Get Adobe Flash player
Start Aktulaności Archiwum 2016

Archiwum 2016

„Wolne miejsce przy stole…” – Spotkanie Wigilijne w MGDK w Głogowie Młp.

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny – czas miłości, radości, wspólnego przebywania z bliskimi i cieszenia się ich obecnością. Dla wielu jednak osób jest to okres, w którym bardziej niż kiedykolwiek doświadczają samotności. To właśnie z myślą o nich 18.12.2016 r. w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Małopolskim odbyło się Spotkanie Wigilijne. Wzięły w nim udział osoby starsze, samotne i niepełnosprawne z terenu Gminy Głogów Małopolski. Również uczestnicy naszego ośrodka - Środowiskowego Domu Samopomocy z Wysokiej Głogowskiej z panią kierownik Anną Gniewek – Marek i pracownikami. Swoją obecnością zaszczycił m.in.: Pan Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj, zastępca Burmistrza Pan Jerzy Komaniecki, a także Księża i Siostry Zakonne z parafii Głogów Małopolski, ksiądz dyrektor Caritas Rzeszów - Piotr Potyrała, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małgorzata Dankowska, zastępca dyrektora ROPS Rzeszów Monika Bernat. Na początku spotkania zaproszeni goście obejrzeli występ nawiązujący do tradycji Świąt Bożego Narodzenia, czyli popularnie zwane „Jasełka” w wykonaniu dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej w Wysokiej Głogowskiej, co wprowadziło uczestników spotkania w Bożonarodzeniowy nastrój. Kolędę zaśpiewał także Janusz z ŚDS Wysoka Głogowska. Najważniejszym momentem spotkania było podzielenie się opłatkiem oraz złożenie sobie świątecznych życzeń. Uroczystość nie obyła się bez wspólnego posiłku, na który złożyły się tradycyjne potrawy przygotowane przez pracowników Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Każdy otrzymał paczkę żywnościową przygotowaną przez MOPS. Swoją pomoc okazali także sponsorzy, Koła Caritas, wolontariusze. Dziękujemy za zaproszenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Gościmy wolontariuszy – uczniów Gimnazjum Nr 2 z Rzeszowa

16 grudnia w naszym ŚDS gościliśmy uczniów z Gimnazjum Nr 2 im. Janusza Korczaka z Rzeszowa. wraz z opiekunami – panią Moniką Obrzód i panią Eweliną Sowa. Uczniowie w ramach swoich zajęć edukacyjnych poznawali „życie” naszej placówki. Po obejrzeniu prezentacji dotyczącej placówki wraz z uczestnikami ośrodka brali udział w zajęciach rękodzielniczo – plastycznych, m.in. wykonywali ozdoby świąteczne, treningu ruchowym podczas gry w piłkarzyki, …. po prostu robili to, robią zazwyczaj nasi uczestnicy. Zrobili nam również prezent mikołajkowy w postaci upominków zebranych wśród kolegów i koleżanek ze szkoły. Było nam bardzo miło Was gościć, dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Sztuka malowana światłem”

5 grudnia w naszym ośrodku odbył się niecodzienny pokaz – pani Magda pięknie „opowiedziała” historię świąteczną malowaną światłem. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi wizyjnemu, stworzyła na naszych oczach obrazy i wizualizacje. Klimatyczna muzyka oraz praca artysty pozwoliło uczestnikom na chwilę przenieść się w magiczną rzeczywistość, w której wzruszenie przeplatało się z uśmiechem. Każdy mógł spróbować również swoich sił, wykazać się kreatywnością. Malowanie światłem zapewniło niezapomniane wrażenia, naładowało nas pozytywnymi, już świątecznymi emocjami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Składamy życzenia

Składając życzenia radosnych, pogodnych, przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu szczęśliwych chwil, sukcesów i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2017 uczestnicy ŚDS nie zapomnieli o drobnych upominkach dla osób zaprzyjaźnionych z ośrodkiem, sponsorów oraz rodziców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

„Magia Świąt Bożego Narodzenia” - ozdoby świąteczne wykonywane w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej

Stroiki świąteczne to najpopularniejsza z bożonarodzeniowych ozdób i zarazem najbardziej niezwykła. Stroiki na Boże Narodzenie nie tylko efektownie udekorują mieszkanie, a nawet balkon lub ogród, ale również zbudują jedyną w swoim rodzaju świąteczną atmosferę. Śmiało można powiedzieć, że świąteczne stroiki mają w sobie magię, a największa tkwi w tych robionych samodzielnie.Tradycją naszego ośrodka jest, że już od początku grudnia uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej z pomocą terapeutów przygotowują stroiki świąteczne. Kłujące igliwie nie zniechęca nikogo. Bombki, suszone owoce, szyszki, orzechy włoskie, cynamon i wstążki…. Każda ozdoba jest inna, każda wyjątkowa.Własnoręczne stworzenie bożonarodzeniowego stroika nie jest trudne, a dostarcza mnóstwa radości i satysfakcji, może też być dobrą zabawą, a nawet sposobem na relaks.To również inspiracja do odkrywania wśród uczestników ośrodka własnych talentów.Efektem naszej pracy jest m.in. wystawa w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Nie zapominamy o drobnych upominkach dla instytucji, osób zaprzyjaźnionych z ośrodkiem, sponsorów oraz rodziców składając życzenia radosnych, pogodnych, przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu szczęśliwych chwil, sukcesów i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2017.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

„Wojenne rozstania” – na wystawie w MGDK w Głogowie Młp.

 

W dniu 16 grudnia uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp. mieli okazje obejrzeć wystawę i film „Wojenne rozstania”. Ekspozycja przygotowana została ze zbiorów Muzeum Historii Polski z Warszawy i opiera się na opowieściach o losach rodzin rozdzielonych podczas II wojny światowej. Każda z opowieści oddaje indywidualny wymiar historii, a jednocześnie odsłania różne aspekty wojennych losów Polaków.Wiodącym motywem był motyw rozstania – rozdzielenia rodziny (aresztowania, wywózki, roboty przymusowe, zagubienie w czasie wojennej zawieruchy, ucieczki itd.). Zobaczyliśmy różne odmiany polskich losów – rodziny z Polski centralnej, Kresów, Pomorza, Śląska, jak również losy żydowskiej dziewczynki ukrywanej w katolickim sierocińcu.Jakich wyborów dokonywali ludzie, czym było dla nich rozdzielenie, jak radzili sobie z rozłąką – to podstawowe pytania, wokół których skonstruowana jest narracja wystawy. Poprzez przybliżenie wiedzy o okresie II wojny światowej i latach powojennych, o tamtych doświadczeniach innych ludzi udało się pobudzić wśród naszych uczestników zainteresowanie historią własnych rodzin i zachęcić do próby stworzenia ciągłości historycznej.

 

 

 

 

 

 

 


 

„Kultura, sport i rekreacja bliskie osobom niepełnosprawnym” – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Kultura, sport i rekreacja bliskie osobom niepełnosprawnym”, który zorganizowany został w ramach projektu „Wszyscy razem”, a dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. W ramach projektu prowadzone są działania na rzecz osób niepełnosprawnych wynikające z „Wojewódzkiego Programu Na Rzecz Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych I Przeciwdziałania Ich Wykluczeniu Społecznemu na lata 2008-2020”. Uczestnikami konkursu były ŚDS-y z Kolbuszowej i Woliczki, seniorzy z Dziennego Domu „Senior – WIGOR” w Budach Głogowskichoraz my - Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej. W ramach zajęć plastycznych przygotowaliśmy prace wykonane przeróżnymi technikami – od collage, rysunków ołówkiem, kredkami… po prace malarskie wykonane na szkle, płótnie czy desce. Autorzy wszystkich prac wykazali się dużą kreatywnością, pomysłowością oraz starannością i estetyką wykonania, co zostało wynagrodzone. Wraz z gratulacjami za zwycięstwo (uzyskanie I, II i III miejsca oraz wyróżnienia) wykonawcy najlepszych prac dostali także nagrody rzeczowe; plecaki, albumy na zdjęcia, poduszki podróżne, słodycze …. Udział naszych uczestników w tym konkursie i otrzymane nagrody posłużył nie tylko rozwijaniu ich zainteresowań plastycznych, ale również zwiększył motywację do dalszego działania i wiarę we własne siły. Gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

 

 

 

 


Mikołajkowa niespodzianka w ŚDS w Wysokiej Głogowskiej


Zgodnie z tradycją, 6 grudnia do Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej zawitał niezwykły gość, na którego wszyscy czekali z utęsknieniem. Jako, że uczestnicy ŚDS byli oczywiście przez cały rok „grzeczni”, a Mikołaja przywitali bardzo radośnie, dostali od niego prezenty. Każdy z obdarowanych powiedział coś od siebie – wyrecytował wiersz lub zaśpiewał piosenkę. Wizyta Mikołaja pozostaje niezapomniana, aż do… przyszłego roku !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

„Razem Piękniej”


