Get Adobe Flash player
Start Aktulaności Archiwum 2019

Archiwym 2019

Aktualności 2019

 


 

XIV Wojewódzki Konkurs Plastyczny ‘Nasz Wspólny Świat’

Obrazy i rysunki wykonane przeróżnymi technikami plastycznymi - to wszystko mogli podziwiać uczestnicy ŚDS z Wysokiej Głogowskiej w sali wystawowej głogowskiego Domu Kultury, gdzie 13 grudnia roku odbyło się rozstrzygnięcie XIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Nasz Wspólny Świat 2019” oraz wręczanie nagród laureatom. Zwieńczeniem konkursu była wystawa obejmująca prace wykonane przez dzieci i młodzież szkolną, podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych instytucji pomocowych z terenu województwa podkarpackiego w różnych grupach wiekowych. Na wystawie można było zobaczyć dużo malarstwa i rysunku, grafiki, collage i inne nietradycyjne środki artystycznego wyrazu pokazujące świat osób niepełnosprawnych. Wszystkie nadesłane prace naszych uczestników znalazły się na wystawie, a dzięki nie tylko starannemu i pięknie wykonanym obrazom, lecz również za ciekawą interpretację tematu z naszego Ośrodka nagrodę za zaszczytne II miejsce zdobyła Magdalena (dyplomy i nagrody rzeczowe). Gratulujemy !

ZDJĘCIA


 

Głośno, ale do rytmu

Jako, ze w Ośrodku mamy małe remonty, a nie lubimy jak nasi uczestnicy nudzą się w domu postanowiliśmy wykorzystać ten czas troche inaczej.

W piątek 13 grudnia w Domu Kultury w Głogowie Małopolskim odbył się IX PODKARPACKI DZIEŃ PERKUSJI.

Nasi uczestnicy mieli możliwość posłuchania utworów AC/DC czy Coldplay w wykonaniu młodych artystów, które brzmiały imponująco.

Podkarpacki Dzień Perkusji to wydarzenie mające na celu promocję młodych artystów i instrumentalistów, prezentację osiągnięć artystycznych i pedagogicznych, a także popularyzację sztuki perkusyjnej na terenie województwa i kraju.

 


 

Ubieramy choinki

W tym roku mięliśmy przyjemności ubierać nie tylko choinkę w naszym Ośrodku, ale na zaproszenie Nadleśnictwa Głogów Małopolski po raz pierwszy ubieraliśmy choinkę w siedzibie Nadleśnictwa. Na zajęciach przygotowaliśmy piękny kolorowy łańcuch i inne ozdoby. Jako, ze po raz pierwszy uczestniczyliśmy w takim wydarzeniu nie do końca wiedzieliśmy co trzeba przygotować, w przyszłym roku lepiej się przygotujemy.

Po zakończeniu ubierania choinki zostaliśmy poczęstowaniu herbata i ciastem.

Polecamy się za rok

ZDJĘCIA


Da się? Da się…..

W tym roku Mikołaj przyszedł do nas dwa razy.

W dniu 11 grudnia Mikołaj odwiedził Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej.
Głównym inicjatorem Mikołajek od wielu lat są motocykliści Ronin Riders oraz inne kluby motocyklowe a wspiera ich OSP z Huciska, którym serdecznie dziękujemy.

Mikołajów było na tyle dużo że zostało przygotowane 173 paczki, które trafiły do Domów Dziecka z Żyznowa, Dębicy, Strzyżowa, Sarzyny, Stalowej Woli i ŚDS Wysoka Głogowska.
Pragniemy serdecznie podziękować Darczyńcom Nadleśnictwo Głogów, Lasy Państwowe, Pizzeria Gusto, cars4youcustom.com za wspaniałe, nieoczekiwane upominki.

 

ZDJĘCIA


 

Mikołajkowa niespodzianka w ŚDS w Wysokiej Głogowskiej

 

Zgodnie z tradycją 6 grudnia do Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej zawitał niezwykły gość, na którego wszyscy czekali z utęsknieniem. A frekwencja tego dnia dopisała jak nigdy.

Jako, że uczestnicy ŚDS byli oczywiście przez cały rok „grzeczni”, a Mikołaja przywitali bardzo radośnie, dostali od niego prezenty. Wizyta Mikołaja pozostaje niezapomniana, aż do… przyszłego roku!

 

ZDJĘCIA


 

Naturalnie „Naturalnie”

5 grudnia wraz z 18 Środowiskowymi Domami Samopomocy Województwa Podkarpackiego wzięliśmy udział w 11 Konkursie Fotograficznym organizowanym przez SDS w Dębicy. Domy z Ustrzyk Dolnych, Knap, Brzostka, Kolbuszowej, Ropczyc, Jelnej, Nowej Sarzyny, Nowej Dęby, Nowej Wsi, Tyczyna, Strzyżowa, Tarnobrzega, Jasła, Wysokiej Głogowskiej, Cieszanowa, Przysiek podjęły wyzwanie i przygotowały po dwa zdjęcia na podchwytliwy temat „Naturalnie?!”. Przed rozstrzygnięciem konkursu uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pana Andrzeja Pasławskiego. W tym roku „podróżowali” po Czarnogórze i Cyprze. Po obiedzie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Nagrody wręczył pan Mariusz Szewczyk Burmistrz Miasta Dębicy.

Mimo, ze zdobyliśmy nagrody cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Już czekamy na następny rok.

Dziękujemy za zaproszenie i upominki.

