każdy na to zasłużył, a poziom był wysoki i wyrównany. Za nasz występ Jury przyznało dyplom wyróżnienia dla całej grupy, statuetkę oraz dyplomy i nagrody indywidualne dla występujących.
Wszyscy uczestnicy przeglądu mieli także okazję po występach odpocząć przy zastawionym przekąskami stole, słuchając występów „na bis”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

10-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej


Bardzo sympatyczna uroczystość miała miejsce w dniu 19 maja 2015 roku. Swoje 10-lecie świętował Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej. Z tej okazji w salach Domu Ludowego w Wysokiej przy wspólnym stole, zasiedli między innymi, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych różnych szczebli, instytucji kościelnych, współpracujących z nami jednostek z terenu województwa, organizacji pozarządowych, zaprzyjaźnione ŚDS-y, uczestnicy, rodziny i opiekunowie. Część oficjalną uroczystości rozpoczął program artystyczny w wykonaniu naszych uczestników przygotowany podczas terapii zajęciowych. Pięknie zaśpiewały dla nas oraz dla mam (z okazji Dnia Matki) także dzieci z Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej. Następnie przyszedł czas na podziękowania dla osób i instytucji wspierających, a zaproszeni goście przekazali na ręce Pani Kierownik ośrodka  okolicznościowe listy gratulacyjne. Nie zabrakło także prezentów, życzeń oraz pysznego tortu przygotowanego specjalnie na tę uroczystość oraz innych smakowitości z kuchni pań Koła Gospodyń z Wysokiej Głogowskiej.  Licznie zgromadzeni goście obejrzeli prezentację historii powstania i działalności placówki. Życzenia i wspólny posiłek wprowadziły rodzinny nastrój i prawie domową atmosferę. Z pieśniami i przyśpiewkami z regionu Rzeszowszczyzny przyjechali do nas muzycy – grupa kameralna z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, z którymi wspólnie zaśpiewał nasz uczestnik -  Janusz.  Imprezę zakończyła wspólna zabawa taneczna.
Dziękujemy Wszystkim za przybycie na nasz Jubileusz oraz za pomoc w jego zorganizowaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

W Straży Pożarnej w Rzeszowie

Jako, że w maju przypada Dzień Strażaka (św. Floriana), uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w dniu 12 maja, w ramach treningów terapeutycznych odwiedzili Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie – Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą nr 1. Naszym „opiekunem” w jednostce został młodszy aspirant Łukasz Trzyna, który bardzo ciekawie zaprezentował wszystkie aspekty pracy w straży. Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem słuchali faktów i ciekawostek związanych z pracą strażaków. Mieli także okazję obejrzeć wozy strażackie i cały specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas różnorodnych akcji związanych z ratowaniem ludzkiego życia oraz wypróbować działanie niektórych urządzeń. Pan Łukasz opowiedział o trudnościach podczas akcji ratowniczych, o różnorodnych zadaniach czekających na nich w dniu codziennej pracy, o szkoleniach medycznych i kursach doszkalających. Niewątpliwie jednak najciekawszą atrakcją była możliwość przymierzenia kasku strażaków oraz wejście do wozu strażackiego i do kosza samochodu specjalistycznego – zwyżki. Myślę, iż po tej wycieczce niektóre osoby powrócą do marzeń z dzieciństwa, aby zostać strażakiem…

 


 

 


 

 


 