To hasło, pod jakim 29 listopada tego roku w sali widowiskowej w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie już po raz dziesiąty zostało zorganizowane Podkarpackie Święto Niepełnosprawnych. To bez wątpienia niecodzienne święto radości i integracji ŚDS-ów, DPS-ów. Zarówno prezentowane przedstawienia, jak i całe zaplecze imprezy było na wysokim poziomie. Gra aktorów-amatorów, stroje, scenografia, pokazały zaangażowanie, jakie zostało włożone w zorganizowanie tej imprezy. Nasi „aktorzy” zaprezentowali się na scenie w inscenizacji muzyczno-słownej. Janusz wraz z zespołem (Agnieszka, Łukasz, Piotr S., Piotr K.) wykonał utwór „W stepie szerokim”, czyli „Pieśń o Małym Rycerzu” autorstwa Wojciecha Kilara (muzyka) i Jerzego Lutowskiego (tekst) pochodzący z serialu telewizyjnego „Przygody pana Michała” oraz „Dumka Bohuna” z filmu „Ogniem i mieczem”. Skąd taki wybór repertuaru?. Otóż dnia 18 grudnia 2015 r. Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2016 roku Rokiem Henryka Sienkiewicza, by "oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości". My naszym przedstawieniem dołączyliśmy się do tego przedsięwzięcia, to nas zainspirowało tematycznie. Występom towarzyszyły efektowne dekoracje, stroje (i tu podziękowania dla zespołu tanecznego Hanka działającego przy MGDK w Głogowie Młp.), rekwizyty. Koncert zakończył wernisaż wystawy - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego„Razem piękniej”. Tutaj swój talent malarski zaprezentowała wszystkim Agnieszka pracą „Kwiatowa”, uzyskując uznanie jury i nagrodę – dyplom oraz materiały do malowania. Wszyscy uczestnicy przeglądu równie radośnie, jak podczas występów, bawili się później w restauracji Bohema. Udział w tej niecodziennej imprezie pokazał, że każdy z nas, bez względu na stan zdrowia, jest w stanie pokazać swój talent i zdolności. Wszystkim gratulujemy. Do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Kazimierzowskie pejzaże utrwalone w malarstwie i rzeźbie”


Obrazy i rysunki mogli podziwiać uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w dniu 22 listopada 2016 roku w holu głogowskiego Miejsko Gminnego Domu Kultury na wystawie „Kazimierzowskie pejzaże utrwalone w malarstwie i rzeźbie”. Wystawa jest zwieńczeniem pleneru Aktywnej Grupy Twórców, działającej przy MGDK w Głogowie Młp. do Kazimierza Dolnego. To piękne, uznane za perłę renesansowej architektury miasteczko, wybrane zostało z uwagi na jego ogromne walory malarskie. Zarówno położenie jak i układ urbanistyczny oraz architektura Kazimierza Dolnego sprawiają, że o każdej porze roku miejsce to zachwyca i inspiruje artystów. Jest to wystawa przekrojowa, obejmująca prace wykonane w różnorodnych technikach. Jako, że uczestnicy ŚDS również mieli okazję zwiedzać to urokliwe miasto, teraz z przyjemnością przypomnieliśmy sobie znane z wycieczki miejsca.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

IV Przegląd Małych Form Teatralnych – „Dokąd zmierzam 2016”


16 listopada 2016 r. sala widowiskowa SCK w Dzikowcu była pełna „ciekawych i oryginalnych postaci” – byli to artyści, uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy z 5 miejscowości: Kolbuszowej, Woli Raniżowskiej, Spie, Kamienia oraz oczywiście naszego ośrodka z Wysokiej Głogowskiej. IV Przegląd Małych Form Teatralnych – „Dokąd zmierzam” zorganizowany został przez Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu i Środowiskowy Dom Samopomocy w Spiach. Nasi „aktorzy” zaprezentowali się na scenie w inscenizacji muzyczno-słownej „W podróży na kresy”. Janusz wraz z zespołem (Agnieszka, Łukasz, Piotr S., Piotr K.) wkonał utwór „W stepie szerokim”, czyli „Pieśń o Małym Rycerzu” autorstwa Wojciecha Kilara (muzyka) i Jerzego Lutowskiego (tekst) pochodzący z serialu telewizyjnego „Przygody pana Michała” oraz „Dumka Bohuna” z filmu „Ogniem i mieczem”. Skąd taki wybór repertuaru? Otóż dnia 18 grudnia 2015 r. Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2016 roku Rokiem Henryka Sienkiewicza, by "oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości". My naszym przedstawieniem dołączyliśmy się do tego przedsięwzięcia, to nas zainspirowało tematycznie. Występom towarzyszyły efektowne dekoracje, stroje, rekwizyty. Przedstawienie odniosło sukces, zdobyliśmy „wyróżnienie”– przywieźliśmy do ośrodka pamiątkowy dyplom, statuetkę oraz nagrody rzeczowe. Przegląd pozostawił na długo wśród naszych uczestników wiele radości z możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć artystycznych. Dziękujemy za współpracę MGDK z Głogowa Młp. oraz Szkole Muzycznej z Głogowa Młp. przy przygotowywaniu przedstawienia.

 

 

 

 

 

 


 

„Wiosna z kulturą” - koncert nauczycieli Szkoły Muzycznej z Głogowa Młp. w ŚDS

14 listopada 2016 roku uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej po raz kolejny wzięli udział w audycji muzycznej. Koncert został zorganizowany w naszym ośrodku w ramach cyklu imprez mających na celu przybliżenie osobom niepełnosprawnym zalet muzyki poważnej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Miejsko Gminny Dom Kultury w Głogowie Młp., a środki finansowe pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowaniem występu zajęli się nauczyciele Szkoły Muzycznej w Głogowie Młp. – Kazimierz Grzesik i Norbert Buda. Tym razem spotkanie poświęcone było instrumentom perkusyjnym z różnych stron świata. Muzycy przywieźli z sobą różne nieznane niektórym dotąd instrumenty. Podczas spotkania nie tylko mogliśmy posłuchać gry na tych instrumentach, ale również dowiedzieć się o ich budowie i pochodzeniu.

 

 

 

 

 

 


Konkurs plastyczny „Jesienne kompozycje”


Jak wielkie są możliwości artystyczne i plastyczne uczestników ŚDS z Wysokiej Głogowskiej przekonaliśmy się 9 listopada 2016 r., kiedy to nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jesienne kompozycje”. Konkurs zorganizowany został przez Wójta Gminy Raniżów, GOKSiR w Raniżowie oraz ŚDS w Woli Raniżowskiej i kierowany do Środowiskowych Domów Samopomocy. Uczestnicy naszego ośrodka, Agnieszka Kramarz, Renata Jurek oraz Piotr Słapiński, podczas zajęć terapeutycznych rozwinęli skrzydła swojej wyobraźni i stworzyli z materiałów przyrodniczych: kwiatów, liści, gałęzi, owoców dębu, kasztanowca, jarzębiny, szyszek prawdziwe cuda. Prace naszych uczestników zyskały uznanie w oczach jury, a Piotr Słapiński z rąk Wójta Gminy Raniżów – pana Władysława Grądziela odebrał „3miejsce” – dyplom oraz nagrody rzeczowe: książkę, farby, dłuta, pędzle, jesienną statuetkę. Serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych artystycznych sukcesów. Wszystkie przepiękne „dzieła konkursowe” zostały wyeksponowane w holu Urzędu Gminy w Raniżowie.

 

 

 

 

 

 

 


 

„Za siódmą górą, za siódmą rzeką”…

4 listopada 2016 roku uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej odwiedzili Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej, gdzie mieli okazję obejrzeć przedstawienie w wykonaniu Teatru Hrabia von Trupki działającego przy Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp. pod tytułem „Za siódmą górą, za siódmą rzeką”. Spektakl oparty został na scenariuszu Liliany Bardijewskiej, a młodzi adepci sztuki ćwiczyli pod czujnym okiem Małgorzaty Pruchnik Chołki, Michała Chołki – aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Piotra Grygla – opiekuna grupy. Była to bajka, lecz jak powiedział jeden z reżyserów sztuki Piotr Grygiel „bajka opowiedziana inaczej… i dla dzieci i dla dorosłych”. To zabawna historia o walecznej księżniczce, pięknym księciu, zrzędliwych królach, smokach, kmieciu i oczywiście Bajarzu, który całe to „towarzystwo” próbuje okiełznać. Spektakl teatralny dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspaniała gra aktorska oraz kostiumy zabrały wszystkich widzów w cudowny świat fantazji. Wyszliśmy z przedstawienia bardzo zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy za zaproszenie.

 

 


 

 


 

 

 


 

 

XI Dzień Papieski p.n. „Niepełnosprawni w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”

W dniu 17 października 2016 r. po raz jedenasty Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Centrum dla Osób Niepełnosprawnych i Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Lubelskiej 13 w Rzeszowie, zorganizował spotkanie przedstawicieli WTZ, ŚDS, DPS oraz stowarzyszeń osób niepełnosprawnych.W spotkaniu uczestniczyli osoby niepełnosprawneych z różnych placówek z Rzeszowa i okolicy. Także uczestnicy naszego ośrodka. W homilii biskup wyraził radość ze spotkania, wskazał na osobę św. Jana Pawła II i zachęcał do naśladowania Jego postawy. Po Eucharystii wszyscy uczestnicy przeszli przed pomnik Jana Pawła II przy rondzie Jego imienia (tą trasą Papież jechał w roku 1991 z lotniska na spotkanie z wiernymi przy obecnej rzeszowskiej katedrze). Po odśpiewaniu pieśni, złożeniu kwiatów i odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” uczestnicy spotkania wrócili do Centrum, gdzie spożyli posiłek. Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tym niecodziennym wydarzeniu.

 

 

 

 

 

 


 

„Chleb mazowiecki, wyroby ciastkarskie….”- na wycieczce w Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Głogowie Młp.


