Get Adobe Flash player
Start Aktualności

Aktualności

 


 

XVI Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzegu
11 września br. po raz kolejny nasi „aktorzy” zaprezentowali się na dużej scenie podczas XVI Przeglądu Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzegu. Impreza odbyła się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Przegląd tradycyjnie zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu. Tegoroczny przegląd wypełniły pokazy taneczne, skecze, występy artystyczne z ponad 50 ośrodków, a także wernisaż prac plastycznych wykonanych podczas terapii zajęciowych. Występom towarzyszyły efektowne dekoracje, stroje, rekwizyty. Nasz ośrodek reprezentował Janusz, Agnieszka, Marcin, Łukasz, którzy wraz z uczestnikami ŚDS w Kolbuszowej z charyzmą zaśpiewali „My Cyganie” oraz „Jadą wozy kolorowe”. Przedstawienie oczywiście odniosło sukces – przywieźliśmy do ośrodka pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Ponadto Łukasz wziął udział w konkursie literackim, zajął III miejsce – gratulujemy.

 

I wszystko jasne

Wakacje, znowu są wakacje, na pewno mam racje…..
I dobrze, bo mamy czas na np. na wyjazdy. W dniu 10 sierpnia wybraliśmy się na kolejny w tym roku wyjazd. Tym razem w okolice Krosna m. in. do Bobrki.
Tam na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukaszewicza. Pośrodku kopalni oraz Muzeum stoi kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. na pamiątkę założenia kopalni. W Muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Muzeum zajmuje obszar 20 hektarów. Spacerując alejkami możemy poznać specyfikę wydobycia ropy, zapoznać się ze sprzętem już zabytkowym i tym działającym wspólcześnie, a odwiedzając pana Ignacego w jego pracowni- domku dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. O lekach, sposobach leczenia, możliwości wykorzystania pozyskiwanych surowców. Po takiej wędrówce w przeszłość trochę się nam rozjaśniło, a to dzięki ….lampie naftowej.
Skoro zajechaliśmy tak daleko to jedziemy jeszcze dalej. Jedziemy odwiedzić Jana z Dukli i napić się u niego…..wody ze źródełka.  Droga do Pustelni była stroma, ale daliśmy radę, bo celem naszym było zobaczyć pustelnię. W usytuowanej u podnóża świątyni grocie skalnej znajduje się źródło św. Jana. Woda z niego wypływająca, według tradycji przybywających licznych pątników z Polski i zagranicy, przynosi ulgę w wielu dolegliwościach i chorobach. Wszyscy skorzystaliśmy i od razu było mam raźniej i weselej.
Pora  na obiad. Nasz przewodnik Pan Paweł  zaprosił nas do Pizzerii Wymarzona w Cergowej gdzie zjedliśmy pyszna pizzę.
To jeszcze nie koniec wrażeń.
W programie mieliśmy jeszcze zobaczyć Stacja GOPR-u. Na miejscu zapoznaliśmy się z warunkami pracy ratowników i różnymi rodzajami pojazdów, na zimę i na lato.
I pora wracać.
Panie Pawle dziękujemy na ciekawą wycieczkę i mile spędzony czas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Świętojańskie śpiewania

W dniu 5 lipca odbyły się VII Świętojańskie Śpiewania ŚDS-ów Województwa Podkarpackiego i Przyjaciół w Debicy. Tym razem odbyły się one na terenie Sportowej Stodoły. Pogoda dopisała. W tym roku w przeglądzie udział wzięło 15 Środowiskowych Domów Samopomocy i dwa dębickie Domy Seniora. Razem było 18 ośrodków. Wspólnie z Ośrodkami bawili się też – Pani Małgorzata Dankowska Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW w Rzeszowie, Burmistrz Miasta Dębicy Pan Mariusz Szewczyk, jego zastępca Pan Wojciech Iwasieczko, Pani Małgorzata Kędzior – Dyrektor MOPS i inni zaproszeni goście. Wszystkie Domy tradycyjnie wykonały po dwie piosenki o tematyce miłosnej. Świetnie się przy tym wszyscy bawili. Były nawet tańce, które nie były zaplanowane. Tradycyjnie odbyło się szukanie kwiatów paproci – jak zwykle były to paczuszki ze słodyczami. Tradycyjnie odbył się konkurs na wianki świętojańskie – w kategorii z „żywych kwiatów” oraz w kategorii  „materiały różne”. Nasz Ośrodek tradycyjnie reprezentował Janusz, tym razem z piosenką „ Byłam różą”.
Mamy nadzieję, że za rok również będziemy mogli brać udział w tym przeglądzie.
Dziękujemy za zaproszenie. .