Spotkania z historią – podróż w przeszłość z panem Robertem Borkowskim


Dzięki współpracy Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Młp. oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej 21 kwietnia 2015 roku uczestnicy ośrodka w ramach zajęć terapeutycznych i realizowanego cyklu „Ludzie z pasją” mieli możliwość kolejnego spotkania ze światem sztuki i historii. W ten świat wprowadził nas pan Robert Borkowski – historyk, autor powieści i książek historycznych, mieszkaniec Głogowa Młp, który obecnie przygotowuje pracę naukową na temat historii Głogowa XVIII-wiecznego. Pan Robert w bardzo ciekawy sposób udostępnił wszystkim swoją wiedzę na temat historii miasta Głogowa. Swój wykład poparł on prezentacją multimedialną i ciekawostkami z historii miasteczka. Poznaliśmy historię założenia miasta, najciekawsze budynki, a nawet podziemia, ludzi związanych z naszym miasteczkiem. Podopieczni ŚDS bardzo dziękują panu Robertowi za „ciekawe opowieści” i tą niezwykłą podróż w przeszłość, pani Marcie Myśliwiec za zaproszenie i zainteresowani dziejami naszego regionu, mamy nadzieję na kolejne wizyty.

 

 

 

 

 

 

 


 

Na spektaklu „Balladyna” w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie


16 kwietnia w ramach zajęć terapeutycznych uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej wybrali się do Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl „Balladyna” oparty na tragedii Juliusza Słowackiego. Wykonawcami i realizatorami tego dzieła byli nie tylko profesjonalni aktorzy teatralni, lecz również zaprzyjaźnieni z naszym ośrodkiem uczestnicy WTZ w Zgłobniu. Wysnuwając opowieść o Goplanie i Balladynie z artystycznego tworzywa teatru zbudowany został sceniczny świat oparty na nieograniczonej wolności wyobraźni poetyckiej, bez zobowiązujących odniesień do zasad logiki, psychologii, czy realistycznego porządku prawdy i prawdopodobieństwa. Przekonywująca gra aktorów przeniosła nas w wyobraźni do legendarnych czasów króla Piasta, ale dramat Juliusza Słowackiego został ulokowany w trakcie lub tuż po horrorze I Wojny Światowej i przedstawiał mężczyzn - żołnierzy w trudnej sytuacji życiowej, walczących, i tych, którzy wrócili z wojny pokaleczeni i psychicznie zdewastowani. Jednocześnie ukazany został temat emancypacji kobiet. To historia walki o terytorium, władzę, w której siostra zabija siostrę, córka wygania matkę, a żona morduje męża. Przedstawienie zostało zrealizowane z wielkim rozmachem i zachwyciło wszystkich widzów. Historia o złej dziewczynie, opowieść o kuszeniu serc złotem, namiętnością, władzą i o karze podana została przez reżysera i cały zespół teatru niezwykle plastycznie. Wspaniała scenografia, ciekawe rozwiązania wizualne, gra świateł oraz kapitalne kostiumy uczyniły z tego spektaklu prawdziwą teatralną perłę. Dodatkowym atutem była muzyka. Spektakl był na tyle fascynujący, że zainteresuje z pewnością każdego wielbiciela teatru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Piąta rocznica katastrofy smoleńskiej

Dziś (10 kwietnia 2015 r.) przypada piąta rocznica katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154m rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Przy tablicy upamiętniającej pamięć mieszkańców Ziemi Głogowskiej zamordowanych w Katyniu, Twerze i Charkowie przed 75 laty odbyły się uroczyste obchody, gdzie również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Wysokiej Głogowskiej, integrując się ze społecznością lokalną, oddali hołd tragicznie zmarłym ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W uroczystości udział wziął także poczet  sztandarowy Zespołu Szkół  z Głogowa Młp. Dzięki uroczystościom rocznicowym wiemy, że historię można poznawać również w takich miejscach, a pamięć o ofiarach będzie trwała.