ZDJĘCIA

 


 

" Sztuka wyrażania w muzyce promocją osób niepełnosprawnych"

4 grudnia odbyła się Konferencja z cyklu " SHOW BIZNES NIE JEST NAM OBCY" w ramach realizowanego projektu dofinansowanego ze środków ROPS Rzeszów
" Sztuka wyrażania w muzyce promocją osób niepełnosprawnych. Konferencja i projekt to pomysł Środowiskowego Domu Samopomocy w Mogielnicy i Fundacji Podaruj Miłosć.

Muzyka pełni ważną rolę w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, mówi couch – psycholog Oksana Tokarska. Spotkanie było dla nas bardzo pouczające i ciekawe, a poruszany temat nam bliski.

Dziękujemy za zaproszenie i upominki.

ZDJĘCIA

 


 

Z wizytą w Galaktyce

Początek grudnia to czas wyjazdów i niespodzianek Mikołajkowych.
Mikołaj przywitał się z nami na „Podpromiu” i obiecał zawitać do naszego Ośrodka.
Aby czas oczekiwania szybciej minął wybraliśmy się na mini turniej w kręgle. W rzeszowskiej Galaktyce, podzieleni na grupy rozpoczęliśmy zmagania. Zabawa wcale nie okazała się łatwa. Mimo początkowych trudności opanowaliśmy rzuty kulą i raz po raz był STRIKE.
Konkurencja wyczerpuje siły więc posililiśmy się pizza i colą i wróciliśmy do gry.
Za rok będzie lepiej

ZDJĘCIA


 

Mikołajki z Caritas

Bez względu na to, ile ktoś ma lat – każdy się cieszy, gdy przychodzi dzień wspomnienia św. Mikołaja – biskupa. 3 grudnia 2019 r. – 2000 dzieci oraz osób niepełnosprawnych cieszyło się spotkaniem ze św. Mikołajem, zorganizowanym przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rzeszowie i Rzeszowskim Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta.
Podopieczni Caritas oraz innych stowarzyszeń i fundacji przybyli do Regionalnego Centrum Sportowo-Widowiskowego „Podpromie” w Rzeszowie. Delegacje z Nowego Żmigrodu, Gorlic, Lipinek, Brzostku, Jasła, Przysiek, Różanki, Ropczyc, Kolbuszowej, Rzeszowa, Mrowli, Tyczyna, Widełki, Łąki i oczywiście Wysokiej Głogowskiej zgromadziły się, oczekując na św. Mikołaja. Przybyli także przyjaciele św. Mikołaja: biskup Jan Wątroba – ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, Pan Zygmunt Rybarski w imieniu prezydenta Rzeszowa, Pan Jerzy Cypryś – zastępca przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Pani Irena Marszalek – wicedyrektor MOPS-u w Rzeszowie, Aleksander Zacios – prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Andrzej Szymanek – dyrektor II LO w Rzeszowie, Waldemar Wiśniewski z Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie oraz Piotr Kluz – z Komendy Wojewódzkiej Policji.
Zgromadzonych gości powitał ks. Piotr Potyrała – wicedyrektor rzeszowskiej Caritas. W klimat spotkania zgromadzone dzieci, ich rodziców i opiekunów wprowadził Dariusz Kosak z zespołem „Młody duch” oraz z zespołem wokalnym ze Szkoły Podstawowej Ojców Pijarów w Rzeszowie. Po błogosławieństwie księdza biskupa – uczniowie z II LO w Rzeszowie zaprezentowali piękny spektakl w reżyserii Pani Joanny Kocór. Jego przesłaniem są słowa wypowiedziane przez jednego z aktorów: „Dawać innym i dzielić się z innymi – to prawdziwa sztuka!”
Centralnym punktem spotkania było spotkanie ze św. Mikołajem, owacyjnie witanym przez dzieci i osoby niepełnosprawne. Św. Mikołaj przypomniał, jak ważne jest pomaganie innym i dostrzeganie w nich Jezusa, który czeka na pomoc. Na zakończenie spotkania – wszystkie dzieci otrzymały świecące odblaski jako prezent od Policji, a także loda od firmy „Koral” oraz obrazek ze zdjęciem bł. Karoliny Kózki

ZDJĘCIA


 

ŚWIĘTO 1 BATALIONU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH

W dniu 29 listopada 2019 r. żołnierze 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich obchodzili swoje święto.

Nasi uczestnicy wzięli udział w przygotowanych atrakcjach dla zaproszonych gości w ramach Dnia Otwartych Koszar. Był pokaz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu jednostki i wiele innych atrakcji jakie przygotowali żołnierze 1 bsp. Uczestnicy mogłi wejść do pojazdów, odbyć strzelanie z karabinków ASG oraz wspiąć się pod okiem instruktorów na ścianę wspinaczkową. Było dużo zwiedzających. Przybyły klasy o profilu wojskowym oraz młodzież z podkarpackich szkół, z którymi współpracuje jednostka, a także dzieci z przedszkoli. Do jednostki zawitało ponad 70 wycieczek, a liczba uczestników wyniosła ponad 3200 osób.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

ZDJĘCIA

 


 

Jesteś…..

 

„Przegląd Poezji Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego” to nowe wydarzenie w kalendarzu imprez środowiskowych domów.
Pierwsze spotkanie odbyło się 28 listopada w Muzeum Ziemi Leżajskiej, a jego gospodarzem był Środowiskowy Dom Samopomocy w Jelnej. Tu swoją twórczość poetycką zaprezentowało dziewięciu uczestników ŚDS z: Tarnobrzega, Izdebek, Nowego Żmigrodu, Stalowej Woli nr 1, Woli Raniżowskiej, Wysokiej Głogowskiej oraz Jelnej. Wydarzenie ubogacił koncert fortepianowy wykonany przez panią Idę z ŚDS w Tarnobrzegu. Licznie zgromadzona widownia w tym również z ŚDS w Spiach, Sarzynie, Łańcucie oraz WTZ w Leżajsku była pod wielkim wrażeniem prezentowanych wierszy oraz muzyki Fryderyka Chopina, która dopełniła klimatu spotkania. Nasz Ośrodek reprezentował Łukasz, laureat konkursu poetyckiego w Tarnobrzegu.