W środę 19 października uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej wybrali się na wycieczkę do Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Głogowie Młp. Celem wycieczki było poznawanie zasad organizacji życia społecznego w najbliższej okolicy, zwiedzanie piekarni i poznanie pracy zatrudnionych tam osób. Powitała nas pani Kierownik oraz zapach świeżego pieczywa. Podczas wycieczki mieliśmy możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy piekarza, poznali etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromny piec do pieczenia chleba, misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica, wielkie łopaty do wyciągania pieczywa z pieca. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Na terenie wytwórni znajduje się tez cukiernia i tu okazało się, że przyszliśmy w odpowiednim momencie - pączki tak pięknie pachniały i wyglądały tak apetycznie, ze nikt nie odmówił poczęstunku. Dziękujemy panu Kazimierzowi Sala – Prezesowi Zarządu SCH, pani Kierownik Piekarni i pracownikom, dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki do piekarni.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

III Przełaj ŚDS Województwa Podkarpackiego - Marsz NordicWalking- Kolbuszowa 2016

12 października 2016 r. gościła nas, jak i wiele innych ośrodków Kolbuszowa, gdzie tamtejszy ŚDS był organizatorem III Marszu NordicWalking - Kolbuszowa 2016. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczestników. Z naszego domu wzięło w nim udział udział3 osoby –Ela, Janusz, Mirek. Uczestnicy marszu zostali podzieleni na dwie grupy: męską i żeńską. Do wyboru była trasa o długości 4 km lub 2 km. Organizatorzy wytyczyli pętlę o długości biegnącą ścieżkami przy Stadionie w Kolbuszowej. Okiem obserwatora, wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż Marsz NordicWalking, przecież to takie banalne - wystarczą 2 kije i ruszamy. Pozory jednak mylą - podczas marszu pracuje ponad 90 proc. mięśni ludzkiego ciała, a z wykorzystaniem kijów marsz ten jest nawet do 40 proc. bardziej efektywny niż bez nich. Mimo deszczowej pogody w trakcie imprezy panowała gorąca atmosfera – radości ze spotkań znajomych, rywalizacji sportowej i możliwości sprawdzenia swojej formy fizycznej.Mimo utrudnień wszyscy maszerowali zadowoleni – nawet słońce chwilami wyglądało zza chmur „dopingując” maszerujących. Zawodników było sporo i to dobrze przygotowanych, ale mimo wszystko udało nam się zająć 3 miejsce na dystansie 4 km (Janusz) i 4 miejsce na dystansie 2 km (Ela). Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki jak i poczęstunek. Będziemy z niecierpliwością czekać na następną imprezę z tego cyklu, do której postaramy się jeszcze lepiej przygotować. Marsz NordicWalking okazał się świetną zabawą oraz aktywną formą spędzania czasu wolnego, był totakże dobry sprawdzian swoich umiejętności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Konkurs fotograficzny „Moje ulubione zwierzę”


6 października w Domu Kultury „Śnieżka” nastąpiło podsumowanie VIII Konkursu Fotograficznego Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Konkurs zorganizowany został przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem „Moje ulubione zwierzę”. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć naszego ośrodka z Wysokiej Głogowskiej, który został godnie reprezentowany przez Piotra oraz Janusza i ich piękne zdjęcia. Podobnie jak w ubiegłych latach podczas spotkania odbyły się warsztaty fotograficzne, pokaz multimedialny ukazujący piękne krajobrazy Rumunii, prowadzone przez podróżników i pasjonatów fotografii- Barbarę i Andrzeja Pasławskich oraz otwarcie wystawy pokonkursowej z rozdaniem nagród. Wszyscy chętni mogli sobie również zrobić zabawne zdjęcia z foto-budki.W ocenie jury zgłoszone prace zostały wykonane na wysokim poziomie artystycznym. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe kalendarze z wykonanymi przez nich konkursowymi zdjęciami.

 

 

 

 

 

 

 

  

„Smoleńsk”, tragedia, która wstrząsnęła całą Polską - uczestnicy ŚDS w kinie Helios

To, co zdarzyło się 10 kwietnia 2010 roku w lesie w okolicach Smoleńska na stałe zapisało się na kartach polskiej historii i głęboko wryło się w serca milionów Polaków. Śledzenie dramatycznych doniesień z Rosji, a później oglądanie pogrzebowych uroczystości na przemian napawało smutkiem, szokiem i niedowierzaniem. Sześć lat po tych pamiętnych wydarzeniach na ekrany kin wszedł film Antoniego Krauze pt. „Smoleńsk”, który mieli okazję obejrzeć także uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej, wybierając się 5 października w ramach zajęć terapeutycznych, do kina Helios w Rzeszowie.

 

 

 

 

 

 

 


 

„Wiosna z kulturą” - koncert nauczycieli Szkoły Muzycznej z Głogowa Młp. w ŚDS


4 października 2016 roku uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej wzięli udział w audycji muzycznej. Koncert został zorganizowany w naszym ośrodku w ramachcykl imprez (kolejne spotkanie w listopadzie) mających na celu przybliżenie osobom niepełnosprawnym zalet muzyki poważnej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Miejsko Gminny Dom Kultury w Głogowie Młp., a środki finansowe pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowaniem występu zajęli się nauczyciele Szkoły Muzycznej w Głogowie Młp. – Urszula Dudek (skrzypce), Waldemar Grabek (altówka) oraz Katarzyna Bochenek-Meisner (wiolonczela) Spotkanie miało charakter muzycznej podróży po epokach i stylach. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać znanych i lubianych utworów, takich kompozytorów jak: J.S.Bach, J. Strauss, A. Vivaldi, W.A. Mozart czy A. Dworzak. Poznali także instrumenty smyczkowe: skrzypce, altówka i wiolonczela. Koncert zakończyło brawurowe wykonanie tanga na bis.

 

 

 

 

 

 

 


 

„Nowe przygody Alladyna” – w kinie Helios


W dniu 22 września 2016 roku uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej w ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego wyruszyli do kina Helios w Rzeszowie na film „Nowe przygody Alladyna”. To porywająca komedia dla całej rodziny. Czarodziejska mieszanka niesamowitych przygód i szalonego humoru dla wszystkich od 7 do 700 roku życia. Słynna baśń nabrała zupełnie nowych barw nie tracąc nic ze swojego klasycznego uroku. Uczestnicy wyjazdu na chwilę przenieśli się do Bagdadu latających dywanów, pięknych księżniczek, przebiegłych czarodziejów oraz przeróżnej maści wezyrów i sułtanów

 

 

 

 

 

 

 


 

"Żegnaj lato na rok, stoi jesień za mgłą.."


I znów zaśpiewać trzeba było "Żegnaj lato na rok, stoi jesień za mgłą..". W muzycznym klimacie 21 września 2016 roku uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej żegnali lato. Jak co roku zrobiliśmy to w miłej atmosferze - na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Cieszanowie wybraliśmy do lokalu „Leśna Chata” w Kowalówce na spotkanie integracyjne „Pożegnanie lata 2016”, gdzie po powitaniu gości i pysznym poczęstunku rozpoczęła się zabawa taneczna przerywana konkursami i atrakcjami…. Lato zostało pożegnane, lecz my liczymy jeszcze na długą, ciepłą, kolorową jesień, bo jak podaje Polska Newsweek „…Prognozy wskazują, że możemy mieć do czynienia z najcieplejszą jesienią w historii – nawet listopad może zaskoczyć wysokimi temperaturami. Złota polska jesień tuż tuż!... Według najnowszych prognoz możemy spodziewać się naprawdę pogodnej jesieni.”

 

 

 

 

 

 


 

 

XII Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzegu

15 września br. po raz kolejny nasi „aktorzy” zaprezentowali się na dużej scenie, tym razem w inscenizacji muzyczno-słownej podczas XII Przeglądu Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzegu. Impreza odbyła się w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Przegląd tradycyjnie zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu. Tegoroczny przegląd wypełniły pokazy taneczne, skecze, występy artystyczne z 47 ośrodków, a także wernisaż prac plastycznych wykonanych podczas terapii zajęciowych. Występom towarzyszyły efektowne dekoracje, stroje, rekwizyty. Nasz ośrodek reprezentował Janusz wraz z zespołem (Agnieszka, Łukasz, Piotr S., Piotr K.), który to przy akompaniamencie gitarowym wykonał utwór „W stepie szerokim”, czyli „Pieśń o Małym Rycerzu” autorstwa Wojciecha Kilara (muzyka) i Jerzego Lutowskiego (tekst) pochodzący z serialu telewizyjnego „Przygody pana Michała” oraz „Dumka Bohuna” z filmu „Ogniem i mieczem”. Skąd taki wybór repertuaru? Otóż dnia 18 grudnia 2015 r. Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2016 roku Rokiem Henryka Sienkiewicza, by "oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości". My naszym przedstawieniem dołączyliśmy się do tego przedsięwzięcia, to nas zainspirowało tematycznie. Przedstawienie oczywiście odniosło sukces – przywieźliśmy do ośrodka pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Twórczość dzieci – na wystawie w MGDK w Głogowie Młp.


Stało się tradycją, że każdy kolejny rok szkolny w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp. ukoronowany zostaje wystawą prac dzieci, które uczęszczają na odbywające się tu popołudniowe zajęcia plastyczne. Tak więc i w tym roku 12 września uczestnicy ŚDŚ z Wysokiej Głogowskiej w ramach treningów terapeutycznych – zajęć plastycznych wybrali się tam wystawę nt. „Przegląd dorobku artystycznego kółek plastycznych działających w MGDK w roku szkolnym 2015-2016”. Podziwialiśmy rysunki, grafiki, prace malarskie, kompozycje przestrzenne. Pokazane na wystawie prace były bardzo zróżnicowane tematycznie, o ciekawych rozwiązaniach i technikach plastycznych, oryginalnych zestawieniach kolorystycznych, pełne zaskakujących dziecięcych skojarzeń. Wytwory plastyczne dzieci przyczyniły się do promocji nie tylko ich własnych uzdolnień , ale również do promocji Domu Kultury.