,

 

 

 

 


 

„Zaklęte w lipowym drewnie” - wystawa rzeźby Marka Twardego

Lipowe anioły, kapliczki, wikingowie, muzykanci… w sali wystawowej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Głogowie Młp. stworzyły klimat, który urzekł wszystkich uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Wysokiej Głogowskiej zwiedzających w dniu 16 kwietnia 2015 roku ekspozycję rzeźb Marka Twardego. Marek Twardy to samorodny rzeźbiarz z Futomy, który swoją przygodę z drewnem i dłutami rozpoczął stosunkowo niedawno, zaledwie sześć lat temu. Stał się ludowym twórcą, a jego rzeźby są ciągłym poszukiwaniem. Spod jego dłuta wyszły przeróżne figury świętych, Chrystusa frasobliwego, płaskorzeźby, szopki na Boże Narodzenie, prześliczne anioły, ludowi muzykanci i przepiękne kapliczki. Patrząc na jego prace, trudno nie poddać się refleksji, że twórca potrafi wydobyć całe piękno, jakie tkwi uśpione w drewnie. Czas jakby na chwilę się zatrzymuje właśnie w tej zadumie Frasobliwego i trzepocie anielskich skrzydeł.

 

 

 

 

 

 


 

Na wystawie ozdób wielkanocnych


Podtrzymując coroczne tradycje związane ze Świętami Wielkiej Nocy, Miejsko-Gminny Dom Kultury w Głogowie Młp. zorganizował Wystawę prac i ozdób Wielkanocnych oraz Wystawę palm Wielkanocnych. Ozdoby wielkanocne powstały podczas trwania zajęć  plastycznych, a także zajęć modelarskich oraz kółka gier i zabaw działających przy MGDK w Głogowie Młp. Ta kolorowa ekspozycja wypełniła korytarze DK, a uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej, w ramach zajęć terapeutycznych,  bardzo chętnie ją obejrzeli. Była to doskonała okazja do rozmów na temat różnorodnych technik plastycznych wykorzystywanych przy tworzeniu pisanek i ozdób, jako że ten temat jest nam bardzo bliski – również zajmujemy się rękodziełem artystycznym i plastyką.

 

 

 

 

 

 


 

Importowany ”Czerwony Kapturek"


Dnia 1 kwietnia 2015 roku w naszym ośrodku  odbyło się przedstawienie „Czerwony Kapturek” w wersji obcojęzycznej (mix: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) – i nie był to żart primaaprilisowy. W widowisku wzięli udział uczniowie  gimnazjum z Zespołu Szkół z Wysokiej Głogowskiej. Była to przedstawiona z rozmachem i pewną dozą humoru nowoczesna wersja bajki, która wszystkim naszym uczestnikom bardzo się spodobała – a morał z niej jaki? Warto uczyć się języków obcych – inaczej zostaniemy zjedzeni przez złego wilka.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Składamy życzenia

Pragniemy złożyć  życzenia wielkanocne
zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
obfitości na świątecznym stole, smacznego jajka
oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie.

Życzenia to nieodłączny element każdych świąt. W nadchodzącym właśnie okresie Wielkanocy składamy sobie nawzajem szczere życzenia. Wiążą się  one  z religijnością i rodziną, bo przecież to z najbliższymi spędzamy ten wspaniały czas. I właśnie tego sobie życzymy - by spędzać świąteczne chwile w spokoju i miłości, wśród rodziny i bliskich nam osób. Miłość, radość, spokój i łaski płynące od zmartwychwstałego Jezusa to najczęściej powtarzające się wówczas słowa. Takie właśnie życzenia płynące prosto z serca składają Kierownik, Pracownicy i  Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej odwiedzając sponsorów, firmy, urzędy i osoby zaprzyjaźnione z ośrodkiem, wręczając przy tym  własnoręcznie wykonane stroiki i kartki świąteczne. Są  one przyjmowane z radością i zawsze  odwzajemniane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