Cieszymy się, że impreza będzie miała charakter cykliczny.

Serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok.

ZDJĘCIA

 


 

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci os przyniesie w darze.”

 

Andrzejki stanowią specjalną okazję do organizowania hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. To czas spotkania ze znajomymi i dobrej zabawy z przymrużeniem oka. Więc się bawimy. Tym razem na zaproszenie ŚDS z Woliczki nasi uczestnicy 28 listopada gościli w pięknie przygotowanej Sali Domu Ludowego, gdzie przy poczęstunku w formie ciast, sałatek i gorącego dania bawili się z uczestnikami z Warsztatów Terapii Zajęciowe ze Zgłobnia organizatorami - ŚDS z Woliczki.

Nie zabrakło konkursów i zabaw, zgodnie ze zwyczajami andrzejkowymi. Do tańca przygrywał zespół „Nosowiany” .

Aż żal było się żegnać, tak świetnie wszyscy się bawili.

ZDJĘCIA

 


Integracyjna Zabawa Andrzejkowa

Listopad to miesiąc niezwykły, a koniec tego miesiąca jest wyjątkowy.

ANDRZEJKI!

A jeśli Andrzejki, to zabawa, wróżby i swawole! Obchodzone w Polsce od kilku pokoleń, nie tracą na popularności, więc już 13 listopada w naszym ośrodku odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Na bal zaprosiliśmy uczniów uczestników z SDS w Woli Raniżowskiej i z Spie. I się zaczęło..... zabawy, śpiew, taniec, oczywiście w przerwie (tak dla nabrania sił) poczęstunek, słodycze, napoje. Zabawa Andrzejkowa to był to mile spędzony czas, pozwalający na integrację uczestników ŚDS. Dzień był więc pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

ZDJĘCIA


 

Niepodległość w oczach dziecka

 

Po raz kolejny gościliśmy w Przedszkolu Parafialnym im. Św. Michała Archanioła w Głogowie Młp. i jak zawsze jesteśmy pod wrażeniem występu przygotowanego przez maluszków.

Tym razem byliśmy widzami występu przygotowanego z okazji 11 Listopada – święta Niepodległości.

Dziękujemy za zaproszenie i czekamy na nastepne.

 


 

Konkurs "SOS dla powietrza" został rozstrzygnięty.

"S.O.S. DLA POWIETRZA! SPALANIE. ODPADY. SMOG" – to plastyczny konkurs ekologiczny, którego celem było kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Organizatorami byli Stowarzyszenie "Na Plus" i Szkoła Podstawowa w Głogowie Młp.

Nasi uczestnicy również wzięli udział w tym konkursie, przygotowujące wiele ciekawych prac. Ich pracy, pomysły, inwencja twórcza zostały nagrodzone.
Gratulujemy zwycięzcom.

ZDJĘCIA

 


 

Bo RAZEM jest PIĘKNIEJ

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie od wielu lat jest organizatorem Podkarpackiego Święta Niepełnosprawnych „RAZEM PIĘKNIEJ”. W dniach 28 - 29 października 2019 r. odbyła się 13. edycja tej wyjątkowej imprezy. To było bez wątpienia niecodzienne święto radości i integracji. Wszyscy niepełnosprawni artyści, przyjaciele WDK, jak co roku wzbogacili o nowe światło i kolory nasz codzienny, niekiedy szary świat.
Zarówno prezentowane przedstawienia, jak i całe zaplecze imprezy było na wysokim poziomie. Gra aktorów-amatorów, stroje, scenografia, pokazały zaangażowanie, jakie zostało włożone w zorganizowanie tej imprezy. Nasz ośrodek reprezentowali Justyna, Ewelina i Janusz z utworami „Moje nogi lubią tańczyć” i „Co mam w duszy gra”. Przegląd zakończył wernisaż wystawy - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Razem piękniej”. Wszyscy uczestnicy przeglądu równie radośnie, jak podczas występów, bawili się później podczas zabawy integracyjnej. Udział w tej niecodziennej imprezie pokazał, że każdy z nas, bez względu na stan zdrowia, jest w stanie pokazać swój talent i zdolności. Wszystkim gratulujemy. Do zobaczenia za rok.

ZDJĘCIA

 


Odwiedzamy bliskich

Korzystając z pięknej słonecznej pogody postanowiliśmy odwiedzić naszych bliskich przyjaciół, którzy od nas odeszli. Jak co rok, przed uroczystościami Wszystkich Świętych wybraliśmy się na cmentarze w Wysokiej Głogowskiej, Głogowie Małopolskim, Budach Głogowskich i Przewrotnem, gdzie na grobach naszych dawnych przyjaciół zaświeciliśmy znicze, położyliśmy stroiki, a w kilku miejscach uporządkowaliśny groby.
Przy okazji powspominaliśmy sytuacjie z ich udziałem.
Wyjazd, mimo, że był nostalgiczny, był dla nas ciekawy i pouczający

ZDJĘCIA

 


 

Nasi uczestnicy uczestniczyli w prelekcji prowadzonej przez pana Marcina Madeja, pracownika Urzędu Miejskiego w Głogowie Małopolskim. Tematem zajęć było "SOS dla powietrza! Spalanie. Odpady. Smog".
Spotkanie było bardzo owoce. Dowiedzieliśmy się o szkodliwościach wynikających z palenia w piecach węglem, spalaniem śmieci, zaletach segregacji odpadów.
Zajęcia realizuje Gmina Głogów Małopolski z programu „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW 2014-2020, dofinansowanego dla Stowarzyszenia „NA PLUS” za pośrednictwem LGD "Eurogalicja".