 

 

 

 

 

 

 


„Art - Dekor” – na wystawie malarstwa w MGDK w Głogowie Młp.

Obrazy, rysunki - to wszystko mogli podziwiać w sali wystawowej głogowskiego Domu Kultury uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej, którzy wybrali się tam 9 września 2016 roku w ramach zajęć terapeutycznych. Mieliśmy okazję podziwiać dorobek członków Klubu Twórców Sztuki "Art - Dekor" działającego w MGOKSiR w Sokołowie Młp. Jest to wystawa przekrojowa, obejmująca prace wykonane w różnorodnych technikach podczas różnych okazji, wyjazdów, plenerów. Obejrzeliśmy inspirujące portrety, martwe natury, pejzaże, … obrazy olejne, wykonane akwarelą, akrylem. Motywy roślinne, kwiaty, kompozycje i metafory malarskie przeniosły nas w świat fantazji, który pełen był ciepłych pastelowych barw. Wystawione dzieła przyciągały nasz wzrok wspaniałymi barwami, ekspresją oraz pomysłowością i samą techniką wykonania. Zachwyciliśmy się swobodą, radością i optymizmem emanującym z prac.

 

 

 

 

 

  

„Żołnierze Niezłomni” – lekcja historii i patriotyzmu


W Holu Głównym MGDK w Głogowie Młp. uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w dniu 8 września 2016 roku obejrzeli wystawę upamiętniającą bohaterów podziemia niepodległościowego antykomunistycznego z terenu Rzeszowszczyzny „Żołnierze Niezłomni”. Wystawę zorganizował Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie wraz z Miejsko-Gminnym Domem Kultury w Głogowie Młp. Możemy zadać sobie pytanie: kim są Żołnierze Niezłomni? Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Rok 2016 jest rokiem Żołnierzy Wyklętych, a od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Tak Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jak i ta wystawa to wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny a dla nas lekcja historii i patriotyzmu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

XVIII Olimpiada dla Osób Niepełnosprawnych


7 września tego roku uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej wzięli udział w zmaganiach sportowych - XVIII Olimpiadzie dla Osób Niepełnosprawnych zorganizowanej przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej dla osób niepełnosprawnych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele placówek z Podkarpacia: DPS, ŚDS, WTZ, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Szkolne Ośrodki Wychowawcze oraz placówki specjalistyczne, a także wszystkie domy, które prowadzi diecezjalna Caritas. Olimpiada zorganizowana została przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rzeszowie przy ul. Lubelskiej 13, prowadzone przez Caritas. W tym roku mogła się ona odbyć dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Olimpiada rozpoczęła się Mszą św. w kościele Garnizonowym p.w. Matki Bożej Królowej Polski. Eucharystii przewodniczył ks. bp Edward Białogłowski. Po Eucharystii wszyscy pod przewodnictwem Orkiestry WSK Rzeszów przeszli na stadion wojskowy „Podhalańczyk”, gdzie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Olimpiady. Honorowymi gośćmi byli m.in.: wicemarszałek województwa Stanisław Kruczek, wojewodę reprezentowała dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małgorzata Dankowska, wicestarosta rzeszowski Marek Sitarz, dyr. PCPR Agnieszka Gabrowska, były europoseł dr Mieczysław Janowski, Maciej Szymański – dyrektor PFRON, a Miasto reprezentował Jacek Gołubowicz – dyrektor MOPS w Rzeszowie. Zmagania sportowe rozpoczęły się po hymnie państwowym i wciągnięciu flagi na maszt. Liczne dyscypliny i rozgrywki: m.in.: sztafeta, rzut do kosza, bieg na czas czy skok w dal, prowadzone były przez Podkarpackie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu. Pomocą w tym służyli żołnierze oraz wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z Rzeszowa. Zgromadzeni niepełnosprawni (450 osób) i ich opiekunowie radośnie przeżyli spotkanie. Przedstawicielami naszego ośrodka byli: Andrzej, Piotr, Józef, Agnieszka, Łukasz, Janusz i Emilia. Była nie tylkochęć rywalizacji, ale i dobrej zabawy. Były oczywiście i medale. Każda drużyna otrzymała okolicznościowy dyplom, natomiast każdy zawodnik wrócił do domu ze złotym medalem i okolicznościową koszulką. Nasi uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

„Wszyscy razem” – Piknik Integracyjny w Zabajce


6 września 2016 roku wszyscy uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej wybrali się do LKJ w Zabajce, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez pana Burmistrza Głogowa Młp. - Pawła Baja oraz panią p.o. Dyrektor MGOPS w Głogowie Mariolę Ko,t na Piknik Integracyjny. Piknik zorganizowany został w ramach projektu „Wszyscy razem”, adofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. W ramach projektu prowadzone są działania na rzecz osób niepełnosprawnych wynikające z „Wojewódzkiego Programu Na Rzecz Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych I Przeciwdziałania Ich Wykluczeniu Społecznemu na lata 2008-2020”Na miejscu spotkaliśmy się z zaprzyjaźnionymi ośrodkami z Kolbuszowej i Woliczki oraz seniorami z Dziennego Domu „Senior – WIGOR” w Budach Głogowskich. Cała impreza i liczne atrakcje – konkursy,zabawy, hipoterapia, przejażdżka bryczką, dmuchana zjeżdżalnia, kule wodne, fotobudka - dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń. Nie zabrakło również poczęstunku –kiełbaski z ogniska, ciasto, soki… każdy bawił się i zajadał do woli. Udział w pikniku sprawił wszystkim dużą radość, dziękujemy za zaproszenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Uroczystość nadania skwerowi imienia Franciszka Litwina – żołnierza niezłomnego


W dniu 5 września br. miała miejsce uroczystość związana z nadaniem imienia skwerowi znajdującemu się przy hali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcacych w Głogowie Młp. Patronem nowego skweru został Franciszek Litwin – żołnierz niezłomny. Franciszek Litwin był podoficerem w Wojsku Polskim w okresie II Rzeczypospolitej. Wojenne losy rzuciły go wpierw do Rzeszowa, a później do Bud Głogowskich. Został żołnierzem głogowskiej placówki AK. Ww. uroczystość stanowiła zwieńczenie akcji społecznej zapoczątkowanej przez burmistrza Głogowa Młp.– pana Pawła Baja, która miała na celu upamiętnienie zasłużonych mieszkańców gminy Głogów. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem pani Dyrektor ZSO w Głogowie Młp. Doroty Depy oraz pana burmistrza Głogowa Młp. Pawła Baja. Robert Borkowski przedstawił sylwetkę bohatera. Uczniowe ZS przygotowali okolicznościowy występ artystyczny. W uroczystości udział wzięli także członkowie rodziny Franciszka Litwina, przedstawiciele władz gminnych, organizacji (m.in. Instytutu Pamięci Narodowej, Armii Krajowej...), delegacje i poczty sztandarowe Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół w Głogowie, Pododdziału Strzeleckiego złożonego z uczniów i uczennic ZS w Głogowie oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Głogowa Młp. Także uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej. Ksiądz z Parafii Świetej Trójcy w Głogowie Młp., Krzysztof Czaja, odmówił Modlitwę za Żołnierzy Niezłomnych. Dokonano także uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi skweru. Na koniec uroczystości wszyscy otrzymali broszury z biografią bohatera. Dla uczestników ŚDS to była nie tylko lekcja historii, a również budowanie poczucia lokalnego patriotyzmu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Wspólny grill – zakończenie wakacji


Okres letni to okres pikników, grillowania, zabawy i odpoczynku. 1 września, korzystając ze słonecznej pogody, w ramach treningu czasu wolnego na zakończenie wakacji zorganizowaliśmy w ośrodku grilla w ogrodzie. Dzień mijał bardzo szybko, spędziliśmy wspólnie czas na aktywnym wypoczynku (gry i zabawy) oraz na rozmowach. We wspólnym gronie zjedliśmy kiełbaski, ciastko z kawą. Kolejny raz była dobra okazja do integracji. W tle słuchaliśmy muzyki, która umilała nam czas. Mamy nadzieje, że będzie więcej okazji do takich spotkań.

