Get Adobe Flash player
Start Aktulaności Archiwum 2017

Archiwum 2017

 


Składamy życzenia

Składając życzenia radosnych, pogodnych, przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu szczęśliwych chwil, sukcesów i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2018 uczestnicy ŚDS nie zapomnieli o drobnych upominkach dla osób zaprzyjaźnionych z ośrodkiem, sponsorów oraz rodziców.

 

 

 

 „Nie tylko gasimy pożary” - OSP Hucisko w ŚDS Wysoka Głogowska


W dniu 8 grudnia 2017 roku nasz ośrodek odwiedziła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Huciska reprezentowana przez prezesa zarządu Adama Ozimka oraz naczelnika Sylwestra Dziubka. Celem tej wizyty było zaprezentowanie pracy strażaków, zapoznanie z numerem alarmowym 998 i 112, wyposażenie uczestników w wiadomości i umiejętności w zakresie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie z podstawowymi czynnościami ratowniczymi. Dowiedzieliśmy się, że pracować jako strażak, to nie tylko gasić pożary, to także ratownictwo medyczne, chemiczne, ekologiczne, budowlane, działania w czasie powodzi i innych zdarzeń pogodowych. Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy dowiedzieli się co to jest resuscytacja, pozycja boczna ustalona, nauczyli się, jak należy sprawdzić przytomność i oddech osoby poszkodowanej, jak prawidłowo wezwać pomoc. Zdobytą wiedzę wykorzystali następnie w trakcie ćwiczeń praktycznych na fantomach. Wszyscy otrzymali również opaski odblaskowe z numerami telefonów alarmowych. Wizyta ta dostarczyła naszym uczestnikom ogromnej wiedzy praktycznej dotyczącej trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków, zapoznaliśmy się z przyczynami występowania niebezpiecznych zdarzeń oraz zasadami bezpiecznego zachowania i właściwego postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia. Bardzo dziękujemy OSP Hucisko za tak cenną lekcję.

 

 

 

 

 


 

Konkurs fotograficzny „Polska wieś”


7 października w ŚDS w Dębicy nastąpiło podsumowanie IX Konkursu Fotograficznego Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Konkurs zorganizowany został przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy. Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem „Polska wieś”. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć naszego ośrodka z Wysokiej Głogowskiej, który został godnie reprezentowany przez Piotra oraz Janusza i ich piękne zdjęcia. Podobnie jak w ubiegłych latach podczas spotkania odbyły się warsztaty fotograficzne, pokaz multimedialny ukazujący piękne krajobrazy Cypru, prowadzone przez podróżnika i pasjonata fotografii- Andrzeja Pasławskiego oraz otwarcie wystawy pokonkursowej z rozdaniem nagród. W ocenie jury zgłoszone prace zostały wykonane na wysokim poziomie artystycznym. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

 

 

 

 

 


 

„Klasztor pod Głogowem” – podróż w przeszłość z panem Robertem Borkowskim


Dzięki współpracy Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Młp. oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej 5 grudnia 2017 roku uczestnicy ośrodka w ramach zajęć terapeutycznych mieli możliwość kolejnego spotkania ze światem sztuki i historii. W ten świat wprowadził nas pan Robert Borkowski – dyrektor MGBP w Głogowie, historyk, autor powieści i książek historycznych, mieszkaniec Głogowa Młp. Tym razem tematem był nigdy dotąd niepublikowany poemat Tomasza Adama Stryjewskiego z 1838 r. pt. „Klasztor pod Głogowem” oraz promocja kolejnego tomu „Kronik Głogowskich”. Pan Robert w bardzo ciekawy sposób udostępnił wszystkim swoją wiedzę na temat historii miasta Głogowa, opowiedział historyczne i legendarne dzieje kościoła św. Wincentego à Paulo oraz przybliżył treść poematu. Swój wykład poparł on prezentacją multimedialną i ciekawostkami z historii miasteczka i „klasztoru”. Poznaliśmy historię założenia oraz działalności „klasztoru”, ludzi związanych z tym miejscem. Dowiedzieliśmy się m.in., ze rękopis poematu Stryjewskiego przez blisko dwa wieki przeleżał w archiwach i był dotąd szerzej nieznany, lecz teraz dzięki opublikowaniu go w „Kronikach”, jest już dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Ilustracje do poematu wykonał nasz regionalny malarz Tycjan Reguła. Podczas przerwy na poczęstunek wywiązała się ciekawa dyskusja, w której głos zabrało wielu uczestników spotkania. Uczestnicy ŚDS bardzo dziękują panu Robertowi za zaproszenie, „ciekawe opowieści” i tą niezwykłą podróż w przeszłość, pani Marcie Myśliwiec za współpracę. Mamy nadzieję na kolejne wizyty.

 

 

 

 

 

 


 

Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy. Do dziś nie wiadomo, dlaczego panie wróżyły sobie miłość akurat w nocy z 29 na 30 listopada, ale zwyczaje te sięgają aż do starożytności. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka. Andrzejkowe wróżby, pełne niespodzianek i psot to nieodzowny do dziś rytuał w czasie ostatnich zabaw przypadających przed Adwentem. Bawią się wtedy i starsi i młodsi. Wróżby są doskonałą okazją do integracji i poznawania tradycji. W naszym Ośrodku zabawa Andrzejkowa zaczęła się już od samego rana 29 listopada. Uczestnicy wraz z terapeutami przygotowali muzykę, wróżby, zabawy. Nie zabrakło dobrych przekąsek (słodycze, pizza) i wspaniałej muzyki. Nikogo nie trzeba było namawiać do pląsów na parkiecie. A wszystkiemu towarzyszył śmiech i radość. Każdy, kto chciał dobrze się bawił.

 

 

 

 

 

 

 


 

V Przegląd Małych Form Teatralnych – „Dokąd zmierzam 2017”


29 listopada 2017 r. sala widowiskowa DK w Dzikowcu była pełna „ciekawych i oryginalnych postaci” – byli to artyści, uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy z 6 miejscowości: Kolbuszowej, Bojanowa, Woli Raniżowskiej, Spie, Kamienia oraz oczywiście naszego ośrodka z Wysokiej Głogowskiej. V Przegląd Małych Form Teatralnych – „Dokąd zmierzam” zorganizowany został przez Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu i Środowiskowy Dom Samopomocy w Spiach. Nasi „aktorzy” Agnieszka, Renata, Emilia, Łukasz i Janusz zaprezentowali się na scenie w inscenizacji muzyczno-słownej „Morskie opowieści”. Występom towarzyszyły efektowne dekoracje, stroje, rekwizyty. Przedstawienie odniosło sukces, zdobyliśmy III miejsce – przywieźliśmy do ośrodka pamiątkowy dyplom, statuetkę oraz nagrody rzeczowe. Przegląd pozostawił na długo wśród naszych uczestników wiele radości z możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć artystycznych. Dziękujemy za współpracę MGDK z Głogowa Młp. przy przygotowywaniu przedstawienia.

 

 

 

 

 

 


 

„Listy do M. 3”


Bohaterowie przebojów "Listy do M." i "Listy do M.2" powracają! W czwartek 23 listopada uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej wybrali się do kina Helios w Rzeszowie na film "Listy do M. 3". Jest to komedia romantyczna, kontynuacja głośnego hitu sprzed kilku lat. Główne role w filmie zostały w większości zagrane przez znanych polskich aktorów. Gwiazdorska obsada, humor, wzruszenia, przebojowa muzyka oraz bohaterowie, których nie da się nie lubić. W „Listach do M.3” bohaterowie przeżywają kolejne świąteczne problemy. "Listy do M.3 Czas niespodzianek" opowiada historię kilku osób, którym w jeden magiczny dzień przydarzają się wyjątkowe chwile. Bohaterowie przekonają się o potędze miłości, rodziny, wybaczenia i wiary w to, że ten niezwykły świąteczny czas pełen jest niespodzianek.

 

 

 

 

 


 

 

XII Wojewódzki Konkurs Plastyczny ‘Nasz Wspólny Świat’


Obrazy i rysunki wykonane przeróżnymi technikami plastycznymi - to wszystko mogli podziwiać uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w sali wystawowej głogowskiego Domu Kultury, gdzie 8 listopada 2017 roku odbyło się rozstrzygnięcie XII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Nasz Wspólny Świat – Świat Bez Barier” oraz wręczanie nagród laureatom. W tegorocznej edycji konkursu hasłem przewodnim było odkrywanie świata osób niepełnosprawnych. Zwieńczeniem konkursu była wystawa obejmująca prace wykonane przez dzieci i młodzież szkolną, podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych instytucji pomocowych z terenu województwa podkarpackiego w różnych grupach wiekowych. Na wystawie można było zobaczyć dużo malarstwa i rysunku, grafiki, collage i inne nietradycyjne środki artystycznego wyrazu pokazujące świat osób niepełnosprawnych. Wszystkie nadesłane prace naszych uczestników znalazły się na wystawie, a dzięki nie tylko starannemu i pięknie wykonanym obrazom, lecz również za ciekawą interpretację tematu otrzymaliśmy nagrody: Dawid Bator zdobył zaszczytne II miejsce, a Magdalena Rejman i Renata Jurek - wyróżnienia (dyplomy i nagrody rzeczowe). Gratulujemy !