ZDJĘCIA

 


 

U źródeł Nilu

Przy małym strumyku będącym dopływem Nilu swoją nową siedzibę znalazły dinozaury, krokodyle i inne zwierzęta. Pilnują ich legionista rzymski, pirat i wielu innych bohaterów.
Nasi uczestnicy nie wybrali się do Egiptu, ale do parku historycznego w Brzezówce, koło Kolbuszowej. Korzystając z pięknej pogody 11 września mieliśmy możliwość pospacerować alejkami pełnymi atrakcji.

ZDJĘCIA

 


 

Tegoroczny Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego odbył się 11 września 2019 r.


Była to już 15 edycja Przeglądu. Organizatorem tego cyklicznego wydarzenia jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu, Tarnobrzeski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu.
W tym roku wspólnie z ŚDS Kolbuszowa i ŚDS Wola Raniżowska nasz Dom przygotował piosenki „ Zagrajcie nam dzwony od serca”, „W siną dal” i „Hej z góry, z góry”. Na Przeglądzie prezentowana jest nie tylko twórczość sceniczna ŚDS-ów, ale także prace ręczne wykonane przez uczestników w czasie treningów. My zaprezentowaliśmy wyroby z gliny, papierowej wikliny, kwiaty z bibuły. Jak co roku Przeglądowi towarzyszył Konkurs literacki, w którym wyróżnienie przyznano naszemu uczestnikowi Łukaszowi. Z okazji jubileuszowego Przeglądu wydano tomik poezji laureatów Konkursu literackiego z ostatnich 5 lat, co jest bardzo miłym akcentem i uhonorowaniem osób niepełnosprawnych dla których poezja pełni rolę terapeutyczną. W tomiku znalazły się również utwory naszego uczestnika Łukasza.
Ideą Przeglądu jest promocja i upowszechnianie dorobku twórczego osób niepełnosprawnych, a Przegląd jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego ŚDS. Dziękujemy organizatorom za trud przygotowań wkładanych w przygotowanie Przeglądu i radość jaką niesie on naszym uczestnikom.

ZDJĘCIA

 


 

Spotkanie z NATURĄ

Wrzesień rozkwita pięknymi barwami jesieni. Dni jeszcze ciepłe, choć coraz krótsze. Czasu na zabawę i pikniki na świeżym powietrzu ubywa.
10 wrzesień tez obudził nas pięknym słońcem i ciepłem. I dobrze, bo na dzisiaj mamy zaproszenie do „nowych- starych” znajomych w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej w Budach Głogowskich. Zakład jest nowy, ale zatrudnieni tam pracownicy to nasi starzy znajomi m.in. z WTZ w Kolbuszowej oraz naszego Ośrodka. Mamy zaproszenie na wspólna zabawę i piknik.
Na wstępnie Pan Daniel Jakubowski - kierownik ZAZ, opowiedział nam o swoich wyprawach w góry. Pokazał slajdy jak zdobywał kolejne szczyty. Mogliśmy na żywo zobaczyć i dotknąć wszystkich haków, linek, karabinków, toporków i innych akcesoriów przydatnych podczas wspinaczki.
Po tej ciekawej lekcji przetrwania mogliśmy już poświęcić czas zabawie na świezym powietrzu. Nasi uczestnicy zagrali w badmintona, siatkówkę, postrzelali z wiatrówki.
A na koniec czekał nas pyszny grill przygotowany przez pracowników ZAZ,
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i polecamy się na przyszły rok.

 


 

W pizzerii Gusto

Jak co rok, na rozpoczęcie wakacji w ośrodku, 17 lipca uczestnicy ŚDS wybrali się na pyszny obiad do pizzerii „Gusto” do Głogowa Młp. Pracownicy lokalu, jak co roku, zadbali, by wszyscy goście spędzili czas nie tylko w „smacznej”, ale także w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy pałaszowali pizzę i popijali lemoniadę. Czas spędziliśmy bardzo przyjemnie. Dziękujemy za wspaniałą gościnę.

 

 


 

Paraolimpiada Osób Niepełnosprawnych „Orlik 2016”

Już po raz kolejny Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Raniżowskiej wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie w dniu 26 czerwca 2019 r. zorganizowali Paraolimpiadę Osób Niepełnosprawnych na ,,Orliku” przy Gminnym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Raniżowie. W Paraolimpiadzie, oprócz innych Środowiskowych Domów Samopomocy, brali udział również uczestnicy naszego ośrodka. Celem zawodów było upowszechnienie sportu osób niepełnosprawnych, integracja środowiskowa oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. Paraolimpiada rozpoczęła się od powitania przybyłych drużyn, przydzielenia opiekunów - wolontariuszy oraz instrukcji związanych z przebiegiem zmagań sportowych. Zawodnicy wzięli udział w pięciu konkurencjach tj. rzuty obręczą do celu, bieg z woreczkiem, ,,Tor przeszkód”, przeciąganie liny, unihokej. Rywalizacja była zacięta, jednak na wyrównanym poziomie. Nasi uczestnicy dali z siebie wszystko. Uwieńczeniem imprezy była oczywiście dekoracja zwycięzców medalami oraz pamiątkowych dyplomów dla każdego ośrodka uczestniczącego w zawodach. By nabrać sił po trudach rozgrywek w organizator zaprosil wszystkich uczestników na uroczysty obiad i poczęstunek do Ośrodka. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Do zobaczenia rok!