 

 

 

 

 

 

 


 

„Kraków Żydowski – Kraków Chrześcijański” - łączymy edukację i przygodę-wycieczka do Krakowa

26 sierpnia uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej wyruszyli wraz z opiekunami na wycieczkę po krakowskim Kazimierzu. Zapoznaliśmy się z ciekawą historią tego miejsca - miejsca współistnienia dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej.Zwiedziliśmy Fabrykę Emalii Oskara Schindlera, gdzie obejrzeliśmy wystawę stałą Kraków – czas okupacji 1939-1945. Znaleźliśmy tam miejsca znane ze scen w filmie „Lista Schindlera”, kręconym w dużej mierze w Polsce. Wędrowaliśmy po żydowskim Kazimierzu szlakami synagog – odwiedziliśmy Synagogi Remu, Poppera i Starą, a ulicami Miodową, Szeroką, Bartosza, Św. Wawrzyńca, Wąską, Józefa, Kupa, Izaaka doszliśmy do Placu Nowego. Kazimierz był niegdyś osobnym miastem lokowanym przez króla Kazimierza Wielkiego. Pod koniec XV wieku do wydzielonego murem kwartału przesiedlono krakowską społeczność żydowską. W XIX stuleciu, po zburzeniu muru, osadnictwo żydowskie objęło obszar całego Kazimierza i kwitło aż do II wojny światowej. Dziś żydowskie tradycje Kazimierza odradzają się i kreują niezwykłą, zaprawioną nutą egzotyki atmosferę tej dzielnicy. Podczas wycieczki zobaczyliśmy różne aspekty kultury, obyczajów i historii kazimierskich Żydów. Kolejnym punktem zwiedzania był Kościół Bożego Ciała – gotycka bazylika rzymskokatolicka Kanoników Regularnych Laterańskich. Zachwyciły nas także mozaiki, które zdobią ściany i Prezbiterium w Kościele św. Jana Pawła II, które projektował o. Marko Ivan Rupnik SJ.Wysłuchaliśmy tam tematycznej prelekcji i mieliśmy niecodzienną okazje obejrzeć kopię Całunu Turyńskiegona wystawie „Kim jest człowiek z Całunu”.Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do domów nieco zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Nie tylko gasimy pożary” - OSP Hucisko w ŚDS Wysoka Głogowska


W dniu 16 sierpnia 2016 roku nasz ośrodek odwiedziła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Huciska reprezentowana przez prezesa zarządu Adama Ozimka, naczelnika Sylwestra Dziubka oraz ratowników: Jacka Guta, Jacka Deca i Damiana Żmudę. Celem tej wizyty było zaprezentowanie pracy strażaków, zapoznanie z numerem alarmowym 998 i 112 oraz poznanie cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa. Na wizytę strażacy przygotowali część teoretyczną i pokazową. Podczas wykładu nasi uczestnicy dowiedzieli się jaki jest zakres działań straży. Dowiedzieliśmy się, że pracować jako strażak, to nie tylko gasić pożary, to także ratownictwo medyczne, chemiczne, ekologiczne, budowlane, działania w czasie powodzi i innych zdarzeń pogodowych. To także pomoc w bardzo nietypowych zdarzeniach, jak chociażby ratowanie zwierząt domowych. Jak się dowiedzieliśmy strażacy muszą wykazywać się szczególną sprawnością fizyczną, przechodzą szereg szkoleń i sprawdzianów sprawnościowych. W czasie części pokazowej spotkania zapoznaliśmy się z wozem bojowym, wyposażeniem oraz procedurami obowiązującym podczas zgłoszenia zdarzenia. Zobaczyliśmy również niewielką próbę akcji - strażacy zaprezentowali pokaz lania wody wężem strażackim. Wielkie wrażenie wywarło również na naszych uczestnikach zwiedzanie i możliwość wejścia do wozu strażackiego. Strażacy z zaangażowaniem i przyjaznym uśmiechem nie tylko udostępniali swoją wiedzę i pokaz umiejętności, ale także każdy z uczestników spotkania miał możliwość na chwilę poczuć się strażakiem i spróbować swoich sił podczas pokazu. Wszyscy otrzymali również opaski odblaskowe z numerami telefonów alarmowych. Wizyta ta dostarczyła naszym uczestnikom ogromnej wiedzy praktycznej dotyczącej trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków, zapoznaliśmy się z przyczynami występowania niebezpiecznych zdarzeń oraz zasadami bezpiecznego zachowania i właściwego postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia. Bardzo dziękujemy OSP Hucisko za tak cenną lekcję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

W pizzerii Gusto

Jak co rok, na rozpoczęcie wakacji w ośrodku, 14 lipca uczestnicy ŚDS wybrali się na pyszny obiad do pizzerii „Gusto” do Głogowa Młp. Pracownicy lokalu zadbali, by wszyscy goście spędzili czas nie tylko w „smacznej”, ale także w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy pałaszowali pizzę i popijali coca – colą. Czas spędziliśmy bardzo przyjemnie. Dziękujemy za wspaniałą gościnę.

 

 

 

 

 


W „kraju serowych klusek i uroczych starówek”, czyli wędrujemy po Słowacji...

To już kolejna niezapomniana wycieczka zorganizowana w naszym ośrodku. Tym razem, 28 czerwca tego roku, dane nam było zobaczyć piękne zakątki naszych południowych sąsiadów - Słowaków. Bądź co bądź była to wycieczka za granicę. Oto co zobaczyliśmy...
Spiski Hrad największy, średniowieczny zamek na Słowacji. W latach 1120 - 1636 był siedzibą żupanów spiskich z rodu Turzonów, następnie rodu Zápolya i Csaky. Piękne widoki z zamku, a i sam zamek podziwiany już z oddali robi wrażenie. Obecnie znajduje się tam muzeum. Wewnątrz zgromadzone eksponaty - broń, zbroje, armaty, narzędzia tortur. Ruiny imponującej twierdzy znajdują się w północno-wschodniej części Słowacji, na skalistym wzniesieniu o wysokości 634 m n.p.m. Wyróżnia się ono w krajobrazie Spiszu. Wpisane wraz z okolicą na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zajmuje ok. 4 ha.
Po drodze zajeżdżamy do starodawnego miasta Lewocza (Levoča) leżącego na wschodzie regionu Spiszu. Jest one dosłownie kulturalno-historycznym skarbem wśród miast słowackich, z mnóstwem zabytków architektonicznych, związanych ze sławnymi dziejami miasta. Rozległy prostokątny rynek jest centrum starodawnej Lewoczy. Stoją tutaj rzymskokatolicki farny Kościół pod wezwaniem św. Jakuba z XIV wieku, będący jedną z najcenniejszych budowli sakralnych na Słowacji. Niezwykle cenne jest wnętrze kościoła, będąc jedynym w swoim rodzaju muzeum średniowiecznej sztuki sakralnej. Z kościołem parafialnym sąsiaduje budynek dawnego Ratusza Lewoczskiego z arkadami, wzniesiony po pożarze w 1550 roku. Należy on do szczytowych osiągnięć świeckiej renesansowej architektury na Słowacji. Na rynku znajduje nasze zainteresowanie wzbudziła także tzw. klatka hańby z XVI wieku, wykorzystywana w przeszłości do publicznego piętnowania winnych przekroczeń prawa. Rynek otacza ponad 50 godnych uwagi kamienic mieszczańskich i patrycjuszowskich. Większość z nich znana jest pod nazwami pochodzącymi od nazwisk dawnych właścicieli.
Bardejov (Bardiów) to jedno z najpiękniejszych miast Słowacji. Jego cała starówka w 1996 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do dziś zachowały się baszty i spore fragmenty średniowiecznych murów okalające miasto. Starówka skrywa gotycki kościół z jedenastoma gotyckimi ołtarzami i niezwykle cenną gotycką i renesansową zabudowę. Bardejov to perła wśród słowackich miast. Podziwiamy wielobarwne kamieniczki stojące wokół rynku. Niewielkie domki w pastelowych kolorach nadają miejscu bajkowy charakter. Miejsce jest niezwykle urokliwe, a do tego zachowało swój historyczny charakter. Na środku znajduje się ratusz z początku szesnastego wieku, będący mieszanką elementów gotyckich i renesansowych.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do domów nieco zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wycieczka do Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Ulmów w Markowej koło Łańcuta oraz do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie

23.06.2016 r. uczestnicy naszego ośrodka zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Ulmów w Markowej koło Łańcuta. Obejrzeli tam materiały archiwalne, w tym druki i fotografie, notatki i filmy dokumentalne, stanowiące stałą część wystawy poświęconej akcji ratowania Żydów przez Polaków na terenach obecnego województwa podkarpackiego. W centralnej sali ekspozycyjnej, będącej symbolicznym przedstawieniem rodzinnego domu Wiktorii i Józefa Ulmów, słuchając historii całego rodu, a zwłaszcza życia i męczeńskiej śmierci Patronów Muzeum, zapoznaliśmy się z zachowanymi zdjęciami i przedmiotami codziennego użytku ze zbiorów rodziny Ulmów. Poznaliśmy też dzieje wielu innych naszych rodaków, którzy poza granicami okupowanej ojczyzny podjęli ryzykowną, a zarazem bohaterską walkę o ocalenie życia milionów Żydów. Mieliśmy również czas na indywidualne zwiedzenie wszystkich ekspozycji, korzystając z nowoczesnych rozwiązań interaktywnych, składających się na multimedialną scenografię Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Kolejnym celem naszej wycieczki była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie. W budynku Komendy znajduje się sala edukacyjna ”Ognik”, w której uczestniczyliśmy w zajęciach dydaktycznych i w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Poznaliśmy aspekty służby strażaka, Wszyscy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem strażackim, z działaniem różnych instalacji przeciwpożarowych, m.in. gaśnic, hydrantów i czujników tlenku węgla. Dowiedzieli się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia, jak powiadomić służby ratownicze i udzielić pierwszej pomocy. Dzięki działaniom praktycznym uczestnicy podnieśli swoją wiedzę i umiejętności reagowania w sytuacjach zagrożenia. Zdobyte tutaj wiadomości i doświadczenia będą na pewno przydatne dla wszystkich w codziennym życiu i zostaną zastosowane w sytuacjach stwarzających niebezpieczeństwo. Po zajęciach mieliśmy okazję zwiedzić budynek straży, zobaczyć wyposażenie, a także symulacje pożaru i zadymienia. Serdecznie dziękujemy strażakom za miłe przyjęcie i zdobyte wiadomości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Zdobywamy nagrody w konkursie plastycznym


12 czerwca 2016 roku nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Dziedzictwo Chrztu Polski 966-2016”, który był adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjum z terenu Gminy Raniżów oraz do Środowiskowych Domów Samopomocy. Organizatorem konkursu był Proboszcz Parafii pw. WNMP w Raniżowie, Proboszcz parafii pw. Św. Wojciecha w Woli Raniżowskiej, Wójt Gminy Raniżów oraz GOKSiR w Raniżowie. Patronat medialny objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Celem konkursu było zainteresowanie uczestników historią Polski, upamiętnienie 1050 rocznicy Chrztu Polski, a także umożliwienie zaprezentowania swoich umiejętności plastycznych. Do konkursu zgłoszono wykonane w różnych technikach plastycznych. Poziom prac był bardzo wysoki, a sposób i pomysłowość ich wykonania niejednokrotnie zaskakiwała. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpiło podczas uroczystości jubileuszowych w Gminie Raniżów – 650-lecia Parafii pw. Św. Wojciecha w Woli Raniżowskiej. Talenty plastyczne uczestników naszego ośrodka zostały zauważone przez jury – uzyskaliśmy II miejsce za pracę zbiorową wykonaną w technice akwareli z elementami collage. W nagrodę otrzymaliśmy dyplom, książkę „966 Chrzest Polski’ oraz mnóstwo słodyczy.