 

 

 

 

 

 

 

 

Udział w spektaklu „Lekcja pokory”


2 listopada br. na deskach MDK w Kolbuszowej na zaproszenie ŚDS z Kolbuszowej nasi uczestnicy mieli okazję do spotkania z teatrem - obejrzeli spektakl pt. „Lekcja Pokory” wg Karola Wojtyły, w reżyserii Stanisława Jaroszyńskiego. Akcja przedstawienia rozgrywa się w starym krakowskim antykwariacie, prowadzonym przez Leopolda Pascala zwanym: Zakład Pascala. Właściciel zakładu reprezentujący świat dawno zapomnianych wartości ma pod swoją opieką młodego praktykanta. Stara się zarazić go pasją do piękna i prawdziwej sztuki ukazując jednak niuanse prowadzenia tego typu interesu. Życie płynie leniwie, aż do chwili, gdy w sklepie pojawia się pewien pan z wielce nietypową propozycją. Leopold, próbując pokazać praktykantowi umiejętność odpowiedniego podejścia do klienta, wdaje się z gościem sklepu w ciekawą grę. Grę, której stawką jest najgłębszy format uczuć i duchowości. Całość jednak płynie lekko i bez zbędnego patosu, czasem nieco strasznie, czasem wręcz komicznie by zakończyć się w sposób zupełnie nieprzewidywalny. W spektaklu wykorzystano motyw filozoficzny tzw. Zakładu Pascala. Mimo pozornie trudnej tematyki poruszonej w utworze sposób interpretacji i wykonania nie pozostawia zbędnych niedomówień, wręcz przeciwnie, angażuje widza, działa na niego emocjonalnie stwarzając pole do dalszej prywatnej analizy tematu. Tak naprawdę to, co istotne dla człowieka pojawia się dopiero w pytaniu o sens życia Elementy dramaturgii Karola Wojtyły przekazały widzom wątki filozoficzne i moralne, które poruszyły aspekty poszanowania własnej wartości oraz przekonań. Napomnienie Karola Wojtyły to refleksja nad własnymi emocjami i uczuciami. Jest to sztuka współodczuwania. Zatrzymanie się na chwilę i przeżywanie. Sztuka została przyjęta z dużym zainteresowaniem, uczestnicy – widzowie aktywnie w niej współuczestniczyli, również współtworzyli teatr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Razem Piękniej”


To hasło, pod jakim 27 października tego roku w sali widowiskowej w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie już po raz jedenasty zostało zorganizowane Podkarpackie Święto Niepełnosprawnych. To bez wątpienia niecodzienne święto radości i integracji ŚDS-ów, DPS-ów. Zarówno prezentowane przedstawienia, jak i całe zaplecze imprezy było na wysokim poziomie. Gra aktorów-amatorów, stroje, scenografia, pokazały zaangażowanie, jakie zostało włożone w zorganizowanie tej imprezy. Nasz ośrodek reprezentował Dawid Bator z piosenką Krzysztofa Krawczyka „Chciałem być”. Przegląd zakończył wernisaż wystawy - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Razem piękniej”. Wszyscy uczestnicy przeglądu równie radośnie, jak podczas występów, bawili się później podczas zabawy integracyjnej. Udział w tej niecodziennej imprezie pokazał, że każdy z nas, bez względu na stan zdrowia, jest w stanie pokazać swój talent i zdolności. Wszystkim gratulujemy. Do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

V Przegląd Małych Form Teatralnych – „Dokąd zmierzam 2017”


29 listopada 2017 r. sala widowiskowa DK w Dzikowcu była pełna „ciekawych i oryginalnych postaci” – byli to artyści, uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy z 6 miejscowości: Kolbuszowej, Bojanowa, Woli Raniżowskiej, Spie, Kamienia oraz oczywiście naszego ośrodka z Wysokiej Głogowskiej. V Przegląd Małych Form Teatralnych – „Dokąd zmierzam” zorganizowany został przez Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu i Środowiskowy Dom Samopomocy w Spiach. Nasi „aktorzy” Agnieszka, Renata, Emilia, Łukasz i Janusz zaprezentowali się na scenie w inscenizacji muzyczno-słownej „Morskie opowieści”. Występom towarzyszyły efektowne dekoracje, stroje, rekwizyty. Przedstawienie odniosło sukces, zdobyliśmy III miejsce – przywieźliśmy do ośrodka pamiątkowy dyplom, statuetkę oraz nagrody rzeczowe. Przegląd pozostawił na długo wśród naszych uczestników wiele radości z możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć artystycznych. Dziękujemy za współpracę MGDK z Głogowa Młp. przy przygotowywaniu przedstawienia.

 

 

 


 

„Listy do M. 3”


Bohaterowie przebojów "Listy do M." i "Listy do M.2" powracają! W czwartek 23 listopada uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej wybrali się do kina Helios w Rzeszowie na film "Listy do M. 3". Jest to komedia romantyczna, kontynuacja głośnego hitu sprzed kilku lat. Główne role w filmie zostały w większości zagrane przez znanych polskich aktorów. Gwiazdorska obsada, humor, wzruszenia, przebojowa muzyka oraz bohaterowie, których nie da się nie lubić. W „Listach do M.3” bohaterowie przeżywają kolejne świąteczne problemy. "Listy do M.3 Czas niespodzianek" opowiada historię kilku osób, którym w jeden magiczny dzień przydarzają się wyjątkowe chwile. Bohaterowie przekonają się o potędze miłości, rodziny, wybaczenia i wiary w to, że ten niezwykły świąteczny czas pełen jest niespodzianek.

 

 

 

 

 


 

"XII Wojewódzki Konkurs Plastyczny ‘Nasz Wspólny Świat"


Obrazy i rysunki wykonane przeróżnymi technikami plastycznymi - to wszystko mogli podziwiać uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w sali wystawowej głogowskiego Domu Kultury, gdzie 8 listopada 2017 roku odbyło się rozstrzygnięcie XII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Nasz Wspólny Świat – Świat Bez Barier” oraz wręczanie nagród laureatom. W tegorocznej edycji konkursu hasłem przewodnim było odkrywanie świata osób niepełnosprawnych. Zwieńczeniem konkursu była wystawa obejmująca prace wykonane przez dzieci i młodzież szkolną, podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych instytucji pomocowych z terenu województwa podkarpackiego w różnych grupach wiekowych. Na wystawie można było zobaczyć dużo malarstwa i rysunku, grafiki, collage i inne nietradycyjne środki artystycznego wyrazu pokazujące świat osób niepełnosprawnych. Wszystkie nadesłane prace naszych uczestników znalazły się na wystawie, a dzięki nie tylko starannemu i pięknie wykonanym obrazom, lecz również za ciekawą interpretację tematu otrzymaliśmy nagrody: Dawid Bator zdobył zaszczytne II miejsce, a Magdalena Rejman i Renata Jurek - wyróżnienia (dyplomy i nagrody rzeczowe). Gratulujemy !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Udział w spektaklu „Lekcja pokory”

2 listopada br. na deskach MDK w Kolbuszowej na zaproszenie ŚDS z Kolbuszowej nasi uczestnicy mieli okazję do spotkania z teatrem - obejrzeli spektakl pt. „Lekcja Pokory” wg Karola Wojtyły, w reżyserii Stanisława Jaroszyńskiego. Akcja przedstawienia rozgrywa się w starym krakowskim antykwariacie, prowadzonym przez Leopolda Pascala zwanym: Zakład Pascala. Właściciel zakładu reprezentujący świat dawno zapomnianych wartości ma pod swoją opieką młodego praktykanta. Stara się zarazić go pasją do piękna i prawdziwej sztuki ukazując jednak niuanse prowadzenia tego typu interesu. Życie płynie leniwie, aż do chwili, gdy w sklepie pojawia się pewien pan z wielce nietypową propozycją. Leopold, próbując pokazać praktykantowi umiejętność odpowiedniego podejścia do klienta, wdaje się z gościem sklepu w ciekawą grę. Grę, której stawką jest najgłębszy format uczuć i duchowości. Całość jednak płynie lekko i bez zbędnego patosu, czasem nieco strasznie, czasem wręcz komicznie by zakończyć się w sposób zupełnie nieprzewidywalny. W spektaklu wykorzystano motyw filozoficzny tzw. Zakładu Pascala. Mimo pozornie trudnej tematyki poruszonej w utworze sposób interpretacji i wykonania nie pozostawia zbędnych niedomówień, wręcz przeciwnie, angażuje widza, działa na niego emocjonalnie stwarzając pole do dalszej prywatnej analizy tematu. Tak naprawdę to, co istotne dla człowieka pojawia się dopiero w pytaniu o sens życia Elementy dramaturgii Karola Wojtyły przekazały widzom wątki filozoficzne i moralne, które poruszyły aspekty poszanowania własnej wartości oraz przekonań. Napomnienie Karola Wojtyły to refleksja nad własnymi emocjami i uczuciami. Jest to sztuka współodczuwania. Zatrzymanie się na chwilę i przeżywanie. Sztuka została przyjęta z dużym zainteresowaniem, uczestnicy – widzowie aktywnie w niej współuczestniczyli, również współtworzyli teatr.

 

 

 

 

 

 


 

 

„Gmina Głogów Małopolski bezpieczną gminą”


W dniu 26.10.2017 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej w ramach gminnej kampanii pt. „Gmina Głogów Małopolski bezpieczną gminą” realizowanej z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz gminy Głogów Małopolski odbyły się zajęcia z pomocy przedmedycznej. Instruktaż udzielania pierwszej pomocy przeprowadził pan Mariusz Jodłowski z „Centrum Szkoleń Anna Sroka”. Celem szkolenia było wyposażenie uczestników w wiadomości i umiejętności w zakresie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie z podstawowymi czynnościami ratowniczymi. Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy dowiedzieli się co to jest resuscytacja, pozycja boczna ustalona, nauczyli się, jak należy sprawdzić przytomność i oddech osoby poszkodowanej, jak prawidłowo wezwać pomoc. Zdobytą wiedzę wykorzystali następnie w trakcie ćwiczeń praktycznych na fantomach. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak bardzo potrzebna jest nie tylko umiejętność szybkiego reagowania w takich sytuacjach, ale również odwaga i opanowanie. Podczas zajęć wykazali się nie tylko ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem, ale również dużą wiedzą tak potrzebną w chwili "egzaminu życiowego", jakim jest natychmiastowa pomoc drugiemu człowiekowi. Miejmy nadzieję, że akurat ten zakres wiadomości nigdy nie dane będzie im sprawdzać w praktyce, ale na pewno będą mogli czuć się bezpieczniej. Pamiętajmy że, obowiązek udzielenia pierwszej pomocy wynika z przepisów prawa zawartych w kodeksie karnym. Szkolenia nie uczynią z nas ratowników medycznych, ale pozwolą nabrać pewności w sytuacji, kiedy będziemy musieli udzielić pomocy. Jeszcze raz bardzo dziękujemy ratownikowi panu Mariuszowi za bardzo cenną i ciekawą lekcję.