ZDJĘCIA


 

ŚDS na Dniach Głogowa

W dniach 22.-23 czerwca mieszkańcy naszej gminy bawili się na Dniach Głogowa Małopolskiego. Przez dwa dni na terenie parkingu oraz placu obok basenu „Wodnik” odbywały się imprezy kulturalno-sportowe. W uroczystości włączyli się także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej, prezentując na kiermaszu swoje prace wykonane podczas zajęć terapeutycznych w ośrodku oraz biorąc udział w konkursach, zabawach i loterii. Mieszkańcy Głogowa byli naszym stoiskiem bardzo zainteresowani. Celem wystawy miało być pokazanie, że uczestnicy ŚDS potrafią mimo swojej niepełnosprawności konkurować z osobami w pełni sprawnymi, a prace wykonywane przez uczestników są na wysokim poziomie. Na pewno zagościmy w obchodach Dni Głogowa również w przyszłym roku.

ZDJĘCIA


 

XXI Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy
Województwa Podkarpackiego w Dębicy – 14.06.2019r.


14 czerwca grupa uczestników z ŚDS z Wysokiej Głogowskiej pojechała na XXI Spartakiadę Sportową Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego do Dębicy, by wziąć udział w zmaganiach sportowych. Na dębickim stadionie sprtowym rywalizowali podopieczni ŚDS - ów z całego Podkarpacia - łącznie około 600 osób, uczestników ŚDS-ów wraz z kierownikami i opiekunami. Głównym celem tak dużej imprezy sportowej jest popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych, zwiększenie aktywności sportowej, integracja oraz umacnianie więzi między uczestnikami. Nasza grupa sportowców dzielnie przygotowywała się do udziału w wybranych konkurencjach. Program Spartakiady obejmował 6 indywidualnych konkurencji sportowych oraz 1 drużynową. Odbyła się również „konkurencja – niespodzianka” dla kierowników ośrodków. Rywalizacja sportowa sprawiła wiele radości i uśmiechu, tym bardziej, że pogoda dopisała. Uczestnicy wykazali się dużą wolą walki. Udział w tak dużej imprezie sportowej okazał się dużym sukcesem. Po zakończeniu wszystkich konkurencji sportowych rozdano dodatkowo dla wszystkich drużyn pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz symboliczny puchar za udział w spartakiadzie.

ZDJĘCIA


 

Podróż sentymentalna

To już kolejna niezapomniana wycieczka zorganizowana w naszym ośrodku. Tym razem, 19 czerwca tego roku, dane nam było zobaczyć po raz kolejny Sandomierz. Sandomierz był miejscem naszej pierwszej wycieczki, która odbyła się w 2005r. Dla jednych była to podróz sentymentalna, a dla nowych uczestników kolejna wyprawa w nieznane.

W Sandomierzu zaczęliśmy od rejsu statkiem po Wiśle, podczas którego mogliśmy podziwiać to piękne miasto. Rejs, dla niektórych pierwszy, dal wszystkim wiele radości, ale i obaw, bo co by było gdyby….Na szczęcie bezpiecznie przybiliśmy do brzegu.

Spacerując po mieście zwiedziliśmy Rynek z jego kamieniczkami, Bramę Opatowska, Ratusz z zabytkowym zegarem słonecznym, katedrę. Poszliśmy na kawę do Ojca Mateusza. Prezentowana wystaw pokazuje kościół, który dotychczas znaliśmy z telewizyjnego ekranu. Odwiedziliśmy także pokój biskupa, plebanię, posterunek policji, a nawet celę. Niecodzienną atrakcja dla nas były naturalnych rozmiarów postacie woskowe aktorów. Wszystkie pomieszczenia zostały zaaranżowane na wzór pomieszczeń serialowych w użyciem oryginalnych elementów scenografii. Na powierzchni 300 m2 stworzona została przestrzeń, która wiernie oddaje klimat najważniejszych miejsc serialu Ojciec Mateusz. Mogliśmy sie poczuć jak bohaterowie telewizyjnego hitu.

Po kawie u Ojca Mateusza był czas na lody i obiad, bo czekała nas dalsza droga.

W planie wycieczki mieliśmy jeszcze wizytę w Centrum Bajki w Pacanowie.

Miejsce to jest ….bajkowe. „Można dywagować nad różnymi aspektami założenia Centrum Bajki, można doszukiwać się przyczyn politycznych, społecznych, ekonomicznych, ale prawda jest taka, że jest to bezpośrednia zasługa Koziołka Matołka, który oczywiście dotarł do Pacanowa (są tacy, którzy w to wątpią), jest nadal aktywny zawodowo, a że jego życiową misją jest bawienie i edukowanie polskich dzieci, postanowił tę misję kontynuować w bardziej profesjonalnej formie. Zebrał więc grono przyjaciół, którzy mieli podobną pasję i tak powstało Centrum Bajki. Proszę nie pytajcie o to ile główek kapusty i z kim, musiał zjeść nasz Koziołek, żeby założyć Centrum. ?”