IV Integracyjny Przegląd Palm i Jajek Wielkanocnych – Wola Raniżowska

Już po raz czwarty, 25 marca 2015 roku, w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woli Raniżowskiej odbył się Integracyjny Przegląd Palm i Jajek Wielkanocnych, w którym to prócz innych zaprzyjaźnionych ośrodków wzięła udział także delegacja naszego ŚDS-u. Zgromadzonych gości powitała kierownik ŚDS w Woli Raniżowskiej - pani Renata Nowak. Imprezę uatrakcyjnił program artystyczny -  inscenizacja przybliżająca zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Wielkiej Nocy, zaprezentowana przez gospodarzy. Inspirująca okazała się  wystawa prac uczestników poszczególnych placówek biorących udział w przeglądzie – kolorowe palmy, stroiki świąteczne, pisanki wykonane przeróżnymi metodami, zajączki, kurczątka…. Nie zabrakło również wspólnego wielkanocnego poczęstunku.   Dziękujemy za zaproszenie i miły gest w postaci pamiątkowego dyplomu dla naszego ośrodka oraz „świątecznego zajączka”. Cieszy fakt, że stara tradycja ludowa jest nadal kultywowana – ten przegląd był tego przykładem. Spotkanie było doskonałą okazją do integracji pomiędzy poszczególnymi domami, a wystawiane prace dały możliwość do poznania nowych technik arteterapii i wymiany doświadczeń.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Dzień Kobiet


8 marca to jeden z tych wyjątkowych dni dla wszystkich Pań, również w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy. Zgodnie z tradycją Panowie nie zapomnieli o Święcie Wszystkich Dam  i bardzo starannie przygotowali się do tego Uroczystego Dnia. Na początku zaśpiewali wszystkim paniom sto lat, a był to początek niespodzianek. Każda z niewiast otrzymała drobny, słodki upominek świadczący o sympatii i pamięci oraz serdeczne życzenia. W pracowni kulinarnej pod okiem pani Eli powstał fantastyczny deser – ciasto, którym delektowali się wszyscy licznie zgromadzeni w ośrodku uczestnicy. Niespodzianki sprawiły kobietkom wiele radości i każda z uśmiechem na twarzy obchodziła swoje święto.

 

 

 

 

 


 

Kino Helios – "Disco Polo"

W dniu 6 marca 2015 roku  uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej w ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego wyruszyli do kina Helios w Rzeszowie na film ‘Disco Polo’. To tzw. lekka komedia, pełna humoru, a jedocześnie z pewna dozą przerysowań i absurdów. Oglądając seans, niektórzy z nas dopiero poznali, a niektórzy przypomnieli sobie szalone lata dziewięćdziesiąte, gdy w kraju zagościła wolność, a cała Polska śniła amerykański sen, gdzie spełniały się marzenia, wystarczyło tylko zaryzykować. Bohaterzy filmu – Tomek i Rudy – chłopcy z prowincji, gnani pasją i marzeniami wyruszyli na podbój discopolowych list przebojów. Na dużym ekranie mogliśmy podziwiać grę takich aktorów jak: Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Joanna Kulig, Aleksandra Hamkało, Tomasz Kot. Gościnnie wystąpili również najpopularniejsi wykonawcy muzyki disco polo: Radosław Liszewski, Tomasz Niecik i Robert Klatt.

Pełen akcji, zaskakujących zwrotów i niespodzianek oraz oczywiście znanych przebojów muzyki disco polo film wzbudził w nas dużo radości i poprawił wszystkim humory.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Badam się, mam pewność”


W dniu 3 marca 2015 roku w ŚDS w Wysokiej Głogowskiej, przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Programy Profilaktyczne Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, odbyła się prelekcja na temat profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Szkolenie obejmowało również warsztaty samobadania piersi. Program finansowany jest przez Ministra Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. W spotkaniu uczestniczyły uczestniczki naszego ośrodka wraz z zaproszonymi rodzicami i opiekunami. Obecnie tego typu działania są niezwykle istotne z uwagi na ciągły, niski poziom korzystania z badań profilaktycznych przez kobiety, w tym kobiety po 50 roku życia. Tym samym prowadzone działania profilaktyczne z zakresu raka piersi i raka szyjki macicy są bardzo ważne, gdyż wiele kobiet nie posiada na ten temat wiedzy, a największą przeszkodą w walce z epidemią raka szyjki macicy oraz piersi jest brak edukacji.
Podstawowym celem spotkania była edukacja zdrowotna naszych uczestników, a zakładane jej efekty to:
- wzrost wiedzy na temat raka piersi, raka szyjki macicy oraz podstawowej przesiewowej diagnostyki tych chorób.
- wzrost umiejętności praktycznych uczestniczek w zakresie samobadania piersi.
- ukształtowanie odpowiedzialności za własne zdrowie.
- wsparcie informacyjne dla rodziców i opiekunów, zwłaszcza kobiet.