 

 

 

 

 

 


 

ŚDS i Dni Głogowa


W dniach 18-19.06.2016 roku mieszkańcy naszej gminy bawili się na Dniach Głogowa Małopolskiego. Przez dwa dni na terenie parkingu oraz placu obok basenu „Wodnik” odbywały się imprezy kulturalno-sportowe. W uroczystości włączyli się także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej, prezentując na kiermaszu swoje prace wykonane podczas zajęć terapeutycznych w ośrodku. Mieszkańcy Głogowa byli naszym stoiskiem bardzo zainteresowani. Celem wystawy miało być pokazanie, że uczestnicy ŚDS potrafią mimo swojej niepełnosprawności konkurować z osobami w pełni sprawnymi, a prace wykonywane przez uczestników są na wysokim poziomie. Na pewno zagościmy w obchodach Dni Głogowa również w przyszłym roku.

 

 

 

 

 

 


 

XVIII Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy
Województwa Podkarpackiego w Stalowej Woli – 16.06.2016r.


16 czerwca grupa uczestników z ŚDS z Wysokiej Głogowskiej pojechała na XVIII Spartakiadę Sportową Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego do Stalowej Woli, by wziąć udział w zmaganiach sportowych. Na stadionie lekkoatletycznym w Stalowej Woli rywalizowali podopieczni ŚDS - ów z całego Podkarpacia - łącznie około 600 osób, uczestników ŚDS-ów wraz z kierownikami i opiekunami. Imprezę oficjalnie otworzyli wojewoda Ewa Leniart oraz prezydent Stalowej Woli - Lucjusz Nadbereżny. Głównym celem tak dużej imprezy sportowej jest popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych, zwiększenie aktywności sportowej, integracja oraz umacnianie więzi między uczestnikami. Nasza grupa sportowców dzielnie przygotowywała się do udziału w wybranych konkurencjach. Program Spartakiady obejmował 7 indywidualnych konkurencji sportowych oraz 2 drużynowe nawiązujące tematyką do starożytnych igrzysk lub mitologii greckiej. Wśród konkurencji indywidualnych znalazły się: wyścig rydwanów, bieg z tarczą (hoplites), dromos (bieg krótki na dystansie 50 m), tarcza Zeusa (strzelanie do tarczy), legowisko meduzy, (rzut do celu), rzut dyskiem (frisby), skok w dal. Drużyny natomiast zmierzyły się „powożąc” w zaprzęgu Cerbera, a także w tzw. jabłku z ogrodu Hesperyd (bocce). Odbyły się również „konkurencje – niwspodzianki” dla kierowników ośrodków. Rywalizacja sportowa sprawiła wiele radości i uśmiechu, tym bardziej, że pogoda dopisała. Uczestnicy wykazali się dużą wolą walki, co zostało oczywiście nagrodzone medalami: Janusz Kwoka zdobył I miejsce w konkurencji indywidualnej „bieg z tarczą” oraz również I miejsce w konkurecji drużynowej „zaprzęg Cerbera” wraz z Agnieszką Kramarz i Łukaszem Sakowskim. Udział w tak dużej imprezie sportowej okazał się dużym sukcesem. Po zakończeniu wszystkich konkurencji sportowych rozdano dodatkowo dla wszystkich drużyn pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz symboliczny puchar za udział w spartakiadzie. Gościem Spartakiady był również Burmistrz Głogowa Młp.,bowiem za rok Spartakiada odbędzie się w Głogowie Małopolskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Gościmy na jubileuszu 10-lecia istnienia ŚDS w Kamieniu
W poniedziałek, 10 czerwca odbyły się obchody 10-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Kamieniu. Uroczystości, z udziałem władz wojewódzkich i lokalnych oraz przedstawicieli ŚDS z terenu województwa podkarpackiego, miała miejsce w restauracji „Bar na Ursynowie” w Łowisku, gdzie licznie zgromadzeni goście obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczestników tamtejszego ośrodka. Następnie przyszedł czas na podziękowania dla osób i instytucji wspierających.
Nie zabrakło także prezentów, życzeń oraz pysznego tortu przygotowanego specjalnie na tę uroczystość. Imprezę zakończyła wspólna zabawa taneczna.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Spotkanie Integracyjne


W dniu 9 czerwca br. w naszym ośrodku zorganizowane zostało Spotkanie Integracyjne. W imprezie oprócz naszych uczestników wzięli udział także uczniowie z Zespołu Szkół z Wysokiej Głogowskiej. W tym dniu teren wokół ośrodka był pełen gwaru i wesołej zabawy. Na świeżym powietrzu, korzystając z „zamówionych” promieni słonecznych tegorocznego lata odbyły się zabawy integracyjne, rozgrywki sportowe. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku; mamy nadzieję, że wszystkim smakowały lizaki i lody. Dziękujemy gościom za odwiedziny i wesoło spędzone chwile.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Nasze sukcesy sportowe – Paraolimpiada Osób Niepełnosprawnych „Orlik 2016”

Już po raz kolejny Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Raniżowskiej wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie w dniu 8 czerwca 2016 r. zorganizowali Paraolimpiadę Osób Niepełnosprawnych na ,,Orliku” przy Gminnym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Raniżowie. W Paraolimpiadzie, oprócz innych Środowiskowych Domów Samopomocy, brali udział również uczestnicy naszego ośrodka. Celem zawodów było upowszechnienie sportu osób niepełnosprawnych, integracja środowiskowa oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. Paraolimpiada rozpoczęła się od powitania przybyłych drużyn, przydzielenia opiekunów - wolontariuszy oraz instrukcji związanych z przebiegiem zmagań sportowych. Zawodnicy wzięli udział w sześciu konkurencjach tj. rzuty woreczkiem do celu, slalom, tor przeszkód, bieg, „szalony pociąg”, unihokej. Rywalizacja była zacięta, jednak na wyrównanym poziomie. Nasi uczestnicy dali z siebie wszystko. W ostatecznej punktacji w zawodach zwyciężyliśmy zdobywając w I miejsce w konkurencji drużynowej - gra w unohokeja, I miejsce w konkurencji drużynowej - szalony pociąg, III miejsce w konkurencji drużynowej - slalom oraz w konkurencji indywidualnej - bieg na 50 metrów Janusz Kwoka zdobył I miejsce. Uwieńczeniem imprezy była oczywiście dekoracja zwycięzców medalami oraz wręczenie pucharów i pamiątkowych dyplomów dla każdego ośrodka uczestniczącego w zawodach. By nabrać sił po trudach rozgrywek w „Słonecznym Wzgórzu” odbył się uroczysty obiad i poczęstunek dla wszystkich uczestników zawodów. Gratulujemy wszystkim medalistom. Do zobaczenia rok!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Na wystawie poplenerowej AGT w MGDK w Głogowie Młp.


3 czerwca 2016 roku uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego wybrali się do Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Głogowie Młp. na wystawę poplenerową Aktywnej Grupy Twórców. Wszystkie wystawiane prace stworzone zostały przede wszystkim w czasie plenerów. Malarze uwiecznili na obrazach malownicze zakątki Pogwizdowa Starego. Na wystawie mogliśmy odnaleźć nie tylko konkretne miejsca, budowle, ale również wrażenia, ulotne chwile, których doświadczyli artyści goszcząc w tej miejscowości. Każdy obraz to wyjątkowe przeżycie konkretnego artysty, dusza, emocje i serce… Natura jest dla nicj bogactwem form, barw, wrażeń zmysłowych. Prace wykonane zostały w różnych technikach własnych, głównie w technice olejnej i akrylowej.

 

 

 

 

 

 


 

Na wystawie zbiorowej prac Aktywnej Grupy Twórców w MGDK w Głogowie Młp.