 

 

 

 

 


Słodka nauka

 

W dniu 26 czerwca uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej wraz z opiekunami uczestniczyli w niezwykle słodkich warsztatach. W tym dniu złożyliśmy wizytę w Zakładzie Cukierniczym OSM w Opatowie, a dokładnie w Krówkarence „Krówki Opatowskiej”.

Uczestniczyliśmy w warsztatach związanych  z tradycyjnym  procesem produkcji cukierków krówek, produkowanych ręcznie od ponad 30 lat. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy, a mianowicie jak produkuje się cukierki „krówka opatowska”, jaka jest historia cukierka z naszego dzieciństwa. Mieliśmy możliwość spróbować słodkości prosto z taśmy produkcyjnej. Najlepsze zostało na koniec. Sami, własnoręcznie zawijaliśmy i pakowaliśmy cukierki, które później mogliśmy zabrać do domu.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy ruiny zamku Krzyżtopór, położonego w Ujeździe. Zamek ten to pełna magii i tajemniczości ruina zagubiona wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków. Jest zabytkiem klasy międzynarodowej, wyjątkowym, chociaż mocno zniszczonym. Pochodziliśmy po murach, ogrodzie, a co odważniejsi zeszli nawet do piwnic. Mimo upływu lat zamek wciąż wzbudza podziw.

Moc wrażeń jak na jeden dzień.

W drodze powrotnej już myślimy jaki będzie kolejny nasz kolejny cel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Lubimy podróżować i zwiedzać

Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku, 19 czerwca, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej wybrali się na wycieczkę krajoznawczo – turystyczną połączoną z integracją. Wraz z uczestnikami w wycieczce udział wzięli ich rodzice i opiekunowie.

W tym roku naszym celem był Ogród Zoologiczny w Krakowie. Jednym słowem ZOO.

Krakowskie ZOO otwarto uroczyście 6 lipca 1929 roku. ZOO w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem zoologicznym. Obecnie przebywa tam ponad 1400 sztuk zwierząt, przedstawicieli około 270 gatunków. Liczną grupę stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem (ponad 100 gatunków). Są to między innymi: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, panda mała, pantera śnieżna, tygrys amurski, wilk grzywiasty, antylopa addaks, szympans, lemury wari i katta, słoń indyjski, kondor wielki, pingwin Humboldta.

Zoo zlokalizowane jest w Lesie Wolskim – pięknym parku leśnym, unikalnym w dużych aglomeracjach miejskich.

Nasi uczestnicy w skupieniu i zachwycie, przez prawie 3 godziny, podziwiali okazy znane często tylko z telewizji.

Aktywnie uczestniczyli w karmieniu mieszkańców mini zoo, a także słoni.

Karmiąc zwierzęta sami poczuliśmy głód, a że obiad mieliśmy w Wadowicach musieliśmy ruszyć w drogę.

Wadowice przywitało nas słońcem. Obiad jedliśmy w przepięknym otoczeniu Klasztoru Karmelitów Bosych.

Po obiedzie czas na deser. A co najlepiej smakuje w Wadowicach? Oczywiście kremówka. I to nie byle gdzie, tylko na rynku w cieniu Bazyliki i Domu Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II.

Pełni nowych sił odwiedziliśmy Bazylikę..

Kolejnym naszym celem podróży był Dom papieski. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II w Wadowicach powstawało stopniowo. Od narodzin pomysłu do realizacji marzeń upłynęło wiele lat. Ale tu wszystko się zaczęło. Tutaj przyszło na świat najmłodsze dziecko Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich – przyszły Papież. Tutaj był jego pierwszy dom.

W Domu można zapoznać się z historią życia JP II od chwili jego narodzin ( a nawet wcześniej – historii jego rodziny), poprzez kolejne etapy życia. Można poczuć atmosferę „tamtych’ lat w zrekonstruowanym mieszkaniu Papieża.