 

 

 

 

 

 

 


 

Dzień Papieski p.n. „Niepełnosprawni w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”

W dniu 16 października 2017 r. po raz kolejny Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Centrum dla Osób Niepełnosprawnych i Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Lubelskiej 13 w Rzeszowie, zorganizował spotkanie przedstawicieli WTZ, ŚDS, DPS oraz stowarzyszeń osób niepełnosprawnych. W spotkaniu uczestniczyli osoby niepełnosprawnych z różnych placówek z Rzeszowa i okolicy. Także uczestnicy naszego ośrodka. W homilii biskup wyraził radość ze spotkania, wskazał na osobę św. Jana Pawła II i zachęcał do naśladowania Jego postawy. Po Eucharystii wszyscy uczestnicy przeszli przed pomnik Jana Pawła II przy rondzie Jego imienia (tą trasą Papież jechał w roku 1991 z lotniska na spotkanie z wiernymi przy obecnej rzeszowskiej katedrze). Po odśpiewaniu pieśni, złożeniu kwiatów i odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” uczestnicy spotkania wrócili do Centrum, gdzie spożyli posiłek. Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tym niecodziennym wydarzeniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Integracja


W dniu 12 października do naszego ośrodka zawitały dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej z Bud Głogowskich wraz z opiekunkami: panią Magdaleną Gancarz i Alicją Baran. Dzieci pod pilnym okiem wychowawcy – pani Magdy, przygotowały piosenki i taniec do podkładu składającego się z kilku utworów muzycznych. Ich starania, czas poświęcony na próby nie poszedł na marne. Dzieci bardzo zaangażowały się w przygotowania, co widać było po efektach. Występy oczywiście bardzo się wszystkim podobały. Dzieci zwiedziły też ośrodek, pracownie, zobaczyły na czym polegają treningi, a także przywiozły dla naszych uczestników jesienne kartki własnoręcznie przygotowane. Wszyscy chętnie włączyli się do wspólnej zabawy, a nawet nauczyliśmy się nowych kroków tanecznych. Dziękujemy za wizytę, zapraszamy ponownie.

 

 

 

 

 


 

„Smacznie, zdrowo, kolorowo”


Pokazy kulinarne to nie tylko sztuka gotowania, to także sztuka tworzenia pięknych rzeczy z np. warzyw i owoców. To naprawdę artyzm. Takie dekoracje nazywamy carvingiem. Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z krajów Dalekiego Wschodu: Chin, Tajlandii, Japonii; obecnie najbardziej popularna jest w Tajlandii. 11 października 2017 roku Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej wraz ze Stowarzyszeniem „Razem” z Bud Głogowskich zorganizował projekt – turniej kulinarny „Smacznie, zdrowo, kolorowo”. Projekt zrealizowany został w ramach zadania publicznego „Wspieranie działalności na rzecz dostępu osób niepełnosprawnych do usług kulturalnych, sportowych, turystycznych i rekreacyjnych”. Skierowany do 120 osób z ośrodków wsparcia dziennego (ŚDS, WTZ) z powiatów: kolbuszowskiego, dębickiego, rzeszowskiego województwa podkarpackiego. Tak więc w tym dniu w Centrum Promocji Obszarów „Natura 2000” gościliśmy zaprzyjaźnione ośrodki: ŚDS z Woliczki, Woli Raniżowskiej, Rzeszowa, Kolbuszowej, Spie, Dębicy, Tyczyna, Kamienia, Sokołowa oraz WTZ – Kolbuszowa. Zadaniem projektu było stworzenie warunków do wzrostu integracji społecznej i wspierania osób niepełnosprawnych. Zajęcia miały na celu przyswojenie przez kursantów umiejętności tworzenia dekoracji i rzeźb z warzyw i owoców oraz promowanie zdrowego stylu życia. Warsztaty teoretyczne i praktyczne prowadził pan Jacek Świerk z Podkarpackiej Akademii Kulinarnej. Wszyscy uczestnicy turnieju z wielkim zaangażowaniem stworzyli „małe dzieła sztuki”, co zostało oczywiście nagrodzone: I miejsce uzyskał ŚDS ze Spie, II – ŚDS z Woli Raniżowskiej, III – ŚDS z Kolbuszowej. Nikt jednak nie odjechał z pustymi rękami – każdy uczestnik szkolenia otrzymał nagrodę pocieszenia, a ośrodki - nagrody i dyplomy uczestnictwa. Dziękujemy wszystkim za przyjazd i gratulujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

IV Przełaj ŚDS Województwa Podkarpackiego - Marsz NordicWalking - Kolbuszowa 2017 „Trenuj w lesie”


27 września 2017 roku. gościła nas, jak i wiele innych ośrodków Kolbuszowa, gdzie tamtejszy ŚDS był organizatorem IV Marszu NordicWalking - Kolbuszowa 2017. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczestników. Z naszego domu wzięły w nim udział 4 osoby –Ela, Emilia, Janusz, Mirek. Uczestnicy marszu zostali podzieleni na dwie grupy: męską i żeńską. Do wyboru była trasa o długości 3,5 km lub 2 km. Organizatorzy wytyczyli trasę biegnącą ścieżkami na terenie Ścieżki Edukacyjno- Przyrodniczej Świerczówka. Okiem obserwatora, wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż Marsz Nordic Walking, przecież to takie banalne - wystarczą 2 kije i ruszamy. Pozory jednak mylą - podczas marszu pracuje ponad 90 proc. mięśni ludzkiego ciała, a z wykorzystaniem kijów marsz ten jest nawet do 40 proc. bardziej efektywny niż bez nich. Na szczęście w trakcie imprezy pogoda sprzyjała zawodnikom, słońce wyglądało zza chmur „dopingując” maszerujących. A ileż było radości ze spotkań znajomych, rywalizacji sportowej i możliwości sprawdzenia swojej formy fizycznej. Mimo zmęczenia wszyscy maszerowali zadowoleni. Uczestnicy marszu otrzymali drobne upominki, jak i poczęstunek. Będziemy z niecierpliwością czekać na następną imprezę z tego cyklu, do której postaramy się jeszcze lepiej przygotować. Marsz NordicWalking okazał się świetną zabawą oraz aktywną formą spędzania czasu wolnego, był to także dobry sprawdzian swoich umiejętności.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Mamy gości

25 września 2017roku w ramach Programu „Senior+” na lata 2015-2020 oraz Kampanii „Bezpieczny i Aktywny Senior”, odbyła się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej wizyta studyjna pani podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Bojanowskiej, pani poseł na Sejm RP Józefy Hrynkiewicz, wojewody podkarpackiego pani Ewy Leniart, zastępcy dyrektora ROPS w Rzeszowie pani Moniki Bernat oraz pana burmistrza Głogowa Młp. Pawła Baja. Jako, że do naszego ośrodka uczęszczają osoby niepełnosprawne w każdym wieku, również osoby starsze, w rozmowie podejmowany był temat funkcjonowania ośrodka oraz sytuacji osób niepełnosprawnych i starszych. W ŚDS mogą oni rozwijać swoje pasje, integrować ze środowiskiem lokalnym. Przybyłym gościom nasi uczestnicy przestawili krótki program artystyczny przygotowany podczas zajęć z muzykoterapii.

 

 

 

 

 

 

 


 

XII Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzegu

14 września br. po raz kolejny nasi „aktorzy” zaprezentowali się na dużej scenie podczas XIII Przeglądu Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzegu. Impreza odbyła się w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Przegląd tradycyjnie zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu. Tegoroczny przegląd wypełniły pokazy taneczne, skecze, występy artystyczne z 48 ośrodków, a także wernisaż prac plastycznych wykonanych podczas terapii zajęciowych. Występom towarzyszyły efektowne dekoracje, stroje, rekwizyty. Nasz ośrodek reprezentował Janusz Kwoka, Renata Jurek, Marcin Ziemniak, którzy z charyzmą zaśpiewali „Szła dzieweczka do laseczka” oraz „Przez twe oczy zielone oszalałem”. Przedstawienie oczywiście odniosło sukces – przywieźliśmy do ośrodka pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Janusz, Zdzisław Gwóźdź i Łukasz Sakowski wzięli udział także w konkursie literackim, gdzie Łukasz uzyskał wyróżnienie – gratulujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