 

 

 

 


 

Wystawa Sławomira Bukały w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp.

 

26 lutego 2015 roku uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej mieli okazję oglądać świat widziany oczami pana Sławomira Bukały, który swoje prace zaprezentował w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp. Jest to jego pierwsza wystawa indywidualna. Urodzony w 1963 r. w Rzeszowie, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Studiował na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jego działalność związana była zazwyczaj z wykonawstwem tablic pamiątkowych w granicie, marmurze i brązie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 2014 r. na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecna wystawa obejmuje portrety, weduty i pejzaże, sceny rodzajowe oraz martwe natury - prace malarskie, rysunkowe i graficzne. Zaobserwowaliśmy, że twórczość pana Sławomira jest bardzo intuicyjna i swobodna, artysta skupia się na przedstawieniu emocji. Widać też w niej wyraźną grę sprzeczności między abstrakcją, ekspresją, a dążeniem do formy. Poprzez właśnie tę formę i kolor szuka swojego obrazu rzeczywistości. Intrygująca jest też kompozycja obrazów, nadająca taką samą ważność zarówno plamom, bryłom - zazwyczaj nieostrym, jak i liniom - bardzo wyrazistym. Zwiedzanie wystawy stanowiło dla uczestników ŚDS, prócz treningów prowadzonych w ośrodku, pewnego rodzaju edukację przez sztukę, w ramach której mogą rozwijać swoje zainteresowania i poznać nowe, wyjątkowe techniki plastyczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Projekt „Krok do samodzielności”


W ŚDS w Wysokiej Głogowskiej, prócz różnego rodzaju treningów i terapii prowadzimy także zajęcia edukacyjne. Tym razem jest to projekt „Krok do samodzielności”, który realizowany jest przez Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych – Oddział Fundacji Aktywizacja w Rzeszowie, a współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy projektu mogą brać w nim udział bezpłatnie. W krótkim czasie udało się nam zebrać potrzebną ilość kursantów. Uczestnikami projektu zostały osoby uczęszczające do naszego ośrodka, czyli posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, bezrobotne, zamieszkujące woj. podkarpackie, w różnym wieku i oczywiście zainteresowane nabyciem, uzupełnieniem lub podwyższeniem swoich umiejętności. Projekt ukierunkowany jest na zwiększenie  samodzielności i aktywności w życiu codziennym oraz na rynku pracy. Pierwszym etapem były konsultacje doradcy zawodowego oraz prawnicze i psychologiczne w zakresie praw osób niepełnosprawnych, sposobów załatwiania spraw urzędowych, pisaniu pism…. Odbyły się również warsztaty umiejętności społecznych dotyczące aktywnych metod poszukiwania pracy, autoprezentacji, radzenia sobie ze stresem, umiejętności zarządzania swoim czasem, kreatywności, asertywności oraz efektywnej komunikacji interpersonalnej. Podczas  warsztatów uczestnicy zdobywają także kompetencje w zakresie korzystania z nowoczesnych mediów społecznościowych – zapoznanie się i korzystanie z  programów komputerowych i Internetu w zakresie zasobów edukacyjnych i kulturalnych.
Spotkania i warsztaty  są bardzo przyjemne, odbywają się w ciepłej i miłej atmosferze. A to dzięki trenerom, którzy potrafią zmotywować i zachęcić uczestników projektu do współpracy. Tego typu dodatkowa aktywność w ramach zajęć prowadzonych w naszym ośrodku wzbogaca i urozmaica zakres usług, jakie placówka zapewnia swoim uczestnikom, a dla nich samych jest to dodatkowa szansa na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności.