Dużo by pisać. Trzeba tam być.

Zmęczeni, ale szczęśliwi wracamy.

Ale to nie koniec wrażeń, gdyż w autokarze utworzył się Klub Kibica. Zaopatrzeni w szaliki, flagi i paluszki kibicujemy naszym piłkarzom od pierwszych minut meczu z Senegalem.

Dobrze że kierowca miał podzielną uwagę i dowiózł nasz bezpiecznie do miejsca docelowego.

Żegnając się jesteśmy pewni, że kolejny mecz będzie lepszy.

Po dniu pełnym wrażeń wracamy do domów, aby rano rozpocząć nowy dzień i pokonać kolejne wyzwania w ŚDS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ŚDS i Dni Głogowa

W dniach 9-10.06.2018 roku mieszkańcy naszej gminy bawili się na Dniach Głogowa Małopolskiego. Przez dwa dni na terenie parkingu oraz placu obok basenu „Wodnik” odbywały się imprezy kulturalno-sportowe. W uroczystości włączyli się także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej, prezentując na kiermaszu swoje prace wykonane podczas zajęć terapeutycznych w ośrodku. Mieszkańcy Głogowa byli naszym stoiskiem bardzo zainteresowani. Celem wystawy miało być pokazanie, że uczestnicy ŚDS potrafią mimo swojej niepełnosprawności konkurować z osobami w pełni sprawnymi, a prace wykonywane przez uczestników są na wysokim poziomie. Na pewno zagościmy w obchodach Dni Głogowa również w przyszłym roku.

 

 

 

 

 

 

 


 

23 maja 2018 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu integracyjny zorganizowaną przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Cieszanowie, tzw. Majówka Integracyjna. Razem z nami, oprócz gospodarzy bawili się uczestnicy ze ŚDS w Tyczynie, Kamieniu, Spie, Brzostku, Lubaczowie, Sieniawie.
Gospodarze zaprosili nas do lokalu w Kowalówce „ Leśna Chata” gdzie w dobrych humorach wzięliśmy udział w  zabawie oraz konkursach z nagrodami. Dziękujemy bardzo organizatorom za zaproszenie.

 

 

 

 

 


 

 

Za nami III Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych Sanok 2018

W dniu 26 kwietnia 2018 r. w hali widowiskowo – sportowej ARENA SANOK odbyła się Olimpiada Osób Niepełnosprawnych – Sanok 2018. To już trzecia tego typu impreza o tak dużym zasięgu na Podkarpaciu. Organizatorami zawodów był Burmistrz Miasta Sanoka oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej. W imprezie udział wzięły w tym roku ponad 100 ośrodków z województwa podkarpackiego, które zgłosiły do zawodów po 6 swoich zawodników. W konkurencjach wystartowało ponad 600 uczestników. Rozegrano 6 dyscyplin oraz dodatkową „przeciąganie liny”, która okazała się najbardziej widowiskowa. Imprezę rozpoczęto od zapalenia olimpijskiego ognia, odegranie hymnu państwowego, powitanie uczestników, złożenie przysięgi olimpijskiej przez zawodników, sędziów i wolontariuszy. Wśród zawodników znajdowała się także grupa uczestników reprezentująca Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej - nasi uczestnicy pełni energii i uśmiechu przystąpili do olimpijskich konkurencji, zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. Wzięli oni udział w pięciu konkurencjach indywidualnych i jednej drużynowej tj.: dźwiganie sztangi leżąc, slalom między pachołkami i rzut do bramki, rzut do kosza, rzut woreczkiem do celu, rzut lotką do tarczy i przeciąganie liny. Organizacja imprezy była bardzo dobrze przygotowana, każda drużyna miała swojego wolontariusza, a podczas konkurencji zawodnikom przygrywała Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Po zakończeniu igrzysk wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale potwierdzające udział w olimpiadzie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Oglądamy wystawy  w Miejsko Gminnym Domu Kultury im. F.  Kotuli w Głogowie Młp.

17 .04.2018 wybralismy się na wystawę Ozdób Wielkanocnych małych i dużych artystów z terenu naszej gminy. Dzieci i młodzież pod okiem pani Pauliny Wąsik i Moniki Twardowskiej prezentowały swoje rękodzieło w Małej Galerii.