XIX Olimpiada dla Osób Niepełnosprawnych


7 września tego roku uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej wzięli udział w zmaganiach sportowych - XIX Olimpiadzie dla Osób Niepełnosprawnych zorganizowanej przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej dla osób niepełnosprawnych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele placówek z Podkarpacia: DPS, ŚDS, WTZ, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Szkolne Ośrodki Wychowawcze oraz placówki specjalistyczne, a także wszystkie domy, które prowadzi diecezjalna Caritas. Olimpiada zorganizowana została przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rzeszowie przy ul. Lubelskiej 13, prowadzone przez Caritas. W tym roku mogła się ona odbyć dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Zawody odbyły się na Stadionie Podhalańczyka w Rzeszowie. Sportowe zmagania poprzedziła msza święta pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. Po mszy uczestnicy i organizatorzy zawodów przeszli w uroczystym pochodzie na stadion, gdzie miała miejsce ceremonia otwarcia, składająca się z odegrania hymnu państwowego, wciągnięcia na masz flagi olimpijskiej i okolicznościowych przemówień. Zmagania zawodników podziwiali m.in.: biskup rzeszowski Jan Wątroba, dyrektor rzeszowskiego Caritas ks. Stanisław Słowik, poseł na Sejm RP Wojciech Buczak, członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek oraz starosta rzeszowski Józef Jodłowski. Liczne dyscypliny i rozgrywki: m.in.: wyścig rzędów, rzut do kosza, rzut piłka lekarską, skok w dal z miejsca, serso, mini kosz, ringo, czy rzut podkową, prowadzone były przez Podkarpackie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu. Pomocą w tym służyli żołnierze oraz wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z Rzeszowa. Zgromadzeni niepełnosprawni (ok. 500 osób) i ich opiekunowie radośnie przeżyli spotkanie. Przedstawicielami naszego ośrodka byli: Emilia, Agnieszka, Ela, Teresa, Mirek, Józef i Łukasz. Była nie tylko chęć rywalizacji, ale i dobrej zabawy. Były oczywiście i medale. Każda drużyna otrzymała okolicznościowy dyplom, natomiast każdy zawodnik wrócił do domu ze złotym medalem i okolicznościową koszulką. Nasi uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.

 

 

 

 

 

 

15-lecie pracy twórczej – wystawa rzeźby Bogdana Jaskuły


Lipowe anioły, kapliczki, wikingowie, muzykanci… w sali wystawowej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Głogowie Młp. stworzyły klimat, który urzekł wszystkich uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Wysokiej Głogowskiej zwiedzających w dniu 17 sierpnia 2017 roku ekspozycję rzeźb Bogdana Jaskuły. Wystawa jest zwieńczeniem 15-lecia pracy twórczej artysty. Pan Bogdan to samorodny rzeźbiarz z Głogowa Młp. działający w Aktywnej Grupie Twórców, którego to rzeźby są ciągłym poszukiwaniem. Spod jego dłuta wyszły przeróżne figury świętych, Chrystusa frasobliwego, płaskorzeźby, szopki na Boże Narodzenie, prześliczne anioły, ludowi muzykanci i przepiękne kapliczki. Jednym z głównych wyznaczników formalnych jego rzeźb jest kontrast - kolorystyczny, fakturowy, strukturalny. Patrząc na jego prace, trudno nie poddać się refleksji, że twórca potrafi wydobyć całe piękno, jakie tkwi uśpione w drewnie.

 

 

 

 


 

„Stokrotka rosła polna…” - Yanoosh Janusz Baran


Tą i inne piosenki, między innymi z repertuaru Czesława Niemena, Bohdana Łazuki, Czerwonych Gitar mieli okazje posłuchać uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej 10 sierpnia, podczas recitalu Yanoosh Janusza Barana – krakowskiego muzyka, aktora, aranżera i piosenkarza obdarzonego niezwykłym głosem. To człowiek o dużym poczuciu humoru i dystansem do samego siebie. Gra i śpiewa z pasją. Współtwórca wielu spektakli estradowych, współpracuje z Jazz Club Piwnica Pod Baranami i Kamieniołom. Podczas koncertu wtórując śpiewem uczestnicy przenieśli się na chwilę w piękne „ lata 50 – lata 60”.

 

 

 

 

 

 

 


 

Zawody w Skokach Przez Przeszkody w Stadninie Koni "Leśna Wola"

W dniu 4 sierpnia uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w ramach realizowanych w ośrodku treningów terapeutycznych tym razem wybrali się do Stadniny Koni "Leśna Wola" w Głogowie Młp., gdzie rozegrane zostały Regionalne i Ogólnopolskie Zawody w Skokach Przez Przeszkody (konkursy od LL 60 cm do CC 140 cm). Na hipodromie stadniny mieliśmy okazję nie tylko podziwiać piękne konie, ale również z zapartym tchem śledzić sportowe zmagania zawodników, którzy wyjątkowo starannie przygotowali się do tych zawodów reprezentując wyskoki poziom. Jazda konna to sport piękny, lecz trudny i specyficzny, bo wymagający współpracy człowieka ze zwierzęciem. Jazda konna może stać się niezapomnianą przygodą lub po prostu sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jeździectwo często przeradza się w hobby, pasję, aż w końcu staje się stylem życia, o czym przekonaliśmy się oglądając zawody.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

W pizzerii Gusto

Jak co rok, na rozpoczęcie wakacji w ośrodku, 12 lipca uczestnicy ŚDS wybrali się na pyszny obiad do pizzerii „Gusto” do Głogowa Młp. Pracownicy lokalu zadbali, by wszyscy goście spędzili czas nie tylko w „smacznej”, ale także w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy pałaszowali pizzę i popijali coca – colą. Czas spędziliśmy bardzo przyjemnie. Dziękujemy za wspaniałą gościnę.

 

 

 

 

 

 


 

VI Świętojańskie Śpiewania Środowiskowych Domów Samopomocy
Województwa Podkarpackiego

Tegoroczne Świętojańskie Śpiewania Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego -6 lipca - odbyły się już po raz szósty. Głównym założeniem Świętojańskich Śpiewań było spotkanie integracyjne uczestników ŚDS-ów z terenu województwa podkarpackiego - przybyło 20 ośrodków. Aranżacje, sposób wykonania, stroje, układy choreograficzne były miłym zaskoczeniem i dużym wyzwaniem tak dla Jury, jak i dla publiczności, która bawiła się doskonale. Okazało się, że w Środowiskowych Domach kryją się prawdziwe perełki, jeżeli chodzi o słuch muzyczny. Ważne było to, aby mieć odwagę stanąć na scenie i zaśpiewać przed sporą publicznością. W czasie spotkania była chwila na poszukiwanie w parku przy Domu Kultury „Śnieżka”, „kwiatów paproci”, czyli małych paczuszek ze słodyczami – wszystkie w szybkim tempie zostały znalezione. Reprezentantem naszego ośrodka był Janusz Kwoka, Reanata Jurek, Marcin Ziemniak, którzy z charyzmą zaśpiewali „Szła dzieweczka do laseczka” oraz „Przez twe oczy zielone oszalałem”porywając publiczność do tańców i wspólnych śpiewów. Uczestnicy ośrodka w ramach zajęć plastycznych i rękodzielniczych upletli również z tej okazji na przegląd piękny wianek świętojański.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

XIX Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy
Województwa Podkarpackiego w Głogowie Młp. – 24.06.2017r.


 

XIX Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Głogowie Młp. - zdjęcia cz 1- Piotr Grygiel - Reportaż Subiektywny

XIX Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Głogowie Młp. - zdjęcia cz 2- Piotr Grygiel - Reportaż Subiektywny

XIX Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Głogowie Młp. - zdjęcia cz 3- Anna i Piotr Bajek - Bajkowe zdjęcia

 

 

 

24 czerwca br. Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej był współorganizatorem XIX Spartakiady Sportowej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Na Stadionie Miejskim w Głogowie Młp. rywalizowali podopieczni ŚDS - ów z całego Podkarpacia – ponad 300 uczestników z 63 ŚDS-ów wraz z kierownikami i opiekunami oraz zaproszonymi gośćmi, łącznie około 700 osób. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Sekretarz Stanu Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj. W spartakiadzie wziął udział dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Mirosław Przewoźnik, który odczytał list od Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej. Uczestnikom tego wyjątkowego wydarzenia kibicowali także między innymi: Przedstawiciel Kurii Rzeszowskiej ksiądz Piotr Potyrała – Dyrektor Ośrodka Natura 2000 w Budach Głogowskich i Wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ksiądz Proboszcz Parafii Wysoka Głogowska Zbigniew Gargaś, parlamentarzyści, poseł Zbigniew Chmielowiec, Mieczysław Miazga, oraz przedstawiciele samorządów i zaprzyjaźnionych instytucji: Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie – Małgorzata Dankowska wraz z pracownikami, Dyrektor Oddziału Podkarpackiego Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych – Maciej Szymański, Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie – Monika Bernat Burmistrz Głogowa Małopolskiego – Paweł Baj wraz z zastepcą Jerzym Komanieckim, Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Głogowie Młp. Dariusz Lewandowski-Socha, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głogowie Młp. Mariola Kot, Dyrektor Zespołu Szkół w Przewrotnem Krystyna Wojtowicz, Komendant Straży Miejskiej w Głogowie Młp. Łukasz Długoń, Dyrektorzy i Kierownicy ŚDS-ów z terenu województwa podkarpackiego.

Imprezę wspomogli organizacyjnie wolontariusze: uczniowie, nauczyciele, trenerzy sportowi z pływalni Wodnik z Głogowa Młp. i ze szkół z terenu gminy Głogów Młp.: Zespołu Szkół w Głogowie Młp., Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Młp., Zespołu Szkół w Budach Głogowskich, w Przewrotnem, Wysokiej Głogowskiej oraz pracownicy jednostek organizacyjnych gminy: Urzędu Miejskiego w Głogowie, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głogowie, Straży Pożarnej z Huciska i Głogowa Młp., Komisariatu Policji w Głogowie Młp., a także osoby zaprzyjaźnione z placówką ŚDS Wysoka Głogowska. Zabezpieczenie medyczne zapewniła firma SaniTrans, catering FHUP Zofia i Robert Liszcz, zdjęcia - Anna i Piotr Bajek - Bajkowe Zdjęcia. Oprawę artystyczną zapewnili: Stowarzyszenie Przyjaciół Orkiestry Dętej działającej przy WSK Rzeszów, marżonetki Altro działające przy MGDK w Głogowie Młp., Związek Strzelecki Strzelec z ZS w Głogowie Młp. oraz uczestnik ŚDS z Wysokiej Głogowskiej Janusz Kwoka. Imprezę z rozmachem poprowadził aktor Teatru Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa - Paweł Gładyś. Znicz olimpijski zapalił Łukasz Brudek i uczestnik naszego ośrodka Marcin Ziemniak., flagi zostały wciągnięte przez Straż Pożarną z Huciska.