Niezwykle ciekawą wystawę uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej mieli okazję obejrzeć w Domu Kultury w Głogowie Młp. 2 czerwca 2016 roku – prace Aktywnej Grupy Twórców. To twórcze interpretacje podejmowanych przez artystów tematów, jak: pejzaż, architektura, martwa natura, człowiek, sceny rodzajowe. Prace wykonane zostały w technice olejnej, akrylowej, pastelowej, ołówku, rzeźbie… Obejrzeliśmy rysunki oaz prace malarskie będące zapisem relacji przestrzennych i stanowiących autorską interpretację obserwowanej rzeczywistości. Twórczość ta jest bardzo intuicyjna i swobodna, artyści skupili się na przedstawieniu emocji. Widać też wyraźną grę sprzeczności między abstrakcją, ekspresją, a dążeniem do formy. Intrygująca jest też kompozycja obrazów, nadająca taką samą ważność zarówno plamom, bryłom - zazwyczaj nieostrym, jak i liniom - bardzo wyrazistym. W pracach trudno doszukać się jednej drogi, raczej widzimy wiele wątków i szeroki zakres poszukiwań. Wystawione dzieła przyciągały nasz wzrok wspaniałymi barwami oraz pomysłowością wykonania. Motywy roślinne, kwiaty, kompozycje i metafory malarskie przeniosły nas w świat fantazji, który pełen był ciepłych pastelowych barw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Dzień Dziecka w ŚDS


Mimo, że uczestnikami naszego ośrodka są osoby dorosłe, to jednak w duchu każdy z nas czuje się dzieckiem. Tak więc 1 czerwca 2016 roku okazał się odpowiednim dniem do świętowania Dnia Dziecka. Zorganizowaliśmy wyjazd do Głogowa Młp. na lody, słodki poczęstunek oraz prezenty – niespodzianki był również w ośrodku.

 

 

 

 

 

 


 

„Malarstwo jako obrazowanie rzeczywistości” – w Galerii pod Ratuszem


Wystawa zbiorowa zatytułowana " Malarstwo jako obrazowanie rzeczywistości " dała 31 maja uczestnikom ŚDS z Wysokiej Głogowskiej możliwość kontaktu z współczesną sztuką plastyczną w jej kilku wymiarach - ascetycznym a równolegle ekspresyjnym i kolorowym. Obejrzeliśmy podejmowanie własnych poszukiwań wybranych problemów malarskich kilku artystów. Malarstwo obok rysunku, to jedno z kilku narzędzi obrazowania wiedzy, uczuć, emocji i wrażliwości – szkice, studia martwej natury, przedmiotu, człowieka. Oglądając wystawę doszliśmy do wniosku, że dla artysty malarstwo jest czymś więcej niż tylko zapełnieniem płaszczyzny kolorem, mniej lub bardziej uporządkowanym zestawem plam barwnych; jest czymś więcej niż próbą zinterpretowania otaczającej rzeczywistości. Najpierw jest bowiem oglądem świata, później próbą opowiedzenia o nim, najpierw duchowym przeżyciem, później próbą znalezienia dla niego malarskiej metafory. Jest obrazem innego świata. Nie jego czysto malarskiej autonomii, ale właśnie próbą zdania relacji z innej rzeczywistości.

 

 

 

 

 

 


„Młody Mesjasz” - uczestnicy ŚDS w kinie Helios w Rzeszowie


W dniu 17 maja 2016 roku uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej w ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego wyruszyli do kina Helios w Rzeszowie na film „Młody Mesjasz”. Jest to opowieść o tematyce religijnej - niezwykłych wydarzeniach w życiu dziecka, siedmioletniego Jezusa, które pod wpływem różnych cudownych wydarzeń zmuszone jest do odpowiedzi na pytanie: kim jestem? Olbrzymim walorem filmu jest wierność realiom czasów i miejsca. Z rozmachem ukazana została przyroda, realia społeczne, kulturowe i religijne Palestyny okupowanej przez żołnierzy Imperium Rzymskiego. Ciekawie dla nas pokazane zostały także sylwetki ludzi, ich profile psychologiczne, dylematy, wątpliwości, lęki, niepokoje, ale również radości, małe zwycięstwa i życiowe wybory.Wszystko to sprawiło, że wyszliśmy z kina pozytywnie zaskoczeni – obejrzeliśmy dobrze zrealizowany i inspirujący obraz, a wraz z wyjątkowym Bohaterem opowieści, być może niektórzy z nas po raz pierwszy w życiu, postawili sobie pytania: Jakim dzieckiem był Jezus? Czy chorował, bawił się i śmiał jak każdy inny chłopiec? Kiedy i jak odkrył, że jest Synem Boga? Jak dojrzewali do tej myśli Józef i Maryja? Jak żyła i jak radziła sobie z tą tajemnicą najbliższa rodzina? Kto z najbliższych wiedział, kto się domyślał, a kto nie wierzył ?

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Za nami I Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych Sanok 2016


W dniu 28 kwietnia 2016 r. w hali widowiskowo – sportowej ARENA SANOK odbyła się I Olimpiada Osób Niepełnosprawnych – Sanok 2016. To pierwsza tego typu impreza o tak dużym zasięgu na Podkarpaciu. Organizatorami zawodów był Burmistrz Miasta Sanoka oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej. W imprezie udział wzięły 73 ośrodki, które zgłosiły do zawodów po 6 swoich zawodników. W konkurencjach wystartowało ponad 400 uczestników. Rozegrano 6 dyscyplin oraz dodatkową „przeciąganie liny”, która okazała się najbardziej widowiskowa. Udział w niej wzięli nawet organizatorzy Olimpiady – Burmistrzowie Miasta Sanoka oraz ksiądz Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Imprezę rozpoczęto od zapalenia olimpijskiego ognia, odegranie hymnu państwowego, powitanie uczestników, złożenie przysięgi olimpijskiej przez zawodników, sędziów i wolontariuszy. Wśród zawodników znajdowała się także grupa uczestników reprezentująca Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej - nasi uczestnicy pełni energii i uśmiechu przystąpili do olimpijskich konkurencji, zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. Wzięli oni udział w sześciu konkurencjach indywidualnych i jednej drużynowej tj.: dźwiganie sztangi leżąc, slalom między pachołkami i rzut do bramki, rzut do kosza, rzut woreczkiem do celu, wyścigi na balonach, rzut lotką do tarczy i przeciąganie liny. Organizacja imprezy była bardzo dobrze przygotowana, każda drużyna miała swojego wolontariusza, a podczas konkurencji zawodnikom przygrywała Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta Avanti. Po zakończeniu igrzysk wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale potwierdzające udział w olimpiadzie. Rywalizacje przebiegły w miłej i radosnej atmosferze. Obyło się bez kontuzji. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę. Liczymy na kolejne edycje!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 2016 roku przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się uroczyste obchody, gdzie również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Wysokiej Głogowskiej, integrując się ze społecznością lokalną, oddali hołd mieszkańców Głogowa Małopolskiego i okolic, którzy wiosną 1940 roku zostali zamordowani w pobliżu Katynia, Charkowa i Miednoje przez Rosjan. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Burmistrza Głogowa Małopolskiego pana Pawła Baja. Następnie ksiądz Mateusz Mycek oraz zebrani przedstawiciele głogowskich placówek oświatowych razem modlili się za zmarłych. W uroczystości udział wziął także poczet sztandarowy Zespołu Szkół z Głogowa Młp. oraz dzieci z Przedszkola Parafialnego im. św. Michała Archanioła, Publicznego Przedszkola w Głogowie Młp., uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Młp. Apel Pamięci Katyńskiej poprowadzony został przez Pododdział Strzelecki złożony z uczniów i uczennic ZS. W nastrój zadumy wprowadził wszystkich zebranych odegrany na skrzypcach utwór „Cisza”. Na koniec wszystkie delegacje złożyły kwiaty, wspólnie oddając hołd Polakom zamordowanym w czasie II wojny światowej. Dzięki uroczystościom rocznicowym wiemy, że historię można poznawać również w takich miejscach, a pamięć o ofiarach będzie trwała.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Gościmy uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF z Rzeszowa


W dniach 31 marca oraz 6 i 8 kwietnia 2016 roku w naszym ŚDS gościliśmy uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF z Rzeszowa wraz z nauczycielami i opiekunami. Jest to placówka stworzona dla potrzeb kształcenia dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie w ramach swoich zajęć edukacyjnych poznawali „życie” naszej placówki, Wraz z naszymi uczestnikami brali udział w zajęciach terapeutycznych,zabawach, tańcach, zawodach sportowych... Dla wszystkich był to mile spędzony czas, pozwalający na integrację uczniów ZSS oraz uczestników ŚDS. Dni te były pełne atrakcji oraz przebiegały w miłej i ciepłej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następne odwiedziny.

 

 

 


 

Świąteczna wystawa w Urzędzie Wojewódzkim


Zmartwychwstanie Pańskie to bardzo kolorowe święta, a barwy - czerwień, żółć, zieleń, fiolet, pomarańcz, błękit, których nie brakuje na świątecznie przystrojonych stołach, pisankach, stroikach itp., poza ożywieniem naszych domów, mają podkreślać głębię i wyjątkowość tych świąt. Bez wątpienia dekoracje świąteczne wpisują się w klimat i nastrój jaki towarzyszy nam przez te kilka wiosennych dni. Tradycją naszego ośrodka jest, że już kilka tygodni przed świętami uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej z pomocą terapeutów przygotowują stroiki świąteczne. Z pewnością do najpiękniej prezentujących się stroików należą te ręcznie wykonane z naturalnych materiałów. Wszyscy Ci, którzy mają w sobie choć trochę kreatywności i wyobraźni mogą samodzielnie wykonać stroik wielkanocny. Jego wykonanie sprawia wiele satysfakcji. Każda ozdoba jest inna, każda wyjątkowa. Efektem naszej pracy jest wystawa w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Wystawa ta stała się inspiracją do odkrywania wśród uczestników ośrodka własnych talentów, a bogactwo wzorów i kolorów wzbudziło zainteresowanie także wśród petentów urzędu.

 

 

 

 

 

 

 


 

Składamy życzenia

Pragniemy złożyć życzenia wielkanocne
zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
obfitości na świątecznym stole, smacznego jajka
oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie.