 

 

 

 

 

 


 

Bal Maskowy w Kolbuszowej


Karnawał trwa w najlepsze, dlatego 17 lutego uczestnicy ŚDS w Wysokiej postanowili wykorzystać czas na zabawę i skorzystać z zaproszenia Warsztatów Terapii zajęciowej w Kolbuszowej Górnej na Bal Maskowy. W zabawie, prócz gospodarzy, wzięli udział także goście z innych zaprzyjaźnionych ośrodków – ŚDS w Kolbuszowej, Woli Raniżowskiej, Spie. Bawiliśmy się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Tańcom nie było końca. Były one przeplatane konkursami – m.in. konkurs piosenki, na najlepszą parę taneczną, najpiękniejszy taniec, na najbardziej oryginalny strój. I tu był bardzo trudny wybór dla jury, by wyłonić zwycięzcę, bo wszyscy uczestnicy zabawy zachwycili swoją pomysłowością - ich stroje były kolorowe i zabawne. I tu gratulujemy naszej Pani Kierownik – zdobyła I miejsce i Łukaszowi za zdobycie wyróżnienia Nie zabrakło oczywiście również poczęstunku, niezbędnego w tym przypadku dla wzmocnienia sił do dalszej zabawy. Dowodem na to, że impreza była udana były goszczące na twarzach „balowiczów” uśmiechy. Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tłusty czwartek


Tłusty czwartek to staropolski zwyczaj i tradycja pieczenia i zjadania pączków i faworków (zwanych też chrustami).  W roku 2015 tłusty czwartek przypadł w czwartek 12 lutego. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem zwyczajowym. W Polsce w ten dzień prawie wszyscy pochłaniają duże ilości pączków z nadzieniem różanym (i nie tylko). Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Oczywiście w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy każdy chciał zapewnić sobie szczęście na cały rok i z apetytem wszyscy uczestnicy pałaszowali słodkości w postaci pączków, które otrzymaliśmy z od Pana Prezesa Gminnej Spółdzielni w Głogowie Młp., by tego szczęścia było jeszcze więcej. Smacznego i wszystkiego dobrego!

 

 

 

 

 

 


 

„Dbamy o bezpieczeństwo” - Straż Miejska i Policja z wizytą w ŚDS w Wysokiej Głogowskiej

 

6 lutego w ramach, organizowanych przez ŚDS cyklu spotkań „Spotkania z ciekawymi ludźmi” ośrodek odwiedzili: komendant Straży Miejskiej w Głogowie Młp. – pan Łukasz Długoń oraz podkomisarz Marek Skuba z Komisariatu Policji w Głogowie Młp. Celem spotkania było zapoznanie uczestników ośrodka z wizerunkiem funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Policji, czym się zajmują, jakie mają obowiązki. Podczas pogadanki z uczestnikami funkcjonariusze informowali o prawidłowych zachowaniach się w sytuacjach zagrożeń, bezpieczeństwie na drodze, o przemocy i agresji, uzależnieniach, czystym środowisku i segregacji śmieci, wałęsających się psach. Podjęty został także temat środków pirotechnicznych, niebezpiecznych obcych, oszustów wraz z aspektami prawnymi dotyczącymi tych zagadnień. Panowie udzielili cennych wskazówek, jak dbać o własne bezpieczeństwo. Podczas spotkania padło wiele nurtujących uczestników pytań, na które każdy otrzymał wyczerpującą odpowiedź. Dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy profilaktyczno – wychowawczy cel spotkania został osiągnięty. Uczestnicy zostali wprowadzeni w zagadnienia bezpieczeństwa swojego zdrowia i życia, radzenia sobie w rozpoznawaniu i rozwiązywaniu problemów, które dostarcza im życie, aby rozumieli siebie oraz nabyli umiejętność współdziałania z innymi.