Program Spartakiady obejmował 7 konkurencji sportowych: rzut woreczkiem do celu, bieg na 50 metrów, bieg slalomem z piłką kozłując, rzut piką lekarską, strzały i rzuty na bramkę z odległości, drużynowa – sztafeta 4x100 metrów oraz konkurencja niespodzianka dla VIP-ów – w tym wypadku było to „lanie wody”.

Nasza grupa sportowców dzielnie przygotowywała się do udziału w wybranych konkurencjach. Rywalizacja sportowa sprawiła wiele radości i uśmiechu, tym bardziej, że pogoda dopisała. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wolą walki, co zostało oczywiście nagrodzone medalami: z naszego ośrodka Janusz Kwoka zdobył I miejsce w konkurencji indywidualnej - bieg na 50 metrów, II miejsce – w rzucie piłką lekarską, a Agnieszka Kramarz – I miejsce w rzucie woreczkiem do celu. W konkurencji VIP zaszczytne I miejsce przypadło pani Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie – Małgorzacie Dankowskiej. Gratulujemy! Po zakończeniu wszystkich konkurencji sportowych rozdano dodatkowo dla wszystkich drużyn pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz symboliczny puchar za udział w spartakiadzie.

Hasłem przewodnim tegorocznej spartakiady były słowa JP II: „Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy, jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością". Głównym celem była popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych, zwiększenie aktywności sportowej oraz integracja. Zawody i rywalizacja sportowa są dla uczestników wielkim wydarzeniem i ogromnym przeżyciem. Dają radość i zadowolenie z osiągniętego wyniku, przezwyciężania własnych ograniczeń.

Pragniemy tu również wymienić i podziękować wszystkim osobom oraz instytucjom , którzy pomogli i wsparli nas przy zorganizowaniu spartakiady, miedzy innymi:
- Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart
-Burmistrz Głogowa Małopolskiego – Paweł Baj
-Jerzy Chłopek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów
-Artur Biliński – Prezes Zarządu Auto Merc Sp. z o.o. Głogów Młp.
-firma Rybexim Sp. z o.o. sp.k. z Rzeszowa
-Stanisław Pado – Prezes Banku Spółdzielczego w Głogowie Młp.
-Bogusława Czachor – Prezes Gminnej Spółdzielni S.Ch. w Głogowie Młp.
-.Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów Koral z Rzeszowa
- PGE Obrót Rzeszów
-Ryszard Cebula – Prezes spółki Hurt Papier Rzeszów
- Sklep papierniczy Mardo z Głogowa Młp.
-Cukiernia Zofia i Robert Liszcz z Wygody
- Piekarnia Danuta Lachtara
-Michał Tabisz – Prezes portu lotniczego Rzeszów - Jasionka
-firma G2A.com z Rzeszowa
- spółka Vidok z Rudnej Małej
- spółka Jeronimo Martins Polska – sieć sklepów Biedronka z siedzibą w Głogowie Młp.
-Radosław Skiba – Dyrektor Pro – Familia z Rzeszowa
-Saria Polska z siedzibą w Przewrotnem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://photos.google.com/share/AF1QipNtoL8-jCpaOHihK57Vxk9SIKWmayt-Lmrq_FGYg1hqjrC2GiG-bbbyF5ulRZhCow?key=emVyRnNyUlhobFEybWJFTnQ3akNmNUpucS1tTU5R


 

 

 

 

 


 

Wasserjungfrau mityczna rusałka zamieszkująca jezioro Świteź

We wtorek, 20 czerwca, nasz ośrodek odwiedzili uczniowie klasy III gimnazjum z Zespołu Szkół z Wysokiej Głogowskiej wraz z panią nauczyciel Eweliną Brudz (koordynatorką całego przedsięwzięcia), prezentując inscenizację teatralną ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka” w wersji niemieckojęzycznej. Razem z uczniami wyczarowała ona prawdziwie baśniowy świat. Gra aktorska, wspaniałe kostiumy oraz muzyka w trakcie przedstawienia pokazała, że w młodych aktorach drzemią prawdziwe talenty. Przedstawienie to zdobyło uznanie nie tylko w oczach uczestników naszego ośrodka i społeczności lokalnej, której było prezentowane, ale jak się później okazało również w ocenie jury Powiatowego Przeglądu Teatrów Obcojęzycznych (I miejsce) oraz na szczeblu województwa – II miejsce. Warto tu podkreslić, że wszyscy aktorzy bardzo rzetelnie przygotowali swoje role. Nikogo nie dziwiły gromkie brawa i uznanie publicznosci.Wszyscy biorący udzial w spektaklu zasługują na słowa uznania.

 

 

 

 

 

 


 

Nasze sukcesy sportowe – Paraolimpiada Osób Niepełnosprawnych „Orlik 2017”


Już po raz kolejny Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Raniżowskiej wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie w dniu 8 czerwca 2016 r. zorganizowali Paraolimpiadę Osób Niepełnosprawnych na ,,Orliku” przy Gminnym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Raniżowie. W Paraolimpiadzie, oprócz innych Środowiskowych Domów Samopomocy, brali udział również uczestnicy naszego ośrodka. Celem zawodów było upowszechnienie sportu osób niepełnosprawnych, integracja środowiskowa oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. Paraolimpiada rozpoczęła się od powitania przybyłych drużyn, przydzielenia opiekunów - wolontariuszy oraz instrukcji związanych z przebiegiem zmagań sportowych. Zawodnicy wzięli udział w sześciu konkurencjach tj. rzuty obręczą do celu, slalom z przeszkodami, sztafeta „wyścig kangurów”, strzały na bramkę, rzuty na bramkę, unihokej. Rywalizacja była zacięta. Nasi uczestnicy dali z siebie wszystko – zwycięskie podium było nasze. W ostatecznej punktacji w zawodach zwyciężyliśmy zdobywając w I miejsce w konkurencji drużynowej - gra w unihokeja, I miejsce w konkurencji drużynowej –sztafeta „wyścig kangurów” oraz w konkurencji indywidualnej –Łukasz Sakowski zdobył I miejsce w konkurencji rzut obręczą do celu,Agnieszka Kramarz – II miejsce – slalom z przeszkodami, III miejsce – rzuty na bramkę, Piotr Słapiński – III miejsce w rzucie obręczą do celu. Uwieńczeniem imprezy była oczywiście dekoracja zwycięzców medalami oraz wręczenie pucharów i pamiątkowych dyplomów dla każdego ośrodka uczestniczącego w zawodach. By nabrać sił po trudach rozgrywek w „Słonecznym Wzgórzu” odbył się uroczysty obiad i poczęstunek dla wszystkich uczestników zawodów. Gratulujemy wszystkim medalistom. Do zobaczenia rok!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Wśród owadów i pajęczaków” – w Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej

W dniu 18 maja w ramach zajęć terapeutycznych uczestnicy ŚDS Wysoka Głogowska odwiedzili malowniczo położoną miejscowość Stobierna koło Dębicy, a tam Centrum Edukacji Ekologicznej. Doskonaląc umiejętności dokonywania obserwacji w świecie przyrody i kształtując świadomość ekologiczną zwiedziliśmy Park Owadów i Pajęczaków, gdzie w naturalnym środowisku obejrzeliśmy 17 figur odwzorowujących budowę anatomiczną owadów i pajęczaków, które można spotkać w pobliskich lasach, sadach i pastwiskach oraz w obrębie gospodarstw domowych. Każda z nich zbudowana jest ok. 200 krotnym powiększeniu, dzięki czemu mogliśmy się dokładnie przyjrzeć wszelkim szczegółom budowy owadów. Poszerzając wiedzę teoretyczną i praktyczną wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych, które odbyły się w tradycyjnej galicyjskiej chacie. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie ludzi na wsi, w jaki sposób przygotowywali posiłki i czym się zajmowali. Poznaliśmy przepis na proziaki, zobaczyliśmy jak się je piecze na ponad 100 – letnim piecu, który stał w chacie, a potem oczywiście degustowaliśmy – z masłem lub dżemem. Były pyszne.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„ Przyjaźń - Człowiek” - V Przegląd Poezji Osób Niepełnosprawnych w Trzcianie

16 maja 2017 roku w Sali Widowiskowej GCKSiR w Trzcianie odbył się V Przegląd Poezji Osób Niepełnosprawnych pod nazwą „Przyjaźń – Człowiek”, w którym wzięły udział grupy oraz wykonawcy indywidualni reprezentujący placówki wspierające osoby niepełnosprawne województwa podkarpackiego. Miał on na celu integrację środowiska osób niepełnosprawnych oraz prezentację ich umiejętności, wyszukanie i ukazanie talentów w dziedzinie poezji i poezji śpiewanej. W wydarzeniu uczestniczyło kilkanaście ośrodków, także ŚDS w Wysokiej Głogowskiej. Pod okiem Jury i przed publicznością prezentowano recytację, śpiew oraz różne formy teatralne. Prezentacje były bardzo ciekawe, a wykonawcy zaangażowani i przejęci swoimi występami. Emocje udzielały się zarówno występującym, jak i widowni. Uczestnicy naszego ośrodka (Janusz –śpiew, Renata, Agnieszka, Madzia i Teresa – układ choreograficzny) zaprezentowali się znakomicie. Choć trema dawała o sobie znać, wykonawcy zachowywali się na scenie jak prawdziwi aktorzy. Zaprezentowali inscenizację muzyczno – ruchową do piosenki „Niepewność” Marka Grechuty. Każdy z występujących został nagrodzony, gdyż każdy na to zasłużył, a poziom był wysoki i wyrównany. Wszyscy uczestnicy przeglądu mieli także okazję po występach odpocząć przy zastawionym przekąskami stole, słuchając występów „na bis”.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Za nami II Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych Sanok 2017