Mieliśmy również okazję podziwiać prace rzeźbiarzy z terenu Województwa Podkarpackiego, które zostały wystawione w sali wystaw MGDK.

Prace biorą udział   w konkursie rzeźbiarskim pod hasłem WYDOBYTE Z PRZESTRZENI.


Świąteczna wystawa

Po raz kolejny, już siódmy,  w dniu 21 marca 2017 roku, w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woli Raniżowskiej odbył się Integracyjny Przegląd Palm i Jajek Wielkanocnych, w którym to prócz innych zaprzyjaźnionych ośrodków wzięła udział także delegacja naszego ŚDS-u. Zgromadzonych gości powitała kierownik ŚDS w Woli Raniżowskiej - pani Renata Nowak. Imprezę uatrakcyjnił program artystyczny - inscenizacja przybliżająca zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Wielkiej Nocy, zaprezentowana przez gospodarzy. Inspirująca okazała się wystawa prac uczestników poszczególnych placówek biorących udział w przeglądzie – kolorowe palmy, stroiki świąteczne, pisanki wykonane przeróżnymi metodami, zajączki, kurczątka…. Nie zabrakło również wspólnego wielkanocnego poczęstunku. Dziękujemy za zaproszenie i miły gest w postaci pamiątkowego dyplomu dla naszego ośrodka oraz „świątecznego jajka”. Cieszy fakt, że stara ludowa tradycja jest nadal kultywowana – ten przegląd był tego przykładem. Spotkanie było doskonałą okazją do integracji pomiędzy poszczególnymi domami, a wystawiane prace dały możliwość do poznania nowych technik arteterapii i wymiany doświadczeń.

zdjęcia

 

 


 

Uczestniczymy w Triduum Paschalnym w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym im. Św. Michała Archanioła w Głogowie Młp.


Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem roku liturgicznego w Kościele katolickim. Jest ono urzeczywistnieniem w mistyczny sposób męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Nasi uczestnicy poraz kolejny dostali zaproszenie do współuczestniczenia w Misterium Triduum Paschalnego, które przedstawiły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafianego im. Św. Michała Archanioła w Głogowie Młp. , które miało miejsce w Auli Jana Pawła II w budynku przedszkola. Podczas tej pięknej inscenizacji wspólnie przeżywaliśmy treści związane z liturgią Wielkiego Tygodnia.

zdjęcia

 

 


 

„Kobiety sukcesu” – film fabularny w kinie Helios w Rzeszowie

W dniu 20 marca nasi uczestnicy, w ramach treningu spędzania czasu wolnego wybrali się do kina na film „ Kobieta sukcesu”. Film opowiada o dziewczynie o imieniu Mańka. Jest ona szefowową firmy w wielkim mieście, której życie nagle wywraca się do góry nogami. Jej biznes pada ofiarą nieuczciwej konkurencji, związek z Norbertem przeżywa kryzys, a pod drzwiami mieszkania kobieta zastaje Lilkę, młodszą siostrę uosabiającą chaos, tak obcy perfekcyjnej Mańce. W jej życie – za sprawą psa i przypadku – wkracza również Piotr, którego wbrew sobie i mimo serii nieporozumień zdaje się przyciągać. Jako przebojowa kobieta sukcesu Mańka nie zamierza się poddawać i skupia się na walce o przetrwanie firmy i zdemaskowanie oszustów! Czy nie straci przez to z oczu siostrzanej przyjaźni i szansy na coś nowego?

Po oglądnięciu filmu wszyscy uczestniczący w naszej wyprawie do kina, orzekli „….to był naprawdę fajny film….”.

zdjęcia 

Animacja na wesoło. Wizyta Pań z Centrum Socjo – Pedagogicznego TEAM z Rzeszowa

 