Życzenia to nieodłączny element każdych świąt. W nadchodzącym właśnie okresie Wielkanocy składamy sobie nawzajem szczere życzenia. Wiążą się one z religijnością i rodziną, bo przecież to z najbliższymi spędzamy ten wspaniały czas. I właśnie tego sobie życzymy - by spędzać świąteczne chwile w spokoju i miłości, wśród rodziny i bliskich nam osób. Miłość, radość, spokój i łaski płynące od zmartwychwstałego Jezusa to najczęściej powtarzające się wówczas słowa. Takie właśnie życzenia płynące prosto z serca składają Kierownik, Pracownicy i Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej odwiedzając sponsorów, firmy, urzędy i osoby zaprzyjaźnione z ośrodkiem, wręczając przy tym własnoręcznie wykonane stroiki i kartki świąteczne. Są one przyjmowane z radością i zawsze odwzajemniane.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Uczestniczymy w Triduum Paschalnym w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym im. Św. Michała Archanioła w Głogowie Młp.

W okresie Wielkiego Postu staramy się ukazywać uczestnikom naszego ośrodka Chrystusa jako dobrego Pasterza i Zbawiciela, który umarł za nas z miłości abyśmy mogli być z Nim w niebie i dlatego poszukuje nas jako swoich „zaginionych owiec”.Tak więc w tym okresie szczególnie zachęcamy ich do podejmowania pracy nad sobą, swoim zachowaniem, by poprzez okazywaną innym ludziom miłość, dobre uczynki i postanowienia wielkopostne podziękować Chrystusowi za Jego bezgraniczną miłość do nas. W tym roku dostaliśmy zaproszenie do współuczestniczenia w Misterium Triduum Paschalnego, które przedstawiły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafianego im. Św. Michała Archanioła w Głogowie Młp. w Auli Jana Pawła II w budynku przedszkola. Podczas tej pięknej inscenizacji wspólnie przeżywaliśmy treści związane z liturgią Wielkiego Tygodnia.

 

 

 

 

 


 

Jak Karnawał - to Karnawał

Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. Warto czasami oderwać się od szarej rzeczywistości i trochę poszaleć na imprezach karnawałowych. Tak też zrobili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej i 9 lutego skorzystali z zaproszenia na Zabawę Karnawałową do zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Raniżowskiej. Impreza nasycona była atrakcjami i niespodziankami. Zaproszeni goście z innych zaprzyjaźnionych ośrodków, niesamowite doznania muzyczne, oraz mnóstwo pysznego jedzenia sprawiły, że ten bal karnawałowy rzeczywiście miał integracyjny charakter. Dla wszystkich uczestników był to niezapomniany dzień. Dzień pełen wrażeń i niespodzianek oraz pełnej radości zabawy. Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.

 

 

 

 

 

 

 

Bal Maskowy w Kolbuszowej


Karnawał trwa w najlepsze, dlatego 8 lutego uczestnicy ŚDS w Wysokiej postanowili wykorzystać czas na zabawę i skorzystać z zaproszenia Warsztatów Terapii zajęciowej w Kolbuszowej Górnej na Bal Maskowy. W zabawie, prócz gospodarzy, wzięli udział także goście z innych zaprzyjaźnionych ośrodków. Bawiliśmy się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Tańcom nie było końca. Były one przeplatane konkursami, m.in. na najbardziej oryginalny strój. I tu był bardzo trudny wybór dla jury, by wyłonić zwycięzcę, bo wszyscy uczestnicy zabawy zachwycili swoją pomysłowością - ich stroje były kolorowe i zabawne. I tu gratulujemy naszej Pani Kierownik – zdobyła I miejsce i Łukaszowi za zdobycie wyróżnienia. Nie zabrakło oczywiście również poczęstunku, niezbędnego w tym przypadku dla wzmocnienia sił do dalszej zabawy. Dowodem na to, że impreza była udana były goszczące na twarzach „balowiczów” uśmiechy. Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas.

 

 

 

 

 

 

 

„Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy” – w kinie Helios w Rzeszowie

Na ten moment czekali wszyscy fani tej legendarnej na całym świecie i we wszechświecie sagi – uczestnicy naszego ośrodka również. 1 lutego wybraliśmy się do kina Helios w Rzeszowie na film „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”. Akcja filmu rozgrywa się 30 lat po wydarzeniach z części szóstej. Po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci Luke Skywalker tajemniczo znika, a schedę po Galaktycznym Imperium przejmuje Najwyższy Porządek, który chce z likwidować ostatniego Jedi i doszczętnie zniszczyć Nową Republikę….Na dalszy ciąg zapraszamy do kin, gdzie sama fabuła i efekty specjalne zrobiły na nas duże wrażenie.

 

 

 

 

 

 

V Przegląd Kolęd i Pastorałek w Brzozowie


Już po raz piąty uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy województwa podkarpackiego przybyli do Brzozowa 28.01.2016, aby zaprezentować swoje umiejętności podczas "V Przeglądu Kolęd i Pastorałek". W tym wielkim wydarzeniu, które odbyło się w Sali Kina Brzozowskiego Domu Kultury, z naszego ośrodka udział wzięli Janusz Kwoka i Marcin Ziemniak z repertuarem: ‘Pójdźmy wszyscy do stajenki’, ‘Oj, maluśki, maluśki, maluśki…’, ‘Mario, czy Ty wiesz…’. Organizatorem Przeglądu był ŚDS z Brzozowa pod patronatem Burmistrza Brzozowa. Podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy (18 ośrodków) zaprezentowali przybyłym gościom na scenie przyozdobionej w błyszczące światełka, drewnianą szopkę betlejemską ze św. Rodziną, piękne kolędy i pastorałki. Występom towarzyszyły duże emocje i bardzo pozytywny odbiór. Wszyscy wykonawcy podczas występów byli nagradzani gromkimi brawami.

 

 

 

 

 

 

Jasełka w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym im. Św. Michała Archanioła w Głogowie Młp.


W poniedziałek, 18 stycznia br. w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym im. św. Michała Archanioła w Głogowie Młp. przedszkolaki, dla uczestników ŚDS z Wysokiej Głogowskiej, wystawiły Jasełka. Mali aktorzy, pięknie przebrani w barwne stroje, z wielkim zaangażowaniem i zapałem recytowali, tańczyli i śpiewali. Uroku przedstawieniu dodawała nastrojowo udekorowana sala. Wszystkich przywitał ksiądz proboszcz głogowskiej parafii Adam Samel, składając również serdeczne życzenia noworoczne. Jasełka wprawiły zgromadzonych w zachwyt, nie obyło się także bez słodkiej niespodzianki. W podziękowaniu również „zakolędowaliśmy”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Rozstrzygnięcie XXIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego
"Szopka Betlejemska w Oczach Dziecka"

Obrazy, rysunki, prace przestrzenne wykonane przeróżnymi technikami plastycznymi - to wszystko można było podziwiać w sali wystawowej głogowskiego Domu Kultury. Wystawa była zwieńczeniem XXIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Szopka Betlejemska w Oczach Dziecka". Była to wystawa przekrojowa, obejmująca prace wykonane w różnorodnych technikach przez dzieci i młodzież szkolną, podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych instytucji pomocowych z terenu województwa podkarpackiego z różnych grup wiekowych. Na wystawie można było zobaczyć dużo malarstwa i rysunku, grafiki, collage, witraży, prac przestrzennych i inne nietradycyjne środki artystycznego wyrazu pokazujące tradycje świąteczne – Szopkę Betlejemską. 15 stycznia 2016 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczanie nagród laureatom. Wszystkie nadesłane prace naszych uczestników znalazły się na wystawie, a Renatka i Agnieszka zdobyły wyróżnienia (dyplom i nagrody rzeczowe) dzięki nie tylko starannemu i pięknie wykonanym pracom przestrzennym, lecz również za ciekawą interpretację tematu. Gratulujemy !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Spotkanie noworoczne w Środowiskowym Domu Samopomocy

W dniu 14 stycznia br. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się uroczyste spotkanie jasełkowo – noworoczne. Przy wspólnym stole, zasiedli uczestnicy i pracownicy ŚDS, rodziny i opiekunowie oraz nasi goście i przyjaciele. Życzenia i wspólny posiłek wprowadziły rodzinny nastrój i prawie domową atmosferę. Spotkanie uświetnił występ jasełkowy w wykonaniu uczestników ośrodka, przeplatany wspólnym kolędowaniem. A z kolędą i pastorałką oraz przyśpiewkami z regionu Rzeszowszczyzny przyjechali do nas muzycy – grupa kameralna z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie – Dariusz Kosak, Maciej Stec, Kamil Niemiec, z którymi wspólnie zaśpiewał nasz uczestnik - Janusz. Spotkanie to utwierdziło nas w przekonaniu jak silna jest tradycja kolędowania, jak wielka jest potrzeba wspólnego spotykania się. Dla osób niepełnosprawnych wspólne kolędowanie jest ogromnym przeżyciem i stanowi bardzo szczególną okazję do zaprezentowania ich talentu, nie tylko wokalnego. Radość przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego scala uczestników, pomaga im przezwyciężyć wzajemne urazy, pozwala cieszyć się życiem. To uroczyste spotkanie na trwale wpisało się już w kalendarium wydarzeń, jako jedno z najważniejszych w roku. Nie zabrakło także rozmów o bieżących problemach. Dziękujemy Wszystkim za przybycie na spotkanie oraz za pomoc w jego zorganizowaniu.