W dniu 27 kwietnia 2017 r. w hali widowiskowo – sportowej ARENA SANOK odbyła się Olimpiada Osób Niepełnosprawnych – Sanok 2017. To już druga tego typu impreza o tak dużym zasięgu na Podkarpaciu. Organizatorami zawodów był Burmistrz Miasta Sanoka oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej. W imprezie udział wzięły 98 ośrodków z województwa podkarpackiego, które zgłosiły do zawodów po 6 swoich zawodników. W konkurencjach wystartowało ponad 600 uczestników. Rozegrano 6 dyscyplin oraz dodatkową „przeciąganie liny”, która okazała się najbardziej widowiskowa. Imprezę rozpoczęto od zapalenia olimpijskiego ognia, odegranie hymnu państwowego, powitanie uczestników, złożenie przysięgi olimpijskiej przez zawodników, sędziów i wolontariuszy. Wśród zawodników znajdowała się także grupa uczestników reprezentująca Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej - nasi uczestnicy pełni energii i uśmiechu przystąpili do olimpijskich konkurencji, zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. Wzięli oni udział w sześciu konkurencjach indywidualnych i jednej drużynowej tj.: dźwiganie sztangi leżąc, slalom między pachołkami i rzut do bramki, rzut do kosza, rzut woreczkiem do celu, wyścigi na balonach, rzut lotką do tarczy i przeciąganie liny. Organizacja imprezy była bardzo dobrze przygotowana, każda drużyna miała swojego wolontariusza, a podczas konkurencji zawodnikom przygrywała Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta Avanti. Po zakończeniu igrzysk wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale potwierdzające udział w olimpiadzie. Rywalizacje przebiegły w miłej i radosnej atmosferze. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę. Liczymy na kolejne edycje!

 

 

 

 

 

 

 


 

W poszukiwaniu tożsamości „Miasteczka”...


„Biblioteka oczywiście” – to hasło przewodnie XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który to organizowany jest w dniach 8-15 maja tego roku. Tak więc, dzięki współpracy Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Młp. oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej 11 maja 2017 roku uczestnicy ośrodka w ramach zajęć terapeutycznych odwiedzili bibliotekę, gdzie zapoznaliśmy się z formami zajęć bibliotecznych, organizacją pracy, funkcjonowaniem - po prostu dowiedzieliśmy się jak się stać czytelnikiem. Mieliśmy możliwość także kolejnego spotkania ze światem historii. W ten świat wprowadził nas pan Walenty Kotula i Roman Grodecki - entuzjaści historii miasteczka Głogów Młp., którzy są autorami tekstów dotyczących wspomnień z lat swojego dzieciństwa 5. tomu „Kronik Głogowskich” – każdy z uczestników spotkania otrzymał egzemplarz książki. W spotkaniu uczestniczył również pan Dyrektor MGBP w Głogowie Młp. Robert Borkowski – historyk, autor powieści i książek historycznych, Kameralna atmosfera spotkania spowodowała, iż zaproszeni goście – pan Walenty i pan Roman w sposób niezwykle interesujący, barwny, a przy tym z poczuciem humoru przybliżyli nam czasy i świat, który już przeminął. Ciekawie przytoczone anegdoty pozwalały słuchaczom na wczucie się w tamtą „epokę” oraz na zrozumienie w jakich, specyficznych realiach wcześniej się żyło, mieszkało, pracowało, bawiło, uczyło... Poznaliśmy historię założenia miasta, najciekawsze budynki, ludzi związanych z naszym miasteczkiem. Opowieści poparte zostały prezentacją multimedialną. Podopieczni ŚDS bardzo dziękują za tę niezwykłą podróż w przeszłość, a pani Marcie Myśliwiec za zaproszenie i zainteresowani dziejami naszego regionu, mamy nadzieję na kolejne wizyty.

 

 

 

 

 

 

 


 

Super Detektywi to my – na spektaklu „Szalone nożyczki”

Czterech podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i cała widownia świadków! Niezwykła komedia kryminalna z niespodzianką rozgrywająca się w wyjątkowym salonie fryzjerskim, nad którym mieszka upiorna pianistka. A właściwie mieszkała… Akcja spektaklu rozpoczyna się w chwili zabójstwa sławnej pianistki, od której mistrz nożyczek i grzebienia wynajmuje salon. Podejrzanymi stają się wszyscy, którzy w tym czasie w nim się znajdują. A my, wraz z resztą publiczności, w dniu 21 kwietnia w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zostaliśmy detektywami – pomagaliśmy znaleźć mordercę. Bo „Szalone nożyczki” to interaktywne przedstawienie, w którym przebieg akcji zależy w dużej mierze od publiczności. Podczas spektaklu doskonale bawili się tak widzowie, jak i sami aktorzy.

 

 

 

 

 

 


 

 

Na wystawie ozdób wielkanocnych

Na wystawie ozdób wielkanocnych
Podtrzymując coroczne tradycje związane ze Świętami Wielkiej Nocy, Miejsko-Gminny Dom Kultury w Głogowie Młp. zorganizował Wystawę prac i ozdób Wielkanocnych. Ozdoby wielkanocne powstały podczas trwania zajęć plastycznych, a także zajęć modelarskich oraz kółka gier i zabaw działających przy MGDK w Głogowie Młp. Ta kolorowa ekspozycja wypełniła korytarze DK, a uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej, w ramach zajęć terapeutycznych, bardzo chętnie ją obejrzeli. Była to doskonała okazja do rozmów na temat różnorodnych technik plastycznych wykorzystywanych przy tworzeniu pisanek i ozdób, jako że ten temat jest nam bardzo bliski – również zajmujemy się rękodziełem artystycznym i plastyką.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

„W kolorze”- na wystawie malarstwa Andrzeja Korca

W dniu 20 kwietnia br. uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej, w ramach zajęć terapeutycznych, mieli okazję obejrzeć w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp. wystawę malarstwa niezwykłego twórcy i człowieka, artysty – malarza pana Andrzeja Korca pn. „W kolorze”. Obejrzeliśmy około 60 prac z różnych okresów twórczości, niektóre prezentowane po raz pierwszy. Andrzej Korzec studiował malarstwo w krakowskiej ASP w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Obecnie uczy rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach regionalnych i ogólnopolskich Wypowiada się głównie w malarstwie, w którym interesuje go przede wszystkim konstrukcja obrazu, ekspresja koloru, faktura oraz technologia spoiw, gruntu i pigmentów. Sporadycznie zajmuje się rysunkiem, rzeźbą i grafiką. Jakie wrażenia z wystawy? - niesamowity potencjał pozytywnej emocji zachęcającej do nowego spojrzenia na świat.


 

 

 

 

 

 

 Tradycje wielkanocne…jak to było kiedyś

12 kwietnia nasz ośrodek odwiedziły, wraz z paniami Barbarą Markiewicz i Renatą Grzebyk, dzieci z klasy Ia i klasy Ib Zespołu Szkół w Głogowie Młp. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali przedstawienie wielkanocne, przedstawienie pełne radości, które to przybliżyło uczestnikom ŚDS przepiękne polskie zwyczaje i obrzędy związane ze świętami wielkanocnymi, między innymi chodzenie z kurkiem po dyngusie... Dzieci na scenie dawały z siebie wszystko, doskonale przedstawiły swoje umiejętności wokalne oraz aktorskie, co w połączeniu z ich talentem zaowocowało wspaniałym rezultatem. Na zakończenie po złożeniu wszystkim zgromadzonym najserdeczniejszych życzeń dzieci obdarowały nas wykonanymi przez siebie kartkami wielkanocnymi.

 

 

 

 

 

 

 

 


Składamy życzenia

Pragniemy złożyć życzenia wielkanocne
zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
obfitości na świątecznym stole, smacznego jajka
oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie.

 

Życzenia to nieodłączny element każdych świąt. W nadchodzącym właśnie okresie Wielkanocy składamy sobie nawzajem szczere życzenia. Wiążą się one z religijnością i rodziną, bo przecież to z najbliższymi spędzamy ten wspaniały czas. I właśnie tego sobie życzymy - by spędzać świąteczne chwile w spokoju i miłości, wśród rodziny i bliskich nam osób. Miłość, radość, spokój i łaski płynące od zmartwychwstałego Jezusa to najczęściej powtarzające się wówczas słowa. Takie właśnie życzenia płynące prosto z serca składają Kierownik, Pracownicy i Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej odwiedzając sponsorów, firmy, urzędy i osoby zaprzyjaźnione z ośrodkiem, wręczając przy tym własnoręcznie wykonane stroiki i kartki świąteczne. Są one przyjmowane z radością i zawsze odwzajemniane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

12 kwietnia 2017 roku przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się uroczyste obchody, gdzie również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Wysokiej Głogowskiej, integrując się ze społecznością lokalną, oddali hołd mieszkańcom Głogowa Małopolskiego i okolic, którzy wiosną 1940 roku zostali zamordowani w pobliżu Katynia, Charkowa i Miednoje przez Rosjan. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Burmistrza Głogowa Małopolskiego pana Pawła Baja. Następnie ksiądz Mateusz Mycek oraz zebrani przedstawiciele głogowskich placówek oświatowych razem modlili się za zmarłych. W uroczystości udział wziął także poczet sztandarowy Zespołu Szkół z Głogowa Młp. oraz dzieci z Przedszkola Parafialnego im. św. Michała Archanioła, Publicznego Przedszkola w Głogowie Młp., uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Młp. Apel Pamięci Katyńskiej poprowadzony został przez Pododdział Strzelecki złożony z uczniów i uczennic ZS. Na koniec wszystkie delegacje złożyły kwiaty, wspólnie oddając hołd Polakom zamordowanym w czasie II wojny światowej. Dzięki uroczystościom rocznicowym wiemy, że historię można poznawać również w takich miejscach, a pamięć o ofiarach będzie trwała.