19 marca 2018 roku w naszym ośrodku  gościliśmy Centrum Socjo – Pedagogicznego TEAM  z Rzeszowa oraz dzieci uczęszczające do świetlicy socjoterapeutycznej w Wysokiej Głogowskiej.
Podczas spotkania animatorki przedstawiły naszym uczestnikom pokaz animacji cyrkowej z elementami żonglerki. W rolę pomocników animatorek wcieliły się dzieci ze świetlicy jak i nasi uczestnicy. Śmiechu jak i podziwu nie było końca. Wszyscy uznali, że sztuka cyrkowa wcale nie jest taka łatwa.  To był bardzo milo spędzony czas,  za co paniom z Centrum serdecznie dziękujemy.

zdjęcia

 

 


 

Towarzyskie Rozgrywki Sportowe – Kolbuszowa 2018

13 lutego br. na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej uczestnicy naszego ośrodka brali udział w Towarzyskich Rozgrywkach Sportowych – Turnieju Szachowo – Warcabowym, Skoczku, Tenisie Stołowym. Celem turnieju była popularyzacja szachów wśród uczestników ŚDS jako efektywnej formy rozwoju umysłowego oraz kształtowanie alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego Spotkanie rozpoczęło się powitaniem wszystkich na sali, wyjaśnieniu celu jakiemu jest poświęcony i ogłoszono otwarcie imprezy sportowej. Rozpoczęcie turnieju poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play. Po bardzo zaciętej i wyrównanej grze najlepszy wśród naszych uczestników okazał się Łukasz Sakowski – I miejsce w Turnieju Tenisa Stołowego Mężczyzn i Janusz Kwoka – III miejsce w Turnieju Szachowo - Warcabowym. Dziękujemy wszystkim współzawodnikom za uczestnictwo w turnieju i gratulujemy.

zdjęcia


 

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek to staropolski zwyczaj i tradycja pieczenia i zjadania pączków i faworków (zwanych też chrustami), rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem zwyczajowym. W Polsce w ten dzień prawie wszyscy pochłaniają duże ilości pączków z nadzieniem różanym (i nie tylko). Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Oczywiście w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy każdy chciał zapewnić sobie szczęście na cały rok i z apetytem wszyscy uczestnicy pałaszowali słodkości w postaci pączków, które otrzymaliśmy z od Pani Prezes Gminnej Spółdzielni w Głogowie Młp., by tego szczęścia było jeszcze więcej. Smacznego i wszystkiego dobrego!

zdjęcia

 


 

Bal Maskowy w Kolbuszowej

Karnawał trwa w najlepsze, dlatego 7 lutego uczestnicy ŚDS w Wysokiej postanowili wykorzystać czas na zabawę i skorzystać z zaproszenia Warsztatów Terapii zajęciowej w Kolbuszowej Górnej na Bal Maskowy. W zabawie, prócz gospodarzy, wzięli udział także goście z innych zaprzyjaźnionych ośrodków. Bawiliśmy się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Tańcom nie było końca. Były one przeplatane konkursami, m.in. na najbardziej oryginalny strój, taniec…. I tu był bardzo trudny wybór dla jury, by wyłonić zwycięzcę, bo wszyscy uczestnicy zabawy zachwycili swoją pomysłowością - ich stroje były kolorowe i zabawne. Nagrody i dyplomy do ośrodka przywieźli: Andrzej Miśtak i Teresa Przybyło. Gratulujemy. Nie zabrakło oczywiście również poczęstunku, niezbędnego w tym przypadku dla wzmocnienia sił do dalszej zabawy. Dowodem na to, że impreza była udana były goszczące na twarzach „balowiczów” uśmiechy. Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas.

zdjęcia

 


 

Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego

31 stycznia br. na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Raniżowskiej uczestnicy naszego ośrodka brali udział w Integracyjnym Turnieju Tenisa Stołowego. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem wszystkich na sali, wyjaśnieniu celu jakiemu jest poświęcony i ogłoszono otwarcie imprezy sportowej. Rozpoczęcie turnieju poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play. Po bardzo zaciętej i wyrównanej grze najlepszy wśród naszych uczestników okazał się Łukasz Sakowski – II miejsce i Piotr Słapiński – III miejsce. Dziękujemy wszystkim współzawodnikom za uczestnictwo w turnieju i gratulujemy.

zdjęcia

 


 

Rozstrzygnięcie XXV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego
"Szopka Betlejemska w Oczach Dziecka"