 

 

 

 

 


 

W Centrum Promocji Obszarów Natura 2000

W dniu 30.01.2015 uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej w tamach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego - na zaproszenie księdza Piotra Potyrały - odwiedzili „Centrum Promocji Obszarów Natura 2000” w Budach Głogowskich. Ośrodek prowadzony jest przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Organizowane są tam spotkania szkoleniowo – rekreacyjne nie tylko dla osób niepełnosprawnych, wolontariuszy, nauczycieli, lecz także dla wszystkich osób pragnących miło i kreatywnie spędzić czas. Po przywitaniu wszystkich przez księdza Piotra, pana Burmistrza Głogowa Młp. – Pawła Baja oraz Z-cę Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie pana Bogusława Kidę, cała nasza grupa obejrzała prezentację multimedialną, połączoną z wyjaśnieniem, czym są obszary „Natura 2000”, prowadzoną przez pana Jana Jodłowskiego. Po przerwie na zdrowe ziołowe herbaty uczestnicy, pod okiem pana Jana, zajęli się inną bardzo ciekawą formą aktywności, a mianowicie dowiedzieli się wielu ciekawostek z cyklu „Kuchnia Natury”, „Apteka Natury”. Nabyli umiejętność rozpoznawania ziół, poznali ich wpływ na kondycję zdrowotną człowieka oraz możliwość zastosowania w codziennym życiu, a także mogli trochę poeksperymentować, tworząc własne kompozycje zapachowe na podbudowie olejków eterycznych. Zwieńczeniem spotkania była rekreacja w postaci zajęć sportowych. Dziękujemy bardzo za miło i owocnie spędzony czas oraz za sympatyczne przyjęcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kino Helios – "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii"


W dniu 23 stycznia 2015 roku  uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej wyruszyli do kina Helios w Rzeszowie na trzecią część filmowej adaptacji książki J.R.R. Tolkiena, będącej wstępem do słynnego "Władcy Pierścieni" - film pt: "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii". Po wcześniejszym obejrzeniu pierwszych dwóch części trylogii – "Hobbit: Niezwykła podróż" oraz "Hobbit: Pustkowie Smauga", uczestnicy ośrodka nie mogli doczekać się zamykającej niezwykłe dzieło Petera Jacksona ekranizacji.
Po nieudanej próbie zabicia smoka Smauga przez kompanię Thorina, potwór atakuje miasto Esgaroth; podpala miasto, lecz zostaje zabity. Thorin nie chce dzielić się złotem z Ereboru. Bilbo próbuje go przekonać, lecz wydarzenia zmuszają hobbita do niebezpiecznego wyboru. Nadchodzą większe niebezpieczeństwa, niewidoczne dla nikogo innego poza Gandalfem. Sauron wysyła swoją armię, by zaatakować Samotną Górę. Gdy dochodzi do eskalacji konfliktu, krasnoludowie, elfowie i ludzie muszą zdecydować – albo się zjednoczą, albo zginą. Bilbo walczy o życie w Bitwie Pięciu Armii. "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii" to opowieść pełna niesamowitych wydarzeń i magicznych postaci. Przedstawia odwieczną walkę dobra ze złem. Pełen akcji, zaskakujących zwrotów i niespodzianek oraz pięknych fantazyjnych i baśniowych scenerii film wzbudził w nas wielkie emocje, wrażenia z wyjazdu będą na długo niezapomniane.