 

 

 

 

 

 


 

VI Integracyjny Przegląd Palm i Jajek Wielkanocnych – Wola Raniżowska

Już po raz szósty, 6 kwietnia 2017 roku, w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woli Raniżowskiej odbył się Integracyjny Przegląd Palm i Jajek Wielkanocnych, w którym to prócz innych zaprzyjaźnionych ośrodków wzięła udział także delegacja naszego ŚDS-u. Zgromadzonych gości powitała kierownik ŚDS w Woli Raniżowskiej - pani Renata Nowak. Imprezę uatrakcyjnił program artystyczny - inscenizacja przybliżająca zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Wielkiej Nocy, zaprezentowana przez gospodarzy. Inspirująca okazała się wystawa prac uczestników poszczególnych placówek biorących udział w przeglądzie – kolorowe palmy, stroiki świąteczne, pisanki wykonane przeróżnymi metodami, zajączki, kurczątka…. Nie zabrakło również wspólnego wielkanocnego poczęstunku. Dziękujemy za zaproszenie i miły gest w postaci pamiątkowego dyplomu dla naszego ośrodka oraz „świątecznego jajka”. Cieszy fakt, że stara tradycja ludowa jest nadal kultywowana – ten przegląd był tego przykładem. Spotkanie było doskonałą okazją do integracji pomiędzy poszczególnymi domami, a wystawiane prace dały możliwość do poznania nowych technik arteterapii i wymiany doświadczeń.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Uczestniczymy w Triduum Paschalnym w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym im. Św. Michała Archanioła w Głogowie Młp.

W okresie Wielkiego Postu staramy się ukazywać uczestnikom naszego ośrodka Chrystusa jako dobrego Pasterza i Zbawiciela, który umarł za nas z miłości abyśmy mogli być z Nim w niebie i dlatego poszukuje nas jako swoich „zaginionych owiec”. Tak więc w tym okresie szczególnie zachęcamy ich do podejmowania pracy nad sobą, swoim zachowaniem, by poprzez okazywaną innym ludziom miłość, dobre uczynki i postanowienia wielkopostne podziękować Chrystusowi za Jego bezgraniczną miłość do nas. W tym roku dostaliśmy zaproszenie do współuczestniczenia w Misterium Triduum Paschalnego, które przedstawiły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego im. Św. Michała Archanioła w Głogowie Młp. w Auli Jana Pawła II w budynku przedszkola. Podczas tej pięknej inscenizacji wspólnie przeżywaliśmy treści związane z liturgią Wielkiego Tygodnia.

 

 

 

 

 

 


 

Wizyta Księdza Biskupa w ŚDS w Wysokiej Głogowskiej


W dniu 5 kwietnia 2017 roku w ramach programu wizytacji Parafii Matki Bożej Różańcowej w Wysokiej Głogowskiej w Środowiskowym Domu Samopomocy gościliśmy Ekscelencję Biskupa Jana Wątrobę. Uczestnicy spotkania z ogromnym zaangażowaniem przedstawili słowno – muzyczny program artystyczny przy akompaniamencie gitarowym księdza proboszcza parafii Wysoka Głogowska – Zbigniewa Gargasia. W podziękowaniu za zaszczycenie nas swoją obecnością Ksiądz Biskup otrzymał podarunek wykonany w pracowni rękodzielniczej, by przypominał Jego Ekscelencji o spotkaniu z nami. Wspólny poczęstunek, błogosławieństwo naszemu domowi i budujące rozmowy bardzo nas wzmocniły i dodały sił do walki z chorobą, przeciwnościami losu. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem osobowości Księdza Biskupa, który rozmawiał z nami jak z przyjaciółmi. Dla nas wszystkich jest on wzorem do naśladowania. Ten dzień zostanie na długo w naszej pamięci.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Już jest wyczekiwany samochód dla uczestników ŚDS w Wysokiej Głogowskiej !


Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej jest placówką, która działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Codziennie w murach placówki swoje miejsce znajduje 36 osób (mieszkańców gminy Głogów Młp.), gdzie w przystosowanych do tego pracowniach prowadzone są dla nich zajęcia terapeutyczne. Uczestnicy zajęć dowożeni są do ośrodka osobowym busem. Dnia 20 marca tego roku miało miejsce uroczyste przekazanie dla ośrodka nowego samochodu. Oficjalnego przekazania samochodu dokonał Burmistrz Paweł Baj oraz radni Rady Miejskiej w Głogowie Młp. podczas poniedziałkowej sesji. Jest to nowoczesny, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych i odpowiednio wyposażony 22. osobowy bus marki Mercedes. Nowy samochód został wybrany w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego. Kosztował 295 tys. złotych. Największa część tej kwoty, bo aż 200 tys. złotych to dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” - Likwidacja barier transportowych. Pozostała kwota pochodzi z budżetu gminy Głogów Młp.

 

 

 

 

 

 

 


 

Dzień Kobiet

8 marca to jeden z tych wyjątkowych dni dla wszystkich Pań, również w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy. Zgodnie z tradycją Panowie nie zapomnieli o Święcie Wszystkich Dam i bardzo starannie przygotowali się do tego Uroczystego Dnia. Każda z niewiast otrzymała drobny, słodki upominek świadczący o sympatii i pamięci oraz serdeczne życzenia. Niespodzianki sprawiły kobietkom wiele radości i każda z uśmiechem na twarzy obchodziła swoje święto.

 

 

 

 

 


 

Na wystawie uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w MGDK w Głogowie Młp.

Wystawa zbiorowa uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w MGDK w Głogowie Młp. dała 3 marca 2017 roku uczestnikom ŚDS z Wysokiej Głogowskiej możliwość kontaktu z współczesną sztuką plastyczną w jej kilku wymiarach – ascetycznym, a równolegle ekspresyjnym i kolorowym. Obejrzeliśmy podejmowanie własnych poszukiwań wybranych problemów malarskich kilku artystów To twórcze interpretacje podejmowanych przez artystów tematów, jak: pejzaż, architektura, martwa natura, człowiek, sceny rodzajowe. Prace wykonane zostały w technice olejnej, akrylowej, pastelowej, ołówku, rzeźbie, metaloplastyce … Obejrzeliśmy rysunki oaz prace malarskie będące zapisem relacji przestrzennych i stanowiących autorską interpretację obserwowanej rzeczywistości. Twórczość ta jest bardzo intuicyjna i swobodna, artyści skupili się na przedstawieniu emocji. Widać też wyraźną grę sprzeczności między abstrakcją, ekspresją, a dążeniem do formy. Intrygująca jest też kompozycja obrazów, nadająca taką samą ważność zarówno plamom, bryłom - zazwyczaj nieostrym, jak i liniom - bardzo wyrazistym. W pracach trudno doszukać się jednej drogi, raczej widzimy wiele wątków i szeroki zakres poszukiwań. Wystawione dzieła przyciągały nasz wzrok wspaniałymi barwami oraz pomysłowością wykonania.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

„Gdy maluję – szemrze ocean…” –na wystawie Grażyny Michalskiej w Galerii pod Ratuszem

Uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej, 2 marca 2017 roku roku, w ramach zajęć terapeutycznych wybrali się do Galerii pod Ratuszem w Głogowie Młp., gdzie mieli okazję podziwiać dorobek artystyczny pani Grażyny Michalskiej. Obejmuje on prace stworzone w różnych technikach. Całość jej twórczości cechuje wspólnota obszaru zainteresowań: jest nim człowiek i środowisko, w którym żyje. Ukazuje naturę, krajobrazy w bardzo różnych aspektach. Wystawa jest ekspresyjna, artystka odsłania swój punkt widzenia, z którego obserwuje pejzaż. Wyzwala w swej twórczości różne emocje. Pokazane są obrazy o bardzo odmiennych dźwiękach budowanych gamami kolorystycznymi, różnej rytmice i bogatych rozwiązaniach fakturalnych. Kompozycja i tematyka jej obrazów dowodzi świeżości spojrzenia i świetnego wyczucia nastroju. To artystka z wielką swobodą, bawiąca się barwą, światłem. Zwiedzanie wystawy stanowiło dla uczestników ŚDS, prócz treningów prowadzonych w ośrodku, pewnego rodzaju edukację przez sztukę, w ramach której mogą rozwijać swoje zainteresowania i poznać nowe, wyjątkowe techniki plastyczne.