Obrazy, rysunki, prace przestrzenne wykonane przeróżnymi technikami plastycznymi - to wszystko można było podziwiać w sali wystawowej głogowskiego Domu Kultury. Wystawa była zwieńczeniem XXV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Szopka Betlejemska w Oczach Dziecka". Była to wystawa przekrojowa, obejmująca prace wykonane w różnorodnych technikach przez dzieci i młodzież szkolną, podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych instytucji pomocowych z terenu województwa podkarpackiego z różnych grup wiekowych. Na wystawie można było zobaczyć dużo malarstwa i rysunku, grafiki, collage, witraży, prac przestrzennych i inne nietradycyjne środki artystycznego wyrazu pokazujące tradycje świąteczne – Szopkę Betlejemską. 29 stycznia 2018 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczanie nagród laureatom. Wszystkie nadesłane prace naszych uczestników znalazły się na wystawie, a Renata Jurek z naszego ośrodka zdobyła zaszczytne II miejsce, dyplom i nagrodę, dzięki nie tylko za staranne i piękne wykonanie pracy przestrzennej, lecz również za ciekawą interpretację tematu. Gratulujemy !

zdjęcia
Spotkanie jasełkowo – noworoczne

W dniu 11 stycznia br. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się uroczyste spotkanie jasełkowo – noworoczne. Przy wspólnym stole, zasiedli uczestnicy i pracownicy ŚDS, rodziny i opiekunowie oraz nasi goście i przyjaciele. Życzenia i wspólny posiłek wprowadziły rodzinny nastrój i prawie domową atmosferę. Spotkanie uświetnił występ jasełkowy w wykonaniu uczestników ośrodka, przeplatany wspólnym kolędowaniem. Spotkanie to utwierdziło nas w przekonaniu jak silna jest tradycja kolędowania, jak wielka jest potrzeba wspólnego spotykania się. Dla osób niepełnosprawnych wspólne kolędowanie jest ogromnym przeżyciem i stanowi bardzo szczególną okazję do zaprezentowania ich talentu, nie tylko wokalnego. Radość przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego scala uczestników, pomaga im przezwyciężyć wzajemne urazy, pozwala cieszyć się życiem. To uroczyste spotkanie na trwale wpisało się już w kalendarium wydarzeń, jako jedno z najważniejszych w roku. Dziękujemy Wszystkim za przybycie.

zdjęcia

 Hej kolęda, kolęda…

Choć okres Bożego Narodzenia minął, w polskiej tradycji zwyczaj śpiewania kolęd trwa do 2 lutego i aż do  tego momentu możemy cieszyć się  ich pięknym brzmieniem, ciepłem jakie wnoszą w nasze życie. Szczególnie pięknie brzmią jednak  kolędy wykonywane przez dzieci,  o czym mogliśmy przekonać się 8 stycznia 2018 roku, podczas wizyty w ośrodku uczniów z Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej, wraz z opiekunami. W naszej świetlicy wybrzmiały zarówno bardzo dobrze znane, tradycyjne kolędy i pastorałki, śpiewane tylko przez uczniów, ale również wraz z publicznością – uczestnikami ŚDS, jak i te mniej popularne. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych, wymiana doświadczeń wokalnych między uczestnikami, popularyzacja kolęd i pastorałek, uwrażliwienie na ich piękno poprzez ukazanie ich różnorodności oraz wytworzenie świątecznej atmosfery.

zdjęcia 

Gościmy wolontariuszy - uczniów z Gimnazjum nr 2 z Rzeszowa

5 stycznia 2018 roku w naszym ŚDS gościliśmy uczniów z Gimnazjum Nr 2 im. Janusza Korczaka z Rzeszowa. wraz z opiekunami. Uczniowie w ramach swoich zajęć edukacyjnych poznawali „życie” naszej placówki. Po obejrzeniu prezentacji dotyczącej placówki wraz z uczestnikami ośrodka brali udział w zajęciach, m.in. muzykoterapii - wspólnie śpiewali kolędy, treningu ruchowym podczas gry w piłkarzyki, …. po prostu robili to, robią zazwyczaj nasi uczestnicy. Zrobili nam również prezent mikołajkowy w postaci upominków zebranych wśród kolegów i koleżanek ze szkoły. Było nam bardzo miło Was gościć, dziękujemy.

zdjęcia