Bajkowy Świat to magiczna kraina, która jest połączeniem niezwykłego muzeum z interaktywną wystawą, gdzie można zobaczyć prawdziwe ziarnko grochu, które nie dawało spać księżniczce czy piegi z Akademii Pana Kleksa, przejechać się pociągiem, który leci w kosmos, spotykać Małego Księcia, by nagle zanurzyć się w morską głębinę, w której przez okna magicznej kolejki zobaczymy syreny, trytony i przeżyjemy atak morskich potworów.

W tej krainie wiek nie miał znaczenia gdyz oprowadzający na dostosowali sposób opowiadania i prowadzenia przez krainę baśni. Na wizycie w Centrum Bajki skorzystaliśmy wszyscy. Wizyta w tym miejscu pomogła nam wrócić do własnej młodości i na nowo odkryć w sobie dziecko.

ZDJĘCIA


 

Piknik rodzinny w ŚDS

Okres letni to okres pikników, grillowania, zabawy i odpoczynku. Ośrodek przygotował dla naszych uczestników piknik rodziny na świeżym powietrzu. W dniu 12 czerwca zostali zaproszeni rodzice i opiekunowie naszych podopiecznych, członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Głogowie Młp. oraz zaproszeni goście. Burmistrza Głogowa Młp.,. reprezentował zastępca Pan Piotr Niedziela. Kilkugodzinny czas przebywania w ośrodku upłynął na aktywnym wypoczynku. Wiele konkurencji sportowych, gier i zabaw przygotowanych i prowadzonych przez animatorów z „Przebieranki” wyzwalało w uczestnikach chęć walki. Motywacją było również to że dla wszystkich biorących udział w zawodach przewidziano nagrody i upominki. Jedna z atrakcji i niespodzianką był występ i wspólna zabawa z Kubusiem Puchatkiem. Nie zabrakło oczywiście grilla, lodów i waty cukrowej.

Piknik odbył się przy pięknej pogodzie. I chyba nie jest ostatni w tym roku.

ZDJĘCIA


 

„ Książka, Biblioteka” - VII Przegląd Poezji Osób Niepełnosprawnych w Trzcianie

29 maja 2019 roku w Sali Widowiskowej GCKSiR w Trzcianie odbył się VII Ponadregionalny Przegląd dla Osób Niepełnosprawnych pod nazwą „Książka, Biblioteka”, w którym wzięły udział grupy oraz wykonawcy indywidualni reprezentujący placówki wspierające osoby niepełnosprawne województwa podkarpackiego. Miał on na celu integrację środowiska osób niepełnosprawnych oraz prezentację ich umiejętności, wyszukanie i ukazanie talentów w dziedzinie poezji i poezji śpiewanej. W wydarzeniu uczestniczyło kilkanaście ośrodków, także ŚDS w Wysokiej Głogowskiej. Pod okiem Jury i przed publicznością prezentowano recytację, śpiew oraz różne formy teatralne. Prezentacje były bardzo ciekawe, a wykonawcy zaangażowani i przejęci swoimi występami. Emocje udzielały się zarówno występującym, jak i widowni. Uczestnicy naszego ośrodka (Janusz i Justynka–śpiew, Agnieszka – osoba towarzysząca) zaprezentowali się znakomicie. Choć trema dawała o sobie znać, wykonawcy zachowywali się na scenie jak prawdziwi aktorzy. Wykonane przez naszych uczestników utwory jak zawsze wzbudziły wiele emocji. Każdy z występujących został nagrodzony, gdyż każdy na to zasłużył, a poziom był wysoki i wyrównany. Wszyscy uczestnicy przeglądu mieli także okazję po występach odpocząć przy zastawionym przekąskami stole, słuchając występów „na bis”.

ZDJĘCIA


 

Za nami IV Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych Sanok 2019


W dniu 16 kwietnia 2019 r. w hali widowiskowo – sportowej ARENA SANOK odbyła się IV Olimpiada Osób Niepełnosprawnych – Sanok 2019. To już czwarta tego typu impreza o tak dużym zasięgu na Podkarpaciu. Organizatorami zawodów był Burmistrz Miasta Sanoka oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej. W imprezie udział wzięło ponad 100 ośrodków z województwa podkarpackiego, które zgłosiły do zawodów po 6 swoich zawodników. W konkurencjach wystartowało ponad 600 uczestników. Rozegrano 6 dyscyplin oraz dodatkową „przeciąganie liny”, która okazała się najbardziej widowiskowa. Imprezę rozpoczęto od zapalenia olimpijskiego ognia, odegranie hymnu państwowego, powitanie uczestników, złożenie przysięgi olimpijskiej przez zawodników, sędziów i wolontariuszy. Wśród zawodników znajdowała się także grupa uczestników reprezentująca Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej - nasi uczestnicy pełni energii i uśmiechu przystąpili do olimpijskich konkurencji, zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. Wzięli oni udział w sześciu konkurencjach indywidualnych i jednej drużynowej tj.: dźwiganie sztangi leżąc, slalom między pachołkami i rzut do bramki, rzut do kosza, rzut woreczkiem do celu, rzut lotką do tarczy i przeciąganie liny. Organizacja imprezy była bardzo dobrze przygotowana, każda drużyna miała swojego wolontariusza, a podczas konkurencji zawodnikom towarzyszyła muzyka. Po zakończeniu igrzysk wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale potwierdzające udział w olimpiadzie. Rywalizacje przebiegły w miłej i radosnej atmosferze. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę. Liczymy na kolejne edycje!

ZDJĘCIA


 

Składamy życzenia

Pragniemy złożyć życzenia wielkanocne
zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
obfitości na świątecznym stole, smacznego jajka
oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie.