 

 

 

 

 

 

 


 

W kinie Helios – „PolandJa”

Na zakończenie Karnawału w dniu 28 lutego 2017 roku uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej w ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego wyruszyli do kina Helios w Rzeszowie na film „PolandJa”. Film to próba sportretowania całego społeczeństwa poprzez zderzenia gatunków i narracyjne paradoksy. Reżyser celuje w satyrę, czerpie z komedii absurdu, a nawet kina sensacyjnego, całość zaś spina klamrą polifonicznej opowieści o krzyżujących się "ludzkich losach". Poznaliśmy plejadę ludzi różnych stanów i zawodów (zapracowanego biznesmena, „niebieskiego ptaka”, który krąży po mieście z żywym pytonem, pracowników korporacji, dilerów narkotyków, wracającego z wojny żołnierza, profesora politologii i jego studentkę...), których to losy orbitują wokół tureckiej knajpy z kebabem na warszawskim Powiślu.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek to staropolski zwyczaj i tradycja pieczenia i zjadania pączków i faworków (zwanych też chrustami). W roku 2017 tłusty czwartek przypadł w czwartek 23 lutego. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem zwyczajowym. W Polsce w ten dzień prawie wszyscy pochłaniają duże ilości pączków z nadzieniem różanym (i nie tylko). Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Oczywiście w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy każdy chciał zapewnić sobie szczęście na cały rok i z apetytem wszyscy uczestnicy pałaszowali słodkości w postaci pączków, które otrzymaliśmy z od Pana Prezesa Gminnej Spółdzielni w Głogowie Młp., by tego szczęścia było jeszcze więcej. Smacznego i wszystkiego dobrego!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Bal Maskowy w Kolbuszowej

I znowu bal…. Karnawał trwa w najlepsze, dlatego 22 lutego uczestnicy ŚDS w Wysokiej postanowili wykorzystać czas na zabawę i skorzystać z zaproszenia Warsztatów Terapii zajęciowej w Kolbuszowej Górnej na Bal Maskowy. W zabawie, prócz gospodarzy, wzięli udział także goście z innych zaprzyjaźnionych ośrodków. Bawiliśmy się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Tańcom nie było końca. Były one przeplatane konkursami, m.in. na najbardziej oryginalny strój, taniec…. I tu był bardzo trudny wybór dla jury, by wyłonić zwycięzcę, bo wszyscy uczestnicy zabawy zachwycili swoją pomysłowością - ich stroje były kolorowe i zabawne. Nagrody i dyplomy do ośrodka przywieźli: Marcin, Agnieszka i Teresa. Gratulujemy. Nie zabrakło oczywiście również poczęstunku, niezbędnego w tym przypadku dla wzmocnienia sił do dalszej zabawy. Dowodem na to, że impreza była udana były goszczące na twarzach „balowiczów” uśmiechy. Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas.

 

 

 

 

 

 

 


 

Kurs komputerowy i rękodzielniczy


W ŚDS w Wysokiej Głogowskiej, prócz różnego rodzaju treningów i terapii prowadzimy także zajęcia edukacyjne. Tym razem był to bezpłatny kurs komputerowy „Podstawy obsługi komputera i Internetu, poziom I” oraz kurs rękodzieła artystycznego, które to zostały zorganizowane w ramach projektu „Profesjonalni niepełnosprawni” przez Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie. Zrealizowane zostały dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uczestnikami kursów zostały osoby uczęszczające do naszego ośrodka, czyli posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, bezrobotne, zamieszkujące woj. podkarpackie, w różnym wieku i oczywiście zainteresowane nabyciem, uzupełnieniem lub podwyższeniem umiejętności komputerowych lub rękodzielniczych. I tak oto dzielna grupa 10 osób rozpoczęła zajęcia. Już po pierwszej lekcji było widać zapał i entuzjazm do podejmowania kolejnych wyzwań związanych z nauką komputerowych programówlub nowych technik rękodzielniczych. Spotkania były bardzo przyjemne, odbywały się w ciepłej i miłej atmosferze. A to dzięki trenerom, którzy potrafili zmotywować i zachęcić kursantów do współpracy. Jednak nie myślmy, że kurs polegał na samych przyjemnościach. Po ukończeniu kursu grupa musiała zdać egzamin. Oczywiście wszyscy poradzili sobie świetnie – gratulacje. Życzymy wszystkim uczestnikom efektywnego wykorzystania zdobytej wiedzy. Tego typu dodatkowa aktywność w ramach zajęć prowadzonych w naszym ośrodku wzbogaca i urozmaica zakres usług, jakie placówka zapewnia swoim uczestnikom, a dla nich samych jest to dodatkowa szansa na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności.

 

 

 

 

 

 


 

Zabawa Karnawałowo – Walentynkowa w ŚDS w Wysokiej Głogowskiej

Karnawał trwa w najlepsze, dlatego też dzień 14 lutego - Walentynki, uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej postanowili wykorzystać na zabawę. Atmosfera była pełna luzu i wielkiej radości, a na stołach pojawiły się słodycze przygotowane przez uczestników i pizza. Nie mogło zabraknąć słodkich niespodzianek – prezentów dla każdego z uczestników. Dźwięczna muzyka, słodkości sprawiły, że karnawałowe szaleństwa były bardzo efektowne i dostarczyły wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Im dłużej trwała zabawa, tym było weselej, a wszyscy w tańcu radzili sobie coraz śmielej. Krótko mówiąc, było... wspaniale.

 

 

 

 

 

 


 

Jak Karnawał - to Karnawał

Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. Warto czasami oderwać się od szarej rzeczywistości i trochę poszaleć na imprezach karnawałowych. Tak też zrobili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej i 13 lutego skorzystali z zaproszenia na Zabawę Karnawałową do zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Raniżowskiej. Impreza nasycona była atrakcjami i niespodziankami. Zaproszeni goście z innych zaprzyjaźnionych ośrodków, niesamowite doznania muzyczne, oraz mnóstwo pysznego jedzenia sprawiły, że ten bal karnawałowy rzeczywiście miał integracyjny charakter. Dla wszystkich uczestników był to niezapomniany dzień. Dzień pełen wrażeń i niespodzianek oraz pełnej radości zabawy. Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.

 

 

 

 

 

 

 


 

Rozstrzygnięcie XXIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego
"Szopka Betlejemska w Oczach Dziecka"


Obrazy, rysunki, prace przestrzenne wykonane przeróżnymi technikami plastycznymi - to wszystko można było podziwiać w sali wystawowej głogowskiego Domu Kultury. Wystawa była zwieńczeniem XXIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Szopka Betlejemska w Oczach Dziecka". Była to wystawa przekrojowa, obejmująca prace wykonane w różnorodnych technikach przez dzieci i młodzież szkolną, podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych instytucji pomocowych z terenu województwa podkarpackiego z różnych grup wiekowych. Na wystawie można było zobaczyć dużo malarstwa i rysunku, grafiki, collage, witraży, prac przestrzennych i inne nietradycyjne środki artystycznego wyrazu pokazujące tradycje świąteczne – Szopkę Betlejemską. 30 stycznia 2017 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczanie nagród laureatom. Wszystkie nadesłane prace naszych uczestników znalazły się na wystawie, a Renata Jurek z naszego ośrodka zdobyła zaszczytne II miejsce, Agnieszka Kramarz, Andrzej Miśtak i Piotr Słapiński - wyróżnienia (dyplom i nagrody rzeczowe) dzięki nie tylko starannemu i pięknie wykonanym pracom przestrzennym, lecz również za ciekawą interpretację tematu. Gratulujemy !

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Świat dzięki przyjaźni nabiera barw…”- uczestnicy ŚDS w kinie Zorza

W dniu 18 stycznia 2017 roku uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej w ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego wyruszyli do kina Zorza w Rzeszowie na film „Po prostu przyjaźń”. To wielowątkowa, wzruszająca komedia o grupie przyjaciół, których relacje - w obliczu życiowych przeciwności - zostają wystawione na niejedną próbę.. Co wybiorą? Lojalność czy pieniądze? Przyjaźń czy miłość? Prawdę czy kłamstwo? Własne czy cudze szczęście? Każdy wybór dla bohaterów komedii "Po prostu przyjaźń" oznacza tarapaty. Kto im pomoże? Wiadomo: przyjaciele. Bo przyjaźń, jak żadna inna inwestycja, zawsze się opłaca.

 

 

 

 

 


 

Jasełka w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym im. Św. Michała Archanioła w Głogowie Młp.

W czwartek, 12 stycznia br. w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym im. św. Michała Archanioła w Głogowie Młp. przedszkolaki, dla uczestników ŚDS z Wysokiej Głogowskiej, wystawiły Jasełka. Mali aktorzy, pięknie przebrani w barwne stroje, z wielkim zaangażowaniem i zapałem recytowali, tańczyli i śpiewali przedstawiając historię narodzenia Jezusa. Piękne stroje, scenografia bożonarodzeniowej stajenki, a przede wszystkim wspólne śpiewanie kolęd wprowadziły niezwykle miły i świąteczny nastrój oraz ciepłą atmosferę wśród gości. Wszyscy ulegli magii występów przedszkolaków. W podziękowaniu za zaproszenie również „zakolędowaliśmy”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Spotkanie jasełkowo – noworoczne

W dniu 11 stycznia br. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się uroczyste spotkanie jasełkowo – noworoczne. Przy wspólnym stole, zasiedli uczestnicy i pracownicy ŚDS, rodziny i opiekunowie oraz nasi goście i przyjaciele. Życzenia i wspólny posiłek wprowadziły rodzinny nastrój i prawie domową atmosferę. Spotkanie uświetnił występ jasełkowy w wykonaniu uczestników ośrodka, przeplatany wspólnym kolędowaniem. Spotkanie to utwierdziło nas w przekonaniu jak silna jest tradycja kolędowania, jak wielka jest potrzeba wspólnego spotykania się. Dla osób niepełnosprawnych wspólne kolędowanie jest ogromnym przeżyciem i stanowi bardzo szczególną okazję do zaprezentowania ich talentu, nie tylko wokalnego. Radość przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego scala uczestników, pomaga im przezwyciężyć wzajemne urazy, pozwala cieszyć się życiem. To uroczyste spotkanie na trwale wpisało się już w kalendarium wydarzeń, jako jedno z najważniejszych w roku. Dziękujemy Wszystkim za przybycie na spotkanie oraz za pomoc w jego zorganizowaniu, także naszym sponsorom – m.in. pani Zofii Liszcz za pyszne wyroby cukiernicze.