 

 

 

 

 

 


Rozstrzygnięcie XXII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego
"Szopka Betlejemska w Oczach Dziecka"

Obrazy, rysunki, prace przestrzenne  wykonane przeróżnymi technikami plastycznymi -  to wszystko można było podziwiać w sali wystawowej głogowskiego Domu Kultury. Wystawa była zwieńczeniem XXII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Szopka Betlejemska w Oczach Dziecka".  To wystawa przekrojowa, obejmująca prace wykonane w różnorodnych technikach przez dzieci i młodzież szkolną, podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych instytucji pomocowych z terenu województwa podkarpackiego z różnych grup wiekowych. Na wystawie można było zobaczyć dużo malarstwa i rysunku, grafiki, collage, witraży, prac przestrzennych i inne nietradycyjne środki artystycznego wyrazu pokazujące tradycje świąteczne – Szopkę Betlejemską. 16 stycznia 2015 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczanie nagród laureatom. Wszystkie nadesłane prace naszych uczestników znalazły się na wystawie, a Renatka zdobyła III miejsce  (dyplom i nagrody rzeczowe) dzięki nie tylko starannemu i pięknie wykonanemu witrażowi, lecz również za ciekawą interpretację tematu. Gratulujemy !

 

 

 

 

 

 

 


Galeria Pod Ratuszem

Obrazy, rysunki, rzeźby, rękodzieło artystyczne -  to wszystko mogli podziwiać w Galerii Pod Ratuszem uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej, którzy wybrali się tam 21 stycznia 2015 roku w ramach zajęć terapeutycznych. Mieliśmy okazję podziwiać dorobek artystyczny członków Aktywnej Grupy Twórców działającej przy Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp. Jest to wystawa przekrojowa, obejmująca prace wykonane w różnorodnych technikach podczas różnych okazji, wyjazdów, plenerów. Obejrzeliśmy  inspirujące portrety, martwe natury, pejzaże, piękne rzeźby i wiele innych… obrazy olejne, wykonane akwarelą, akrylem. Zapoznaliśmy się również z historią miasta Głogowa oraz z ciekawostkami dotyczącymi piwnic ratusza, gdzie mieści się Galeria.

 

 

 

 

 


Spotkanie noworoczne w Środowiskowym Domu Samopomocy


W dniu 15 stycznia br. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się uroczyste spotkanie jasełkowo – noworoczne. Przy wspólnym stole, zasiedli uczestnicy i pracownicy ŚDS, rodziny i opiekunowie oraz nasi goście i przyjaciele. Życzenia i wspólny posiłek wprowadziły rodzinny nastrój i prawie domową atmosferę. Spotkanie uświetnił występ jasełkowy w wykonaniu uczestników ośrodka, przeplatany wspólnym kolędowaniem. A z kolędą i pastorałką oraz przyśpiewkami z regionu Rzeszowszczyzny przyjechali do nas muzycy – grupa kameralna z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie – Dariusz Kosak, Maciej Stec, Kamil Miemiec, z którymi wspólnie zaśpiewał nasz uczestnik -  Janusz. Spotkanie to utwierdziło nas w przekonaniu jak silna jest tradycja kolędowania, jak wielka jest potrzeba wspólnego spotykania się. Dla osób niepełnosprawnych wspólne kolędowanie jest ogromnym przeżyciem i stanowi bardzo szczególną okazję do zaprezentowania ich talentu, nie tylko wokalnego. Radość przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego scala uczestników, pomaga im przezwyciężyć wzajemne urazy, pozwala cieszyć się życiem. To uroczyste spotkanie na trwale wpisało się już w kalendarium wydarzeń, jako jedno z najważniejszych w roku. Nie zabrakło także rozmów o bieżących problemach. Dziękujemy Wszystkim za przybycie na spotkanie oraz za pomoc w jego zorganizowaniu.


Importowany” Czerwony Kapturek J

Dnia 1 kwietnia 2015 roku w naszym ośrodku odbyło się przedstawienie „Czerwony Kapturek” w wersji obcojęzycznej (mix: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) – i nie był to żart primaaprilisowy. W widowisku wzięli udział uczniowie gimnazjum z Zespołu Szkół z Wysokiej Głogowskiej. Była to przedstawiona z rozmachem i pewną dozą humoru nowoczesna wersja bajki, która wszystkim naszym uczestnikom bardzo się spodobała – a morał z niej jaki? Warto uczyć się języków obcych – inaczej zostaniemy zjedzeni przez złego wilka