 

Życzenia to nieodłączny element każdych świąt. W nadchodzącym właśnie okresie Wielkanocy składamy sobie nawzajem szczere życzenia. Wiążą się one z religijnością i rodziną, bo przecież to z najbliższymi spędzamy ten wspaniały czas. I właśnie tego sobie życzymy - by spędzać świąteczne chwile w spokoju i miłości, wśród rodziny i bliskich nam osób. Miłość, radość, spokój i łaski płynące od zmartwychwstałego Jezusa to najczęściej powtarzające się wówczas słowa. Takie właśnie życzenia płynące prosto z serca składają Kierownik, Pracownicy i Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej odwiedzając sponsorów, firmy, urzędy i osoby zaprzyjaźnione z ośrodkiem, wręczając przy tym własnoręcznie wykonane stroiki i kartki świąteczne. Są one przyjmowane z radością i zawsze odwzajemniane.

 

ZDJĘCIA


 

Uczestniczymy w Triduum Paschalnym w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym im. Św. Michała Archanioła w Głogowie Młp.

W okresie Wielkiego Postu staramy się ukazywać uczestnikom naszego ośrodka Chrystusa jako dobrego Pasterza i Zbawiciela, który umarł za nas z miłości abyśmy mogli być z Nim w niebie i dlatego poszukuje nas jako swoich „zaginionych owiec”. Tak więc w tym okresie szczególnie zachęcamy ich do podejmowania pracy nad sobą, swoim zachowaniem, by poprzez okazywaną innym ludziom miłość, dobre uczynki i postanowienia wielkopostne podziękować Chrystusowi za Jego bezgraniczną miłość do nas. W tym roku dostaliśmy zaproszenie do współuczestniczenia w dniach 10.-12. kwietnia, w Misterium Triduum Paschalnego, które przedstawiły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego im. Św. Michała Archanioła w Głogowie Młp. w Auli Jana Pawła II w budynku przedszkola. Podczas tej pięknej inscenizacji wspólnie przeżywaliśmy treści związane z liturgią Wielkiego Tygodnia.

ZDJĘCIA


 

Dzień Kobiet

8 marca to jeden z tych wyjątkowych dni dla wszystkich Pań, również w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy. Zgodnie z tradycją Panowie nie zapomnieli o Święcie Wszystkich Dam i bardzo starannie przygotowali się do tego Uroczystego Dnia. Każda z niewiast otrzymała drobny, słodki upominek świadczący o sympatii i pamięci oraz serdeczne życzenia. Niespodzianki sprawiły kobietkom wiele radości i każda z uśmiechem na twarzy obchodziła swoje święto.

ZDJĘCIA

 


 

Spotkanie Jasełkowo – Noworoczne

W dniu 17 stycznia br. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się uroczyste spotkanie jasełkowo – noworoczne. Przy wspólnym stole, zasiedli uczestnicy i pracownicy ŚDS, rodziny i opiekunowie oraz nasi goście i przyjaciele. Życzenia i wspólny posiłek wprowadziły rodzinny nastrój i prawie domową atmosferę. Spotkanie uświetnił występ jasełkowy w wykonaniu uczestników ośrodka, przeplatany wspólnym kolędowaniem. Spotkanie to utwierdziło nas w przekonaniu jak silna jest tradycja kolędowania, jak wielka jest potrzeba wspólnego spotykania się. Dla osób niepełnosprawnych wspólne kolędowanie jest ogromnym przeżyciem i stanowi bardzo szczególną okazję do zaprezentowania ich talentu, nie tylko wokalnego. Radość przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego scala uczestników, pomaga im przezwyciężyć wzajemne urazy, pozwala cieszyć się życiem. To uroczyste spotkanie na trwale wpisało się już w kalendarium wydarzeń, jako jedno z najważniejszych w roku.

Dziękujemy Wszystkim za przybycie.

ZDJĘCIA


OGLĄDAMY WYSTAWY

W dniu 22 stycznia wybraliśmy się do „Galerii pod Ratuszem” na wystawę plac Pani Lucyny Organiściak. Nie mogliśmy przegapić tej wystawy, gdyż Pani Lucyna przez wiele lat pracowała w naszym Ośrodku. Dzięki jej staraniom nasi uczestnicy zawsze byli w czołówce laureatów wszelkich konkursów i przeglądów plastycznych.„Sztuka obmywa duszę z kurzu codzienności” tak brzmi motto malarki Lucyny Organiściak – członkini Aktywnej Grupy Twórców. W swoich pracach Pani Lucyna przenosi nas w wiejskie pejzaże prezentujące błogi świat wakacji z dzieciństwa, kolorowe kwiaty, pejzaże i in.

Pani Lucyno gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Choć okres Bożego narodzenia minał to nadal towarzysza mam kolędy i wystój świąteczny. Dom Kultury w Głogowie Młp. zgromadził spora ilość szopek bożonarodzeniowych. Wystawa robi wrażenie, gdyż prezentowane prace wykonane są różnymi technikami. Jest to i rysunek, i wypalanka, i są prace rzeźbione, i z piernika, i wiele innych ciekawych prac.

Nasi uczestnicy mieli możliwość podziwiać te małe dzieła.

ZDJĘCIA


XII Integracyjny Przegląd Kolęd i Jasełek w Baranowie Sandomierskim

W dniu 31 stycznia 2019 r. na deskach Miejskiego Domu Kultury w Baranowie Sandomierskim mieliśmy zaszczyt wziąć udział w XII Integracyjnym Przeglądzie Jasełek i Kolęd.

Występujący to uczestnicy środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej z ponad 20 ośrodków.

Przegląd nawiązuje do kolędniczych zwyczajów i bożonarodzeniowych tradycji. W tym roku biorący udział w Przeglądzie postawili wysoko poprzeczkę, zarówno pod względem wyboru repertuaru jak i strojów. W roli konferansjera, jak co roku, wystąpił niezastąpiony Pan Wojciech Gwoździowski, który jak zwykle spisał się świetnie w swojej roli. W Przeglądzie nie ma wygranych i przegranych, a nagrodą dla zespołów uczestniczących w Przeglądzie był aniołek i dyplom za uczestnictwo oraz słodki upominek.

Nasz Dom reprezentowało 2 uczestników: Justyna z kolędą „Zaśnij Dziecino” i Janusz „ Nad Betlejem w ciemna noc”. Ich wykonanie wzbudziło duży aplauz.

ZDJĘCIA


„MISZMASZ” i MY

Bohaterowie przebojów "Kogel Mogel" i "galimatias, czyli Kogel Mogel 2" powracają!

W czwartek 7 lutego uczestnicy ŚDS w Wysokiej Głogowskiej wybrali się do kina Helios w Rzeszowie na film "”Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3". Jest to komedia romantyczna, kontynuacja głośnego hitu sprzed kilkunastu lat.

Główne role w filmie zostały w większości zagrane przez znanych polskich aktorów. Gwiazdorska obsada, humor, wzruszenia, przebojowa muzyka oraz bohaterowie, których nie da się nie lubić.W filmie bohaterowie przeżywają swoje problemy, które odzwierciedlają się w ich codziennym życiu. Bohaterowie przekonają się o potędze miłości, rodziny, wybaczenia i wiary w to, że nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej, …..lub lepiej.


NASZE PIERWSZE SUKCESY

13 lutego br. na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej uczestnicy naszego ośrodka brali udział w II Towarzyskich Rozgrywkach Sportowych – Turnieju Szachowo – Warcabowym, Skoczku, Tenisie Stołowym. Celem turnieju była popularyzacja szachów wśród uczestników ŚDS jako efektywnej formy rozwoju umysłowego oraz kształtowanie alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego Spotkanie rozpoczęło się powitaniem wszystkich na sali, wyjaśnieniu celu jakiemu jest poświęcony i ogłoszono otwarcie imprezy sportowej. Rozpoczęcie turnieju poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play. Nasz Ośrodek reprezentowali: Janusz – szachy, Piotrek – skoczek, Łukasz – tenis, Teresa –tenis. Po bardzo zaciętej i wyrównanej grze najlepszy wśród naszych uczestników okazał się Łukasz – III miejsce w Turnieju Tenisa Stołowego Mężczyzn i Janusz – II miejsce w Turnieju Szachowo - Warcabowym.

Dziękujemy wszystkim współzawodnikom za uczestnictwo w turnieju i gratulujemy.

ZDJĘCIA


BAL MASKOWY W KOLBUSZOWEJ

Karnawał trwa w najlepsze, dlatego 26 lutego uczestnicy ŚDS w Wysokiej postanowili wykorzystać czas na zabawę i skorzystać z zaproszenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kolbuszowej Górnej na Bal Maskowy. W zabawie, prócz gospodarzy, wzięli udział także goście z innych zaprzyjaźnionych ośrodków. Bawiliśmy się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Tańcom nie było końca. Były one przeplatane konkursami, m.in. na najbardziej oryginalny strój, taniec…. I tu był bardzo trudny wybór dla jury, by wyłonić zwycięzcę, bo wszyscy uczestnicy zabawy zachwycili swoją pomysłowością - ich stroje były kolorowe i zabawne. Nagrody i dyplomy do ośrodka przywieźli: Madzia i Marcin. Gratulujemy.Nie zabrakło oczywiście również poczęstunku, niezbędnego w tym przypadku dla wzmocnienia sił do dalszej zabawy. Dowodem na to, że impreza była udana były goszczące na twarzach „balowiczów” uśmiechy. Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas.

ZDJĘCIA


Tłusty czwartek i zabawa karnawałowa w naszym Ośrodku

Tłusty czwartek to staropolski zwyczaj i tradycja pieczenia i zjadania pączków i faworków (zwanych też chrustami), rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem zwyczajowym. W Polsce w ten dzień prawie wszyscy pochłaniają duże ilości pączków z nadzieniem różanym (i nie tylko). Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Oczywiście w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy każdy chciał zapewnić sobie szczęście na cały rok i z apetytem wszyscy uczestnicy pałaszowali słodkości w postaci pączków, które otrzymaliśmy z od Pani Prezes Gminnej Spółdzielni w Głogowie Młp., by tego szczęścia było jeszcze więcej. W tym dniu zorganizowaliśmy również zabawę ostatkową w naszym ośrodku. Ten karnawał obfitował w wiele ciekawych imprez.

ZDJĘCIA


JAK KARNAWAŁ TO KARNAWAŁ

Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. Warto czasami oderwać się od szarej rzeczywistości i trochę poszaleć na imprezach karnawałowych. Tak też zrobili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej i dosłownie w ostatni dzień karnawału 5 marca skorzystali z zaproszenia na Zabawę Karnawałową do zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Raniżowskiej. Impreza nasycona była atrakcjami i niespodziankami. Zaproszeni goście z innych zaprzyjaźnionych ośrodków, niesamowite doznania muzyczne, oraz mnóstwo pysznego jedzenia sprawiły, że ten bal karnawałowy rzeczywiście miał integracyjny charakter. Dla wszystkich uczestników był to niezapomniany dzień. Dzień pełen wrażeń i niespodzianek oraz pełnej radości zabawy. Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.

ZDJĘCIA